הגורמים המשפיעים שיש להכיר

משקיעים? אלה הדברים שצריך לשים לב אליהם לקראת סוף השנה האזרחית

אפשר להשקיע שעות וימים בניתוח טכני ובאנליזה של נתוני מקרו – אבל ישנם גורמים חיצוניים בעלי השפעה משמעותית על הנכסים הפיננסיים, וכדאי להביא אותם בחשבון

משקיעים? אלה הדברים שצריך לשים לב אליהם לקראת סוף השנה האזרחית

משקיעים, כלכלנים וכל מי שמתעניין בפיננסים נוטים לדיונים נרחבים בנושא הדרכים השונות לנתח נכס פיננסי: ניתוח טכני, ניתוח על סמך נתונים כלכליים פונדמנטליים, ניתוח מקרו ועוד – ומהי הנכונה ביותר מביניהן.
עם זאת, במקרים מסוימים, קיים גורם חיצוני שיכול להשפיע מהותית על הדרך בה מתנהג הנכס – בין אם מדובר במדדים שלמים, במניות ספציפיות או בסדרות אג"ח.

איזון מחדש של גופים מוסדיים

ניקח לדוגמה איזון אפיקים בהתבסס על מדיניות השקעה. אחת לרבעון, ועל אחת כמה וכמה בסוף שנה, מחויבים הגופים המוסדיים – למשל, קרנות הפנסיה האמריקאיות - לבצע איזון מחדש, על סמך מדיניות ההשקעה שלהם. רגולציה זו קיימת בכל העולם, אך בהיקפים שונים, כאשר בארה"ב, השפעתה גדולה ביותר.

לדברי דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים באקסלנס, "מדיניות ההשקעה כוללת חלוקה לנכסים – אחוז מסוים מהכספים מושקע במניות, שיעור אחר בפיקדונות, וכן הלאה. אם בוצע שינוי חד באחד מאותם אפיקים, נדרשת הקרן באופן אוטומטי, וללא שיקול דעת, לבצע איזון מחדש.

"דוגמה טובה לתהליך זה ראינו בסוף דצמבר 2018. במהלך אותו חודש, שוק המניות ירד בחדות - ומנגד, אפיק האג"ח עלה. כך, בסוף השנה, שיעור החשיפה למניות היה נמוך, בעוד שיעור החשיפה לאגח היה גבוה ביחס למדיניות ההשקעה. בפועל, בסוף דצמבר, הקרנות היו חייבות לרכוש מניות ולמכור אג"ח כדי להחזיר את שיעורי החשיפה לאלה שנקבעו במדיניות שלהן, בלי שניתנה להם האפשרות להפעיל שיקול דעת".

כאשר הקרנות נדרשות לבצע איזון מסוג זה, ההשפעה על השוק יכולה להיות דרמטית – עם ביקושים מסיביים בשוק המניות, וכתוצאה מכך, עליות שערים בסקטור זה, זאת, כאשר מנגד, בשוק האג"ח נראית השפעה הפוכה.

לפרטים נוספים על מסחר באמצעות אקסלנס טרייד

כניסה ויציאה של מניות ממדד

לדברי יריב, "איזון דומה נעשה גם בתוך המדדים. כך לדוגמה, כשמניה נכנסת או יוצאת ממדד, נוצר ביקוש או היצע באופן פיקטיבי. ככל שההתאמה הנדרשת גדולה יותר, גם השפעתה של המניה הבודדת הזו תהיה גדולה יותר. איזון זה משמעותי במיוחד בשנים האחרונות, שכן החשיפה לנכסים עוקבים עלתה במאות אחוזים, ובפועל - היקף הנכס המנוהל גדול בעשרות מונים מהנכס עצמו".

גורם חיצוני נוסף העשוי להשפיע על מחירי הנכסים הפיננסיים הוא מימוש לצורך קיזוזי מס. במרבית מדינות העולם, חישוב המס הוא שנתי – כך שכאשר סוף השנה מתקרב, משקיעים רבים בוחרים לממש נכסים בהפסד או ברווח גבוה, במטרה לנצל את שנת המס לתשלום מופחת.


איך לזהות גורמים חיצוניים שיכולים להשפיע על הנכס?

על שני הגורמים הראשונים – כגון איזון מחדש של קרנות, או כניסה ויציאה של מניה ממדד מסוים - ניתן ללמוד באמצעות דיווחים בתקשורת ובאתרים של הבורסות או עורכי המדדים. עם זאת, על הסעיף השלישי - קיזוזי מס – אי אפשר למצוא דיווחים פומביים. לכן, לדברי יריב, "אנו מציעים להתעדכן ולהתכונן מראש למקרה כזה - ובכל מקרה, להביא בחשבון את אותם גורמים שלא יופיעו בניתוח הטכני, בדוחות הכספיים או בנתוני המקרו".

נציין כי באמצעות מערכת גלובל אקסטרייד ניתן לשדר שלל פקודות מתקדמות אשר יכולות לסייע במקרה של תנודות קיצוניות בשוק. לפרטים נוספים לחצו כאן


כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

חושבים על פתיחת חיסכון? הגיע הזמן להשתחרר מהבנק

מדריך: איפה כדאי לחסוך וכמה זה יעלה לכם?

ישנן דרכים שונות לחיסכון בשוק ההון. אחת הדרכים שעשויה להיות כדאית מאוד היא באמצעות מסחר עצמאי בבורסה. אין צורך בידע מקדים.

קרא עוד
 מסחר בשוק ההון דרך הבנק? הכירו דרך משתלמת יותר

מסחר עצמאי בשוק ההון

מנהלים את ההשקעות שלכם בשוק ההון דרך הבנק? לא בטוח שזו הדרך הטובה ביותר עבורכם. אז איך משלמים פחות על עמלות, שומרים על השליטה ונהנים מפיקוח? 

קרא עוד
 המהפכה הדיגיטלית כובשת את שוק ההון וזה יכול לחסוך לכם הרבה כסף

המהפכה הדיגיטלית

משקיעים בשוק ההון? הצטרפו למהפכה הדיגיטלית שעשויה לחסוך לכם כסף. כיום זה קל יותר מתמיד. לא צריך לקבוע פגישה בבנק, אפשר להישאר ליד המחשב ולפתוח חשבון למסחר בבורסה

קרא עוד
מתחתנים? כך תשקיעו את כספי המתנות שלכם

מתנות החתונה

מתנות החתונה הן פתיחה נאה של חיסכון לעתיד המשפחה שלכם, אם תשקיעו אותן בחוכמה ותימנעו מעמלות מיותרות

קרא עוד
מומחה בורסה עם חליפה מצביע על מנייה

כל הסיבות לסחור בניירות ערך באמצעות חבר בורסה

מהו חבר בורסה? ולמה כדאי לסחור בניירות ערך באמצעות בית השקעות שהוא חבר בורסה? בעמוד זה גלה לדוגמא את האפשרות לסחור בקלות ובביטחון כמו בבנק, אבל בעלות פחותה ועוד

קרא עוד
אנשים סוחרים בבורסה מול המסך

מנצלים את התקופה כדי להתחיל לסחור בבורסה? הנה מה שחשוב לדעת

בכל העולם, יותר ויותר אנשים מגלים את המסחר בבורסה ומבינים שהם יכולים לעשות זאת לבד בעזרת ידע מקצועי שהם רוכשים. הסוחרים החדשים יודעים במה כדאי להשקיע בזמן הקורונה >>

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
סכום מינימאלי לפתיחת חשבון השקעות הינו 20 אלף ₪. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס https://www.xnes.co.il/media/2501/גילוי-נאות.pdf.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.