מיתוסים נפוצים על מסחר בשוק ההון

רגע לפני שנוקטים עמדה: הכירו את ההבדל בין מיתוסים או מציאות בשוק ההון

סוחר נבון בשוק ההון מתעלם מרעשי רקע ומיתוסים או סילוף של האמת

קיימים לא מעט מיתוסים בנוגע למה משפיע על הבורסה, כמו למשל היכולת לתזמן את השוק ולהשקיע במניה רגע לפני הזינוק, התפיסה לפיה השקעה בשוק ההון זהה להימורים, ההנחה ש"מה שעולה חייב – לרדת", החשיבה כי השקעות בבורסה הם עניין לעשירים או מקצוענים בלבד ועוד ועוד. האם מדובר על תפיסות שיש להן אחיזה במציאות או כמו בהרבה דברים בחיים על מיתוסים בלבד שראוי שלא להתייחס אליהם? מומחי אקסלנס טרייד מבית הפניקס עושים סדר בבלאגן:

המיתוס: להשקיע בשוק ההון זה בדיוק כמו להמר

המציאות: השוואת ההשקעות להימורים גורמת לרבים להאמין כי התנודות בשוק המניות אינן צפויות או שאינן תלויות סיבה או בסיס מהימן, אך במציאות זה ממש לא המקרה - תנועות המחיר של מניות מבוססות על מספר גורמים כמו התפתחותן של החברות וצמיחה בהיקף רווחיהם, מיזוגים ורכישות שהחברות מבצעות, התרחבות של החברות לשווקים נוספים בארץ ובחו"ל, ועוד. בשורה התחתונה, השקעה בשוק ההון היא השקעה המבוססת על רציונל ועל שיטות מדודות, דבר ההפוך מהימורים בהם המרכיב העיקרי שמשפיע הוא המזל.

המיתוס: אי אפשר להרוויח כסף כשהבורסה יורדת

המציאות: לא רק שאפשר אלא שיש שיטות מצוינות להרוויח כשהבורסה יורדת. אחת הדרכים היותר ידועות לעשות זאת היא שיטת המסחר שנקראת 'מכירה בחסר' או בעגה הבורסאית 'שורט' (SHORT). מומחי אקסלנס טרייד מבית הפניקס מסבירים כי על פי אסטרטגיית השימוש בפקודת ה'שורט' קודם מוכרים ביוקר ורק לאחר מכן קונים בזול, כשהמטרה היא להרוויח דווקא כאשר המניה יורדת. סוחרים מתחילים יכולים להתחיל להתנסות בכך באמצעות רכישה של מוצרים עוקבי מדד בחסר, כמו למשל חברת הקרנות 'קסם' של אקסלנס טרייד מבית הפניקס. עם זאת, חשוב להיות מודעים לסיכון הכרוך במכירה בחסר, מאחר שנייר הערך יכול לעלות ללא גבול עליון – כך שההפסד הוא לכאורה בלתי מוגבל.

המיתוס: אפשר להשקיע בזמן הנכון ולגרוף רווחים גבוהים

המציאות: הנבואה ניתנה כידוע לשוטים, ועל כן רכישת מניות של חברה שנסחרת בשער נמוך מתוך ציפייה כי היא תזנק בהמשך, אינה מעשה רציונלי. בשוק ההון הדברים עובדים אחרת וצריך להשקיע זמן בהבנת הגורמים לכך שמניה ספציפית תרד או תעלה או הזמן, או שהשוק כולו ירד או יעלה. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם ניתן (כמובן שאי אפשר להתחייב לכך) להגדיל את סיכויי הרווח, כמו למשל במקרה של פערי הארביטראז'. בגדול, מדובר על מצב בו קיים תמחור שונה של שני מוצרים העוקבים אחר אותו נכס בסיס, הנסחרים בבורסות שונות או בצורות שונות באותה הבורסה. ניקח לדוגמא את הארביטראז' על מדד המעו"ף (מדד ת"א 35) - במקרה זה מנסים השחקנים בשוק לנצל את פערי התמחור בין מדד המעו"ף, כפי שהוא מגולם על ידי מחירי 35 המניות המרכיבות אותו, לבין מדד המעו"ף המשתקף במחירי האופציות על מדד המעו"ף. במידה והתמחור שונה יש הזדמנות לארביטראז'.

