הנפקה פרטית או הנפקה ציבורית

הנפקה פרטית או ציבורית: מה ההבדלים ולאיזו חברה מתאים כל מסלול הנפקה?

סוחר מסתכל במכשיר הנייד על נתונים של הנפקות

בשנים האחרונות פונות חברות רבות הזקוקות לגיוס הון משמעותי לתהליך של הנפקה. משמעותה של הנפקה זו הוא שהחברה מגייסת משקיעים שהופכים לבעלי המניות בה. מרבית ההנפקות נעשות בצורה פרטית אך חלקן נעשה בהנפקה ציבורית.

מה ההבדלים בין שתי סוגי ההנפקות, מתי כדאי לבצע הנפקה פרטית ומתי ציבורית, כמה זמן אורך התהליך וכיו"ב? קבלו את המדריך המקיף להנפקות.

הנפקה פרטית

מסלול ההנפקה הפרטית נחשב כאמור לנפוץ מבין השתיים ולמעשה רובן המכריע של החברות בעולם מגייסות כסף בהנפקה פרטית דרך איתור משקיע והקצאת מניות בהתאם להון אותו הכניס לחברה.

אם ניקח לדוגמא חנות צעצועים שרוצה להתרחב ולהפוך לרשת צעצועים וזקוקה לשם כך לסכום של 10 מיליון ₪ הרי שבמצב כזה יוכל בעל העסק לגייס את הכסף דרך משקיעים חיצוניים. אלו יכולים להיות בני משפחה או חברים כמובן, אבל ברוב המקרים ההנפקה תיעשה בצורה מפוקחת דרך בתי השקעות או קרנות הון סיכון וחברות שונות שיפנו את ההצעה למשקיעים פוטנציאלים.

על מנת שההנפקה תצליח וההון הדרוש אכן יגויס תצטרך החברה להציג בפני המשקיעים ועורכי דינם את תוכניתה העסקית הכוללת את מצבה הפיננסי והפיזי הנוכחי ואת תכניותיה לעתיד. הדברים קריטיים לתהליך שהרי אף משקיע לא ישים את כספו על קרן הצבי ויעביר סכומים משמעותיים לחברה שהוא לא מאמין בעתידה העסקי.

התהליך עצמו די פשוט ולקראת הגיוס החברה מציגה את התוכניות שלה לעתיד, את המודל העסקי, הזכויות שיינתנו למשקיעים וכיו"ב. בהמשך, המשקיעים שולחים את הערותיהם ושאלותיהם והחברה יכולה לתקן או לשפר את הצעתה. לאחר מכן, בהנחה שהצדדים הגיעו לעמק השווה, מבוצעת ההנפקה בפועל והתהליך כולו אורך בין 15-30 יום בלבד.

אם נחזור לדוגמא של אותה רשת צעצועים הרי שבהנחה ונמצאו 10 משקיעים בחברה הרי שכל אחד מהם יוכל להכניס לחברה מיליון שקל וכך להגיע לסכום היעד של 10 מיליון ₪.

במקרה כזה ההחזקה בחברה יכולה להתבצע כך:
כל משקיע יוכל לקבל 5% מהמניות (50% בסך הכל) ובעל העסק יהיה בעל השליטה בעסק עם 50% ממניות החברה. יחד עם זאת ראוי לציין כי בהנפקה פרטית החברה אינה נדרשת לפרסם תשקיף (למרות שהדבר ימקסם את הצלחת ההנפקה) והדירקטורים אף אינם נושאים בכל אחריות נוספת על אחריותם הבסיסית למידע בדו"חות החברה – מה שמונע את חשיפתם לתביעות.

יתרון משמעותי נוסף הוא יכולתה של המנפיקה הפרטית לבחור את בעלי העניין ומחזיקי המניות בחברה, זאת בשונה מהנפקה ציבורית בה אין שליטה על פרופיל הרוכשים המגיעים למעשה מהציבור הרחב.

הנפקה פרטית לחברה ציבורית

בעוד שהנפקה פרטית נעשית לרוב על ידי חברות פרטיות הרי שמודל זה יכול להתאים גם לחברות ציבוריות.

