מדד הנאסד"ק – כל מה שצריך לדעת על השקעה בבורסת ההייטק

בורסת הנאסד"ק - כל מה שצריך לדעת על השקעה בבורסת ההייטק החשובה בעולם

ניתוח מדד הנאסדק במכשיר נייד

לצד הבורסה הישראלית וודאי שמעתם לא פעם על בורסות נוספות מעבר לים, כמו למשל בורסת לונדון, בורסת אמסטרדם או בורסת שנגחאי. הבורסות החשובות ביותר הן הבורסות האמריקאיות, בורסת ניו יורק וכן בורסת הנאסד"ק המפורסמת.

אז מהי בעצם בורסת הנאסד"ק, אילו חברות נסחרות בה, מהם הביצועים ההיסטוריים שלה וכיצד גם אתם יכולים להפוך אותה לאפיק השקעה מניב? הכל על הנאסד"ק.

בורסה המזוהה עם הסקטור הטכנולוגי

בורסת הנאסד”ק NASDAQ הינה מהבורסות המרכזיות והדומיננטיות ביותר בארה"ב. היא מזוהה בעיקר עם ענקיות הטכנולוגיה העולמיות והפכה עם השנים לשם נרדף לבורסת ההייטק של ארה"ב.

הנאסד"ק נוסדה בשנת 1971 וברבות שנים, ובמיוחד עם הפריצה הטכנולוגית המטאורית של העשורים האחרונים, הפכה לביתן של ענקיות ההייטק דוגמת פייסבוק, גוגל, אמזון, אינטל, סיסקו אפל, IBM ו- מיקרוסופט שמניותיהן נסחרות בה.

בהלימה מובהקת לפרופיל החברות הנסחרות בה, עם היוסדה הייתה הנאסד"ק לבורסה הראשונה בעולם שמאפשרת מסחר מקוון.

למעלה מ-3000 חברות סחירות

בנאסד”ק נסחרות כיום למעלה מ-3000 חברות, מרביתן בתחומי ההייטק והטכנולוגיה, אך קיימת בו נציגות נכבדה של חברות מסקטורים נוספים כמו בריאות, פיננסים, צרכנות, תרופות, ביו-פארמה, תיירות ואפילו את מניית חברת רשת בתי הקפה המצליחה בעולם – סטארבקס.

נכון להיום הנאסד"ק היא הבורסה השנייה בגודלה בארה”ב, אחרי הבורסה של ניו יורק NYSE שהיא הבורסה הגדולה יותר והוותיקה יותר בארה”ב.

נאסד"ק-100

בדומה למדד הדאו ג’ונס של בורסת ניו יורק ולמדד ה- FTSE 100 של בורסת לונדון, כך גם בבורסת הנאסד"ק פועל מדד עיקרי ומוביל – נאסד"ק 100.

מדד זה כולל את 100 המניות המובילות של בורסת הנאסד”ק (ללא חברות פיננסיות כמו בנקים ובתי השקעות), עליהן נמנות כמו שציינו חברות הטכנולוגיה הידועות בעולם. בשונה ממדד הדאו ג'ונס אשר בו משקל כל מניה מושפע ממחיר מניה בודדת, במדד הנאסד”ק משקלה של כל חברה נקבע בהתאם לשווי השוק שלה.

יחד עם זאת שיטת השקלול נועדה למנוע הטיה לטובת חברות ענק עם שווי שוק עצום.

ישראליות בנאסד"ק

תנאי הכניסה לנאסד"ק נחשבים לקלים יותר מאשר לבורסת ניו יורק (NYSE), ובמקביל הנאסד"ק ממוצבת כבורסת הטכנולוגיה – ועל כן חברות טכנולוגיה ישראליות רבות שחיפשו חשיפה בשוק האמריקני בחרו במרוצת השנים בהנפקה בנאסד"ק.

על חברות אלו ניתן למנות את סייברארק, גילת רשתות לוויין, איתוראן, אלביט מערכות, וויקס.קום, ורינט מערכות, פלייטיקה, צ'ק פוינט, קמטק, פרטנר תקשורת, נייס ועוד ועוד.

