אג"ח להמרה – המדריך למשקיע

מהם היתרונות והחסרונות של אג"ח להמרה

סוחרים מנתחים מדד של אגרות חוב להמרה

כמה פעמים יצא לכם לשמוע על אופציית ההשקעה באגרות חוב אך החלטתם שאתם לא מבינים בזה מספיק והשקעתם במניות, אופציות או תעודות סל? כן, חלקים גדולים בציבור אינם מודעים ליתרונות ההשקעה באג"חים המציעות אפיק הוני בעל תשואות לא מבוטלות, ואולי הכי חשוב עם רמת סיכון לא גבוהה. אז מה זה בכלל אג"ח, מהם סוגי ההשקעה באפיק זה הנסחר בבורסה וכיצד במיוחד אפשר להרוויח על השקעה במכשיר המעניין שנקרא אג"ח להמרה? על כך במאמר הנוכחי.

ראשית נציין כי אגרת חוב היא בעצם הלוואה בריבית לזמן קצוב (לרוב מדובר על מספר שנים) שאנו מעניקים לחברה ציבורית (קונצרן) או למדינה (ממשלה) למטרה כזו או אחרת שהציבה לעצמה. אג"ח עבור חברות ישמש לצרכים העסקיים השונים של העסק כמו למשל הגדלת היקפי הייצור או גיוס עובדים חדשים ואג"ח עבור ממשלות ישמש את המדינות השונות בפרויקטים לאומיים כמו למשל השקעה בתשתיות, חינוך, בריאות, צרכים ביטחוניים וכיו"ב. בהמשך לשני סוגי האג"חים הללו קיימת גם אופציית ההשקעה באג"ח להמרה, מעין יציר כלאיים המשלב למעשה בין אגרות חוב למניות.

המכשיר הפיננסי שמאפשר לכם ליהנות משני עולמות במקביל

איך זה עובד? ברובד האחד שלה אג”ח להמרה הינה איגרת חוב הנושאת ריבית והצמדה ומשלמת קופון תקופתי, בדיוק כמו כל אגרת חוב אחרת. הרובד השני הוא שגורם לטוויסט בעלילה – המשקיע שמחזיק באג”ח להמרה יכול להמיר את איגרת החוב למניות רגילות של החברה שהנפיקה את האג”ח, לפי תנאים שנקבעו מראש. בזכות השילוב הייחודי הזה, מאפשרת אג”ח להמרה למשקיע ליהנות מביטחון יחסי של השקעה באג”ח, לצד פוטנציאל רווח כתוצאה מעליה בערך המניה של החברה מנפיקת האג”ח. אגרות חוב להמרה מונפקות לרוב על ידי קונצרנים – חברות ציבוריות גדולות, אך לעיתים גם על ידי ממשלות.

יחס ההמרה

בעוד שחברה או מדינה (ממשלה) שמנפיקה אג"ח מגדירה מראש את הריבית אותה תשלם לבעלי האג"ח לאורך התקופה וכן את המועד בו יקבל המשקיע את סכום הקרן חזרה, הרי שבאג"ח להמרה נוסף גם יחס המרה שקובע כמה אגרות חוב יוכל המשקיע להמיר בתמורה לקבלת מניה אחת של החברה. כמו כן נקבע מהו פרק הזמן בו הוא יוכל לבצע את ההמרה הזו. יחס המרה של נניח 200% משמעותו שניתן להמיר אג”ח אחת ל-2 מניות ויחס המרה של 400% משמעותו כי מניה בודדת תהיה שווה ל-4 אגרות חוב להמרה. חשוב להדגיש כי בעת ביצוע ההמרה למניות מאבדים בעלי האג"ח את תשלום הריבית הקבוע עליה אך כמובן יכולים כעת לקבל דיבידנד כבעלי מניות בחברה.

מסלול השקעה אג"חי או מסלול השקעה מנייתי

אג"ח להמרה יכולה להיסחר בשני מסלולים: האג"חי והמנייתי. המסחר במסלול האג"חי נעשה כל עוד תרחיש מימוש ההמרה למניה נחשב לבעל סבירות נמוכה, נוכח המחיר הנמוך שבו נסחרת המניה בשוק בהשוואה ליחס ההמרה. כאשר האג"ח נסחרת במסלול האג"חי היא נבחנת כהשקעת אג"ח רגילה. האופציה השנייב היא המסלול המנייתי והמעבר למסלול זה מתרחש כאשר שוויה של המניה גבוה משווי האג"ח לפי יחס ההמרה.