על יתרונות הנפקה זו לחברה ציבורית ניתן למנות את העלות הנמוכה יותר של התהליך (עמלה שמשולמת רק לעו"ד ובנק ההשקעות וגם היא בעלות של עד 5% ובתנאי שההנפקה צלחה), וכן מהירות ההנפקה לעומת הנפקה ציבורית.

הנפקה פרטית לחברה ציבורית מתאימה במיוחד לחברה שהציבור איבד בה עניין ולכן נסחרת בנפחי מסחר נמוכים. הנפקה כזו עשויה לשפר את תדמית החברה וכן לחשוף אותה (שכן המידע אודותיה גלוי לציבור) למשקיעים מנוסים ובעלי הון משמעותי.

הנפקה ציבורית

כאשר חברה רוצה להתרחב ולהיחשף להון נוסף או במקרה בו לא מצאה משקיע נכון בהנפקה פרטית, יש באפשרותה לבצע הנפקה ציבורית (IPO).

במקרה זה החברה מציעה למעשה לציבור הרחב להפוך לבעל מניות בחברה. הפיכתה של חברה לציבורית כרוכה בקבלת כללי דיווח חשבונאיים מחמירים, שקיפות רבה מול בעלי המניות וחובה בפרסום תשקיף מפורט על החברה המאושר על הרשות לניירות ערך (תשקיף זה כולל את פעילות החברה, בעלי העניין בחברה, חלוקת הנכסים ורווחים, וכיו"ב).

כמו כן בהנפקה ציבורית, בשונה מפרטית, החברה לא יכולה לבחור את בעלי המניות של החברה והיא עשויה למצוא עצמה עם משקיעים שלא אליהם כיוונה.

בנוסף, הנפקה ציבורית דורשת יועצים שונים עם עמלה של עד 10%, המשולמות גם אם ההנפקה נכשלה וזאת בתוספת עלויות עורכי דין ורואי חשבון שלרוב מתחילים ב50 אלף דולר.

על יתרונותיה של ההנפקה הציבורית ניתן למנות את העובדה כי הנפקה ציבורית יכולה להגדיל את המוניטין של החברה בשוק וכן את פרופיל המשקיעים שיקבלו לרוב נתחים קטנים יותר ממניות החברה (בשונה ממשקיעים פרטיים גדולים שהופכים לבעלי דעה בחברה) מה שאומר שהשליטה המלאה על החברה תישאר בידי בעליה.

הפיכת חברה לציבורית תאפשר גם למייסדיה לקדם תהליכי רכישות ומיזוגים באמצעות החלפת מניות וכן להציע אופציות לעובדיה ובכך למשוך טאלנטים לחברה. ישנה גם אפשרות להפוך את החברה לדואלית, כלומר כזו הנסחרת במספר בורסות במקביל, מהלך שמגדיל את החשיפה שלה בקרב משקיעים פוטנציאליים מכל העולם.

תהליך ההנפקה

השלב המקדמי בהנפקה ציבורית הוא בדיקתה של הרשות לניירות הערך האם החברה עומדת בקריטריונים להיסחר בבורסה. על קריטריונים אלו נמנים גודל ההון העצמי של החברה לאחר ההנפקה, שווי אחזקות הציבור, מספר שנות הפעילות של החברה, ועוד.

אם החברה עומדת בקריטריונים הללו היא יוצאת לתהליך הנפקה הכולל הגשת טיוטה תשקיף לרשות לני"ע, שבו נכלל כל מידע רלוונטי על החברה וכן התייחסות לאירועים או לגורמים שעלולים להשפיע על עתידה. במידת הצורך מחזירה הרשות לני"ע את הטיוטה להשלמות ותיקונים ובתום שלב זה ניתן האישור שמאפשר לחברה להמשיך בתהליך ההנפקה.

שבוע מיום קבלת האישור מתפרסם התשקיף לציבור וכעבור פרק זמן שלא עולה על 30 יום מהאישור מבוצעת ההנפקה בפועל. הנפקה ציבורית עשויה להימשך כארבעה חודשים.