ביצועים היסטוריים

במהלך התפוצצות בועת הדוט.קום, המשבר המפורסם של תחילת המילניום הפסידו המשקיעים בנאסד"ק כ-80% מכספם תוך מספר חודשים בודדים ולמדד הנאסד"ק לקח 14 שנים כדי לחזור לרמתו טרם המשבר.

בניגוד לכך, משבר הקורונה עשה רק טוב לנאסד"ק שכן הגבלות הריחוק החברתי הטיבו יותר מכל עם מניות הטכנולוגיה כמו זום ונטפליקס, ואלו משכו את מדד הנאסד”ק לשיאים חדשים.

מי שהשקיע בנאסד"ק בשיאו של המשבר נהנה מתשואה של כ-80%. בשנים האחרונות, נאסד"ק השיגה כאמור ביצועים מעולים והתשואה השנתית הממוצעת על השקעה בבורסה זו עמדה על כ-15% בעשור האחרון.

איך סוחרים בנאסד”ק?

אופציות ההשקעה בנאסד"ק נעות בין מסחר בבורסת נאסד"ק עצמה לבין השקעה במדד נאסד"ק 100.

בבורסה ניתן להשקיע במניות בודדות, בין אם במסחר עצמאי ובין אם דרך בתי השקעות או ברוקרים, אך מאידך ניתן כאמור גם להשקיע במדד ה- נאסד"ק 100 - מכשיר שמשקף את הביצועים של הבורסה כולה. את המסחר בנאסד"ק-100 ניתן לבצע בשני אופנים: קרן מחקה או קרן סל.

קרן מחקה, כשמה כן היא קרן העוקבת למעשה אחר מדד נאסד"ק-100 ומאפשרת לחקות את התשואה שלו. קרן סל לעומת זאת היא קרן העוקבת אחר שווי מדד נאסד"ק-100. בשונה מקרנות מחקות, קרנות סל נסחרות בבורסה והערך הממשי של הקרן תלוי בשווי הנוכחי שלה בשוק.

מטבע הדברים המסחר במניה ספציפית בבורסת הנאסד"ק הוא תנודתי יותר מאשר מסחר בקרנות העוקבות אחר מדד הכולל 100 מניות.

לסיכום,
השקעה בבורסת הנאסד"ק ובמיוחד במדד הנאסד"ק 100 נחשבים לאפיקי השקעה מובילים ופופולריים, ורבים משקיעים בהם לטווח הארוך בזכות האמונה בצמיחתן ופריחתן של חברות הטכנולוגיה הנסחרות בבורסה זו.

תשואות מדד הנאסד”ק לרוב טובות מאוד ולמרות שלעיתים הוא מדשדש, ההיסטוריה מראה שהוא מתקן את עצמו. בנוסף, השקעה בנאסד"ק מאפשרת למשקיעים הישראלים לפזר סיכונים במיוחד בתקופות של אי יציבות פוליטית או בטחונית במדינה.

 

תאריך הכתבה: 18.07.2023

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השוק סוער? הגיע הזמן לבחון מעבר להשקעות ערך

השקעות ערך

רבים מהמשקיעים סבורים כי כאשר השווקים מצויים בשפל, זו דווקא ההזדמנות להיכנס אליהם. לכן, כדאי להכיר את גישת השקעות הערך שדורשת מעט סבלנות.

קרא עוד
מניות דואליות: איך מתבצע המסחר?

מניות דואליות

מניות דואליות - מניות הנסחרות בשני בורסות שונות בו זמנית מציעות מגוון יתרונות ייחודיים. מרכז הידע של אקסלנס ברוקראז' מסביר איך סוחרים במניות דואליות

קרא עוד
 מדריך לסוחרים: האם כדאי להשקיע באג"ח זבל?

השקעה באג"ח זבל

אג"ח זבל: אומרים שהזבל של מישהו אחד הוא האוצר של מישהו אחר, האם אמרה זו נכונה גם בנוגע למסחר באיגרות חוב מדרגת זבל או לא כדאי להשקיע באג"ח זבל? 

