מסחר עצמאי בבורסה: איך מתחילים לסחור?

איך מתחילים לסחור בבורסה? כמה כסף צריך כדי להתחיל להשקיע?
כל התשובות לשאלות השכיחות ביותר למסחר עצמאי בבורסה 

בשנים האחרונות, עם התקדמות מערכות המסחר הממוחשבות, יותר ויותר אנשים מחליטים לוותר על שירותיהם של הבנקים ובתי ההשקעות בניהול הכספים שלהם, ומתחילים לסחור בעצמם בבורסות בארץ ובחו"ל. כך, הם נהנים משליטה מלאה על הכסף שלהם, מחליטים איפה ומתי להשקיע אותו, באיזה פיזור, מתי למכור ועוד. כך ניתן ליהנות לא רק מהיכולת לבצע פעולות השקעה בכל רגע נתון, בלי להידרש ליצור קשר עם יועץ או מנהל השקעות, אלא גם מחיסכון ניכר, שכן הם יכולים להוזיל משמעותית  את דמי ניהול והעמלות הנגבים כדי שמישהו אחר יבצע עבורם את המסחר.

שאלות ותשובות – מסחר עצמאי בבורסה

בשלב הראשון, רצוי מאוד להתחיל לסחור לאחר למידה והיכרות מעמיקה עם שוק ההון. לאחר מכן, צריך לפתוח חשבון השקעות אצל אחד מחברי הבורסה, בנקים או בתי השקעות. תהליך זה ניתן לביצוע גם באמצעות אתרי האינטרנט של הגופים הללו תוך עמידה בסטנדרטים מסוימים. לאחר מכן, מקבלים שם משתמש וסיסמה לאחת ממערכות המסחר הממוחשבות הקיימות בשוק, מבצעים תהליך רישום ואימות, ומתחילים לסחור, בהתאם לסכומים שהופקדו לחשבון ולתנאים שאושרו לפעילות. המסחר יכול להתבצע באמצעות מחשב אישי מטאבלט או מסמארטפון. עבור מי שעושה צעדים ראשונים בבורסה, מומלץ להתחיל לאט ובזהירות, ובסכומים קטנים – אותם ניתן להגדיל ככל שמתקדמים בעולם ההשקעות ורוכשים ידע וניסיון.

כדי לסחור באופן עצמאי בבורסה לא חייבים להשתמש בסכומי כסף גדולים. ניתן בהחלט להשקיע גם סכומים של כמה מאות שקלים בחודש, אולם, חשוב לזכור שהרווח או ההפסד [ופוטנציאל התשואה יהיו באותו היחס.

כאשר אנו מעבירים את ניהול תיק ההשקעות שלנו לאדם אחר – מנהל תיקי השקעות – הוא זה שמבצע את כל הפעולות בתיק, לפי מיטב הבנתו, הניסיון ויכולת השיפוט שלו. מנהלי תיקי השקעות הם לרוב אנשים מקצועיים ומנוסים, אך חשוב לזכור שלרוב הם מנהלים כמה תיקים במקביל, כך שאינם יכולים להפנות את כל זמנם לתיק שלכם. לעומת זאת, סוחר עצמאי בבורסה ממוקד אך ורק בתיק אחד – התיק שלו; וכל פעולותיו ממוקדות בהעלאת התשואה שהוא גוזר מהתיק.

חשוב לזכור שרבים ממנהלי ההשקעות מנהלים גם קרנות ותעודות סל (שיהפכו בקרוב לקרנות סל".) ויעדיפו לשלב אותם בתיקים שהם מנהלים ללקוחות. כך קורה שלעתים הלקוח עלול שלא ליהנות מחשיפה למוצרים של חברות מתחרות – גם אם הם טובים יותר.

בנוסף, מסחר עצמאי בבורסה פירושו שכל האחריות לתיק היא עלינו, ולא בידיים של מישהו אחר.

כל הפעולות בניירות הערך שאתם רוצים לבצע, נעשות באמצעות חבר הבורסה שאצלו פתחתם חשבון. הוא זה המעביר את הוראות הקנייה והמכירה של ניירות הערך השונים. את הפעולות ניתן לבצע באמצעות מערכת המסחר איתה אתם עובדים, באופן קל ופשוט – נכנסים למערכת, בוחרים בפקודה הרצויה על הנייר/ניירות המבוקשים, ומאשרים.

בתי ההשקעות המציעים מסחר עצמאי פועלים תחת הרגולציה המקומית של הבורסה לניירות ערך ורשות ניירות ערך. אלו מוודאים שהמסחר העצמאי יתבצע תוך הפרדת כספי המשקיעים מכספי החברה. חשוב לציין כי חברי בורסה הם גוף שכפוף לפיקוח הדוק וקפדני, כך שתוכלו להיות רגועים שהכסף שלכם נמצא בידיים בטוחות.

