מדד המחירים לצרכן

מהו מדד המחירים לצרכן ומה השפעותיו על שוק המניות

סוחר עצמאי בודק את מדד המחירים לצרכן

מדד המחירים לצרכן הינו אחד המדדים המשמעותיים והחשובים ביותר בכל הקשור לפן הכלכלי של חיינו. מדוע הוא כה חשוב, כיצד הוא משפיע עלינו, כיצד הוא משפיע על הבורסה ומה הקשר שלו לאינפלציה הכה מדוברת בשנה האחרונה?

ובכן, מדד המחירים לצרכן הוא למעשה מדד מחירים המחושב על ידי הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) ובו נבדק כיצד ובאיזה היקף השתנו מחיריו של סל מוצרים ושירותים קבוע.

המדד מתפרסם אחת לחודש והוא מבוסס על סקרים אותה עורכת הלמ"ס בנוגע להוצאות המרכזיות של משקי הבית השונים.

בהוצאות אלו נכללים סגמנטים כמו מזון, דיור, הלבשה והנעלה, חינוך, תחבורה, בריאות, תקשורת, ועוד.

מדד מקיף אשר בוחן כ-1300 מוצרים ושירותים

השינוי במדד נאמד על פי שינויי המחירים לצרכן של כ-1300 מוצרים ושירותים, כאשר נכון להיום סעיפי הצריכה הגדולים ביותר בסל הצריכה הממוצע של משק הבית הינם דיור – 26%, תחבורה ותקשורת – 17.5% ומזון - 18.3%.

סך השתנות המחירים בכל קטגוריה, בין אם מדובר על התייקרות או הוזלה, מסתכם בסופו של דבר במספר משוקלל, שהוא המדד הכללי.

כך, אם סל המוצרים הבסיסיים עלה בחודש שעבר 1000 שקלים ובחודש הנוכחי הוא טיפס למחיר של 1150 שקלים אזי מדד המחירים לצרכן יתעדכן על עליה של 15%.

לא משקף את יוקר המחיה אלא אך ורק את רמת האינפלציה במשק

ראוי לציין כי מדד המחירים לצרכן לא משקף את יוקר המחייה וזאת משום שביוקר המחיה נכללים גם שינויים באיכות ובכמות המוצרים והשירותים הנצרכים, גודלה המשתנה של המשפחה, הכנסותיה המשתנות וכן הלאה.

המדד מבצע אפוא מדידה אובייקטיבית של מוצרי ושירותי צריכה, ומטרתו היא לבחון את השפעת השינויים בקטגוריות השונות על סל הצריכה החודשי של משקי הבית.

המדד מתפרסם ב-15 בכל חודש והמדידה מתייחסת כמובן לחודש הקודם. במידה וה-15 לחודש חל ביום שבת או חג, אזי פרסום המדד יוקדם ל-14 בחודש.

הקשר שבין המדד לאינפלציה

אינפלציה הינה מונח כלכלי המתאר עלייה ברמת המחירים במשק, והמדד אשר בוחן את רמת המחירים משקף אפוא האם המשק נמצא בתקופת אינפלציה או דפלציה (ירידת מחירים).

ניתן דוגמא: אם מדד שנתי מסויים רשם עלייה של 3 אחוזים המשמעות היא כי באותה שנה האינפלציה עמדה על 3 אחוזים. יש לציין כי המצב הרצוי הוא שמדד המחירים לצרכן יעלה בקצב שנתי של 1-3% בלבד, כלומר אינפלציה מינורית, וזוהי גם מטרתו המוצהרת של בנק ישראל, כיעד ליציבות מחירים.

גורמים המשפיעים על המדד

מדד המחירים לצרכן מושפע הן מתהליכים מקומיים והן מתהליכים גלובליים. השפעות מקומיות על המדד יכולות להיות החלטות ממשלה או בנק ישראל שגורמות לעליית הריבית במשק או לעליית שערי מטבע החוץ, כמו גם יציאה למבצעים צבאיים וכדומה.

מאידך השפעות גלובליות יכולות להיות מגיפה עולמית כמו מגיפת הקורונה, ההתחממות הגלובלית, עלייה במחירי הנפט בעולם, וכן הלאה. משברים עולמיים אלו מביאים לסחרור במחיריהם שלחומרי הגלם הבסיסיים ביותר והשפעתם על המדד עמוקה. 

