תשקיף חברה

תשקיף – מדוע הוא כה חשוב לציבור המשקיעים ומה משמעותו הפיננסית/משפטית?

משקיעים מסתכלים על תשקיף החברה

בבואנו לבחור לרכוש מניות, אג"ח או כל נייר ערך אחר אנו זקוקים למידע כמה שיותר מקיף אודות החברה, מצבה הפיננסי, לקוחותיה, השווקים בהם היא פועלת, תכניותיה לעתיד וכיו"ב.

בחינה שכלתנית של כלל האינפורמציה הזו על החברה תסייע לנו להחליט האם להשקיע את כספנו בניירות הערך שלה או אולי של מתחרותיה.

לחילופין, השקעה בחברה ללא קבלת מידע מקדים עליה יכולה לחשוף אותנו לסיכונים לא מעטים, בבחינת "שם כספו על קרן הצבי".

אחת הדרכים הנפוצות והיעילות ביותר לקבלת מידע אודות החברות השונות הוא בסקירת התשקיפים אותן הן מפרסמות בבורסה בפרקי זמן קבועים.

בתשקיפים הללו מפרטות החברות את מצבן הפיזי והפיננסי באופן מקיף, ועל סמך נתונים אלו יכולים המשקיעים לגבש לעצמם עמדה כלפי חוסנה של החברה וביצועיה הצפויים.

תשקיף בחוק הישראלי - אי פרסום תשקיף מלא או השמטת פרטים חשובים מהווה עבירה חמורה

על רקע חשיבותו הרבה של התשקיף במסחר בבורסה עוגנה חובת פרסום תשקיף בחוק ניירות ערך שנחקק בשנת 1968.
לשון החוק ברורה ואינה משתמעת לשני פנים, ועל פיה אדם שהנפיק מניות ולא פרסם תשקיף נחשב לעבריין. הגוף שאוכף את החוק במקרה זה הינו הרשות לניירות ערך הפועלת מכח חוק ניירות ערך, ולמעשה הפיקוח על הנפקת תשקיפים נחשב לאחד מהיבטי פעילותה העיקריים של הרשות.

היבט זה בפעילות הרשות מוגדר כהפרת חובת דיווח והוא כולל מצבים של הוצאת תשקיף שלא קיבל גושפנקא מרשות ניירות ערך, הטעיה בתוכן התשקיף, וכן הלאה.

ראוי לציין כי דינן של עבירות בתחום ניירות הערך הוא מאסר בפועל של עד 5 שנים (אך בפועל במקרים לא מעטים מסתיימים הליכים אלו בעיצומים כספיים בלבד).

סוגי התשקיפים – מדף והנפקה

 • תשקיף מדף – הכנתו וכתיבתו של תשקיף חברה כרוכה מטבע הדברים בתהליך מורכב וארוך למדי, הכולל העברת מידע בין כל צינורות החברה, החל מראשי החברה ועד לרואי החשבון ועורכי הדין.

  המחוקק הבין את מורכבות העניין והעניק לחברות הקלה דרמטית באמצעות כלי המכונה תשקיף מדף.

  כשמו כן הוא מדובר על תשקיף שכבר פורסם על ידי החברה (יושב על המדף) והופך בעצם למעין תשקיף רב פעמי בו יכולה לעשות החברה שימוש בכל פעם שהיא יוצאת בהנפקת מניות ואגרות חוב חדשה. תשקיף המדף חוסך לחברות זמן והון לא מבוטל ופרסומו אינו חייב לעבור את אישורה של הרשות לניירות ערך.

 • תשקיף הנפקה – לעומת תשקיף המדף שכבר פורסם, תשקיף ההנפקה הוא התשקיף הראשון אותו מכינה החברה לקראת הנפקת ניירות הערך שלה לראשונה לציבור.