מסחר עצמאי בבורסה מתאים למי שמוכן לשבת וללמוד על תחום ההשקעות בכלל ועל הבורסה בפרט, ולהתעדכן כל הזמן במה שקורה בשווקים. צריך לדעת להגיב בזריזות – אך מצד שני, סוחר עצמאי צריך גם לדעת ל"שבת בסבלנות על המניות", שכן שינויים תכופים מדי עלולים לפגוע בתשואה של התיק. ומעל לכל, זה מתאים לכל מי שמעוניין ורוצה לקחת אחריות מלאה על הכסף שלו.

 התשובה תלויה בכם, וכמובן שמורכבת מקשת רחבה של אפשרויות. יש סוחרים עצמאיים ש"עובדים" בזה, ומשקיעים שעות רבות מדי יום בלימוד ובהתעדכנות במתרחש בבורסה ובשווקים השונים. אחרים מקדישים לעניין כעשר דקות או חצי שעה ביום, מרפרפים על הכותרות, ומבצעים את המינימום ההכרחי של פעולות בניירות הערך שברשותם. מי מרוויח יותר? אין כללים בעניין. השקעה של זמן רב יותר מדי יום אין פירושה רווח גדול יותר. מי שמתחיל עם בסיס ידע נרחב ויש לו סבלנות רבה – עשוי לראות תשואה נאה גם אם לא ישקיע בכך זמן רב.

מי שסוחר בבורסה משלם מס רווח הון – כלומר, לא על כל סכום ההשקעה, אלא על הסכום שהצליח להרוויח (רווח ריאלי). המס הוא בשיעור של 25%. כלומר, אם הגעתם לרווח ריאלי של 1,000 שקלים על ההשקעה, תשלמו 25% ממנו מס, שהם 250 שקלים. 

מערכת המסחר היא כלי העבודה של הסוחר – כך שכדאי לבחור אותה בקפידה, לאחר השוואת האפשרויות הקיימות בשוק. חשוב גם להתאים אותה לצרכים וליעדים הספציפיים שלכם. כך למשל, מי שסוחר רק בישראל, לא זקוק למערכת מסחר המאפשרת גם מסחר בבורסות בחו"ל.

קיימים שלושה סוגים של מערכות למסחר בבורסה. הראשון הוא פלטפורמה אינטרנטית שאינה מותקנת במחשב כלשהו. כלומר, ניתן לגשת אליה מכל מחשב, ולא רק מהמחשב האישי בבית. אקסלנס ברוקראז', לדוגמה, מציעה לסוחרים את המערכת האינטרנטית OrderNet Spark המתאימה לכל סוגי הדפדפנים. המערכת מאפשרת מסחר משולב בישראל, בכל נכסי הבסיס, וכן בארה"ב – במניות ו-ETF, וכוללת פקודות מסחר מתקדמות.

למי שמתמקדים במסחר בארה"ב ובקנדה, מציעה אקסלנס ברוקראז' את המערכת האינטרנטית View Trade – המציעה פקודות מתקדמות ואפשרות למסחר במניות, ETF, אופציות ומכירות בחסר. המערכת מציגה גם מידע אנליטי על מניות מאנליסטים מובילים בעולם, מ-Tip Ranks.

ואולם לזמינות הגבוהה של המערכות האינטרנטיות יש חיסרון – המערכת איטית יחסית, כך שסוחרים המבצעים פעולות רבות מעדיפים מערכות מהסוג השני, המותקנות במחשב. כך למשל,  Global EXtrade, גם היא מבית אקסלנס ברוקראז', ומאפשרת לסוחר העצמאי לבצע פעולות רבות ומתקדמות בכ-100 שווקים ברחבי העולם, ומספקת גישה לכלים מתקדמים וכן לשווקי מניות, אופציות, אג"ח, ETF וחוזים עתידיים – בעמלות מסחר אטרקטיביות.

תוכנה נוספת להתקנה על המחשב מתאימה למי שמעוניין במסחר דואלי הן בבורסה הישראלית והן בבורסה האמריקאית – והכל במקום אחד. זוהי OrderNet Pro שיש לה אתר אינטרנט וגם אפליקציית מסחר ייעודית. המערכת מאפשרת לסוחר לרכוש מניות בארה"ב על סמך השקלים בחשבון ולבחור במסלול עמלות FIX.

