סקירת אירועי הבורסה למחצית הראשונה בשנת 2019

סוחרים בחו"ל? סיכום קצר של המחצית ה-1 ומה כדאי לדעת למחצית ה-2 של 2019

המחצית הראשונה נפתחה בפאסימיות גדולה ומהר מאד התבררה לאחת מפתיחות השנה הטובות בהיסטוריה. עיקר הכוח בשווקים מיוחס לשינוי כיוון הריביות, לצפי של הפחתות. הגורמים שתמכו במפנה עדיין אתנו

סקירת אירועי הבורסה לרבעון ראשון 2019

 "לאחר עליות חדות כל כך בשווקים מתחילת השנה, קשה להיזכר ש-2019 נפתחה בכלל ברגל שמאל", אומר אמיר כהנוביץ, כלכלן ראשי בהפניקס אקסלנס, בסיכום מיוחד של המחצית הראשונה של השנה.

בחודשים שלפני פתיחת השנה המשקיעים הוטרדו משורה של גורמים, ובראשם התעקשות הבנק הפדרלי להמשיך בהעלאות הריבית, למרות הקשיים שחוו שוקי המניות ב-2018 (בפברואר, מרץ ואוקטובר), עונת דו"חות חלשה לרבעון השלישי, שלימדה על חולשה בתחזיות קדימה, מחיר הנפט שנפל ואותת על חולשה בביקוש העולמי, הסלמת מלחמת הסחר עם סין ושורה של הורדת תחזיות צמיחה לעולם בידי גופים בינלאומיים, ובהם קרן המטבע והבנק העולמי.

"רק בתחילת 2019 הבנק הפדרלי הבין שהגזים והחל לאותת על כך שסיים להעלות את הריבית לתקופה הקרובה, מה שאפשר לשוקי המניות והאג"ח לצאת לרצף עליות עוצמתי ביותר", מסביר כהנוביץ. "באופן פרדוקסלי, דווקא כשהחלו להתווסף אינדיקציות להאטה כלכלית, במיוחד בסין ובענפי התעשייה בעולם, הציפיות לגבי הריבית בארה"ב שינו כיוון, כאשר השוק חזה הפחתה שלה, מה שתמך בהמשך העליות בשווקים".

ציפיות להפחתת ריבית בחצי השני של 2019

"התופעה של נתונים חלשים שתומכים בעליות שוקי המניות השתקפה בצורה מעניינת בכיוון ההפוך בנתוני התעסוקה בארה"ב לחודש יוני: גיוס עובדים היה גבוה מהציפיות, ובתגובה שוקי המניות דווקא ירדו. הביטחון של השוק בהמשך ירידת סביבת התשואות התאפשר גם הודות לירידה בציפיות האינפלציה, כשחלק מהחששות לעליית האינפלציה בשל מלחמת הסחר עם סין לא התממשו.

"ביולי, יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאוול, העיד בפני ועדת הכספים של הקונגרס והודה כי טעה כשהעריך ששיעורי האבטלה הנמוכים יחממו את האינפלציה, מה שאושש את הציפיות שהפחתות הריבית אכן יתחילו במחצית השנייה של השנה. כעת המשקיעים מחכים לראות אם סימני ההאטה שהצטברו – כשהבולטים שבהם הם סקרי מנהלי הרכש בסקטור התעשייה והשתטחות שיפועי עקומי התשואות הממשלתיים - ימשיכו לתאר האטה, או שיחלו פתאום להידרדר לטריטוריית התכווצות. דבר כזה יקשה על שוקי המניות להחזיק מעמד, גם אם סביבת הריבית תהיה נמוכה יותר".

רוצים ליהנות מאפשרויות ההשקעה הרבות בשווקים? לחצו כאן למידע נוסף על מסחר באמצעות אקסלנס טרייד 

התפתחויות חיוביות

עם זאת, אומר כהנוביץ, "למרות הסיכונים והחששות, המשקיעים מביאים בחשבון גם אפשרות של התפתחויות חיוביות, כמו למשל הסכמי סחר, השקת תמריצים פיסקליים או מוניטריים, ומהפכות טכנולוגיות, שישפרו את הפריון העבודה".

העובדה שקיימות אפשרויות רבות כל כך להתפתחות, פירושה שקיימים גם סיכויים וסיכונים רבים, ומשקיעים נדרשים לעשות "עבודת שטח" בלימוד מקיף של השווקים והסקטורים שמעניינים אותם.

לחלופין, ניתן להשקיע באופן עצמאי אך בליווי מקצועי נרחב. כך למשל, מציע אקסלנס ללקוחותיו את Global EXtrade, מערכת דיגיטלית למסחר בניירות ערך ב-100 בורסות בעולם. את המסחר ניתן לנהל גם מהמחשב בבית או במשרד, וליהנות מהערך המוסף של שירות לקוחות בעברית, וליווי של דסק המסחר המקצועי של בית ההשקעות.

למידע נוסף על מסחר בחו"ל עם אקסלנס טרייד – לחצו כאן

ישראל: האם הריבית תרד מתחת לאפס?

