איך סוחרים ותיקים מנהלים תיק מניות בזמן מלחמה

איך לא לפעול "מהבטן" ולהתנהל כמו הסוחרים הוותיקים בזמני מלחמות

גרף מניות בזמן מלחמה

מלחמת ה-7 באוקטובר תיצרב בזיכרון הישראלי כאחת ממלחמות האין ברירה הגדולות אליהן יצאה ישראל מאז הקמתה. כמו בכל מלחמה או מבצע צבאי, ההיבטים הביטחוניים נמצאים בראש סדרי העדיפויות אך לא ניתן להתעלם כמובן מההשפעה הכלכלית העמוקה של שגרת המלחמה בה אנו מצויים כעת. אחת ההשפעות הדרמטיות ביותר נוגעת מטבע הדברים לשוק ההון שחווה מהלכי ירידות ותיקונים חדים במיוחד. כך, בעוד שב־8 באוקטובר, למחרת מתקפת חמאס על יישובי עוטף עזה צלל מדד ת"א 35, מדד הדגל של הבורסה, בשיעור של 6.5% הרי שכבר ביום שלמחרת הוא תיקן את עצמו כלפי מעלה ב־1%. אותה מגמה חזרה על עצמה גם בתחילת השבוע השני למלחמה, כשביום ראשון נפל המדד ב-3.6% ולמחרת עלה חדות ב-2.5%.

למעשה בבחינת מבצעים צבאיים קודמים אליהם יצאה ישראל, כמו גם מצבי משבר אחרים דוגמת מגפת הקורונה נוכל לראות כי לאירועים שכאלו, משמעותיים ככל שיהיו, אין השפעה מהותית וארוכת טווח על הבורסה המקומית. דפוס הפעולה החוזר על עצמו הינו ירידה חדה/בינונית בימים הראשונים למבצע עקב אי היציבות הביטחונית והחשש מהבאות (אפקט פסיכולוגי קצר טווח), ובהמשך ההידרדרות נעצרת והשוק מתחיל "לתקן" את עצמו עם אפקט מצטבר של עליה במדדים בשבועות ובחודשים שלאחר המבצע.

ובכל זאת, הירידות בבורסה קורות, ומקורן הוא בכך שסוחרים רבים פועלים "מהבטן" לפחות בימיה הראשונים של הלחימה. סוחרים אלו מבקשים לברוח מהבורסה ומממשים את נכסיהם, לעיתים בהפסד, תוך שהם גוררים את הבורסה כלפי מטה. אז איך כדאי לנהוג בפועל וכיצד יש להתמודד עם מצבים של חוסר וודאות בבורסה? בקרב המומחים מקובלות מספר גישות להתמודדות עם מסחר בתקופות של מלחמות, מגיפות, משברים כלכליים לאומיים, וכן הלאה. נסקור את העיקריות שבהן:

פיזור סיכונים – פיזור השקעות הוא הבסיס להתנהלות נכונה בשגרה, ובטח במצבי משבר. גם אם יש לכם מניה אחת שמניבה לכם תשואות יפות, הרי שלא חכם לשים את כל יהבכם עליה אלא לפזר את הכסף להשקעות אחרות. למעשה פיזור נכון של השקעות בשוק ההון כולל הסתכלות על מספר פרמטרים: השקעות בשוק ההון או מחוצה לו, חלוקת ההשקעות בהתאם לרמת התנודתיות והסיכון שלהן, השקעה בסקטורים שונים שמושפעים אחרת מאירועי מקרו, ואפילו השקעות בשווקים זרים שאינם חשופים למצב אליו חשוף שוק ההון המקומי. 