הסוג השלישי של המערכות סוג נוסף של מערכות הוא עמדות מסחר המחוברות לבורסה באמצעות נל"ן – נקודה לנקודה זוהי למעשה נקודה בקו ישיר. היתרון הבולט שלהן הוא מהירות תגובה גבוהה מאוד, ויכולת להתמודד עם עומס גדול של פקודות מסחר – לצד אבטחת מידע קפדנית. כדי להתקין מערכות אלה יש צורך במחשב ייעודי, שאינו מחובר לרשת האינטרנט.

לסוחרים המעוניינים בחיבור ישיר לבורסה מציעה אקסלנס ברוקראז' את FMR, המותאמת במיוחד ללקוחות שהיקף המסחר שלהם נרחב – כמו למשל מנהלי תיקים וסוחרי נוסטרו העוסקים במסחר אופציות ומניות. 

אתם מוזמנים להצטרף למסחר בטוח ונוח, תוך שימוש בתוכנות המסחר המתקדמות ביותר, לכל מידע צרו איתנו קשר

למערכות מסחר המתמקדות בבורסה הישראלית יש אפשרויות וכלים שונים מאשר מערכות מסחר המאפשרות מסחר בחו"ל. מערכות למסחר בחו"ל הן מורכבות יותר ודורשות תמיכה רבה יותר, לא רק בשעות הפעילות בישראל, אלא גם בשעות הפעילות של הבורסות השונות בעולם. בנוסף, במערכות המסחר בחו"ל ניתן לסחור במוצרים שאינם קיימים בישראל, כמו למשל ETF.

התשובה תלויה בגוף שבאמצעותו מבצעים את המסחר בפועל – כאשר הנתונים מראים כי באופן כללי, הבנקים גובים עמלות גבוהות יותר מבתי ההשקעות. כך למשל, לפי בדיקה שנערכה באחרונה במחשבון של הבורסה לניירות ערך, המבצע השוואה בין העמלות ודמי הניהול בגופים השונים, הרי שלקוחות הבנקים משלמים עמלה ממוצעת של 0.24% על מסחר בבורסה בישראל, בעוד לקוחות אקסלנס משלמים עמלה ממוצעת של 0.08%*.

הפערים אולי נשמעים קטנים, אבל מצטברים למספרים גדולים. כך למשל, לקוחות המחזיקים בבנק תיק השקעות בשווי 200 אלף שקלים ישלמו עליו כ-1,300 שקלים בשנה, לעומת 180 שקלים שישלמו לקוחות אקסלנס ברוקראז' על תיק בסדר גודל דומה, שייהנו גם מקיזוז העלויות כנגד עמלות קנייה ומכירה.

כדאי אמנם לצבור ידע על הבורסה לפני שמתחילים לסחור, אך ניסיון של ממש הוא לא תנאי הכרחי למסחר עצמאי, שכן כיום, גם סוחרים כאלה יכולים ליהנות מהידע והניסיון שצברו גופים מקצועיים בתחום. באקסלנס, למשל, מציעים ללקוחות פרטיים הסוחרים דרכה בהיקפים מסוימים ליווי שוטף של מומחה המספק מידע ועזרה, וכן מענה טלפוני  של חדר מסחר הפעיל בכל שעות המסחר בישראל וחופף למרבית שעות המסחר בארה"ב.

מעבר לעלויות (ראו הרחבה בשאלה 12), חשוב לדעת שמי שמנהל תיק השקעות בבנק צריך לשלם גם עמלות נוספות כמו דמי קנייה ומכירה, הנוגסות ברווחים, בעוד שבמסחר עצמאי דרך בית השקעות, העלויות הן מינימליות*. בנוסף, בתי ההשקעות גמישים יותר ומאפשרים פתיחת תיק למסחר עצמאי גם בסכומים קטנים יחסית, בעוד הבנקים דורשים סכום מינימלי של מאות אלפי שקלים.

סוגיה חשובה נוספת היא שעות הפעילות. בתי ההשקעות מספקים שירות לסוחרים במשך כל שעות הפעילות של הבורסה הישראלית, בלי פיצולים ובלי שעות ארוכות ללא מענה בצהרים. ניתן גם לפתוח חשבון השקעות עצמאי בבית ההשקעות באמצעות האינטרנט תוך עמידה בסטנדרטים הנדרשים [, בעוד בבנקים לרוב דורשים שהלקוחות יגיעו לסניף.

מסחר באופציות לא נועד אך ורק לספקולנטים, אלא מתאים לכל מי שרוצה לגדר סיכונים, כלומר – כמעט לכל המשקיעים. שילוב חכם של אופציות ונגזרים בתיק יכול להעלות את התשואה על ההשקעות, וגם להקטין הפסדים. במערכות מסחר מתקדמות, כמו אלה שמציעה אקסלנס, ניתן לבצע פקודות מתוחכמות גם באופציות. 

