דיבידנד – כל מה שצריך לדעת

מהו הדיבידנד וכיצד הדיבידנד מחולק לבעלי המניות?

תמונה של גרף דיבידנדים

מה זה דיבידנד?

על המושג דיבידנד אנו שומעים מעת לעת בתקשורת, וזאת כאשר חברה ציבורית מסוימת מודיעה כי החליטה לחלק אחוז מסוים מרווחיה לבעלי המניות, בתמורה להשקעתם. האם כל החברות נוהגות לחלק דיבידנד? ממש לא. ישנן חברות שנוהגות לחלק דיבידנד באופן קבוע (בזמנים קבועים כמו אחת לרבעון או דיבידנד שנתי) ויש כאלה שלא נוהגות לחלק דיבידנד אף פעם, ומעדיפות להשקיע את כספי ההשקעה בהמשך פיתוח וצמיחת החברה.

במסגרת המסחר בבורסה, אותו ניתן לבצע בין היתר באמצעות "אקסלנס טרייד מבית הפניקס", קיימים שני סוגי דיבידנדים – רגיל ומיוחד. דיבידנד רגיל מאפיין בדרך כלל חברות עם רווחיות יציבה ועקבית המחלקות למשקיעים דיבידנדים על רווחים תקופתיים. לעומת זאת, דיבידנד מיוחד יהיה לרוב דיבידנד חד פעמי ולא שגרתי המחולק במסגרת החלטת החברה שלא להשתמש ברווחים לצרכי השקעות, מיזוגים, רכישות וכיו"ב.

איך מקבלים דיבידנד?

איך מקבלים את הדיבידנד בפועל? במרבית המקרים, הדיבידנד משולם במזומן, כלומר מועבר ישירות לחשבון הבנק שלכם. במקרים אחרים ומועטים יותר חברות בוחרות לחלק "דיבידנד בעין" שהוא בעצם חלוקה של נכס כמו למשל מניות של חברה בת. על מנת לפשט את הדברים ניתן את הדוגמא הבאה: נניח שרכשתם את מניית חברת YG שנסחרת כעת ב-100 שקל, והחברה הודיעה כי בכוונתה לחלק דיבידנד של 10 ש"ח למשקיעים. מה שיקרה בעצם הוא שאת אותם עשרה שקלים תקבלו ישירות לחשבון שלכם, במזומן. אם זה נשמע חלומי, סוג של כסף קל, אז כדאי לדעת שלאחר חלוקת הדיבידנד יתעדכן מחיר המניה בצורה אוטומטית ל-90 ₪ כך שהדיבידנד מקטין למעשה את ערך המניה בה אתם מחזיקים.

למעשה אין לחלוקת הדיבידנד משמעותית דרמטית עבורכם, שכן במקום להחזיק בנייר ערך בשווי של 100 שקל אתם תחזיקו כעת בנייר ערך בשווי של 90 ₪ ויתרת ה-10 שקלים הנוספים תהיה בחשבון שלכם. אבל זה לא מסתיים שם, שכן חלוקת דיבידנד כרוכה במיסוי של בין 25% (לבעל מניות רגיל) ל-30% (לבעל מניות מהותי שמחזיק בלפחות ב-10% מניירות הערך של החברה). המשמעות היא שעל אותם 10 שקלים שנכנסו לחשבון שלכם תשלמו מס בשווי של 2.5 ₪ וכך לעומת המצב הקודם בו החזקתם ביד נייר ערך בשווי כולל של 100 שקל הרי שכרגע התמורה הכספית אותה תחזיקו ביד תעמוד על 97.5 ₪ בלבד.

מי בכל זאת מרוויח מקבלת דיבידנד? בעיקר בכירי החברה שמחזיקים בשיעורים גבוהים ממניות החברה ורוצים ליהנות מתזרים כספי קבוע יחסית. בכירים אלו יכלו כמובן לממש את רווחיהם בחברה ולמכור מניות בשיעורים גבוהים, אך ברור להם שהדבר עלול להביא לירידה דרסטית במחיר נייר הערך ועל כן הפיתרון של דיבידנד מהווה פיתרון אידיאלי בו גם ניתן לממש רווחים וגם לא לפגוע בערך המניה. מי שעוד מעדיפים לקבל דיבידנד הם משקיעים לטווח ארוך שבאמצעות קבלת הדיבידנד יוצרים לעצמם תזרים כספי קבוע על השקעתם במניות החברה.

חלוקת דיבידנד?

חלוקת הדיבידנד נעשית בצורה שלבית וכוללת מספר מועדים מהותיים: יום ההכרזה – היום בו מצהירה החברה על החלטתה לחלק דיבידנד לבעלי המניות; היום הקובע (המכונה גם "יום הקום"): היום בו נקבע מיהם בעלי המניות שייהנו מהדיבידנד; יום האקס: היום שאחרי יום הקום בו מנוכה סכום הדיבידנד מיתרת הרווחים של החברה, ומחירה יורד בהתאם, ולבסוף יום חלוקת הדיבידנד בפועל.

באילו תנאים צריכות לעמוד חברות שרוצות לחלק דיבידנד? לצורך חלוקת דיבידנד קיימים שני תנאים עיקריים: האחד, מבחן הרווח – החברה יכולה לחלק דיבידנד אך ורק מרווחי השנתיים הקודמות או מהרווחים שנצברו בקופתה עד למועד החלוקה. השני, מבחן יכולת הפירעון – החברה צריכה להוכיח כי ביכולתה לעמוד בהתחייבויותיה הפיננסיות גם לאחר חלוקת הדיבידנד לבעלי המניות.

