גל שני למשבר הקורונה

הסכנות הכלכליות בגל השני של קורונה

גם אם נדמה שהחזרה לשגרה קרובה, ההשפעות הכלכליות של הקורונה רחוקות מלהסתיים – וגל שני של המחלה עלול להשאיר מדינות רבות במצב שברירי מתמיד, עם חובות תופחים. "זו הוכחה נוספת לחשיבות של ניהול סיכונים אחראי ומחושב", אומר דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים באקסלנס בורסה

גל שני למשבר הקורונה – איך נערכים לזה?

גם בחלומותיו הגרועים והאפלים ביותר, אף מנהל סיכונים לא חלם על המצב שאליו יביא אותנו משבר הקורונה. הכלכלה העולמית, כמעט ללא יוצא מהכלל, הוקפאה לתקופה של כחודשיים. ולהבדיל ממשברים שידענו בעבר, כמו מלחמה או אסון טבע באזור מסוים, הקורונה היכתה בעולם כולו – בלי להבדיל בין יבשות, גזעים, דת או מעמד סוציו-אקונומי.

"ניקח לדוגמה את לונדון וניו יורק – שתי ערים שנודעו בכך שהן לא עוצרות לעולם, ונהפכו למרכזי עסקים גלובליים מדרגה ראשונה", אומר דרור יריב, מנהל תחום תחום לקוחות פרטיים באקסלנס בורסה. "אבל אפילו הערים האלה, שנתפשו כבלתי מנוצחות, נפלו שדודות בפני הקורונה. מיליוני תושבים נכנסו לסגר, עשרות אלפים חלו ורבים מתו, וגלגלי הכלכלה נעצרו כמעט לחלוטין".

להתכונן גם לתרחישים קשים

לדברי יריב, "הממשלות והבנקים המרכזיים מסביב לעולם הבינו מהר מאוד את גודל האירוע, ופעלו בצורה מהירה ונחרצת. האם הם גם פעלו בצורה אחראית, כזו שצופה את העתיד ונערכת אליו? לשאלה זו עדיין אין לנו תשובה, רק דאגות לגבי הכיוון שאליו יפנו העניינים כעת".

אז מה צפוי לנו בתקופה הקרובה? יריב מסביר כי "מרבית המודלים הכלכליים מעריכים שאחוז האבטלה יעלה, אבל לא לרמה שתגרור קריסה כלכלית. לעומת זאת, לתחושתי, ישנה התעלמות מהאפשרות הסבירה שיגיע לפתחנו גל שני של הקורונה – ואולי אחריו יבואו גלים נוספים. חובה עלינו להתכונן גם לתרחישים הללו, כדי להיות מוכנים גם למצבים קשים".

כדי להתחיל לסחור עכשיו במערכת המסחר של אקסלנס טרייד, לחצו כאן

ההוצאות התנפחו, ההכנסות ירדו

"מדינת ישראל, הקצתה כ-80 מיליארד שקל להתמודדות עם הקורונה. גם ישראל, כמו מדינות אחרות, הגיעו כתוצאה מפעולות אלה לחריגות אדירות מהתקציב שלהן. חשוב להבהיר שהבעיה היא כפולה: מעבר להגדלת התקציב, משבר הקורונה גרם לירידה חדה בהכנסות, כך שהחריגה גדלה עוד יותר, ומציבה בפני המדינות הללו בעיה מאתגרת במיוחד.

"השאלה הפשוטה – שלצערי תישאר כרגע ללא מענה – היא מה יקרה אם בחודשי החורף יגיע אלינו גל שני של תחלואה בקורונה, והפעילות הכלכלית במשק שוב תיעצר למשך כמה חודשים. האם למדינות ישראל, וגם ליתר הכלכלות בעולם, יש די תחמושת לסבב ב' - או שכמו חייל לא מנוסה, היא גמרה את המחסנית במכת האש הראשונה, ואם התרחיש הזה יתממש, היא תצטרך להסתער ללא תחמושת? אחרי הכל, חובות צריך לשלם - ולא בטוח שבעוד מספר חודשים כל אותן כלכלות יוכלו לצאת ולגייס סכומי עתק פעם נוספת, מה שישאיר אותן חשופות למשבר הבא".

פקודות אוטומטיות שיעזרו לכם לשמור על מחשבה רציונלית

לסיכום, אומר יריב, "משבר הקורונה ממש לא מאחורינו, אבל כבר ניתן לומר שהוא הוכיח שוב עד כמה חשוב לנהל השקעות באופן אחראי ומחושב, תוך היערכות לתרחישים שונים".