לסיכום, הנפקת חברה מאפשרת לכל עסק, פרטי או ציבורי לגייס הון מהציבור הרחב או ממשקיעים פרטיים. בעוד שהנפקה ציבורית דורשת עמידה בקריטריונים מחמירים ומתמשכת מספר חודשים הרי שהנפקה פרטית כרוכה בהליך פשוט וקצר הרבה יותר, פרק זמן של עד 30 יום.

יחד עם זאת משמעותה של ההנפקה הפרטית היא שאתם מכניסים בעלי שליטה נוספים לחברה, ובהנפקה ציבורית, המשקיעים מקבלים נתחים קטנים הרבה יותר מהמניות וכך השליטה הבלעדית בחברה נשארת בידי המייסדים.

מעוניינים לשמוע על אפיקי ההשקעה השונים הקיימים עבורכם בשוק ההון? לחצו כאן ותתחילו לסחור באופן עצמאי בבורסה 

 

תאריך הכתבה: 18.07.2023

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

איך להשקיע כשהבורסה בירידה: טעויות נפוצות שעשויות לעלות למשקיעים ביוקר

איך להשקיע בבורסה כשהיא יורדת

התנודתיות בשווקים מבליטה את ההבדלים בין משקיעים מתוחכמים למשקיעים פרטיים אשר נוטים לפעול לפי אפקט העדר. איך משקיעים בבורסה בזמן ירידות? 

קרא עוד
מסחר עצמאי בבורסה: איך מתחילים לסחור?

מסחר עצמאי בבורסה

איך מתחילים לסחור בבורסה, מהו מסחר עצמאי, כמה כסף צריך כדי להתחיל להשקיע, באיזו פלטפורמת מסחר עובדים וכמה מס משלמים? מסחר עצמאי בבורסה – כל השאלות וכל התשובות

קרא עוד
משקיעים במניות? מהן הסכנות שאף אחד לא מספר לנו עליהן?

סכנות השקעה במניות

ישנן חברות שהגיעו לאחרונה לשווי שוק גבוה ביותר, כדוגמת אפל, שקבעה שווי שוק אגדי של טריליון דולר. בעקבותן, משקיעים מצויים במרדף תמידי אחר החברה הבאה שתעניק להם תשואה חלומית. הנה מה שלא כדאי לשכוח בדרך לשם.

קרא עוד
איך לסחור בשוק ההון ולהרוויח מתנודות הבורסה?

מסחר בשוק ההון

איך להרוויח מתנודות השוק? 

קרא עוד
מסחר עצמאי בשוק ההון

מסחר עצמאי בשוק ההון

מגוון הדרכים שבהן סוחר עצמאי יכול להרוויח משוק לא יציב

קרא עוד
השקעות בשוק ההון: מדריך מסחר למשקיעים מתחילים

בורסה ושוק ההון למתחילים

החלטתם להשקיע בבורסה. מהם שלבי המסחר? אילו פקודות מסחר קיימות? בואו לקרוא על מושגים בסיסיים וידע כללי החשובים לסוחרים מתחילים.

קרא עוד
מדריך לפתיחת חשבון מסחר

פתיחת חשבון מסחר בבורסה

כבר לא צריך ללכת לבנק כדי להתחיל לסחור בבורסה – אפשר לעשות את זה מהבית, ובעלויות נמוכות הרבה יותר. כך תעשו זאת באקסלנס ברוקראז'

קרא עוד
כל מה שצריך לדעת על מסחר יומי במינוף

מינוף למסחר יומי בבורסה

מינוף למסחר יומי בבורסה היה נחשב למומחים בלבד ואף מסוכן, אבל אם מכירים ולומדים את הסיכונים הכרוכים, מינוף למסחר בבורסה הוא בדיוק מה שמאפשר להגדיל תשואה

קרא עוד
איש יושב מול הלפטופ עם תוכנת מסחר

בחן את עצמך: איזה סוג של סוחר אתה?

