מהם חוזים עתידיים וכיצד נסחר בהם?

כל מה שרציתם לדעת על חוזה עתידי

מהו חוזה עתידי?

אחד המכשירים הפיננסיים המרכז סביבו עניין בקרב הפעילים בשוק ההון הוא החוזים העתידיים. המסחר בחוזים עתידיים מאפשר חשיפה לנכסים מגוונים, מעבר לניירות ערך, כגון סחורות, בקר ומטבעות. יש לו שוק מפותח בחו"ל במשך כל שעות היממה וקלות יחסית בפעולות הקנייה והמכירה המתבצעות דרך חשבון ההשקעות.
החוזה העתידי מהווה התחייבות הדדית בין מוכר לבין קונה לספק נכס כלשהו (סחורה, מטבע, נייר ערך וכו') במועד עתידי, כאשר המחיר נקבע מראש והתשלום יתבצע בעת מסירת הנכס. למעשה, החוזה העתידי נועד לצמצם את הסיכון הכרוך במסחר.

מספרים של חוזים עתידיים

ישנם שני סוגים של חוזים עתידיים נפוצים:

פיוצ'ר (Future) - הינו חוזה סטנדרטי המורכב מתנאים קבועים ובסיסיים (סוג הנכס, מחיר, משך החוזה וכו'), הנסחר בבורסות השונות. נכס הבסיס לחוזה זה הוא מגוון (ניירות ערך, סחורות, מטבעות וכו'). על שני הצדדים להפקיד בטחונות, הנקבעים בבורסה, כערבון למימוש החוזה. התנודתיות בנכס הבסיס נמדדת בכל זמן ובהתאמה הרווח ו/או ההפסד של המשקיעים (Mark to Market). אם רמת הביטחונות לעמידה בחוזה יורדת מתחת לסף הנדרש, על הצדדים להפקיד כספים מידית בכדי להשלים את הביטחונות או לבצע פעולת מסחר לסגירת ההתחייבות ולספוג את ההפסד.

פורוורד (Forward) - הינו חוזה שאינו סטנדרטי, נעשה בהתאמה אישית (סוג הנכס, מחיר, אורך החוזה וכו') ונסחר בחדרי עסקאות בנקים (OTC). נכס הבסיס הינו מט"ח. פרטי החוזה נקבעים בין הצדדים. הביטחונות הינם כ- 10% מגובה העסקה. בשני סוגי החוזים צורה מסירה בתום החוזה יכולה להיות כספית או פיזית וכאמור תקופת החוזה ידועה מראש.

ספקולנטים (Speculators) הינם שחקנים פרטיים או מוסדיים בשוק ההון, המשקיעים בחוזים עתידיים. הם צופים תנודות מחיר בנכס הבסיס ושואפים לנצל זאת לעשיית רווחים. לדוגמא, משקיע הסבור שמחירו של נכס מסוים צפוי לרדת, ימכור חוזה עתידי על אותו הנכס. כלומר, קניית חוזה עתידי תיעשה על ידי מי שצופה עלייה במחיר נכס הבסיס ומכירת חוזה עתידי תיעשה על ידי מי שצופה ירידה במחיר נכס הבסיס.

מגדרים (Hedgers) הינם שחקנים הרוצים להגן על השקעותיהם מפני הסיכונים אליהם הם כבר חשופים בשוק ובכך בעצם לנסות למזער הפסדים. לדוגמא, משקיע המעוניין להגן על עצמו מפני עליית מחיר של נכס מסוים, יקנה חוזה עתידי על אותו הנכס. כך שבמידה ומחיר הנכס יעלה אמנם הוא יספוג הפסד מסוים אך ירוויח מעליה במחיר הנכס. כמו כן, שחקני ארביטראז' משקיעים בחוזים עתידיים בכדי לנצל פערי מחיר בנכסים בשווקים השונים לעשיית רווח. מינוף הוא מאפיין ייחודי לחוזים העתידיים. הוא מבטא סכום ההשקעה קטן יחסית לגודל העסקה. כלומר, המשקיע נדרש להפקיד רק ביטחונות ולא נדרש לשלם בעבור ערך החוזה לפני מועד מימושו. מכאן, שישנה אפשרות לעשיית רווח גבוה בפרק זמן קצר.

המסחר בחוזים עתידיים נחשב לאמין, כיוון שהצדדים אינם מוכרים זה לזה והתחייבויותיהם נעשות מול הבורסה. כמו כן מחירי החוזים העתידיים משקפים את העסקאות האחרונות שנעשו בהם והם אינם נשלטים על ידי עושי שוק המשפיעים על מחירם.

מרבית המשקיעים סוחרים בחוזים עתידיים ככלי פיננסי לניצול התנודתיות לעשיית רווחים ולא על מנת לממש את הסחורה בפועל. כיום ישנם כלי מסחר מתקדמים המעניקים צפי לערכו של החוזה העתידי ומסייעים לסוחר לקבל אומדן לגבי השקעתו. אקסלנס מאפשרת ללקוח המעוניין, לסחור באמצעות חוזים עתידיים בזמן אמת על מבחר נכסים מענפים שונים במגוון רחב של בורסות בעולם והכל בחשבון אחד למסחר בבורסה, בפשטות באמצעות האינטרנט. חשוב להדגיש, שהשקעה בחוזים עתידיים טומנת בחובה סיכון לא מבוטל עקב היותה ממונפת. כלומר, המשקיע עשוי להפסיד את סכום ההשקעה ואף למעלה מכך ועל כן היא מיועדת בעיקר למשקיעים מתוחכמים.

לסיכום, המסחר בחוזים עתידיים עשוי להיות אטרקטיבי עבור משקיעים המעוניינים בהזדמנויות השקעה מתוחכמות בנכסים מגוונים. אך כמו בכל השקעה גם כאן נדרש אורך רוח אל מול סיכון ההפסד.

להצטרפות ללא תשלום וקבלת פרטים

 תאריך הכתבה: ינואר 2018

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

מסחר בחופשה עם מערכת אוטומטית מתקדמת

מסחר בחופשה

סוחרים, יוצאים לחופש? הפקודות האוטומטיות שיכולות לסייע לתיק שלכם להימנע מהפסדים

קרא עוד
סוחרים? כך תבחרו תוכנת מסחר שתייעל את המסחר

תוכנת מסחר בבורסה

מערכת מסחר המציעה אפשרויות מתקדמות במיוחד, לצד מהירות תגובה גבוהה - יכולה לעשות את ההבדל עבורכם.

קרא עוד
סוחרים בשוק ההון? אלה פקודות המסחר שאתם חייבים להכיר

פקודות מסחר

מה זה לימיט ומרקט, איך מוכרים ברווח בלי לשבת על המחשב כל היום, מה השיטה הכי טובה לעצור הפסדים ועוד – במדריך אקסלנס בורסה לפקודות מסחר נפוצות

קרא עוד
מסחר אונליין בבורסה

הכירו את מערכת המסחר המקוון המובילה בשוק ההון: Global EXtrade

הכירו את מערכת המסחר המקוון אונליין לסחר גלובלי במניות מבית Global EXtrade שמאפשרת להשקיע במעל ל- 125 שווקים ברחבי העולם, בלחיצת כפתור.

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס www.xnes.co.il. 
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.