דרך טובה לעשות זאת היא להשתמש בפקודות אוטומטיות של stop loss, הקיימות בכל מערכות המסחר של אקסלנס טרייד. יתרונן הגדול בכך שהן שומרות על הסוחרים מפעולות פזיזות, ומצמצמות את הלחץ הנפשי הכרוך בקבלת החלטות במסחר.

"ההיסטוריה מעידה כי במצבי לחץ, משקיעים רבים מתקשים לחשוב בהיגיון ולערוך חישוב קר ואובייקטיבי של המצב. במקום זאת, הם נותנים לרגשות שלהם לנווט אותם – ועלולים לבצע טעויות קשות. כאשר אנחנו קובעים פקודות מראש, במחשבה צלולה ומתוך רוגע, הן נכנסות לפעולה באופן אוטומטי בעת הצורך – ומאפשרות לנו לשמור על ההחלטה הרציונלית שקיבלנו, במקום להניח לרגשות וחששות להניע אותנו לפעולות הפסדיות", אומר יריב.

כדי להתחיל לסחור עכשיו במערכת החכמה של אקסלנס טרייד, לחצו כאן

  תאריך הכתבה: 14.05.2020

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

מלחמת הסחר ואנחנו – איך זה יכול להשפיע על שוק ההון?

מלחמת הסחר

מלחמת הסחר מתחממת. אחרי שטראמפ סירב להרגיע את הגישה הלוחמנית מול סין, הגיבה זו באיום על שתיים מהחברות האמריקאיות הגדולות ביותר, אפל ומיקרוסופט. מה ההשלכות? 

קרא עוד
מסחר בסחורות

השקעה בסחורות

כאשר חששות המשקיעים והתנודות בשווקים מתגברים, זה הזמן לחשוב על רעיונות השקעה בסחורות יציבות גם בתקופות האטה ומיתון.

קרא עוד
איש עומד בשקיעה עם הכיתוב 2019

מסחר בבורסה בחו"ל: מהם האתגרים ב- 2019 ?

מה מצפה ב- 2019 למי שסוחר בבורסות בחו"ל? האם זה הפחד מפני התפרצות מלחמת סחר שעלולה לפגוע ברווחיות החברות, ומפני התפוגגות רפורמת המס?

קרא עוד
סקירת אירועי הבורסה למחצית הראשונה בשנת 2019

סקירת אירועי הבורסה למחצית הראשונה בשנת 2019

אחרי עליות חדות כל כך בבורסה מתחילת השנה, מי זוכר ששנת 2019 נפתחה בכלל ברגל שמאל? צפה בסקירת אקסלנס ברוקראז' על המחצית הראשונה של שנת 2019 והצפי שלנו להמשך השנה.

קרא עוד
מכולות עם הדגלים של ארצות הברית וסין מתנגשות

מבט רחב על מלחמת הסחר: איך היא משפיעה על המסחר בשווקים?

במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין יש שתי שחקניות מרכזיות, ואנו המשקיעים, באמצע. אבל מהן הסיבות המרכזיות לפרוץ מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ומהי ההשפעה הגדולה על שוק ההון?

קרא עוד
הריבית ממשיכה להיות אפסית – איך זה משפיע עלינו כמשקיעים?

הריבית ממשיכה להיות אפסית – איך זה משפיע עלינו כמשקיעים?

באסטרטגיית השקעה אחד מהגורמים שיש לקחת בחשבון הוא גובה הריבית הנוכחית, וזו הצפויה במהלך ההשקעה. לריבית נמוכה או ריבית אפסית ישנם יתרונות וחסרונות רבים.

קרא עוד
איש מחזיק עט ולפניו מסך עם גרפים של שוק ההון

איך העשור החדש מקרב את המניות בעולם למשקיע הישראלי?

מסחר במניות בחו"ל הפך נגיש יותר למשקיע הישראלי הרבה הודות לשיפור הטכנולוגיה ומערכות מסחר מתקדמות יותר להשקעה במניות בחו"ל. אבל איך יראה העשור הבא?

קרא עוד
תחזית שוק ההון לשנת 2020

המחזור הכלכלי הוא הארוך בהיסטוריה – כיצד תיראה 2020?

לאחר שניבא בהצלחה את שוק ההון ב-2019, דרור יריב מסביר איך מללמוד את העבר ניתן לצפות את אופי המסחר בעתיד. אז מה התחזית שלנו ל-2020?

