האם המחזור העסקי החיובי מתקרב לסיום? כך תתכוננו לאפשרות של התהפכות הגלגל בשווקים

משקיעים שחוששים מכך שההאטה כבר בדרך, מתחילים לחפש תחומי השקעה ששומרים על יציבות גם בזמני מיתון ומשבר, כמו למשל האשלג, שנהנה מביקוש קשיח

עשר שנים מפרוץ המשבר הכלכלי העולמי, המצב נראה טוב מתמיד – אולי יותר מדי טוב. הכלכלה נמצאת בהתרחבות כמעט במהלך כל התקופה הזו, במחזור עסקי ארוך במיוחד, שאם יימשך במתווה הנוכחי עד אמצע 2019, יהיה הארוך ביותר בהיסטוריה. מסיבה זו, עולה חשש כי כבר בשנה הקרובה יגיע המחזור לסיומו, ומה שעלה למעלה, יתחיל את הדרך למטה.

השקעה בסחורות: כיצד נמצא את ההשקעה היציבה?

כאשר החששות של המשקיעים ברחבי העולם מתגברים, והתנודות בשווקים מתחילות להגביר את הקצב, זה הזמן להתחיל לחשוב על רעיונות השקעה בתחומים השומרים על יציבות וחוזק גם בתקופות האטה ואף מיתון, כמו למשל חברות האשלג.

לדברי האנליסט גלעד אלפר מבית ההשקעות אקסלנס, "מתוך שלושת הדשנים העיקריים המשמשים את החקלאים ברחבי העולם – חנקן, אשלג ופוספט – האשלג הוא היקר ביותר, והקשה ביותר להפקה. הוא מרוכז במספר קטן של מדינות, קנדה, רוסיה, מעט בארה"ב ובישראל, ותהליך הכרייה שלו סבוך למדי. נדרש זמן רב כדי להקים את המכרות ולפתח אותם, והעבודה בהם מסוכנת".

אלפר מוסיף כי כל אלה מביאים לכך שהיצע האשלג הוא קשיח יחסית לסחורות אחרות, כלומר, קבוע למדי, ולא ניתן להגדיל אותו באופן משמעותי בתוך תקופה קצרה, לאור היותו משאב טבעי הדורש זמן ומאמצים רבים ממי שמבקש להפיק אותו.

מהצד השני של ההיצע נמצא כמובן הביקוש המגיע מצד חקלאים בכל העולם המגדלים תירס, חיטה, פירות וירקות, כותנה וטבק, ולצורך כך משתמשים בדשנים, כמו אשלג. הביקוש אליו קשיח אף הוא, כשהשוק העולמי דורש בערך 62 מיליון טון אשלג כל שנה. למצב הכלכלי בשנה מסוימת כמעט אין השפעה על הביקוש לאשלג בטווח הקצר.

"הסיבה פשוטה", אומר אלפר, "גם אם הכלכלה העולמית צומחת או יורדת ב-1%, אנשים עדיין צורכים כמויות מזון דומות לאלה שצרכו בשנה שעברה. זאת, לעומת מוצרים וסחורות מחזוריים כמו סמארטפונים, מחשבים, בגדי יוקרה, טלוויזיות, נפט וברזל – שהביקוש אליהם צפוי לרדת במקרה של תחילת האטה כלכלית".

אך גם כשהביקוש לסחורות אלה יירד, הביקוש לאשלג יישאר קשיח. ניתן להעריך כי רק במצב של משבר כלכלי קשה ומתמשך, נראה ירידה של ממש בביקוש העולמי למזון. זה בדיוק מה שהופך את חברות האשלג, להערכתנו, לחסינות יחסית לסקטורים אחרים בשוק, במקרה של האטה ומיתון כלכלי.

