מסחר באופציות מעוף למתחילים

כל מה שרציתם לדעת על אופציות מעוף (נגזרים), מסחר ומה שביניהן.

מהן אופציות?

אופציות, או בשמם הרשמי נגזרים, הינם מכשיר פיננסי הנגזר מנכס בסיס כגון: מניות מדד ת"א 25, מניות ת"א 100, שקל - דולר, מניות חברות הנסחרות בבורסה כגון אבנר יהש, טבע וכדומה.

בבורסה נסחרות: אופציות מסוג Call (רכש) ואופציות Put (מכר)

קונה האופציה מקבל זכות לקנות את נכס הבסיס בעוד שמוכר האופציות, או בשמו הרשמי כותב האופציה מתחייב לשלם לקונה האופציה את ההפרש בין שווי נכס הבסיס במועד המימוש לבין מחיר מימוש האופציה.

 

ניתן להשוות את מכשיר האופציות לרכישת ביטוח רכב:

בדומה לביטוח רכב גם האופציות משמשות מעין ביטוח ("גידור") לתיק ניירות ערך. עלות/מחיר הביטוח/האופציה הינה "הפרמיה" הנדרשת לצורך רכישת הפוליסה/הגידור של תיק ניירות הערך.

במקרה של "תאונה", כלומר ירידת ערך של תיק ניירות הערך, נוכל להפעיל את הביטוח ולשלם השתתפות עצמית ("תוספת מימוש") וזאת בהנחה והנזק שנגרם לתיק ניירות הערך גבוה מההשתתפות העצמית ("אופציה בתוך הכסף").

במידה והנזק שנגרם לתיק ניירות הערך אינו גדול ("האופציה מחוץ לכסף") או שגובה הנזק שווה ערך לגובה ההשתתפות העצמית שאני נדרש לשלם לצורך מימוש האופציה/הביטוח ("האופציה בכסף") אין לי טעם להפעיל ("לממש") את האופציה.

לכל אופציה יש תאריך פקיעה. במידה ורוצים לחדש את תקופת הביטוח יש צורך ברכישת אופציה חדשה ("גלגול אופציה"). מכשיר האופציות הוא מכשיר ממונף. כלומר, בהשקעות כסף לא גבוהה אני מגן על ערך תיק ניירות ערך ("מכפיל") בהתאם למפתח הבא (מספר דוגמאות):

  • אופציות מעוף (על מדד ת"א 25) - יחס של 1:100
  • אופציות שקל/דולר - יחס של 1:10,000
  • אופציות על מניית כיל - יחס של 1:250

ביטחונות

כשם שחברת ביטוח יכולה להפסיד כסף, כאשר היא נתבעת ונדרשת לשלם את תיקון או החלפת הרכב המבוטח, כך גם "כותב אופציה" מתחייב לשלם כסף (ההפרש בין מחיר נכס הבסיס לבין תוספת המימוש) לקונה האופציה במידה והוא ניצל את זכותו ומימש את האופציה. בשל העובדה שכותב האופציה נדרש לעיתים להתחייבות כספית ללא מגבלה בסכום הוא נדרש להפקיד ביטחונות לפעילות.

כלל האצבע בתחום מסחר באופציות קובע שכותב אופציה יידרש לביטחונות בגובה ההפסד המקסימאלי ובכל מקרה לא יותר מ-12% ממחירו הנוכחי של נכס הבסיס.

חשוב לציין שבמקרים בהם גובה ההפסד המקסימאלי עשוי להשתנות בשל תנודות שוק, כך גם גובה הביטחונות ישתנה בהתאם תוך כדי יום המסחר או במעבר מיום מסחר אחד ליום הבא.

לתשומת ליבכם, כותב אופציה עלול לאבד את כל כספו ואף מעבר לכך, במקרים בהם לקח על עצמו לבטח נזק ללא מגבלת סכום.


מסחר באופציות מעוף: דוגמאות לשימושים

  • משקיע החושש מכניסה לשוק, כיוון שמרגיש שהוא מתומחר גבוה מדי ומנגד אינו רוצה לפספס המשך עליות במידה ואלו יימשכו, ייבחר לקנות אופציות מסוג Call.
  • משקיע החושש ממשבר, ירידות בשווקים ומנגד אינו רוצה "להנזיל את התיק" (למכור את הנכסים, להפוך אותם למזומן, לנכסים נזילים) ייבחר לגדר/לבטח אותו באמצעות רכישת אופציות מסוג Put.
  • כותב אופציה שמעריך שהשוק אינו צפוי לרדת, ייבחר לכתוב אופציות מסוג Put ובכך לשמש בתור ה-"מבטח" לאותם משקיעים החוששים ממעבר לירידות בשווקים. בגין הכתיבה הוא יקבל כסף/פרמיה וזהו למעשה הרווח המקסימאלי שלו מתוך ההנחה שהאופציה לא תמומש בסופו של דבר על ידי המשקיע.
  • הימורים - משקיעים רבים מנצלים את המינוף (המכפיל) באופציה ואת התנודתיות מתוך כוונה לייצר רווח מהיר על סכום קטן של כסף. סטטיסטית, משקיעים רבים הפועלים בדרך זו יפסידו במקרה הטוב את כל כספם ובמקרה הרע אף מעבר לכך.