למסחר בבורסה ישנם מספר שיטות מסחר שונות. בחן את עצמך איזה סוג של סוחר אתה ואיזו שיטת מסחר היא המתאימה לך ביותר? הפרטים המלאים במרכז הידע של אקסלנס ברוקראז'

קרא עוד
ניהול סיכונים במסחר מחברת ופלאפון

בחן את עצמך: מה רמת הסיכון שאתם מוכנים לקחת במסחר?

לקיחת סיכונים במסחר בבורסה הינו חלק בלתי נפרד מהתנהלות של כל סוחר במניות, אז איך אפשר לדעת מהי רמת הסיכון שאתה מוכן לקחת? בחן את עצמך בכתבה הבאה

קרא עוד
משקיעים? אלה הדברים שצריך לשים לב אליהם לקראת סוף השנה האזרחית

משקיעים? אלה הדברים שצריך לשים לב אליהם לקראת סוף השנה האזרחית

סוחר בבורסה? אפשר להשקיע ימים בניתוח טכני של השוק אבל ישנם גורמים חיצוניים בעלי השפעה רבה על הנכסים הפיננסיים. אלו הדברים שכדאי לשים לב אליהם לקראת סוף השנה

קרא עוד
ללמוד מוורן באפט ומהברון רוטשילד: 3 ציטוטים על השקעות שרלוונטיים גם בימינו

ציטוטים על השקעות בבורסה שרלוונטיים גם בימינו

בכדי להצליח בבורסה רצוי ללמוד מהגדולים ביותר בתחום כמו: וורן באפט וג'ון טמפלטון. ריכזנו עבורכם 3 ציטוטים מעולים שעדיין רלוונטיים להשקעה מוצלחת בבורסה

קרא עוד
נשים מסתכנות פחות, ומרוויחות יותר במסחר בבורסה

מסחר בבורסה ע"י נשים? סיכוי ההצלחה גבוהים משל הגברים

משקיעה בבורסה, הידעת כי מחקרים מראים על אחוז סיכויי הצלחה גבוהים יותר במסחר בבורסה מאשר אצל הגברים? רואה את עצמך משקיעה שחושבת על הטווח הרחוק? זו הכתבה בשבילך

קרא עוד
שורטיסט - סוחר יומי בבורסה אשר משקיע במניות במגמת ירידה

שורט סטורי: כל מה שצריך לדעת על מכירה בחסר

מכירה בחסר: בשוק ההון אפשר להרוויח לא רק מעליות שערי מניות, אלא גם מירידות של מניות. הכירו את שיטת המכירה בחסר וכל מה שחשוב לדעת על פקודת שורט במסחר בשוק ההון

קרא עוד
סוחרים עצמאיים בשוק ההון

כך תצטרפו למועדון האקסקלוסיבי של הסוחרים המקצוענים בבורסה

סוחרים עצמאיים בבורסה: הם עוקבים אחר מניות, מסתמכים על ניתוח טכני, ומבצעים פעולות בעצמם במקום להשאיר את הכסף בידיים של בנק או אחרים. הכירו את הסוחרים העצמאים 

קרא עוד
עמלות חשבון מסחר אקסלנס

פותחים חשבון מסחר חדש? אלה הסעיפים שעולים לנו כסף

עמלות מסחר בבורסה: דמי ניהול, דמי משמרת, עמלת קנייה ומכירה, עמלת מט"ח – איך יודעים כמה זה עולה? ואיך עורכים השוואת עמלות מסחר כך שנשלם פחות על עמלות בחשבון מסחר

קרא עוד
איך לסחור בבורסה

3 טעויות מסחר והשקעות שגם סוחרים מנוסים עושים

גם סוחרים מנוסים בשוק ההון וכמובן גם סוחרים מתחילים בבורסה עושים טעויות שעלולת לעלות לא מעט כסף. מהן הטעויות במסחר הנפוצות ביותר? ואיך להימנע מהן? בכתבה הבאה 

קרא עוד
מסחר בחו"ל – דרך מעולה לפיזור סיכונים

5 דברים שחשוב לדעת על מסחר בחו"ל ובארה"ב

אחד מכללי האצבע הידועים בעולם ההשקעות הוא הצורך לגוון את תיק ההשקעות ולפזר סיכונים. לכן המאמר הבא של אקסלנס טרייד "5 דברים שחשוב לדעת על מסחר בחו"ל" הוא חובה לקריאה

קרא עוד
מדד הביג מק

מדד הביג מק: מהו המדד ומי נעזר במדד להשקעות?

