ריבית אפסית?

הריבית ממשיכה להיות אפסית – איך זה משפיע עלינו כמשקיעים?

מאז המשבר של 2008, הריבית ברחבי העולם מתקשה להתאושש ולחזור למתווה עלייה. עבור המשקיעים זו יכולה להיות ברכה – אך חשוב גם להיזהר

הריבית ממשיכה להיות אפסית – איך זה משפיע עלינו כמשקיעים?

מאז המשבר העולמי שפרץ ב-2008, כמעט בכל הכלכלות בעולם ירדה הריבית בחדות, ולעתים אף נכנסה לתחום השלילי, כמו במקרה של הריבית על היורו. כמשקיעים, לריבית נמוכה יש יתרונות רבים עבורנו, אך גם חסרונות. כאשר אנחנו בונים אסטרטגיית השקעה, אחד הפרמטרים החשובים שיש לקחת בחשבון הוא גובה הריבית הנוכחית, וזו הצפויה במשך חיי ההשקעה.

מה זה ריבית?

אנחנו שומעים על ריבית בהקשרים רבים ומגוונים, אך לא תמיד עוצרים לחשוב מה בכלל משמעות המושג. הריבית, שנהפכה לחלק מרכזי במערכת הפיננסית, היא בעצם התמריץ שלנו להלוות כסף לאחרים – או להפקיד כסף בבנק.

למה הכוונה? כאשר בנק, או גוף אחר, מעניק הלוואה לאדם כלשהו, הוא מקבל בסוף תקופת ההלוואה את הסכום שלה, בתוספת שיעור מסוים ממנה, שהוא הרווח שלו. זוהי הריבית. גם כשאנחנו מפקידים כסף בבנק, זו מעין הלוואה – אנחנו מאפשרים לו להשתמש בכסף שלנו לתקופה מסוימת, ובתמורה, הבנק משלם לנו ריבית.

מדי חודש מפרסם בנק ישראל את הריבית שלו, אך הריבית בבנקים, המכונה ריבית פריים, גבוהה ב-1.5% מריבית בנק ישראל – והיא זו שלפיה מחושבים ההחזרים של הלוואות ועסקות כלכליות אחרות.

איך זה קשור אליי?

אנחנו פוגשים את הריבית פעמים רבות בחיינו. כאשר אנחנו פותחים חשבון בנק ונכנסים למינוס, אנחנו משלמים לבנק ריבית על החריגה. כשאנחנו נוטלים הלוואה, אנחנו משלמים עליה ריבית - וכך גם על משכנתא.

מנגד, אנחנו גם מקבלים ריבית, כאמור, במקרים שבהם אנחנו מפקידים את כספנו בפיקדון בנקאי. גם כשאנחנו רוכשים איגרות חוב בבורסה, זוהי למעשה הלוואה לחברה המגייסת כספים, ובתמורה לכספנו, היא משלמת לנו ריבית באופן תקופתי.

כדי להתחיל לסחור באופן מיידי עם אקסלנס טרייד, לחצו כאן 


איפה הריבית הנמוכה פוגשת אותנו כמשקיעים פרטיים?

לדברי דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים באקסלנס בורסה, "החשיבות של הריבית עבור משקיעים פרטיים היא בראש ובראשונה במרכיב הסולידי בתיק ההשקעות. לפני פרוץ המשבר, המרכיב של פקדון או מק"מ בתיק השקעות היה משמעותי, היות שבאותה תקופה, הריבית על פיקדון בנקאי היתה 3.5% - 4% לשנה, וכך המשקיע היה מקבל כ-3%, ללא כל סיכון".

"כיום, כשריבית בנק ישראל היא 0.25%, על אותו פיקדון חסר סיכון מקבל המשקיע תשואה נמוכה בהרבה -0.15% עד 0.2%. תשואה נמוכה זו גוררת את המשקיעים לחפש אלטרנטיבות בסיכון גבוה יותר, כמו למשל אג"ח קונצרניות, מניות והשקעות אלטרנטיביות".

ריבית נמוכה או ריבית שלילית

לדברי יריב, "הריבית הנמוכה משפיעה גם על כדאיות ההשקעה במוצרים מסוימים. כך לדוגמה, אג"ח שהונפקו לפני כמה שנים, כשהריבית היתה גבוהה מעט, וכיום נסחרות בתשואה נמוכה משמעותית, יכולות להשיג תשואה ברוטו חיובית ותשואה נטו אפסית, ובמקרים מסוימים אף שלילית. כשעבור לקוח פרטי שמשלם מס במקור – התשואה הרלוונטית היא התשואה נטו.

"כדי לא לוותר על אפיק השקעה זה, ניתן למצוא מוצרים פיננסיים כגון קרנות נאמנות וקרנות סל שנחשפים לאותם נכסים. כשהחשיפה היא למוצר הפיננסי ולא לאג"ח בפועל, תשלום המס יהיה על התשואה בפועל בעת המכירה של המוצר הפיננסי ולא בעת קבלת הקופון מהאג"ח. כמובן שחשוב לבדוק את גובה דמי הניהול לפני רכישת המוצר.