קרא עוד
להשקיע כמו הגדולים: איך להשתתף בהנפקת מניות ואיגרות חוב?

הנפקת מניות ואג"ח


הנפקה בבורסה היא ההזדמנות של משקיעים לרכוש ני"ע עוד לפני ההגעה למסחר היומי. לא רבים יודעים אך גם משקיעים פרטיים יכולים ליהנות מיתרונותיה הרבים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

הבורסה תנודתית ואתה חושש לגורלו של תיק ההשקעות? בדיוק לשם כך ריכזנו עבורך במרכז הידע מספר עצות חשובות לאסטרטגיית מסחר והשקעה בשווקיים תנודתיים

קרא עוד
שטרות של הרבה סוגי מדינות

משקיעים במט"ח? אל תשכחו לגדר סיכונים

סוחר בחו"ל במט"ח? באמצעות מערכות המסחר של אקסלנס בורסה ניתן להפחית חשיפה למט"ח ולגדר סיכונים במטבע חוץ ביעילות. הכר את כל טכניקות גידור הסיכונים האפשריות שלנו

קרא עוד
כעת גם הישראלים מעדיפים לסחור בני"ע זרים

למה "הסוחרים החדשים" מעדיפים את השוק האמריקאי על השוק המקומי

בשנים האחרונות, בולטת בשוק ההון המקומי תופעה חדשה, יותר משקיעים ישראלים מגלים עניין במסחר בחו"ל ואף סוחרים בני"ע זרים. אלו הן סיבות הסוחרים שעוברים למסחר בחו"ל 

קרא עוד
ניהול סיכונים

ניהול סיכונים בבורסה: לשלוט ביחסי הסיכון-סיכוי

אחד מהכללים החשובים והידועים בהשקעות בבורסה הוא הצורך של ניהול סיכונים ופיזור סיכונים של ההשקעות. במאמר הבא באתר אקסלנס טרייד נציג כלי אפקטיבי לניהול סיכונים בבורסה

קרא עוד
שנת 2021 בשוק ההון

2021 מתחילה בשיא – לאיזה סיכונים חשוב להתייחס בהשקעות?

2021 מתחילה בשיא, הבורסה גועשת, ולא ברור אם הבנקים המרכזיים יוסיפו לתמוך בכלכלה ולתדלק את העליות. אקסלנס טרייד במאמר על איזה סיכונים -סיכויים חשוב להתייחס השנה?

קרא עוד
השקעה במניות לטווח קצר

השקעה במניות לטווח קצר ואיך היא יכולה להועיל גם לכם

השקעה למניות לטווח קצר: במאמר הבא נפרט את היתרונות והחסרונות של רעיון המסחר שלא מעט דוגלים בו, מסחר יומי או השקעה בבורסה לטווח קצר ונבין למי זה מתאים.

קרא עוד
מה ההבדל בין חיטה לשעורה שבאחד מהם ניתן להשקיע?

לגזור ולשמור: השקעה בשוק הסחורות העולמי

השקעה בסחורות? מהן האופציות שלנו למסחר בסחורות בשוק העולמי, איך נחשפים להזדמנויות הקיימות, מה חשוב לקחת בחשבון והאם כדאי? לקריאה באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד
עליות בגרף שוק פערי הארביטראז

מניות ארביטראז'

מניות ארביטראז': השקעה בפערי ארביטראז' הינה ניצול פערי המחירים שבין ניירות ערך דואליים או פערי מחיר במדדים. איך המודל הזה מתרחש ואיך ניתן להרוויח ממנו?

קרא עוד

האמור לעיל הנו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל התקשרות בין אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם ניהול תיקים בהתאם לדין ותנאי ההסכם הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד. לחברת אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות. לגילוי נאות אודות היותה של אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ משווק השקעות ולא יועץ השקעות ולזיקתה למוצרים פיננסיים, ראה לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il