  לעיתים תשקיף המדף של חברה מסוימת שכבר הנפיקה ניירות ערך בעבר לא יהיה בתוקף (תשקיפי מדף צריכים לעמוד בקריטריונים מסוימים) וגם במקרה זה תצטרך החברה לפרסם תשקיף הנפקה.

  ישנם גם מקרים בהם יפורסם תשקיף הנפקה חלקי שלאחריו תפרסם החברה "הודעה משלימה", לצורך השלמת המידע החסר לציבור המשקיעים.

אילו פרטים חייבים להופיע בתשקיף

כפי שאמרנו התשקיף חייב ליצור תמונת מצב שלמה ומפורטת על החברה המנפיקה, ועל כן הוא חייב לכלול שלושה פרקי מידע עיקריים:

 • תיאור ניירות הערך – פרק זה בתשקיף צריך לכלול את כמות המניות העומדות למכירה, מחירן, החלק היחסי שלהן (באחוזים) משווי החברה המנפיקה, ועוד. כן מפורטות בחלק זה לוחות הזמנים לרכישה, תנאי התשלום, דרכי הרכישה, אמצעי יצירת הקשר עם החברה בנוגע לקנייה, וכיו"ב.
 • תיאור פעילות החברה – לאחר שהחברה תיארה את ניירות הערך אותן היא מנפיקה היא ניגשת לפירוט מבנה החברה, בעלי התפקידים הבכירים בה, בעלי השליטה, עסקאות, תחומי פעילות, דרכי מימון, שחקנים מתחרים בשוק, תכניותיה העסקיות לעתיד, חזון החברה, ועוד.
 • דו"חות כספיים – הפרק השלישי בתשקיף יורד לפרטי מצבה הפיננסי של החברה במהלך 3 השנים טרום פרסום התשקיף. החברה מפרסמת בחלק זה את דוחותיה הכספיים השנתיים ואלו חייבים להיות מבוקרים על ידי רואה החשבון והמבקר של החברה המנפיקה.

נוסף על פרקים מהותיים אלו כוללים התשקיפים חוות דעת משפטיות אודות החברה ופעילותה, חוות דעת של רואה חשבון, ועוד.

מעמדו של התשקיף - האם מדובר בהתחייבות חוזית?

נוכח חשיבותם של התשקיפים לציבור המשקיעים עולה מעת לעת שאלת מעמדו המשפטי של התשקיף – האם מדובר למעשה בהתחייבות חוזית מצד החברה. במה דברים אמורים?

ניקח לדוגמא משקיע שהחליט להשקיע הון רב במניות החברה וזאת על סמך חוות הדעת של רואה החשבון של החברה שציין בדבריו כי החברה צפויה להתרחב בעתיד ורווחיה צפויים לגדול. במידה והתחזית לא התממשה האם אותו משקיע יוכל לתבוע את החברה על תשקיף כוזב?

על רקע עתירות שונות בנושא ניתן לסכם את עמדתו העקרונית של בית המשפט ולפיה אין דין התשקיף כדין חוזה וכי אין לראות בו התחייבות חוזית.

עם זאת, החוק לניירות ערך קובע כי 'היעדר פרט מהותי' או הכללת 'פרט מטעה' במסמך התשקיף, מהווה עבירה על החוק, ובמקרה כזה בית המשפט יתייחס לתשקיף כמסמך בעל חובות חוזיות מסוימות.

לסיכום, התשקיף מהווה מסמך מהותי עבור ציבור המשקיעים שכן על סמך הנתונים המופיעים בו יכולים המשקיעים לגבש לעצמם עמדה כלפי חוסנה של החברה וביצועיה העתידיים.

פרסום תשקיף על ידי מנפיקה בבורסה הינו חובה חוקית והשמטת פרטים חשובים יכולה לחשוף את החברה לעבירה על חוק ניירות ערך.

קיימים שני סוגי תשקיפים – תשקיף הנפקה המיועד להנפקה ראשונית ותשקיף רב שימושי המכונה תשקיף מדף ושניהם כוללים את תיאור ניירות הערך המוצעים, תיאור פעילות החברה ודוחותיה הכספיים.