"מנגד, ריבית נמוכה מאפשרת לקיחת אשראי זול יותר מבעבר. המשמעות היא שמשקיעים יכולים למנף את כספם, ולהשקיע סכומים גבוהים יותר. השקעה זו מעלה את פוטנציאל הרווח – אך חשוב לזכור כי גם פוטנציאל ההפסד עולה, ככל שהסכומים שבהם מדובר גבוהים יותר".

לפרטים נוספים על מסחר עם אקסלנס טרייד, לחצו כאן
תאריך הכתבה: 08.01.2020

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השוק סוער? הגיע הזמן לבחון מעבר להשקעות ערך

השקעות ערך

רבים מהמשקיעים סבורים כי כאשר השווקים מצויים בשפל, זו דווקא ההזדמנות להיכנס אליהם. לכן, כדאי להכיר את גישת השקעות הערך שדורשת מעט סבלנות.

קרא עוד
מניות דואליות: איך מתבצע המסחר?

מניות דואליות

מניות דואליות - מניות הנסחרות בשני בורסות שונות בו זמנית מציעות מגוון יתרונות ייחודיים. מרכז הידע של אקסלנס ברוקראז' מסביר איך סוחרים במניות דואליות

קרא עוד
 מדריך לסוחרים: האם כדאי להשקיע באג"ח זבל?

השקעה באג"ח זבל

אג"ח זבל: אומרים שהזבל של מישהו אחד הוא האוצר של מישהו אחר, האם אמרה זו נכונה גם בנוגע למסחר באיגרות חוב מדרגת זבל או לא כדאי להשקיע באג"ח זבל? 

קרא עוד
להשקיע כמו הגדולים: איך להשתתף בהנפקת מניות ואיגרות חוב?

הנפקת מניות ואג"ח


הנפקה בבורסה היא ההזדמנות של משקיעים לרכוש ני"ע עוד לפני ההגעה למסחר היומי. לא רבים יודעים אך גם משקיעים פרטיים יכולים ליהנות מיתרונותיה הרבים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

הבורסה תנודתית ואתה חושש לגורלו של תיק ההשקעות? בדיוק לשם כך ריכזנו עבורך במרכז הידע מספר עצות חשובות לאסטרטגיית מסחר והשקעה בשווקיים תנודתיים

קרא עוד
שטרות של הרבה סוגי מדינות

משקיעים במט"ח? אל תשכחו לגדר סיכונים

סוחר בחו"ל במט"ח? באמצעות מערכות המסחר של אקסלנס בורסה ניתן להפחית חשיפה למט"ח ולגדר סיכונים במטבע חוץ ביעילות. הכר את כל טכניקות גידור הסיכונים האפשריות שלנו

קרא עוד
כעת גם הישראלים מעדיפים לסחור בני"ע זרים

למה "הסוחרים החדשים" מעדיפים את השוק האמריקאי על השוק המקומי

בשנים האחרונות, בולטת בשוק ההון המקומי תופעה חדשה, יותר משקיעים ישראלים מגלים עניין במסחר בחו"ל ואף סוחרים בני"ע זרים. אלו הן סיבות הסוחרים שעוברים למסחר בחו"ל 

קרא עוד
ניהול סיכונים

ניהול סיכונים בבורסה: לשלוט ביחסי הסיכון-סיכוי

אחד מהכללים החשובים והידועים בהשקעות בבורסה הוא הצורך של ניהול סיכונים ופיזור סיכונים של ההשקעות. במאמר הבא באתר אקסלנס טרייד נציג כלי אפקטיבי לניהול סיכונים בבורסה

קרא עוד
שנת 2021 בשוק ההון

2021 מתחילה בשיא – לאיזה סיכונים חשוב להתייחס בהשקעות?

2021 מתחילה בשיא, הבורסה גועשת, ולא ברור אם הבנקים המרכזיים יוסיפו לתמוך בכלכלה ולתדלק את העליות. אקסלנס טרייד במאמר על איזה סיכונים -סיכויים חשוב להתייחס השנה?

קרא עוד
השקעה במניות לטווח קצר

השקעה במניות לטווח קצר ואיך היא יכולה להועיל גם לכם

השקעה למניות לטווח קצר: במאמר הבא נפרט את היתרונות והחסרונות של רעיון המסחר שלא מעט דוגלים בו, מסחר יומי או השקעה בבורסה לטווח קצר ונבין למי זה מתאים.

קרא עוד
מה ההבדל בין חיטה לשעורה שבאחד מהם ניתן להשקיע?

לגזור ולשמור: השקעה בשוק הסחורות העולמי

השקעה בסחורות? מהן האופציות שלנו למסחר בסחורות בשוק העולמי, איך נחשפים להזדמנויות הקיימות, מה חשוב לקחת בחשבון והאם כדאי? לקריאה באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד
עליות בגרף שוק פערי הארביטראז

מניות ארביטראז'

מניות ארביטראז': השקעה בפערי ארביטראז' הינה ניצול פערי המחירים שבין ניירות ערך דואליים או פערי מחיר במדדים. איך המודל הזה מתרחש ואיך ניתן להרוויח ממנו?

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
סכום מינימאלי לפתיחת חשבון השקעות הינו 20 אלף ₪. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס https://www.xnes.co.il/media/2501/גילוי-נאות.pdf.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.