כיצד משפיע המדד על הסקטורים השונים במשק

המדד מושפע חיצונית אך במקביל גם משפיע רבות על הפן הכלכלי בחיינו. בין היתר הוא משמש כבסיס לחישוב הצמדה של חוזי שכר ומשכורות של עובדים, מדרגות מס הכנסה שעובדים משלמים, חוזים שונים בשוק ההון המוצמדים למדד (כמו למשל הלוואות וחסכונות) וכן הסכמים פיננסיים (תשלומי משכנתא, דמי מזונות, ועוד).

המדד והריבית

כפי שאמרנו מדד המחירים משקף את רמת האינפלציה במשק ועל מנת לשמור על יציבות במחירים נעזר בנק ישראל בכלי הריבית.

כך, כאשר מעוניין הבנק בעידוד הצריכה הפרטית וצמיחה כלכלית, כלומר אינפלציה נמוכה (המשתקפת במחירי מדד נמוכים) הוא מוריד את הריבית והדבר משפר את תנאי התשלומים של האזרחים במסגרת הלוואות או החזרי משכנתא.

במצב זה נשאר לאזרחים יותר כסף בכיס וכך הורדת הריבית מסייעת בעקיפין לעידוד הצריכה הפרטית ולצמיחה הכלכלית.

לעומת זאת, כשבנק ישראל רוצה להילחם באינפלציה, כלומר להפחית את הביקושים, הוא מעלה את הריבית.

בתקופות כאלו החזרי ההלוואות והמשכנתאות יקרים יותר והאשראי הופך ליקר יותר כך שקשה יותר להרחיב פעילות עסקית ולייצר צמיחה. מאידך החוסכים מקבלים יותר כסף על חסכונותיהם ופיקדונותיהם.

המדד ושוק ההון

למדד השפעה עזה גם על שוק ההון. בתקופות בהן האינפלציה גבוהה (כלומר מדד מחירים גבוה) ובנק ישראל מבקש להורידה הוא מעלה את שיעורי הריבית ואז ניכרת השפעה שלילית על שוק ההון.

הדבר קורה משום שהמשקיעים התרגלו לריבית נמוכה שגרמה בתורה לחברות לקחת הלוואות ולמנף את עצמן. עם זינוקה של הריבית אותן חברות ממונפות אצות לסגור את ההלוואות והמשקיעים מצידם מממשים את ניירות ערך בהיקפים רחבים מאוד, דבר זה גורם לירידה כללית במדדי ושערי המניות בבורסה.

לעומת זאת, בתקופות של דפלציה (מדד מחירים נמוך) בהן בנק ישראל מעוניין דווקא בעידוד הצריכה הוא מוריד את הריבית לרמות נמוכות עד אפסיות.

בתקופות כאלו אנשים נוטים לחפש השקעות בסיכון גבוה יותר שכן ההשקעות הסולידיות דוגמת פיקדונות הבנקים מניבות עבורם ריבית שולית.

או אז ניתן לראות כניסה של יותר ויותר משקיעים למסחר בבורסה והדבר גורם לעליית ערך המניות.

לסיכום, מדד המחירים לצרכן הינו אחד המדדים המשפיעים ביותר על חיינו.

המדד בוחן מדי חודש את שיעור עליית/ ירידת מחירי סל הצריכה הממוצע של משקי הבית וככל שנרשמת במחירים אלו אינפלציה מינורית הרי שזהו המצב הרצוי.

המדד משפיע בצורה דרמטית גם על שוק המניות וזאת על רקע הקשור ההדוק שלו לריבית בנק ישראל. בתקופות בהן האינפלציה גבוהה ובנק ישראל מבקש להורידה הוא מעלה את שיעורי הריבית ואז נרשמות ירידות מחירים בבורסה שכן הציבור הרחב מחזיר את כספו לפיקדונות ולחסכונות הבנקאיים.

בתקופות בהן בנק ישראל מעוניין דווקא להעלות את רמת האינפלציה הוא מוריד את הריבית ואז נרשמת גאות בבורסה ועליית מחירי מניות ומדדים.