התשקיף אינו מהווה התחייבות חוזית אך במקרים בהם החברה השמיטה פרטים חשובים או כללה פרטים מטעים היא עלולה לחשוף את עצמה גם לתביעות אזרחיות בבית המשפט.

תאריך הכתבה: 08.11.2023

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

איך להשקיע כשהבורסה בירידה: טעויות נפוצות שעשויות לעלות למשקיעים ביוקר

איך להשקיע בבורסה כשהיא יורדת

התנודתיות בשווקים מבליטה את ההבדלים בין משקיעים מתוחכמים למשקיעים פרטיים אשר נוטים לפעול לפי אפקט העדר. איך משקיעים בבורסה בזמן ירידות? 

קרא עוד
מסחר עצמאי בבורסה: איך מתחילים לסחור?

מסחר עצמאי בבורסה

איך מתחילים לסחור בבורסה, מהו מסחר עצמאי, כמה כסף צריך כדי להתחיל להשקיע, באיזו פלטפורמת מסחר עובדים וכמה מס משלמים? מסחר עצמאי בבורסה – כל השאלות וכל התשובות

קרא עוד
משקיעים במניות? מהן הסכנות שאף אחד לא מספר לנו עליהן?

סכנות השקעה במניות

ישנן חברות שהגיעו לאחרונה לשווי שוק גבוה ביותר, כדוגמת אפל, שקבעה שווי שוק אגדי של טריליון דולר. בעקבותן, משקיעים מצויים במרדף תמידי אחר החברה הבאה שתעניק להם תשואה חלומית. הנה מה שלא כדאי לשכוח בדרך לשם.

קרא עוד
איך לסחור בשוק ההון ולהרוויח מתנודות הבורסה?

מסחר בשוק ההון

איך להרוויח מתנודות השוק? 

קרא עוד
מסחר עצמאי בשוק ההון

מסחר עצמאי בשוק ההון

מגוון הדרכים שבהן סוחר עצמאי יכול להרוויח משוק לא יציב

קרא עוד
השקעות בשוק ההון: מדריך מסחר למשקיעים מתחילים

בורסה ושוק ההון למתחילים

החלטתם להשקיע בבורסה. מהם שלבי המסחר? אילו פקודות מסחר קיימות? בואו לקרוא על מושגים בסיסיים וידע כללי החשובים לסוחרים מתחילים.

קרא עוד
מדריך לפתיחת חשבון מסחר

פתיחת חשבון מסחר בבורסה

כבר לא צריך ללכת לבנק כדי להתחיל לסחור בבורסה – אפשר לעשות את זה מהבית, ובעלויות נמוכות הרבה יותר. כך תעשו זאת באקסלנס ברוקראז'

קרא עוד
כל מה שצריך לדעת על מסחר יומי במינוף

מינוף למסחר יומי בבורסה

מינוף למסחר יומי בבורסה היה נחשב למומחים בלבד ואף מסוכן, אבל אם מכירים ולומדים את הסיכונים הכרוכים, מינוף למסחר בבורסה הוא בדיוק מה שמאפשר להגדיל תשואה

קרא עוד
איש יושב מול הלפטופ עם תוכנת מסחר

בחן את עצמך: איזה סוג של סוחר אתה?

למסחר בבורסה ישנם מספר שיטות מסחר שונות. בחן את עצמך איזה סוג של סוחר אתה ואיזו שיטת מסחר היא המתאימה לך ביותר? הפרטים המלאים במרכז הידע של אקסלנס ברוקראז'

קרא עוד
ניהול סיכונים במסחר מחברת ופלאפון

בחן את עצמך: מה רמת הסיכון שאתם מוכנים לקחת במסחר?

