מהי פקודת OTC וכיצד היא יכולה לעזור לך במסחר בבורסה?

במאמר זה סקרנו עבורכם את היתרונות והחסרונות של שיטת המסחר "מעבר לדלפק" (OTC), מהי הפקודה ואיך להשתמש בה בצורה הנכונה לכם ביותר.

פקודת מעבר לדלפק, משמשת למסחר במניות, אגח קרנות ועוד

אחת מזירות המסחר הפופולאריות שמושכת יותר ויותר עניין בקרב משקיעים היא זירת מסחר OTC המאפשרת קנייה ומכירה של ניירות ערך שאינם רשומים למסחר בבורסות ראשיות כגון נאסד"ק או בורסת ניו יורק. שיטת המסחר OTC (Over the Counter) – 'מעבר לדלפק' מתייחסת למסחר במכשירים פיננסיים – מניות, אגרות חוב, סחורות, מטבעות דיגיטליים וכיו"ב מחוץ לבורסה, כמסחר ישיר בין שני צדדים. מסחר OTC מתבצע באמצעות חברות שמתווכות בין מוכרים וקונים.

היתרונות והחסרונות במסחר OTC

שוק ה- OTC מציע הזדמנויות השקעה רבות אך במידת סיכון גבוהה יחסית, כיוון שחברות שמנפיקות בשוק זה הן לרוב חברות קטנות שפעילותן מוגבלת או שנמצאות במצוקה פיננסית והסחירות שלהן נמוכה. החיסרון במסחר OTC הוא אותו סיכון גבוה, שמצריך ממשקיעים לחקור את החברה בה הם רוצים להשקיע, לבצע ההערכה מעמיקה על החברה, לקבל תמונת מצב על ההנהלה, לעבור על הדוחות הכספיים שלה ולבצע בדיקת היתכנות מקיפה בטרם הם מחליטים להשקיע בה באמצעות OTC. במקרים מסוימים, מסחר OTC בחברות אף עלול להביא להפסד של כל ההשקעה.

היתרונות במסחר OTC נעוצים בהגנה על אסטרטגיות המסחר, ולכן מוסדות וברוקרים רבים בוחרים בשוק זה, בעיקר כשהם מבצעים מכירת מניות בכמויות גדולות בבורסה ורוצים להימנע ממצב בו המכירה המאסיבית נחשפת, דבר שעלול להוריד את מחיר המנייה. על אותו עיקרון, גם סוחרים פרטיים במטבעות דיגיטליים משתמשים במסחר מעבר לדלפק לצורך הגנת על ערך המטבע שהם מוכרים או קונים באמצעות פקודת OTC. מסחר זה מבוצע באמצעות תיווך על ידי חברות שסוחרות במטבעות דיגיטליים ומחברות בין רוכשי מטבעות ובין ספקים.

מהי פקודת OTC וכיצד היא מסייעת למשקיעים?

פקודת OTC היא פקודת מכירה/קנייה שמשקיעים משתמשים בה למכירה או קנייה של מוצרים פיננסיים. במסחר במטבעות דיגיטליים, פקודת OTC מסייעת לסוחר לשמור על השווי המדויק של מחיר המטבע. כאשר משקיע מוכר או קונה מטבעות דיגיטליים בבורסה למטבעות דיגיטליים ונותן פקודת שוק למכירה/קנייה מידית במחיר הנוכחי של המטבע בשוק, הוא עלול להיתקל ב'מעידת מחיר', שנוצרת כאשר מחיר המסחר סוטה ממחיר המטבע בזמן שהמשקיע נתן את פקודת המכירה/הקנייה.

חברות תיווך למסחר ישיר בין סוחרים מבטיחות כי פקודת OTC לא תשנה את מחיר המטבע ותשמור על מחירו כפי שהיה בעת הפקודה. רכישת מטבעות באמצעות חברה מתווכת מבטיחה אפוא את וודאיות המחיר. בעיה נוספת שעלולה להיווצר בבורסות למטבעות דיגיטליים, היא מחסור במטבעות מסוימים למסחר. החברות המתווכות דואגות לכך שלא ייווצר מחסור במטבעות המבוקשים באמצעות כך שהן מאתרות מוכרים לפי דרישות הקנייה. סוחרים במוצרים פיננסיים (כגון ניירות ערך, אגרות חוב, סחורות או מטבעות) משתמשים בפקודת OTC כדי לשמור על חשאיות בעת המכירה והקנייה.