המיתוס: מניה שעולה – בהכרח תרד, ולהפך 

המציאות: זה אולי נשמע הגיוני אבל אין זה הכרחי שמחיר המניה של חברה יזנק בחזרה לאחר נפילה, או להפך. ישנן אין ספור דוגמאות של מניות שמחירן הלך וזינק במשך תקופה ארוכה ולאחר ההגעה לשיא הן צנחו ללא הרף וממשיכות עד היום להישאר בערכי מחיר נמוכים. בסופו של יום אם החברה צומחת ומתחדשת, הדבר צפוי להשתקף לאורך זמן בשווי המניה, ובצורה ההפוכה: אם היא נוקטת במהלכים עסקיים גרועים ולא מראה צעדי התייעלות או פיתוח, המניה שלה תשקף זאת. מה שבטוח זה שאם היו חוקים ידועים למחזוריות בשווי המניה – כולם היו משקיעים לפיהם.

המיתוס: שוק ההון מתאים לעשירים/מקצוענים בלבד

המציאות: שוק ההון הפך עם השנים למקום שמתאים ליותר ויותר אנשים וזאת בזכות כלים אונליין וקורסים שכל אחד יכול לקחת בהם חלק. למסחר בבורסה מספיקים לימודים קצרים של מספר חודשים כדי להתחיל לסחור, כך שאתם ממש לא צריכים להיות בעלי תואר בכלכלה בשביל לסחור ולהרוויח בשוק ההון.

אקסלנס טרייד

אסקלנס טרייד מבית הפניקס - "הבית הנכון להשקעות שלך", הוא אחד המוסדות הפיננסיים המובילים והחזקים בישראל, המעניק ללקוחותיו גב חזק ובטוח. אסקלנס טרייד היא חברה מפוקחת הנתונה לרגולציה מחמירה של הבורסה לניירות ערך בישראל במטרה להגן על כספי הלקוחות. בחברה קיימת הפרדה מלאה בין הכספים של המשקיעים לבין כספי בית ההשקעות. לקוחות החברה נהנים מעמלות נמוכות (רבע מגובה עמלות הבנק), מפטור מדמי טיפול לשנה, פטור מעמלות קנייה בקרנות נאמנות של קסם וממערכת המסחר הטובה בישראל.

דסק היועצים מורכב ממומחים בתחומי המסחר השונים המספקים מענה ומידע מקצועי לסוחרים לכל אורך שעות המסחר בישראל, ללא הפסקות וללא ימים מפוצלים. יועצי אקסלנס טרייד מבית הפניקס מקפידים לעדכן את הלקוחות הסוחרים באופן עצמאי בהתפתחויות שונות בשוק ומספקים עבורם עצות והמלצות לפעולות שונות באופן שוטף. הם מעניקים למשקיעים שירות מקצועי ונגיש במגוון פלטפורמות: בטלפון, באתר ובאפליקציה. מרכז הידע של אקסלנס טרייד מנגיש עבור המשקיעים, לרבות סוחרים מתחילים, את כל הידע הדרוש עבורם על מנת להתמקצע, לבצע השקעות חכמות וליהנות מתשואות משמעותיות.

רוצים לדעת עוד על אפיקי ההשקעה השונים הקיימים עבורכם?

לחצו כאן ותתחילו לסחור באופן עצמאי בבורסה

 
תאריך הכתבה: 08.03.2023

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השוק סוער? הגיע הזמן לבחון מעבר להשקעות ערך

השקעות ערך

רבים מהמשקיעים סבורים כי כאשר השווקים מצויים בשפל, זו דווקא ההזדמנות להיכנס אליהם. לכן, כדאי להכיר את גישת השקעות הערך שדורשת מעט סבלנות.

קרא עוד
מניות דואליות: איך מתבצע המסחר?

מניות דואליות

מניות דואליות - מניות הנסחרות בשני בורסות שונות בו זמנית מציעות מגוון יתרונות ייחודיים. מרכז הידע של אקסלנס ברוקראז' מסביר איך סוחרים במניות דואליות

קרא עוד
 מדריך לסוחרים: האם כדאי להשקיע באג"ח זבל?