לסיכום, דיבידנד הוא מושג פיננסי שחשוב להכיר היטב במסגרת מסחר במניות  ולהבין את השלכותיו. עבור משקיעים לא מנוסים, נראה הדיבידנד כמעין צ'ופר אותו מעניקה החברה למשקיעיה הנאמנים אך למעשה הדיבידנד מועיל בעיקר לבכירי החברה או למשקיעים לטווח ארוך המעוניינים בתזרים כספי קבוע, כפועל יוצא להשקעתם בנייר הערך. עבור סוחרים לטווח קצר אין מדובר בבשורה גדולה עקב המיסוי הכרוך בקבלת רווחי החברה והעובדה הפשוטה כי מיד לאחר קבלת הדיבידנד ערך נייר הערך יורד בצורה אוטומטית, ואף אחד לא באמת יודע אם הוא יעלה שוב למצב הקיים טרם החלוקה, או יישאר ברמתו הנמוכה.

 

תאריך הכתבה: 16.10.2023

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השוק סוער? הגיע הזמן לבחון מעבר להשקעות ערך

השקעות ערך

רבים מהמשקיעים סבורים כי כאשר השווקים מצויים בשפל, זו דווקא ההזדמנות להיכנס אליהם. לכן, כדאי להכיר את גישת השקעות הערך שדורשת מעט סבלנות.

קרא עוד
מניות דואליות: איך מתבצע המסחר?

מניות דואליות

מניות דואליות - מניות הנסחרות בשני בורסות שונות בו זמנית מציעות מגוון יתרונות ייחודיים. מרכז הידע של אקסלנס ברוקראז' מסביר איך סוחרים במניות דואליות

קרא עוד
 מדריך לסוחרים: האם כדאי להשקיע באג"ח זבל?

השקעה באג"ח זבל

אג"ח זבל: אומרים שהזבל של מישהו אחד הוא האוצר של מישהו אחר, האם אמרה זו נכונה גם בנוגע למסחר באיגרות חוב מדרגת זבל או לא כדאי להשקיע באג"ח זבל? 

קרא עוד
להשקיע כמו הגדולים: איך להשתתף בהנפקת מניות ואיגרות חוב?

הנפקת מניות ואג"ח


הנפקה בבורסה היא ההזדמנות של משקיעים לרכוש ני"ע עוד לפני ההגעה למסחר היומי. לא רבים יודעים אך גם משקיעים פרטיים יכולים ליהנות מיתרונותיה הרבים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

הבורסה תנודתית ואתה חושש לגורלו של תיק ההשקעות? בדיוק לשם כך ריכזנו עבורך במרכז הידע מספר עצות חשובות לאסטרטגיית מסחר והשקעה בשווקיים תנודתיים

קרא עוד
שטרות של הרבה סוגי מדינות

משקיעים במט"ח? אל תשכחו לגדר סיכונים

סוחר בחו"ל במט"ח? באמצעות מערכות המסחר של אקסלנס בורסה ניתן להפחית חשיפה למט"ח ולגדר סיכונים במטבע חוץ ביעילות. הכר את כל טכניקות גידור הסיכונים האפשריות שלנו

קרא עוד
כעת גם הישראלים מעדיפים לסחור בני"ע זרים

למה "הסוחרים החדשים" מעדיפים את השוק האמריקאי על השוק המקומי

בשנים האחרונות, בולטת בשוק ההון המקומי תופעה חדשה, יותר משקיעים ישראלים מגלים עניין במסחר בחו"ל ואף סוחרים בני"ע זרים. אלו הן סיבות הסוחרים שעוברים למסחר בחו"ל 

קרא עוד
ניהול סיכונים

ניהול סיכונים בבורסה: לשלוט ביחסי הסיכון-סיכוי

אחד מהכללים החשובים והידועים בהשקעות בבורסה הוא הצורך של ניהול סיכונים ופיזור סיכונים של ההשקעות. במאמר הבא באתר אקסלנס טרייד נציג כלי אפקטיבי לניהול סיכונים בבורסה

קרא עוד
שנת 2021 בשוק ההון

2021 מתחילה בשיא – לאיזה סיכונים חשוב להתייחס בהשקעות?

2021 מתחילה בשיא, הבורסה גועשת, ולא ברור אם הבנקים המרכזיים יוסיפו לתמוך בכלכלה ולתדלק את העליות. אקסלנס טרייד במאמר על איזה סיכונים -סיכויים חשוב להתייחס השנה?

קרא עוד
השקעה במניות לטווח קצר

השקעה במניות לטווח קצר ואיך היא יכולה להועיל גם לכם

השקעה למניות לטווח קצר: במאמר הבא נפרט את היתרונות והחסרונות של רעיון המסחר שלא מעט דוגלים בו, מסחר יומי או השקעה בבורסה לטווח קצר ונבין למי זה מתאים.

קרא עוד
מה ההבדל בין חיטה לשעורה שבאחד מהם ניתן להשקיע?

לגזור ולשמור: השקעה בשוק הסחורות העולמי

השקעה בסחורות? מהן האופציות שלנו למסחר בסחורות בשוק העולמי, איך נחשפים להזדמנויות הקיימות, מה חשוב לקחת בחשבון והאם כדאי? לקריאה באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד
עליות בגרף שוק פערי הארביטראז

מניות ארביטראז'

מניות ארביטראז': השקעה בפערי ארביטראז' הינה ניצול פערי המחירים שבין ניירות ערך דואליים או פערי מחיר במדדים. איך המודל הזה מתרחש ואיך ניתן להרוויח ממנו?

קרא עוד

האמור לעיל הנו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל התקשרות בין אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם ניהול תיקים בהתאם לדין ותנאי ההסכם הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד. לחברת אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות. לגילוי נאות אודות היותה של אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ משווק השקעות ולא יועץ השקעות ולזיקתה למוצרים פיננסיים, ראה לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.