יתרונות וחסרונות פקודת OTC במסחר במניות ובמוצרים פיננסיים

חברות וברוקרים שמעוניינים למכור מניות בכמות גבוהה ואינם רוצים לגרום בכך להורדת מחיר המנייה, מבצעים פקודת OTC בבורסה שאינה חושפת את כמות המניות שהם מוכרים. בכך הם שומרים על המנייה מפני צניחה. משקיעים בשוק OTC סוחרים ביניהם במוצרים פיננסיים, ופקודת OTC מבטיחה שהמסחר ביניהם יישאר דיסקרטי כך שאחרים לא יהיו מודעים למחיר שבו הושלמה העסקה. עסקאות OTC שקופות הרבה פחות מעסקאות אחרות בבורסה והן גם כפופות לפחות תקנות.

החסרונות בפקודת OTC קשורים לכך שהיא אינה פקודה רגילה שנעשית בבורסה. בניגוד לפקודה בבורסה שנסלקת ועוברת בצורה המקובלת, פקודת OTC מצריכה העברת מוצרים פיננסיים בין חשבון אחד לשני. היא מורכבת יותר ולכן כרוכה בעמלות גבוהות יותר.

למי זה מתאים?

בשנים האחרונות נכנסו חברות רבות למסחר OTC. חברות אלו רוצות להיסחר מתחת לרדאר מתוך שיקולים שונים. בשוק האמריקאי, ניירות ערך אפשריות לקנייה ומכירה אף הן מעבר לדלפק בשיטת OTC. מרבית החברות הנסחרות בשוק ה- OTC הן אלמוניות והמחיר של המניות שלהן נמוך מאוד (עד פחות מ- 5 דולר למנייה). מסחר OTC מתאים לסוחרים שרוצים לסחור במחירים נמוכים ומוכנים לקחת סיכון גבוה יחסית. מסחר OTC דומה למסחר רגיל בבורסה ומעניק לסוחרים מגוון אפשרויות מסחר בתנאי סיכון שונים. מידת הסיכון יורדת, ככל שהחברות הנסחרות חושפות את הנתונים הפיננסיים שלהן. כמו כן, מסחר ב- OTC מתאים לסוחרים שרוצים למכור מניות בכמויות גדולות ולהבטיח את חשאיות העסקה על מנת לשמור על ערך המנייה. כמו כן, מתאים מאוד לסוחרים עצמאיים במטבעות דיגיטליים, הן מתחילים והן מתקדמים.

איך לסחור במניות OTC?

המסחר העיקרי במניות OTC הוא מסחר יומי, והמניות עשויות לנוע בטווחים של עד מאות אחוזים ביום אחד. על מנת לסחור במניות OTC יש לפתוח חשבון מסחר בבית השקעות שמחזיק במערכות מסחר ל-OTC. על מנת למנוע הונאות, חשוב לעבוד עם בית השקעות מוכר ויציב אשר יועציו מנוסים במסחר והשקעות OTC. לאחר שתפתחו חשבון מסחר בבית השקעות, תוכלו להתחיל לסחור במניות OTC.

יתרונות אקסלנס טרייד

אסקלנס טרייד מבית הפניקס הוא אחד המוסדות הפיננסיים המובילים והחזקים בישראל, המעניק ללקוחותיו גב חזק ובטוח. אסקלנס טרייד היא חברה מפוקחת הנתונה לרגולציה מחמירה של הבורסה לניירות ערך בישראל במטרה להגן על כספי הלקוחות. בחברה קיימת הפרדה מלאה בין הכספים של המשקיעים לבין כספי בית ההשקעות. לקוחות החברה נהנים מעמלות נמוכות (רבע מגובה עמלות הבנק), מפטור מדמי טיפול לשנה, פטור מעמלות קנייה בקרנות נאמנות של קסם וממערכת המסחר הטובה בישראל.

דסק היועצים מורכב ממומחים בתחומי המסחר השונים המספקים מענה ומידע מקצועי לסוחרים לכל אורך שעות המסחר בישראל, ללא הפסקות וללא ימים מפוצלים. יועצי אקסלנס טרייד מקפידים לעדכן את הלקוחות הסוחרים באופן עצמאי בהתפתחויות שונות בשוק ומספקים עבורם עצות והמלצות לפעולות שונות באופן שוטף. הם מעניקים למשקיעים שירות מקצועי ונגיש במגוון פלטפורמות: בטלפון, באתר ובאפליקציה. מרכז הידע של אקסלנס טרייד מנגיש עבור המשקיעים את כל הידע הדרוש עבורם על מנת להתמקצע, לבצע השקעות חכמות וליהנות מתשואות משמעותיות.

