איזה מן סוחר אתה?

בחן את עצמך: מה רמת הסיכון שאתם מוכנים לקחת במסחר?

כל אפיקי ההשקעה טומנים בחובם סיכון כלשהו – לא רק מניות. כדי לדעת אם התיק שלכם הולם את רמת הסיכון שמתאימה לכם, חשוב קודם כל להגדיר לעצמכם את ההפסד המקסימלי שאתם מוכנים לספוג, ורק אז לבדוק האם מרכיבי התיק עומדים בכללים שקבעתם

בחן את עצמך: מה רמת הסיכון שאתם מוכנים לקחת במסחר?

לא מעט משקיעים בודקים את רמת הסיכון בהשקעה העומדת על הפרק לפי פרמטר אחד בלבד – שיעור החשיפה שלה למניות. ואולם, מתברר שגישה זו, אף שהיא נפוצה יחסית, שגויה ואפילו עלולה לפגוע בתיק ההשקעות שלכם.

"חשיפה למניות היא אכן מדד לבחינת סיכון, אבל זהו מדד אחד מבין רבים", מדגיש דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים באקסלנס. "לדוגמה, יכול להיות תיק עם חשיפה של 100% למניות, אבל תוך פיזור במספר רב של שווקים, סקטורים ומניות בעלות מתאם נמוך בין אחת לשנייה, כך שנקבל פיזור מקסימלי, ומנגד, תיק שמורכב ממספר מצומצם של סדרות אג"ח בדרגות סיכון גבוהות (דירוג נמוך וללא בטחונות).

"בדוגמה זו, רמת הסיכון בתיק האג"חי גבוהה מרמת הסיכון בתיק המנייתי – מאחר שהאחרון מפוזר ומגוון הרבה יותר. לכן, בחינה של הרכיב המנייתי בלבד כדרך להעריך את הסיכון בתיק, אינה הדרך הנכונה והמקצועית לעשות זאת".

רוצים לסחור ולקבל מידע מפורט על הרכב התיק והסיכון שלו? לחצו כאן

אז איך לבחון את רמת הסיכון?

  1. לערוך סימולציות
    בגישה זו, אנו סוקרים את כל מרכיבי התיק ובוחנים אותם בהתאם להערכה גסה של התנודתיות שלהם. "כך למשל, תיק שמורכב מ-25% מניות, 40% אג"ח קונצרניות בדירוגים שונים ו-35% אג"ח ממשלתיות ופקדונות, נבצע את הסימולציה הבאה – 35% כפול מינוס 2% (35% של המרכיב הממשלתי, ומינוס 2% כהערכה גסה לירידת ערך בשנה של מרכיב זה), וכך נעשה עם כל המרכיבים. מכאן נקבל הערכה גסה לפוטנציאל הסיכון של תיק ההשקעות", אומר יריב.

  2. לחזור אל ההיסטוריה
    דרך נוספת להעריך את רמת הסיכון היא ללמוד את ההיסטוריה של מרכיבי התיק השונים. עם זאת, לדברי יריב, "הבעיה בבדיקה מסוג זה היא במרכיב האג"חי, שבמרבית המקרים יתפוס חלק משמעותי בתיק ההשקעות - ובסביבת ריבית נמוכה עם צפי לעלייה, הפוטנציאל להפסדי הון גבוה יותר".

  3. לבדוק כל נכס בפני עצמו
    אפשרות נוספת, שהיא מקצועית יותר אך גם מורכבת, היא לבצע את הבחינה ברמת הנכס הבודד - ולא רק ברמת אפיק ההשקעה. לדברי יריב, "היתרון הוא כמובן שאנחנו בוחנים כל השקעה בפני עצמה, ולא מכלילים. החיסרון הוא המורכבות שנדרשת כדי לבצע את הבחינה על כמות רבה של נכסים, במיוחד לאור העובדה שאנחנו שואפים לפזר ככל האפשר את תיק ההשקעות".

איך תדע מה הסיכון שאתה מוכן לקחת?