מסחר לטווח ארוך – בבורסה יש שני מודלים של סוחרים: סוחרים יומיים שדוגלים ברכישת ניירות ערך לטווח קצר, וסוחרים לטווח ארוך אשר רוכשים מניות לטווח של שנים ארוכות מבלי לנגוע בהן. המסחר היומי אמנם מרגש יותר אך חושף את הסוחרים להפסדים פוטנציאליים גדולים יותר, בעוד שהמסחר הארוך מאופיין כשמרני וקר יותר, אך בהסתכלות מקרו מעניק רווחים יציבים לסוחרים. גם אם אתם סוחרים יומיים הרי שבעיתות משבר, בהם הפרמטרים מדי שעה, רצוי לנקוט בשיטה השמרנית יותר ופשוט לתת את הזמן לעשות את שלו עם בורסה שמתקנת את עצמה לאורך זמן.

מעבר להשקעה בנכסים הנחשבים כבטוחים – בעיתות מלחמה ניתן לעבור למסחר בנכסים הנחשבים במקרים רבים לבטוחים ויציבים יותר, בהם השפעות מהלכי המלחמה מינוריים יותר. על סגמנטים כאלו ניתן למנות את הזהב, הדולר והנפט שלרוב עולים בחדות בזמני חירום, בעיקר מפני שהם נחשבים לחוף מבטחים אליו הסוחרים יכולים לברוח, ולו באופן זמני. זהב נמנה על אחד מאלו מפני שהתפיסה הגורפת היא שתמיד יהיו ביקושים למתכת היקרה הזו, והדולר נחשב לכזה מפני שזהו המטבע של המעצמה החזקה בעולם, זו שלדעת רבים לא תינזק משמעותית מהמלחמה. הנפט שונה משני אלו מפני שהוא נחשב להשקעה כדאית על ידי רבים דווקא בימי חירום בהם ייתכן שקיים חשש למחסור בנפט ואספקתו הסדירה, מה שאמור להעלות את מחירו בעולם.

לסיכום, מלחמת חרבות ברזל מהווה אירוע בסדר גודל שלא ראינו בעשורים האחרונים אך המומחים סבורים כי גם בעת הזו יש להימנע מלפעול מהבטן תוך מימושו הכולל של תיק המניות. ניסיון העבר מלמד אותנו כי אמנם בימים הראשונים של המשבר ישנה תנודתיות בשוק המניות אך בהמשך השוק מתקן את עצמו ובסיכום כולל אף נרשמות עליות בשווי המניות. ובכל זאת על מנת להימנע מסיכונים, מקובלות מספר גישות בקרב המומחים: גישת פיזור הסיכונים המבזרת את כספי ההשקעה על פני נכסים שונים ומגוונים, מעבר לשיטת המסחר לטווח הארוך וכן ניתוב המסחר לנכסים שנחשבים ליציבים ומבוקשים בעיתות משבר – זהב, כסף ונפט. יש לזכור גם כי כל משבר מהווה במקביל פתח ל"הזדמנות" עבור הסוחרים בבורסה, וכך כאשר סקטורים מסוימים יורדות בחדות במהלך המשבר ומניותיהם מוצעות בשווי נמוך משוויין האמיתי, הרי שרכישתם בעת החירום ולאחר מכן המתנה מספקת לתיקונים שבוא יבואו, תניב רווח משמעותי בטווח הארוך.

תאריך הכתבה: 31.10.2023

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השוק סוער? הגיע הזמן לבחון מעבר להשקעות ערך

השקעות ערך

רבים מהמשקיעים סבורים כי כאשר השווקים מצויים בשפל, זו דווקא ההזדמנות להיכנס אליהם. לכן, כדאי להכיר את גישת השקעות הערך שדורשת מעט סבלנות.

קרא עוד
מניות דואליות: איך מתבצע המסחר?

מניות דואליות

מניות דואליות - מניות הנסחרות בשני בורסות שונות בו זמנית מציעות מגוון יתרונות ייחודיים. מרכז הידע של אקסלנס ברוקראז' מסביר איך סוחרים במניות דואליות

קרא עוד
 מדריך לסוחרים: האם כדאי להשקיע באג"ח זבל?

השקעה באג"ח זבל

אג"ח זבל: אומרים שהזבל של מישהו אחד הוא האוצר של מישהו אחר, האם אמרה זו נכונה גם בנוגע למסחר באיגרות חוב מדרגת זבל או לא כדאי להשקיע באג"ח זבל? 