בישראל, נתוני הצמיחה בלטו בעמידותם למרות ההאטה העולמית, מה שמנע עד כה מבנק ישראל להצטרף לגל העולמי של הפחתות הריבית. לדברי כהנוביץ, "בנק ישראל נאחז גם בהתחממות האינפלציה בישראל, שהגיעה בחודש מאי ל-1.5%, בשיעור האבטלה הנמוך במשק ובתחזיות הצמיחה ל-2020 שנותרו חזקות, גם בשל זינוק צפוי ביצוא לאחר תחילת יצוא גז ממאגר לוויתן.

"מנגד, לאחר החלטת בנק ישראל, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה דיווחה על ירידה מפתיעה באינפלציה ביוני - שינוי שנתי של 0.8%, מתחת לגבול היעד התחתון. פרט לכך, ראינו שורה של אינדיקציות - סקר אמון הצרכנים בישראל החל להתקרר, קצב הגידול במשרות במשק הואט, פריצת הגירעון העלתה חשש להאטת הגידול בהוצאה הציבורית, ההשקעות בנדל"ן התקררו וסיכוני היצוא עלו, לאור התכווצות הסחר העולמי והתחזקותו החריגה של השקל.

"עם זאת, נראה כי גם במקרה הישראלי, חולשה בכלכלה, כל עוד לא תהפוך למשבר, תלחץ על בנק ישראל להקל את התנאים הפיננסיים, אפילו עד כדי הורדת הריבית במשק לרמה שלילית. ברקע, קיימת בישראל אי בהירות לגבי הרכבה המדויק של הממשלה הבאה, ולגבי המדיניות הכלכלית החדשה - אך נראה שיציבות השוק והמתאם למתרחש בעולם מלמדים שאין צפי לשינוי מהותי".

השוק מופעל בידי כוחות סותרים – אך עדיין חזק

לסיכום, מסביר כהנוביץ, "החוזקה של השוק מסתירה כוחות רבים שמקזזים זה את זה – אף שמדובר בכוחות עם ודאות גבוהה. מצד אחד אנו רואים התמתנות כלכלית וצמיחה ברווחיות של החברות, אך מנגד, הסביבה מוסיפה להיות דיס-אינפלציונית, והריביות עדיין נמוכות.

כך שלמרות המורכבות, אפשר להבין למה מדד הפחד, ה-VIX, נסחר כיום ברמות נמוכות מאוד, ומעיד על ביטחונם הרב של המשקיעים ביציבות השוק".

רוצים ליהנות מאפשרויות ההשקעה הרבות בשווקים? לחצו כאן למידע נוסף על מסחר באמצעות אקסלנס טרייד 

 תאריך הכתבה: אוגוסט 2019

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

איך משפיעה עליית התשואות בארה"ב על מסחר במניות?

מסחר במניות בארה"ב

איך משפיעה עליית הריבית על תיק ההשקעות שלכם.

קרא עוד
מסחר בבורסה האמריקאית

מסחר בארה"ב

ארה"ב ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלת, כך גם בשוק ההון. כתבה הסוקרת את הבורסות השונות בארה"ב והמסחר בהן.

קרא עוד
מדריך לסוחרים: איך להיזהר מהפסדים במסחר בוול סטריט

מסחר בוול סטריט - מדריך לסוחרים

אחרי שנה של תנודות, לא מעט משקיעים חוששים מהאתגרים של 2019 בבורסה. האם עשויה להיות דרך להתמודד עם הבעיות? מדריך על מסחר בוול סטריט

קרא עוד
הקאמבק של האג"ח האמריקאי: הסקטור הוותיק והסולידי שוב הופך לאטרקטיבי?

הקאמבק של איגרות החוב האמריקאיות

בעקבות העלאת הריבית בארה"ב, הפכו איגרות החוב לאטרקטיביות מאוד בעיני המשקיעים, בעיקר בגלל עלייה בתשואות

קרא עוד
דולר אמריקאי ודגל ארצות הברית

מדריך: כל מה שצריך לדעת על מסחר מוקדם ומאוחר בוול סטריט

אף שבישראל לא קיים מסחר מוקדם או מאוחר בבורסה, המשקיעים יכולים להצטרף למסחר מוקדם בוול סטריט וגם למסחר המאוחר בוול סטריט. רוצה לדעת איך? היכנסו למדריך

קרא עוד
הבחירות בארה"ב מתקרבות? להלן 5 טיפים מנצחים, עבור הסוחר העצמאי

הבחירות בארה"ב - כך הסוחרים בבורסה יכולים להערך

הבחירות בארה"ב מתקרבות? מרכז הידע של אקסלנס טרייד מפרט עבורכם 5 טיפים מנצחים שיעזרו לסוחרים העצמאיים בבורסה להיערך לכל תוצאה אפשרית. למרכז הידע למסחר בבורסה >>

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
סכום מינימאלי לפתיחת חשבון השקעות הינו 20 אלף ₪. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס.
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.