 
להצטרפות ללא תשלום וקבלת פרטים

תאריך כתבה: 10.01.2018

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השוק סוער? הגיע הזמן לבחון מעבר להשקעות ערך

השקעות ערך

רבים מהמשקיעים סבורים כי כאשר השווקים מצויים בשפל, זו דווקא ההזדמנות להיכנס אליהם. לכן, כדאי להכיר את גישת השקעות הערך שדורשת מעט סבלנות.

קרא עוד
מניות דואליות: איך מתבצע המסחר?

מניות דואליות

מניות דואליות - מניות הנסחרות בשני בורסות שונות בו זמנית מציעות מגוון יתרונות ייחודיים. מרכז הידע של אקסלנס ברוקראז' מסביר איך סוחרים במניות דואליות

קרא עוד
 מדריך לסוחרים: האם כדאי להשקיע באג"ח זבל?

השקעה באג"ח זבל

אג"ח זבל: אומרים שהזבל של מישהו אחד הוא האוצר של מישהו אחר, האם אמרה זו נכונה גם בנוגע למסחר באיגרות חוב מדרגת זבל או לא כדאי להשקיע באג"ח זבל? 

קרא עוד
להשקיע כמו הגדולים: איך להשתתף בהנפקת מניות ואיגרות חוב?

הנפקת מניות ואג"ח


הנפקה בבורסה היא ההזדמנות של משקיעים לרכוש ני"ע עוד לפני ההגעה למסחר היומי. לא רבים יודעים אך גם משקיעים פרטיים יכולים ליהנות מיתרונותיה הרבים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

הבורסה תנודתית ואתה חושש לגורלו של תיק ההשקעות? בדיוק לשם כך ריכזנו עבורך במרכז הידע מספר עצות חשובות לאסטרטגיית מסחר והשקעה בשווקיים תנודתיים

קרא עוד
שטרות של הרבה סוגי מדינות

משקיעים במט"ח? אל תשכחו לגדר סיכונים

סוחר בחו"ל במט"ח? באמצעות מערכות המסחר של אקסלנס בורסה ניתן להפחית חשיפה למט"ח ולגדר סיכונים במטבע חוץ ביעילות. הכר את כל טכניקות גידור הסיכונים האפשריות שלנו

קרא עוד
כעת גם הישראלים מעדיפים לסחור בני"ע זרים

למה "הסוחרים החדשים" מעדיפים את השוק האמריקאי על השוק המקומי

בשנים האחרונות, בולטת בשוק ההון המקומי תופעה חדשה, יותר משקיעים ישראלים מגלים עניין במסחר בחו"ל ואף סוחרים בני"ע זרים. אלו הן סיבות הסוחרים שעוברים למסחר בחו"ל 

קרא עוד
ניהול סיכונים

ניהול סיכונים בבורסה: לשלוט ביחסי הסיכון-סיכוי

אחד מהכללים החשובים והידועים בהשקעות בבורסה הוא הצורך של ניהול סיכונים ופיזור סיכונים של ההשקעות. במאמר הבא באתר אקסלנס טרייד נציג כלי אפקטיבי לניהול סיכונים בבורסה

קרא עוד
שנת 2021 בשוק ההון

2021 מתחילה בשיא – לאיזה סיכונים חשוב להתייחס בהשקעות?

2021 מתחילה בשיא, הבורסה גועשת, ולא ברור אם הבנקים המרכזיים יוסיפו לתמוך בכלכלה ולתדלק את העליות. אקסלנס טרייד במאמר על איזה סיכונים -סיכויים חשוב להתייחס השנה?

קרא עוד
השקעה במניות לטווח קצר

השקעה במניות לטווח קצר ואיך היא יכולה להועיל גם לכם

השקעה למניות לטווח קצר: במאמר הבא נפרט את היתרונות והחסרונות של רעיון המסחר שלא מעט דוגלים בו, מסחר יומי או השקעה בבורסה לטווח קצר ונבין למי זה מתאים.

קרא עוד
מה ההבדל בין חיטה לשעורה שבאחד מהם ניתן להשקיע?

לגזור ולשמור: השקעה בשוק הסחורות העולמי

השקעה בסחורות? מהן האופציות שלנו למסחר בסחורות בשוק העולמי, איך נחשפים להזדמנויות הקיימות, מה חשוב לקחת בחשבון והאם כדאי? לקריאה באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד
עליות בגרף שוק פערי הארביטראז

מניות ארביטראז'

מניות ארביטראז': השקעה בפערי ארביטראז' הינה ניצול פערי המחירים שבין ניירות ערך דואליים או פערי מחיר במדדים. איך המודל הזה מתרחש ואיך ניתן להרוויח ממנו?

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס www.xnes.co.il. 
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.