תאריך הכתבה: 09.11.2023

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

מסחר בזהב: חוף המבטחים של המשקיעים

מסחר בזהב

כספות הבנקים אינן עמוסות בזהב כמו בעבר, אבל הוא משמש חוף מבטחים, כאשר השווקים יורדים בחדות. חושבים על מסחר בזהב? הנה כמה דברים שעליכם לדעת

קרא עוד
הנפט עולה או יורד? בכל מקרה, אפשר להרוויח

מסחר בנפט

הנפט הוא אחד הנכסים התנודתיים ביותר שבהם ניתן לסחור, וכדאי להבין לעומק את הגורמים שמורידים ומעלים את המחיר שלו.

קרא עוד
איך אפשר להשקיע בביטקוין?

המדריך להשקעה במטבעות קריפטו

היתרון במוצרים שעוקבים אחר הביטקוין הנו כפול: קל מאוד להשקיע בהם, ובנוסף, אין כל מגבלה על גובה ההשקעה.  

קרא עוד
השקעה בביטקוין - איך להשקיע בביטקוין ובשערי מטבעות וירטואליים

השקעה בקריפטו בישראל

מעוניין להשקיע במטבעות קריפטו דוגמת: מטבע ביטקוין, את'ריום, או מטבעות נוספים, אך אינך יודע כיצד ניתן להשקיע בהם מישראל?

קרא עוד
אסדת גז בים

מדריך למסחר בסחורות

רוב הסוחרים בשוק ההון מתמקדים במסחר במניות, ניירות ערך או במטח. יש גם לא מעט הסוחרים בסחורות כגון: זהב, פלדה, תירס, קפה ועוד. הכירו את המדריך המלא להשקעה בסחורות

קרא עוד
דולר וקנאביס

השקעה בקנאביס: כל מה שצריך לדעת לפני שמתחילים

השקעה בקנאביס היא הטרנד החם בשוק ההון. כשלצד חברות חזקות עם פוטנציאל מעולה לרווח ישנן גם חברות קנאביס הרוכבות על הגל. אז איך להשקיע במניות קנאביס? הפרטים כאן

קרא עוד
דולר יורו ותנודות של מניות

מדריך: כך תשקיעו באג"ח בינלאומיות

אגרות חוב זרות הידועות גם בכינוי אג"ח זר, הן ניירות ערך עם פוטנציאל לרווחים וגיוון בתיק ההשקעות. אך חשוב להכיר לצד זה גם מהם הסיכונים של מסחר באג"ח זר

קרא עוד
השקעה באנרגיה ירוקה

אנרגיה מתחדשת - השקעה משתלמת?

השקעה באנרגיה ירוקה היא המציאות החדשה ועתידה להיות סקטור משמעותי בעולם ההשקעות. אנו במרכז הידע של ברוקראז' בדקנו האם השקעה באנרגיה מתחדשת היא כבר השקעה משתלמת

קרא עוד
השקעה באנרגיות ירוקות

מה יהיה עתיד ההשקעות הירוקות לאור משבר הקורונה?

משבר האקלים לא פוסח גם על שוק ההון, וכעת גם בתי השקעות מובילים דוגמת בלאקרוק משקיעים בהשקעות ירוקות, במדדים, ובמניות מוצרי קיימות כגון מניית טסלה.

קרא עוד
השקעה במניות אנרגיה ירוקה ומתחדשת

המשקיעים נוהרים לסקטור האנרגיה הירוקה והמתחדשת

סקטור האנרגיה הירוקה הפך באחרונה לפופולארי על ידי משקיעים רבים בשוק ההון. מדוע כולם מחפשים להשקיע במניות אנרגיה ירוקה, והאם זו שעתה היפה של מדד הקלינטק? אקסלנס טרייד

קרא עוד
השפעת אירועים ביטחוניים על שוק ההון

השפעת אירועים ביטחוניים על שוק ההון

כיצד מלחמה או אירוע בטחוני משפיע על מסחר בבורסה? רציתם לבדוק איך מתנהגת הבורסה בזמן מלחמה או לאחריה? לקריאה כיצד השפיעו מבצעי עבר צבאיים על הבורסה היכנסו

קרא עוד

האמור לעיל הנו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל התקשרות בין אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם ניהול תיקים בהתאם לדין ותנאי ההסכם הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד. לחברת אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות. לגילוי נאות אודות היותה של אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ משווק השקעות ולא יועץ השקעות ולזיקתה למוצרים פיננסיים, ראה לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.