השקעה באג"ח זבל

אג"ח זבל: אומרים שהזבל של מישהו אחד הוא האוצר של מישהו אחר, האם אמרה זו נכונה גם בנוגע למסחר באיגרות חוב מדרגת זבל או לא כדאי להשקיע באג"ח זבל? 

קרא עוד
להשקיע כמו הגדולים: איך להשתתף בהנפקת מניות ואיגרות חוב?

הנפקת מניות ואג"ח


הנפקה בבורסה היא ההזדמנות של משקיעים לרכוש ני"ע עוד לפני ההגעה למסחר היומי. לא רבים יודעים אך גם משקיעים פרטיים יכולים ליהנות מיתרונותיה הרבים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

הבורסה תנודתית ואתה חושש לגורלו של תיק ההשקעות? בדיוק לשם כך ריכזנו עבורך במרכז הידע מספר עצות חשובות לאסטרטגיית מסחר והשקעה בשווקיים תנודתיים

קרא עוד
שטרות של הרבה סוגי מדינות

משקיעים במט"ח? אל תשכחו לגדר סיכונים

סוחר בחו"ל במט"ח? באמצעות מערכות המסחר של אקסלנס בורסה ניתן להפחית חשיפה למט"ח ולגדר סיכונים במטבע חוץ ביעילות. הכר את כל טכניקות גידור הסיכונים האפשריות שלנו

קרא עוד
כעת גם הישראלים מעדיפים לסחור בני"ע זרים

למה "הסוחרים החדשים" מעדיפים את השוק האמריקאי על השוק המקומי

בשנים האחרונות, בולטת בשוק ההון המקומי תופעה חדשה, יותר משקיעים ישראלים מגלים עניין במסחר בחו"ל ואף סוחרים בני"ע זרים. אלו הן סיבות הסוחרים שעוברים למסחר בחו"ל 

קרא עוד
ניהול סיכונים

ניהול סיכונים בבורסה: לשלוט ביחסי הסיכון-סיכוי

אחד מהכללים החשובים והידועים בהשקעות בבורסה הוא הצורך של ניהול סיכונים ופיזור סיכונים של ההשקעות. במאמר הבא באתר אקסלנס טרייד נציג כלי אפקטיבי לניהול סיכונים בבורסה

קרא עוד
שנת 2021 בשוק ההון

2021 מתחילה בשיא – לאיזה סיכונים חשוב להתייחס בהשקעות?

2021 מתחילה בשיא, הבורסה גועשת, ולא ברור אם הבנקים המרכזיים יוסיפו לתמוך בכלכלה ולתדלק את העליות. אקסלנס טרייד במאמר על איזה סיכונים -סיכויים חשוב להתייחס השנה?

קרא עוד
השקעה במניות לטווח קצר

השקעה במניות לטווח קצר ואיך היא יכולה להועיל גם לכם

השקעה למניות לטווח קצר: במאמר הבא נפרט את היתרונות והחסרונות של רעיון המסחר שלא מעט דוגלים בו, מסחר יומי או השקעה בבורסה לטווח קצר ונבין למי זה מתאים.

קרא עוד
מה ההבדל בין חיטה לשעורה שבאחד מהם ניתן להשקיע?

לגזור ולשמור: השקעה בשוק הסחורות העולמי

השקעה בסחורות? מהן האופציות שלנו למסחר בסחורות בשוק העולמי, איך נחשפים להזדמנויות הקיימות, מה חשוב לקחת בחשבון והאם כדאי? לקריאה באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד
עליות בגרף שוק פערי הארביטראז

מניות ארביטראז'

מניות ארביטראז': השקעה בפערי ארביטראז' הינה ניצול פערי המחירים שבין ניירות ערך דואליים או פערי מחיר במדדים. איך המודל הזה מתרחש ואיך ניתן להרוויח ממנו?

קרא עוד

האמור לעיל הנו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל התקשרות בין אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם ניהול תיקים בהתאם לדין ותנאי ההסכם הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד. לחברת אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות. לגילוי נאות אודות היותה של אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ משווק השקעות ולא יועץ השקעות ולזיקתה למוצרים פיננסיים, ראה לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il