לא רק לספקולנטים: כך תשלבו אופציות מעוף בתיק ההשקעות שלכם

מסחר באופציות מאפשר למשקיעים לגדר סיכונים – וגם להגדיל תשואה. בעזרת אקסלנס ברוקראז' ריכזנו שלוש אסטרטגיות השקעה פשוטות שמתאימות למשקיעים שונים*

אף שהשקעה באופציות מסייעת לגדר סיכונים ומתאימה למרבית המשקיעים, רבים מהססים להיכנס לתחום בגלל שהם חושבים שהוא מתאים בעיקר לספקולנטים.

"נתקלתי בלא מעט לקוחות שהאמינו שתחום הנגזרים הוא בעצם סוג של הימור, השקעה ספקולטיבית", אומר דרור יריב, מנהל תחום מסחר ללקוחות פרטיים באקסלנס ברוקראז'. ואולם האמת היא שבמקור, נועדו הנגזרים כדי לגדר סיכונים ולהקטין אותם, ובשימוש נכון, זה בדיוק מה שהם יכולים לתרום למשקיע".

לדברי יריב, "מצד אחד, שילוב חכם של אופציות מעו"ף ונגזרים בתיק ההשקעות מסייע לנו להקטין את סטיית התקן, ומנגד, הוא גם יכול להניב לנו תשואה עודפת על ההשקעות שביצענו בתיק".

מסחר באופציות

הנה שלוש אסטרטגיות מומלצות לשימוש בנגזרים:

גידור או הקטנת חשיפה למטבע חוץ

"משקיעים רבים פועלים בשוק האמריקאי, ושוכחים שפרט להשקעה בנכסים שם, הם גם חשופים לשינוי במטבע הדולר", מדגיש יריב. "כך למשל, יכול להיווצר מצב שבו נייר הערך בו בחרנו להשקיע עולה, אך מנגד, שער החליפין פוחת – כך שבראייה שקלית, התשואה פחתה או אפילו הפכה לשלילית.

"חשיפה למטבע משמעותית אף יותר כשאנו בוחרים להשקיע בנכסים סולידיים, כמו אג"ח. אחרי הכל, התשואה של האג"ח נמוכה מלכתחילה, כך שכל תזוזה בשער המטבע עלולה להעביר אותנו לתשואה שלילית.

"משקיע שלא מעוניין להישאר חשוף לדולר יכול לקבע את השער. כך לדוגמה, על כל 10,000 דולר נמכור חוזה סינתטי אחד בכסף (מכירת יחידה אחת של אופציית call ורכישת אופציית put באותו מדד). באסטרטגיה זו נקבע את שער המטבע, כך שאם שער הדולר יירד לא ניפגע, ואולם אם שער הדולר יתחזק, לא נרוויח". היתרון באסטרטגיה הזו היא עלותה הנמוכה מאוד והפשטות שלה. החיסרון, כאמור, הוא בכך שלא ניהנה מעליית הדולר, אם תהיה כזו.

 אסטרטגיית Cover Call

אסטרטגיית cover call מתאימה במיוחד למשקיעים המבקשים לצמצם את סטיית התקן בתיק ההשקעות שלהם, ואינם צופים עלייה משמעותית בשערו של נכס הבסיס. לדברי יריב, "באסטרטגיה זו, נמכור אופציית call אחת על כל יחידת נכס בסיס. כך, אם שווי הנכס יירד, ניהנה מהגנה בגובה הפרמיה ובתנאי שוק יציב ואף עולה (במתינות) יכול לשמש כאמצעי לתקבול שוטף מידי חודש.

כדאי לדעת כי בבורסה בתל אביב, מעבר לאופציות על מדד המעו"ף והצמד דולר-שקל, נסחרות גם אופציות על כל אחת ממניות ת"א 35.

 מכירת אוכף רחב

"זוהי אסטרטגיה נוספת המתאימה במצב של שוק רגוע יחסית, בלי צפי לעלייה או ירידה חדה", אומר יריב. "בביצוע אסטרטגיה זו, אנו בוחנים את התנודה הממוצעת של נכס הבסיס. אם אנו מעריכים שהוא ידשדש, ולחלופין יעלה או יירד אך בשיעור נמוך בלבד, נמכור אופציית call מחוץ לכסף ואופצייתput  מחוץ לכסף. כך, אם הנכס לא יבצע תנודה חדה, נרוויח את הפרמיה ממכירת האופציות. היתרון בפוזיציה הוא אפשרות לתשואה עודפת, ואילו החיסרון הוא הפסד בלתי מוגבל במקרה שנכס הבסיס יירד או יעלה בחדות".

בשורה התחתונה, שילוב אופציות במסחר בבורסה עשוי לסייע לכם להניב תוצאות טובות יותר. אם גם אתם רוצים לבצע אותן בקלות, ניתן לעשות זאת באמצעות אקסלנס המציעה את מערכת המסחר האינטרנטית order.net (אורדרנט). אל המערכת הזו ניתן להיכנס מכל דפדפן, ללא צורך בהתקנה על המחשב, והיא מאפשרת מסחר משולב בכל נכסי הבסיס בישראל – וכן במניות וב-ETF's בארה"ב. בעזרת order.net ניתן להשתמש במגוון פקודות מסחר מתקדמות באופן אוטומטי – בהתאם לאסטרטגיות השונות שבוחרים המשקיעים.