רוצים לשמוע עוד על אפיקי ההשקעה השונים הקיימים עבורכם? היכנסו למרכז הידע של אקסלנס טרייד ותוכלו להיחשף למגמות, לטרנדים ולחדשות האחרונות בשוק ההון


תאריך הכתבה: 31.10.2022

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השוק סוער? הגיע הזמן לבחון מעבר להשקעות ערך

השקעות ערך

רבים מהמשקיעים סבורים כי כאשר השווקים מצויים בשפל, זו דווקא ההזדמנות להיכנס אליהם. לכן, כדאי להכיר את גישת השקעות הערך שדורשת מעט סבלנות.

קרא עוד
מניות דואליות: איך מתבצע המסחר?

מניות דואליות

מניות דואליות - מניות הנסחרות בשני בורסות שונות בו זמנית מציעות מגוון יתרונות ייחודיים. מרכז הידע של אקסלנס ברוקראז' מסביר איך סוחרים במניות דואליות

קרא עוד
 מדריך לסוחרים: האם כדאי להשקיע באג"ח זבל?

השקעה באג"ח זבל

אג"ח זבל: אומרים שהזבל של מישהו אחד הוא האוצר של מישהו אחר, האם אמרה זו נכונה גם בנוגע למסחר באיגרות חוב מדרגת זבל או לא כדאי להשקיע באג"ח זבל? 

קרא עוד
להשקיע כמו הגדולים: איך להשתתף בהנפקת מניות ואיגרות חוב?

הנפקת מניות ואג"ח


הנפקה בבורסה היא ההזדמנות של משקיעים לרכוש ני"ע עוד לפני ההגעה למסחר היומי. לא רבים יודעים אך גם משקיעים פרטיים יכולים ליהנות מיתרונותיה הרבים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

הבורסה תנודתית ואתה חושש לגורלו של תיק ההשקעות? בדיוק לשם כך ריכזנו עבורך במרכז הידע מספר עצות חשובות לאסטרטגיית מסחר והשקעה בשווקיים תנודתיים

קרא עוד
שטרות של הרבה סוגי מדינות

משקיעים במט"ח? אל תשכחו לגדר סיכונים

סוחר בחו"ל במט"ח? באמצעות מערכות המסחר של אקסלנס בורסה ניתן להפחית חשיפה למט"ח ולגדר סיכונים במטבע חוץ ביעילות. הכר את כל טכניקות גידור הסיכונים האפשריות שלנו

קרא עוד
כעת גם הישראלים מעדיפים לסחור בני"ע זרים

למה "הסוחרים החדשים" מעדיפים את השוק האמריקאי על השוק המקומי

בשנים האחרונות, בולטת בשוק ההון המקומי תופעה חדשה, יותר משקיעים ישראלים מגלים עניין במסחר בחו"ל ואף סוחרים בני"ע זרים. אלו הן סיבות הסוחרים שעוברים למסחר בחו"ל 

קרא עוד
ניהול סיכונים

ניהול סיכונים בבורסה: לשלוט ביחסי הסיכון-סיכוי

אחד מהכללים החשובים והידועים בהשקעות בבורסה הוא הצורך של ניהול סיכונים ופיזור סיכונים של ההשקעות. במאמר הבא באתר אקסלנס טרייד נציג כלי אפקטיבי לניהול סיכונים בבורסה

קרא עוד
שנת 2021 בשוק ההון

2021 מתחילה בשיא – לאיזה סיכונים חשוב להתייחס בהשקעות?

2021 מתחילה בשיא, הבורסה גועשת, ולא ברור אם הבנקים המרכזיים יוסיפו לתמוך בכלכלה ולתדלק את העליות. אקסלנס טרייד במאמר על איזה סיכונים -סיכויים חשוב להתייחס השנה?

קרא עוד
השקעה במניות לטווח קצר

השקעה במניות לטווח קצר ואיך היא יכולה להועיל גם לכם

השקעה למניות לטווח קצר: במאמר הבא נפרט את היתרונות והחסרונות של רעיון המסחר שלא מעט דוגלים בו, מסחר יומי או השקעה בבורסה לטווח קצר ונבין למי זה מתאים.

קרא עוד
מה ההבדל בין חיטה לשעורה שבאחד מהם ניתן להשקיע?

לגזור ולשמור: השקעה בשוק הסחורות העולמי

השקעה בסחורות? מהן האופציות שלנו למסחר בסחורות בשוק העולמי, איך נחשפים להזדמנויות הקיימות, מה חשוב לקחת בחשבון והאם כדאי? לקריאה באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד
עליות בגרף שוק פערי הארביטראז

מניות ארביטראז'

מניות ארביטראז': השקעה בפערי ארביטראז' הינה ניצול פערי המחירים שבין ניירות ערך דואליים או פערי מחיר במדדים. איך המודל הזה מתרחש ואיך ניתן להרוויח ממנו?

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
סכום מינימאלי לפתיחת חשבון השקעות הינו 20 אלף ₪. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס 
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.