אם ניקח לדוגמא אג"ח בעלת יחס המרה 4 (כלומר כל מניה שווה 4 אגרות חוב) שנסחרת במחיר של 1.1 שקלים. אם מחיר המניה בשוק יעמוד על 6 שקלים הרי שיהיה כדאי להעביר את האג"ח למסלול המנייתי, שכן בתרחיש כזה כל אג"ח להמרה תיסחר במסלול המנייתי במחיר של כ־1.5 שקלים ולא ב-1.1 ₪ במסלול האג"חי. מכאן ניתן להבין כי כדאיות המעבר למסלול המנייתי נובעת במישרין ממחיר המניה בשוק. אם מחיר זה גבוה משווי האג"ח הרי שמשתלם לבצע את ההמרה, אך אם מחיר המניה נמוך ממחיר האג"ח יהיה כדאי להישאר במסלול האג"חי המקורי.

יתרונות וחסרונות השקעה באג"ח להמרה

יתרונות ההשקעה באג"ח להמרה ברורים – היתרון הראשי הוא שניתן להמירן למניות וליהנות מעלייה אפשרית במחיר המניה. במקביל, כאשר השוק נמצא בירידות ניתן להמשיך להשקיע באג"ח במסלול האג"חי הרגיל והסולידי יותר ובכך להימנע מסיכונים. בנוסף, ככל שהאג"ח נרכשה במחיר נמוך, כך פוטנציאל העלייה שלה במסלול המנייתי הופך לגבוה יותר.

חסרונות ההשקעה בכלי זה נובעים מן העובדה כי הריבית על האג"ח להמרה תהיה לרוב נמוכה יותר מריבית על אג"ח רגילות של אותה חברה או ממשלה וזאת נוכח ההטבה הגלומה באפשרות להמיר את אגרות החוב במניות. בנוסף, הבטחונות שניתנים כנגד אג”ח להמרה יהיו בדרך כלל מצומצמים יותר מהביטחונות המגבים אג”ח רגילות של אותה החברה. למעשה ישנם מקרים בהם אג"ח להמרה נסחרות ללא ביטחונות כלל, מה שמגדיל את הסיכון למשקיעים בהן.

כיצד משקיעים באג”ח להמרה?

המסחר באג"ח להמרה בישראל מתבצע על פי כללי המסחר בניירות ערך בבורסה. באופן טבעי קיימת חשיבות למיומנות של רוכש האג"ח אך את ההשקעה באג"ח להמרה ניתן לבצע גם דרך מסחר עצמאי בבורסה או דרך קרנות המתמחות בתחום.

לסיכום

בשורה התחתונה, אג”ח להמרה הינו מכשיר היברידי שמשלב פוטנציאל לרווח משמעותי במסחר מנייתי עם כרית ביטחון מפני ירידות בשוק. אג"ח להמרה נחשב לכלי אטרקטיבי למדי בקרב משקיעים מנוסים כיוון שמדובר על עסקה משתלמת בה ניתן לבחור במסלול של אגרות חוב, כלומר לחכות ולפדות את אגרת החוב עוד כמה שנים כשיחליט לעשות זאת, או לחלופין – להמיר את אגרת החוב במניה. הכל לפי תנאי השוק המשתנים.


תאריך הכתבה: 17.07.2023

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השוק סוער? הגיע הזמן לבחון מעבר להשקעות ערך

השקעות ערך

רבים מהמשקיעים סבורים כי כאשר השווקים מצויים בשפל, זו דווקא ההזדמנות להיכנס אליהם. לכן, כדאי להכיר את גישת השקעות הערך שדורשת מעט סבלנות.

קרא עוד
מניות דואליות: איך מתבצע המסחר?

מניות דואליות

מניות דואליות - מניות הנסחרות בשני בורסות שונות בו זמנית מציעות מגוון יתרונות ייחודיים. מרכז הידע של אקסלנס ברוקראז' מסביר איך סוחרים במניות דואליות

קרא עוד
 מדריך לסוחרים: האם כדאי להשקיע באג"ח זבל?