"מחיר האשלג לא יעלה הרבה – אבל גם לא ייפול"

עבור שתי חברות ציבוריות הפועלות ברחבי העולם, האשלג הוא חלק חשוב מהפעילות. אלו הן מוזאיק ונוטריאן. כמובן שגם כיל הישראלית פעילה בתחום הזה, אבל אלפר מציין כי היא עומדת בפני סיכונים רגולטוריים כבדים יחסית לחברות אחרות בתחום.

"שוק האשלג העולם הוא מאוזן יחסית, כלומר, אין עודף היצע גדול", אומר אלפר. "אמנם נבנים מכרות חדשים, אבל מצד שני גם מקטינים וסוגרים מכרות ישנים. עקב האיזון היחסי של השוק, מחיר האשלג מטפס בצורה הדרגתית ואיטית כבר בערך שנתיים, כשכיום מחיר האשלג הוא 330 דולר לטון.

"צריך לזכור גם נקודה שלילית והיא שהמחיר לא צפוי לעלות בחדות בהשוואה לרמתו הנוכחית. למשל, קשה להניח שהמחיר יעלה ל-400 דולר לטון כי אז יהיה תמריץ להקים מכרות חדשים והחברות הפעילות בתחום לא מעוניינות בכך. לכן, לא נראה שהמחיר יטפס משמעותית, אבל הוא גם לא יירד הרבה".

לסיכום, מעריך אלפר כי "היתרון המשמעותי של החברות הפעילות בתחום הוא היציבות במחירי האשלג, כשבמקרה של האטה כלכלית גם הם עלולים להיפגע, אבל פחות מאשר סחורות ומוצרים אחרים. בכלכלה, האשלג נחשב תחום הגנתי קלאסי - כלומר, כזה שנרצה להשקיע בו כשהדאגה ממצב השוק העולמי עולה".

 

הצטרפו למסחר עצמאי בבורסה עכשיו 

  תאריך הכתבה: נובמבר 2018

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

איך משפיעה עליית התשואות בארה"ב על מסחר במניות?

מסחר במניות בארה"ב

איך משפיעה עליית הריבית על תיק ההשקעות שלכם.

קרא עוד
מסחר בבורסה האמריקאית

מסחר בארה"ב

ארה"ב ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלת, כך גם בשוק ההון. כתבה הסוקרת את הבורסות השונות בארה"ב והמסחר בהן.

קרא עוד
מדריך לסוחרים: איך להיזהר מהפסדים במסחר בוול סטריט

מסחר בוול סטריט - מדריך לסוחרים

אחרי שנה של תנודות, לא מעט משקיעים חוששים מהאתגרים של 2019 בבורסה. האם עשויה להיות דרך להתמודד עם הבעיות? מדריך על מסחר בוול סטריט

קרא עוד
הקאמבק של האג"ח האמריקאי: הסקטור הוותיק והסולידי שוב הופך לאטרקטיבי?

הקאמבק של איגרות החוב האמריקאיות

בעקבות העלאת הריבית בארה"ב, הפכו איגרות החוב לאטרקטיביות מאוד בעיני המשקיעים, בעיקר בגלל עלייה בתשואות

קרא עוד
דולר אמריקאי ודגל ארצות הברית

מדריך: כל מה שצריך לדעת על מסחר מוקדם ומאוחר בוול סטריט

אף שבישראל לא קיים מסחר מוקדם או מאוחר בבורסה, המשקיעים יכולים להצטרף למסחר מוקדם בוול סטריט וגם למסחר המאוחר בוול סטריט. רוצה לדעת איך? היכנסו למדריך

קרא עוד
הבחירות בארה"ב מתקרבות? להלן 5 טיפים מנצחים, עבור הסוחר העצמאי

הבחירות בארה"ב - כך הסוחרים בבורסה יכולים להערך

הבחירות בארה"ב מתקרבות? מרכז הידע של אקסלנס טרייד מפרט עבורכם 5 טיפים מנצחים שיעזרו לסוחרים העצמאיים בבורסה להיערך לכל תוצאה אפשרית. למרכז הידע למסחר בבורסה >>

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס www.xnes.co.il. 
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.