לקיחת סיכונים במסחר בבורסה הינו חלק בלתי נפרד מהתנהלות של כל סוחר במניות, אז איך אפשר לדעת מהי רמת הסיכון שאתה מוכן לקחת? בחן את עצמך בכתבה הבאה

קרא עוד
משקיעים? אלה הדברים שצריך לשים לב אליהם לקראת סוף השנה האזרחית

משקיעים? אלה הדברים שצריך לשים לב אליהם לקראת סוף השנה האזרחית

סוחר בבורסה? אפשר להשקיע ימים בניתוח טכני של השוק אבל ישנם גורמים חיצוניים בעלי השפעה רבה על הנכסים הפיננסיים. אלו הדברים שכדאי לשים לב אליהם לקראת סוף השנה

קרא עוד
ללמוד מוורן באפט ומהברון רוטשילד: 3 ציטוטים על השקעות שרלוונטיים גם בימינו

ציטוטים על השקעות בבורסה שרלוונטיים גם בימינו

בכדי להצליח בבורסה רצוי ללמוד מהגדולים ביותר בתחום כמו: וורן באפט וג'ון טמפלטון. ריכזנו עבורכם 3 ציטוטים מעולים שעדיין רלוונטיים להשקעה מוצלחת בבורסה

קרא עוד
נשים מסתכנות פחות, ומרוויחות יותר במסחר בבורסה

מסחר בבורסה ע"י נשים? סיכוי ההצלחה גבוהים משל הגברים

משקיעה בבורסה, הידעת כי מחקרים מראים על אחוז סיכויי הצלחה גבוהים יותר במסחר בבורסה מאשר אצל הגברים? רואה את עצמך משקיעה שחושבת על הטווח הרחוק? זו הכתבה בשבילך

קרא עוד
שורטיסט - סוחר יומי בבורסה אשר משקיע במניות במגמת ירידה

שורט סטורי: כל מה שצריך לדעת על מכירה בחסר

מכירה בחסר: בשוק ההון אפשר להרוויח לא רק מעליות שערי מניות, אלא גם מירידות של מניות. הכירו את שיטת המכירה בחסר וכל מה שחשוב לדעת על פקודת שורט במסחר בשוק ההון

קרא עוד
סוחרים עצמאיים בשוק ההון

כך תצטרפו למועדון האקסקלוסיבי של הסוחרים המקצוענים בבורסה

סוחרים עצמאיים בבורסה: הם עוקבים אחר מניות, מסתמכים על ניתוח טכני, ומבצעים פעולות בעצמם במקום להשאיר את הכסף בידיים של בנק או אחרים. הכירו את הסוחרים העצמאים 

קרא עוד
עמלות חשבון מסחר אקסלנס

פותחים חשבון מסחר חדש? אלה הסעיפים שעולים לנו כסף

עמלות מסחר בבורסה: דמי ניהול, דמי משמרת, עמלת קנייה ומכירה, עמלת מט"ח – איך יודעים כמה זה עולה? ואיך עורכים השוואת עמלות מסחר כך שנשלם פחות על עמלות בחשבון מסחר

קרא עוד
איך לסחור בבורסה

3 טעויות מסחר והשקעות שגם סוחרים מנוסים עושים

גם סוחרים מנוסים בשוק ההון וכמובן גם סוחרים מתחילים בבורסה עושים טעויות שעלולת לעלות לא מעט כסף. מהן הטעויות במסחר הנפוצות ביותר? ואיך להימנע מהן? בכתבה הבאה 

קרא עוד
מסחר בחו"ל – דרך מעולה לפיזור סיכונים

5 דברים שחשוב לדעת על מסחר בחו"ל ובארה"ב

אחד מכללי האצבע הידועים בעולם ההשקעות הוא הצורך לגוון את תיק ההשקעות ולפזר סיכונים. לכן המאמר הבא של אקסלנס טרייד "5 דברים שחשוב לדעת על מסחר בחו"ל" הוא חובה לקריאה

קרא עוד
מדד הביג מק

מדד הביג מק: מהו המדד ומי נעזר במדד להשקעות?