תאריך כתבה: 08.11.2018


כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השוק סוער? הגיע הזמן לבחון מעבר להשקעות ערך

השקעות ערך

רבים מהמשקיעים סבורים כי כאשר השווקים מצויים בשפל, זו דווקא ההזדמנות להיכנס אליהם. לכן, כדאי להכיר את גישת השקעות הערך שדורשת מעט סבלנות.

קרא עוד
מניות דואליות: איך מתבצע המסחר?

מניות דואליות

מניות דואליות - מניות הנסחרות בשני בורסות שונות בו זמנית מציעות מגוון יתרונות ייחודיים. מרכז הידע של אקסלנס ברוקראז' מסביר איך סוחרים במניות דואליות

קרא עוד
 מדריך לסוחרים: האם כדאי להשקיע באג"ח זבל?

השקעה באג"ח זבל

אג"ח זבל: אומרים שהזבל של מישהו אחד הוא האוצר של מישהו אחר, האם אמרה זו נכונה גם בנוגע למסחר באיגרות חוב מדרגת זבל או לא כדאי להשקיע באג"ח זבל? 

קרא עוד
להשקיע כמו הגדולים: איך להשתתף בהנפקת מניות ואיגרות חוב?

הנפקת מניות ואג"ח


הנפקה בבורסה היא ההזדמנות של משקיעים לרכוש ני"ע עוד לפני ההגעה למסחר היומי. לא רבים יודעים אך גם משקיעים פרטיים יכולים ליהנות מיתרונותיה הרבים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

הבורסה תנודתית ואתה חושש לגורלו של תיק ההשקעות? בדיוק לשם כך ריכזנו עבורך במרכז הידע מספר עצות חשובות לאסטרטגיית מסחר והשקעה בשווקיים תנודתיים

קרא עוד
שטרות של הרבה סוגי מדינות

משקיעים במט"ח? אל תשכחו לגדר סיכונים

סוחר בחו"ל במט"ח? באמצעות מערכות המסחר של אקסלנס בורסה ניתן להפחית חשיפה למט"ח ולגדר סיכונים במטבע חוץ ביעילות. הכר את כל טכניקות גידור הסיכונים האפשריות שלנו

קרא עוד
כעת גם הישראלים מעדיפים לסחור בני"ע זרים

למה "הסוחרים החדשים" מעדיפים את השוק האמריקאי על השוק המקומי

בשנים האחרונות, בולטת בשוק ההון המקומי תופעה חדשה, יותר משקיעים ישראלים מגלים עניין במסחר בחו"ל ואף סוחרים בני"ע זרים. אלו הן סיבות הסוחרים שעוברים למסחר בחו"ל 

קרא עוד
ניהול סיכונים

ניהול סיכונים בבורסה: לשלוט ביחסי הסיכון-סיכוי

אחד מהכללים החשובים והידועים בהשקעות בבורסה הוא הצורך של ניהול סיכונים ופיזור סיכונים של ההשקעות. במאמר הבא באתר אקסלנס טרייד נציג כלי אפקטיבי לניהול סיכונים בבורסה

קרא עוד
שנת 2021 בשוק ההון

2021 מתחילה בשיא – לאיזה סיכונים חשוב להתייחס בהשקעות?

2021 מתחילה בשיא, הבורסה גועשת, ולא ברור אם הבנקים המרכזיים יוסיפו לתמוך בכלכלה ולתדלק את העליות. אקסלנס טרייד במאמר על איזה סיכונים -סיכויים חשוב להתייחס השנה?

קרא עוד
השקעה במניות לטווח קצר

השקעה במניות לטווח קצר ואיך היא יכולה להועיל גם לכם

השקעה למניות לטווח קצר: במאמר הבא נפרט את היתרונות והחסרונות של רעיון המסחר שלא מעט דוגלים בו, מסחר יומי או השקעה בבורסה לטווח קצר ונבין למי זה מתאים.

קרא עוד
מה ההבדל בין חיטה לשעורה שבאחד מהם ניתן להשקיע?

לגזור ולשמור: השקעה בשוק הסחורות העולמי

השקעה בסחורות? מהן האופציות שלנו למסחר בסחורות בשוק העולמי, איך נחשפים להזדמנויות הקיימות, מה חשוב לקחת בחשבון והאם כדאי? לקריאה באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד
עליות בגרף שוק פערי הארביטראז

מניות ארביטראז'

מניות ארביטראז': השקעה בפערי ארביטראז' הינה ניצול פערי המחירים שבין ניירות ערך דואליים או פערי מחיר במדדים. איך המודל הזה מתרחש ואיך ניתן להרוויח ממנו?

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
* נגזרים, לרבות אופציות, הינם נכסים פיננסיים בסיכון מיוחד דהיינו, בעלי סיכון להפסיד את מלוא קרן ההשקעה, ואף למעלה ממנה, בתוך זמן קצר. המסחר בנגזרים אינו מתאים לכל משקיע ומוצע להתייעץ עם בעל מקצוע מורשה בטרם ביצוע פעולות מסחר בנגזרים. אין באמור להוות המלצה למסחר בנגזרים ו/או במכשירים פיננסיים אחרים כלשהם ואין באמור למצות את כל המידע בקשר עם הנכסים הפיננסיים הכלולים בסקירה לעיל אלא לתת מידע חלקי בלבד.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס www.xnes.co.il. 
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.