מאחר שרוב המשקיעים כבר מחזיקים תיק השקעות, הדרך הטובה ביותר לבדוק מה רמת הסיכון המתאימה עבורנו, עוד לפני בחינה של הרכב התיק, היא לקבוע את גובה ההפסד המרבי שאנחנו מוכנים לספוג.

בהקשר זה, מדגיש יריב, "חשוב לזכור שבתיק השקעות כמעט תמיד קיים סיכון להפסד. גם אם אנחנו מאמינים מאוד בהשקעה וחושבים שהיא הטובה ביותר. ככל שפוטנציאל התשואה גבוה יותר, גם הסיכון עולה.
"הדבר נכון לכל אפיקי ההשקעה, ולא רק למניות כפי שמקובל לחשוב. כך למשל, אג"ח ממשלתית ארוכת טווח יכולה להניב לנו תשואה גבוהה יותר ביחס לאג"ח ממשלתי קצרת טווח, אבל גם פוטנציאל ההפסד שלה גבוה יותר".

לאחר שהגדרנו את גבולות הגזרה, למשל, הפסד מרבי של 4% בשנה, ניגש לתיק ההשקעות ונבחן אותו בהתאם למתודולוגיות שפורטו בחלק הקודם של הכתבה. אם פוטנציאל ההפסד גבוה מאותו גבול מקסימלי שהגדרנו לעצמנו, נבצע התאמות.
"ההתאמות לא חייבות להיות באמצעות הרכיב המנייתי", מציין יריב. "ניתן להקטין את הסיכון גם באמצעות מעבר מאג"חים בדירוג נמוך לדירוג גבוה יותר, בקיצור מח"מ או בהגדלת המרכיב הממשלתי על חשבון המרכיב הקונצרני.

"הנקודה החשובה היא לפעול כדי להתאים את אפיקי ההשקעה השונים לגבולות הסיכון שלנו, ולא להישאר שאננים ולצאת מנקודת הנחה שהשוק תמיד עולה, או לסמוך על כך שנוכל לזהות בזמן אמת את היפוך המגמה. ההיסטוריה מוכיחה שכששוק יורד הוא בדרך כלל עושה זאת מהר, ומי שלא מגיע מוכן - יתקשה לבצע את התיקונים בזמן אמת", מסכם יריב.

נציין כי בכל מערכות המסחר של אקסלנס ניתן לפלח על פי אפיקי השקעה, לקבל דירוגים של אג"חים בודדים, לייצא את הרכב תיק ההשקעות לאקסל ובפשטות לבצע את הבחינה של מידת הסיכון של התיק.

לפרטים נוספים לחצו כאן

תאריך הכתבה: נובמבר 2019

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

מסחר בחופשה עם מערכת אוטומטית מתקדמת

מסחר בחופשה

סוחרים, יוצאים לחופש? הפקודות האוטומטיות שיכולות לסייע לתיק שלכם להימנע מהפסדים

קרא עוד
סוחרים? כך תבחרו תוכנת מסחר שתייעל את המסחר

תוכנת מסחר בבורסה

מערכת מסחר המציעה אפשרויות מתקדמות במיוחד, לצד מהירות תגובה גבוהה - יכולה לעשות את ההבדל עבורכם.

קרא עוד
סוחרים בשוק ההון? אלה פקודות המסחר שאתם חייבים להכיר

פקודות מסחר

מה זה לימיט ומרקט, איך מוכרים ברווח בלי לשבת על המחשב כל היום, מה השיטה הכי טובה לעצור הפסדים ועוד – במדריך אקסלנס בורסה לפקודות מסחר נפוצות

קרא עוד
מסחר אונליין בבורסה

הכירו את מערכת המסחר המקוון המובילה בשוק ההון: Global EXtrade

הכירו את מערכת המסחר המקוון אונליין לסחר גלובלי במניות מבית Global EXtrade שמאפשרת להשקיע במעל ל- 125 שווקים ברחבי העולם, בלחיצת כפתור.

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
סכום מינימאלי לפתיחת חשבון השקעות הינו 20 אלף ₪. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס https://www.xnes.co.il/media/2501/גילוי-נאות.pdf.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.