קרא עוד
נגיף הקורונה מחזיר את הפחד לשווקים: איך להתמודד עם השפעת הוירוס?

משבר הקורונה והשפעתו על המסחר בשוק ההון

בין שלל הפרסומים והכתבות המסבירות איך לסחור כשאיום הקורונה מגיע לתיקי ההשקעות, אנו במרכז הידע של אקסלנס החלטנו לבדוק אם בכלל ניתן לחזות כיצד יסתיים משבר הקורונה

קרא עוד
הזמן יגיד מה תהיה השפעת הברקזיט על שוק ההון

הברקזיט יצא לדרך – איך זה ישפיע על המשקיעים?

פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי, הביאה לסיומה של תקופה בת 47 שנות חברות באיחוד. צוות המומחים של אקסלנס בדקו איך הברקזיט יכול להשפיע על שוק ההון ועל תיק המניות שלכם.

קרא עוד
איך תתמודד הכלכלה עם משבר נוסף?

הסכנות הכלכליות בגל השני של קורונה

מה יקרה אם יגיע אלינו גל שני של תחלואה בקורונה? הפעילות הכלכלית במשק שוב תיעצר? האם למדינות ישראל, וגם ליתר הכלכלות בעולם, יש די תחמושת לסיבוב שני? בכתבה הבאה

קרא עוד
השקעות במניות קורונה

שלושה תרחישים למגפת הקורונה – ומה יקרה לתיק ההשקעות שלכם?

אולי נמצא חיסון שיעלים את המגפה, אולי היא תצא מכלל שליטה – ואולי תהפוך לחלק אינטגרלי מחיינו לטווח הארוך. בשלב זה, הכל עוד אפשרי, ודרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים באקסלנס, מסביר מדוע חשוב להתאים את תיק ההשקעות למצב בשטח.

קרא עוד
שוק המניות בירידה? איך אפשר להרוויח?

איך להרוויח כשהשוק מניות יורד?

איך אפשר להרוויח כאשר שוק ההון יורד והמניות במגמת צניחה? מרכז הידע של אקסלנס עם ההסבר של מסחר בשורט ודרכים אחרות לרווחיות בעת ירידות בבורסה 

קרא עוד
הסכמי השלום עם איחוד האמירויות

בשוק ההון הישראלי עוד לא מזהים את הפוטנציאל הגדול של הסכמי השלום החדשים

הסכמי השלום עם איחוד האמירויות פותחים את השער למדינה עשירה ובה קרנות הון רבות המחפשות השקעות מעניינות בתחומי הליבה של הכלכלה הישראלית. זו ההשפעה על שוק ההון המקומי

קרא עוד
כך נשקיע בכל ענקיות הטכנולוגיה: פייסבוק, גוגל, אפל, אמזון ונטפליקס

הכירו את מדד ה-FAANG: להשקיע בכל הענקיות במדד אחד

מדד ה- FAANG מרכז את מניות ענקיות הטכנולוגיה; פייסבוק, גוגל, אמזון, נטפליקס ואפל. עם שווי שוק ופוטנציאל אדיר כדאי להכיר את החברות שסוחבות כמעט לבדן את הנאסד"ק 

קרא עוד
מה ניתן ללמוד ממשבר הסאב פריים

האם אנחנו עומדים בפני שידור חוזר של משבר הסאב פריים 2008

משבר הסאב פריים בשידור חוזר? בעקבות משבר הקורונה, מרכז הידע של אקסלנס טרייד חזר עד למשבר הסאב פריים של 2008, בכדי להבין מה אנחנו יכולים וצריכים ללמוד מהעבר.

קרא עוד
משבר האקלים? השפעותיו על הכלכלה כבר כאן

משבר האקלים והשפעותיו על הכלכלה

משבר האקלים כבר כאן. במאמר הבא אנו נבחן את השלכות משבר האקלים על שוק ההון והמסחר בבורסה. אילו היבטים יש להתייחס אליהם והאם המשבר הוא בלתי הפיך?

קרא עוד
נרות יפניים במגמה עולה

כיצד משפיע משבר האנרגיה באירופה על עולם ההשקעות?

משבר האנרגיה באירופה: כיצד יכול להשפיע משבר האנרגיה באירופה על המדדים והמסחר בשוק ההון? ואיך נכון לכם להיערך? המאמר המלא באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
סכום מינימאלי לפתיחת חשבון השקעות הינו 20 אלף ₪. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס https://www.xnes.co.il/media/2501/גילוי-נאות.pdf.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.