השקעה באג"ח זבל

אג"ח זבל: אומרים שהזבל של מישהו אחד הוא האוצר של מישהו אחר, האם אמרה זו נכונה גם בנוגע למסחר באיגרות חוב מדרגת זבל או לא כדאי להשקיע באג"ח זבל? 

קרא עוד
להשקיע כמו הגדולים: איך להשתתף בהנפקת מניות ואיגרות חוב?

הנפקת מניות ואג"ח


הנפקה בבורסה היא ההזדמנות של משקיעים לרכוש ני"ע עוד לפני ההגעה למסחר היומי. לא רבים יודעים אך גם משקיעים פרטיים יכולים ליהנות מיתרונותיה הרבים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

הבורסה תנודתית ואתה חושש לגורלו של תיק ההשקעות? בדיוק לשם כך ריכזנו עבורך במרכז הידע מספר עצות חשובות לאסטרטגיית מסחר והשקעה בשווקיים תנודתיים

קרא עוד
שטרות של הרבה סוגי מדינות

משקיעים במט"ח? אל תשכחו לגדר סיכונים

סוחר בחו"ל במט"ח? באמצעות מערכות המסחר של אקסלנס בורסה ניתן להפחית חשיפה למט"ח ולגדר סיכונים במטבע חוץ ביעילות. הכר את כל טכניקות גידור הסיכונים האפשריות שלנו

קרא עוד
כעת גם הישראלים מעדיפים לסחור בני"ע זרים

למה "הסוחרים החדשים" מעדיפים את השוק האמריקאי על השוק המקומי

בשנים האחרונות, בולטת בשוק ההון המקומי תופעה חדשה, יותר משקיעים ישראלים מגלים עניין במסחר בחו"ל ואף סוחרים בני"ע זרים. אלו הן סיבות הסוחרים שעוברים למסחר בחו"ל 

קרא עוד
ניהול סיכונים

ניהול סיכונים בבורסה: לשלוט ביחסי הסיכון-סיכוי

אחד מהכללים החשובים והידועים בהשקעות בבורסה הוא הצורך של ניהול סיכונים ופיזור סיכונים של ההשקעות. במאמר הבא באתר אקסלנס טרייד נציג כלי אפקטיבי לניהול סיכונים בבורסה

קרא עוד
שנת 2021 בשוק ההון

2021 מתחילה בשיא – לאיזה סיכונים חשוב להתייחס בהשקעות?

2021 מתחילה בשיא, הבורסה גועשת, ולא ברור אם הבנקים המרכזיים יוסיפו לתמוך בכלכלה ולתדלק את העליות. אקסלנס טרייד במאמר על איזה סיכונים -סיכויים חשוב להתייחס השנה?

קרא עוד
השקעה במניות לטווח קצר

השקעה במניות לטווח קצר ואיך היא יכולה להועיל גם לכם

השקעה למניות לטווח קצר: במאמר הבא נפרט את היתרונות והחסרונות של רעיון המסחר שלא מעט דוגלים בו, מסחר יומי או השקעה בבורסה לטווח קצר ונבין למי זה מתאים.

קרא עוד
מה ההבדל בין חיטה לשעורה שבאחד מהם ניתן להשקיע?

לגזור ולשמור: השקעה בשוק הסחורות העולמי

השקעה בסחורות? מהן האופציות שלנו למסחר בסחורות בשוק העולמי, איך נחשפים להזדמנויות הקיימות, מה חשוב לקחת בחשבון והאם כדאי? לקריאה באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד
עליות בגרף שוק פערי הארביטראז

מניות ארביטראז'

מניות ארביטראז': השקעה בפערי ארביטראז' הינה ניצול פערי המחירים שבין ניירות ערך דואליים או פערי מחיר במדדים. איך המודל הזה מתרחש ואיך ניתן להרוויח ממנו?

קרא עוד

האמור לעיל הנו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל התקשרות בין אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם ניהול תיקים בהתאם לדין ותנאי ההסכם הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד. לחברת אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות. לגילוי נאות אודות היותה של אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ משווק השקעות ולא יועץ השקעות ולזיקתה למוצרים פיננסיים, ראה לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il