קרא עוד
להשקיע כמו הגדולים: איך להשתתף בהנפקת מניות ואיגרות חוב?

הנפקת מניות ואג"ח


הנפקה בבורסה היא ההזדמנות של משקיעים לרכוש ני"ע עוד לפני ההגעה למסחר היומי. לא רבים יודעים אך גם משקיעים פרטיים יכולים ליהנות מיתרונותיה הרבים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

הבורסה תנודתית ואתה חושש לגורלו של תיק ההשקעות? בדיוק לשם כך ריכזנו עבורך במרכז הידע מספר עצות חשובות לאסטרטגיית מסחר והשקעה בשווקיים תנודתיים

קרא עוד
שטרות של הרבה סוגי מדינות

משקיעים במט"ח? אל תשכחו לגדר סיכונים

סוחר בחו"ל במט"ח? באמצעות מערכות המסחר של אקסלנס בורסה ניתן להפחית חשיפה למט"ח ולגדר סיכונים במטבע חוץ ביעילות. הכר את כל טכניקות גידור הסיכונים האפשריות שלנו

קרא עוד
כעת גם הישראלים מעדיפים לסחור בני"ע זרים

למה "הסוחרים החדשים" מעדיפים את השוק האמריקאי על השוק המקומי

בשנים האחרונות, בולטת בשוק ההון המקומי תופעה חדשה, יותר משקיעים ישראלים מגלים עניין במסחר בחו"ל ואף סוחרים בני"ע זרים. אלו הן סיבות הסוחרים שעוברים למסחר בחו"ל 

קרא עוד
ניהול סיכונים

ניהול סיכונים בבורסה: לשלוט ביחסי הסיכון-סיכוי

אחד מהכללים החשובים והידועים בהשקעות בבורסה הוא הצורך של ניהול סיכונים ופיזור סיכונים של ההשקעות. במאמר הבא באתר אקסלנס טרייד נציג כלי אפקטיבי לניהול סיכונים בבורסה

קרא עוד
שנת 2021 בשוק ההון

2021 מתחילה בשיא – לאיזה סיכונים חשוב להתייחס בהשקעות?

2021 מתחילה בשיא, הבורסה גועשת, ולא ברור אם הבנקים המרכזיים יוסיפו לתמוך בכלכלה ולתדלק את העליות. אקסלנס טרייד במאמר על איזה סיכונים -סיכויים חשוב להתייחס השנה?

קרא עוד
השקעה במניות לטווח קצר

השקעה במניות לטווח קצר ואיך היא יכולה להועיל גם לכם

השקעה למניות לטווח קצר: במאמר הבא נפרט את היתרונות והחסרונות של רעיון המסחר שלא מעט דוגלים בו, מסחר יומי או השקעה בבורסה לטווח קצר ונבין למי זה מתאים.

קרא עוד
מה ההבדל בין חיטה לשעורה שבאחד מהם ניתן להשקיע?

לגזור ולשמור: השקעה בשוק הסחורות העולמי

השקעה בסחורות? מהן האופציות שלנו למסחר בסחורות בשוק העולמי, איך נחשפים להזדמנויות הקיימות, מה חשוב לקחת בחשבון והאם כדאי? לקריאה באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד
עליות בגרף שוק פערי הארביטראז

מניות ארביטראז'

מניות ארביטראז': השקעה בפערי ארביטראז' הינה ניצול פערי המחירים שבין ניירות ערך דואליים או פערי מחיר במדדים. איך המודל הזה מתרחש ואיך ניתן להרוויח ממנו?

קרא עוד

האמור לעיל הנו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל התקשרות בין אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם ניהול תיקים בהתאם לדין ותנאי ההסכם הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד. לחברת אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות. לגילוי נאות אודות היותה של אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ משווק השקעות ולא יועץ השקעות ולזיקתה למוצרים פיננסיים, ראה לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.