להצטרפות ללא תשלום וקבלת פרטים

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השוק סוער? הגיע הזמן לבחון מעבר להשקעות ערך

השקעות ערך

רבים מהמשקיעים סבורים כי כאשר השווקים מצויים בשפל, זו דווקא ההזדמנות להיכנס אליהם. לכן, כדאי להכיר את גישת השקעות הערך שדורשת מעט סבלנות.

קרא עוד
מניות דואליות: איך מתבצע המסחר?

מניות דואליות

מניות דואליות - מניות הנסחרות בשני בורסות שונות בו זמנית מציעות מגוון יתרונות ייחודיים. מרכז הידע של אקסלנס ברוקראז' מסביר איך סוחרים במניות דואליות

קרא עוד
 מדריך לסוחרים: האם כדאי להשקיע באג"ח זבל?

השקעה באג"ח זבל

אג"ח זבל: אומרים שהזבל של מישהו אחד הוא האוצר של מישהו אחר, האם אמרה זו נכונה גם בנוגע למסחר באיגרות חוב מדרגת זבל או לא כדאי להשקיע באג"ח זבל? 

קרא עוד
להשקיע כמו הגדולים: איך להשתתף בהנפקת מניות ואיגרות חוב?

הנפקת מניות ואג"ח


הנפקה בבורסה היא ההזדמנות של משקיעים לרכוש ני"ע עוד לפני ההגעה למסחר היומי. לא רבים יודעים אך גם משקיעים פרטיים יכולים ליהנות מיתרונותיה הרבים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

הבורסה תנודתית ואתה חושש לגורלו של תיק ההשקעות? בדיוק לשם כך ריכזנו עבורך במרכז הידע מספר עצות חשובות לאסטרטגיית מסחר והשקעה בשווקיים תנודתיים

קרא עוד
שטרות של הרבה סוגי מדינות

משקיעים במט"ח? אל תשכחו לגדר סיכונים

סוחר בחו"ל במט"ח? באמצעות מערכות המסחר של אקסלנס בורסה ניתן להפחית חשיפה למט"ח ולגדר סיכונים במטבע חוץ ביעילות. הכר את כל טכניקות גידור הסיכונים האפשריות שלנו

קרא עוד
כעת גם הישראלים מעדיפים לסחור בני"ע זרים

למה "הסוחרים החדשים" מעדיפים את השוק האמריקאי על השוק המקומי

בשנים האחרונות, בולטת בשוק ההון המקומי תופעה חדשה, יותר משקיעים ישראלים מגלים עניין במסחר בחו"ל ואף סוחרים בני"ע זרים. אלו הן סיבות הסוחרים שעוברים למסחר בחו"ל 

קרא עוד
ניהול סיכונים

ניהול סיכונים בבורסה: לשלוט ביחסי הסיכון-סיכוי

אחד מהכללים החשובים והידועים בהשקעות בבורסה הוא הצורך של ניהול סיכונים ופיזור סיכונים של ההשקעות. במאמר הבא באתר אקסלנס טרייד נציג כלי אפקטיבי לניהול סיכונים בבורסה

קרא עוד
שנת 2021 בשוק ההון

2021 מתחילה בשיא – לאיזה סיכונים חשוב להתייחס בהשקעות?

2021 מתחילה בשיא, הבורסה גועשת, ולא ברור אם הבנקים המרכזיים יוסיפו לתמוך בכלכלה ולתדלק את העליות. אקסלנס טרייד במאמר על איזה סיכונים -סיכויים חשוב להתייחס השנה?

קרא עוד
השקעה במניות לטווח קצר

השקעה במניות לטווח קצר ואיך היא יכולה להועיל גם לכם

השקעה למניות לטווח קצר: במאמר הבא נפרט את היתרונות והחסרונות של רעיון המסחר שלא מעט דוגלים בו, מסחר יומי או השקעה בבורסה לטווח קצר ונבין למי זה מתאים.

קרא עוד
מה ההבדל בין חיטה לשעורה שבאחד מהם ניתן להשקיע?

לגזור ולשמור: השקעה בשוק הסחורות העולמי

השקעה בסחורות? מהן האופציות שלנו למסחר בסחורות בשוק העולמי, איך נחשפים להזדמנויות הקיימות, מה חשוב לקחת בחשבון והאם כדאי? לקריאה באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד
עליות בגרף שוק פערי הארביטראז

מניות ארביטראז'

מניות ארביטראז': השקעה בפערי ארביטראז' הינה ניצול פערי המחירים שבין ניירות ערך דואליים או פערי מחיר במדדים. איך המודל הזה מתרחש ואיך ניתן להרוויח ממנו?

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
*ע"פ טבלת השוואת עמלות שפורסמה ע"י הבורסה ביום 7.8.18.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס www.xnes.co.il. האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.