מדד הביג מק: מהו והיכן ישראל ממוקמת בו כעת? מהן היתרונות והחסרונות של מדד הביג מק ביחס למדדים אחרים והאם עדיף מדד גבוה או נמוך? ההסבר באתר אקסלנס טרייד 

קרא עוד
לימודי שוק ההון - איפה הכי כדאי ללמוד?

כיצד ללמוד מסחר באופן עצמאי

לימודי שוק ההון: בין אם אתם משקיעים מתחילים או כבר סוחרים עצמאיים, חשוב להתפתח ולהפחית סיכונים באמצעות למידה עצמאית. היכן לומדים עצמאית? הפרטים באתר אקסלנס טרייד

קרא עוד
השקעות בשוק ההון

בבנק או בבית השקעות, היכן כדאי לפתוח חשבון מסחר עצמאי?

היכן כדאי לפתוח חשבון מסחר עצמאי? בנק או בית השקעות? באקסלנס טרייד מסבירים על האפשרויות השונות להשקעה בשוק ההון.

קרא עוד
המדריך למשקיע המתחיל במניות ובורסה

מניות למתחילים: כל מה שצריך לדעת בשביל לעשות את הצעד הראשון בבורסה

מחפש מדריך מניות למתחילים העושים את הצעדים הראשונים בהשקעה במניות? לפניך כללי אצבע להשקעה ראשונית בבורסה, ומה צריך סוחר מתחיל לדעת לפני שהוא מתחיל לסחור.

קרא עוד
סוחר נבון בבורסה צריך לדעת להבדיל בין מיתוסים לשוק ההון

מיתוסים נפוצים על מסחר בשוק ההון

קיימים לא מעט מיתוסים בנוגע למה משפיע על הבורסה. האם כולם נכונים? רגע לפני שנוקטים בעמדה ונסחפים אחרי מיתוסים שהם לא מחויבים את המציאות, למדו מה אמיתי ומה מיתוס.

קרא עוד
עליות וירידות במדד S&P 500

מדד S&P 500: מדד הדגל בבורסה האמריקאית

מדד ה-S&P 500 משקף את שוויין של 500 החברות הגדולות ביותר שנסחרות בשוק ההון האמריקאי ועל כן הוא נחשב בעיני כלכלנים רבים למדד המשקף את נתוני כלכלת ארה"ב.

קרא עוד
השקעה במדד ניקיי היפני

מדד ניקיי היפני – להשקיע בבורסה השלישית בגודלה בעולם

מדד ניקיי היפני: השקעה בבורסה השלישית בגודלה בעולם הינה כלי ביישום אחד הכללים הבסיסיים ביותר במסחר, פיזור סיכונים. מה חשוב לדעת על המדד והאם כדאי להשקיע?

קרא עוד
דולרים על גרף של ניירות ערך

מכירה רעיונית של ניירות ערך: למכור, אבל לא באמת

מכירה רעיונית של ניירות ערך היא פעולת מכירה "בכאילו" שבעלי התיקים יכולים לבצע לני"ע שלהם ובמקביל לקנות אותם בחזרה. נשמע מבלבל? היכנסו לכתבה להמשך קריאה

קרא עוד
מסחר בזמן מלחמה

איך סוחרים ותיקים מנהלים תיק מניות בזמן מלחמה

כמו בכל מלחמה או מבצע צבאי, ההיבטים הביטחוניים נמצאים בראש סדרי העדיפויות. איך בכל זאת מתנהלים כמו הסוחרים הוותיקים ופועלים נכון?

קרא עוד

האמור לעיל הנו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל התקשרות בין אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם ניהול תיקים בהתאם לדין ותנאי ההסכם הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד. לחברת אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות. לגילוי נאות אודות היותה של אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ משווק השקעות ולא יועץ השקעות ולזיקתה למוצרים פיננסיים, ראה לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.