מדד הביג מק: מהו והיכן ישראל ממוקמת בו כעת? מהן היתרונות והחסרונות של מדד הביג מק ביחס למדדים אחרים והאם עדיף מדד גבוה או נמוך? ההסבר באתר אקסלנס טרייד 

קרא עוד
לימודי שוק ההון - איפה הכי כדאי ללמוד?

כיצד ללמוד מסחר באופן עצמאי

לימודי שוק ההון: בין אם אתם משקיעים מתחילים או כבר סוחרים עצמאיים, חשוב להתפתח ולהפחית סיכונים באמצעות למידה עצמאית. היכן לומדים עצמאית? הפרטים באתר אקסלנס טרייד

קרא עוד
השקעות בשוק ההון

בבנק או בבית השקעות, היכן כדאי לפתוח חשבון מסחר עצמאי?

היכן כדאי לפתוח חשבון מסחר עצמאי? בנק או בית השקעות? באקסלנס טרייד מסבירים על האפשרויות השונות להשקעה בשוק ההון.

קרא עוד
המדריך למשקיע המתחיל במניות ובורסה

מניות למתחילים: כל מה שצריך לדעת בשביל לעשות את הצעד הראשון בבורסה

מחפש מדריך מניות למתחילים העושים את הצעדים הראשונים בהשקעה במניות? לפניך כללי אצבע להשקעה ראשונית בבורסה, ומה צריך סוחר מתחיל לדעת לפני שהוא מתחיל לסחור.

קרא עוד
סוחר נבון בבורסה צריך לדעת להבדיל בין מיתוסים לשוק ההון

מיתוסים נפוצים על מסחר בשוק ההון

קיימים לא מעט מיתוסים בנוגע למה משפיע על הבורסה. האם כולם נכונים? רגע לפני שנוקטים בעמדה ונסחפים אחרי מיתוסים שהם לא מחויבים את המציאות, למדו מה אמיתי ומה מיתוס.

קרא עוד
עליות וירידות במדד S&P 500

מדד S&P 500: מדד הדגל בבורסה האמריקאית

מדד ה-S&P 500 משקף את שוויין של 500 החברות הגדולות ביותר שנסחרות בשוק ההון האמריקאי ועל כן הוא נחשב בעיני כלכלנים רבים למדד המשקף את נתוני כלכלת ארה"ב.

קרא עוד
השקעה במדד ניקיי היפני

מדד ניקיי היפני – להשקיע בבורסה השלישית בגודלה בעולם

מדד ניקיי היפני: השקעה בבורסה השלישית בגודלה בעולם הינה כלי ביישום אחד הכללים הבסיסיים ביותר במסחר, פיזור סיכונים. מה חשוב לדעת על המדד והאם כדאי להשקיע?

קרא עוד
דולרים על גרף של ניירות ערך

מכירה רעיונית של ניירות ערך: למכור, אבל לא באמת

מכירה רעיונית של ניירות ערך היא פעולת מכירה "בכאילו" שבעלי התיקים יכולים לבצע לני"ע שלהם ובמקביל לקנות אותם בחזרה. נשמע מבלבל? היכנסו לכתבה להמשך קריאה

קרא עוד
מסחר בזמן מלחמה

איך סוחרים ותיקים מנהלים תיק מניות בזמן מלחמה

כמו בכל מלחמה או מבצע צבאי, ההיבטים הביטחוניים נמצאים בראש סדרי העדיפויות. איך בכל זאת מתנהלים כמו הסוחרים הוותיקים ופועלים נכון?

קרא עוד

האמור לעיל הנו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל התקשרות בין אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם ניהול תיקים בהתאם לדין ותנאי ההסכם הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד. לחברת אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות. לגילוי נאות אודות היותה של אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ משווק השקעות ולא יועץ השקעות ולזיקתה למוצרים פיננסיים, ראה לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il