הפלא השמיני בתבל - ריבית דריבית

כל מה שצריך לדעת על ריבית דריבית

ריבית דריבית

ריבית דריבית היא מושג מפתח בעולם הפיננסים וכלי רב עוצמה שיכול לפעול לטובתך בין אם אתה משקיע בתוכניות חיסכון, באג"ח או בכלי השקעה אחרים. הבנת היתרונות והחסרונות של ריבית דריבית היא חיונית לקבלת החלטות פיננסיות מושכלות.

ריבית דריבית היא למעשה "ריבית על ריבית" שאנו מקבלים כשאנחנו משקיעים את כספי הריבית (התשואה) שקיבלנו, כדי לייצר מהם ריבית (תשואה) נוספת. הריבית יכולה להצטבר בכל תדירות נתונה שנבחר, למשל באופן רציף, באופן יומי או שנתי. ככל שמספר תקופות הצבירה גדול יותר, הריבית דריבית תהיה גדולה יותר.

ריבית דריבית מגדילה משמעותית את הרווחים שנקבל מאשר הריבית הרגילה, המחושבת רק על סכום הקרן, ויש לה נוסחה קבועה לחישוב. כיום כשבנק ישראל העלה את הריבית במשק מריבית אפסית לריבית בגובה של 4.75%, ההזדמנויות להרוויח מהריבית בקרנות חיסכון ובאג"ח גדלו משמעותית.

מהי ריבית דריבית ואיך זה עובד?

ריבית דריבית מתקבלת כאשר הריבית שהרווחנו על כספי הקרן שלנו בשנה הראשונה (בתוכנית חיסכון או אג"ח לדוגמה) מושקעת בקרן בחזרה וממשיכה לייצר לנו תשואה בשנים הבאות. בניגוד לריבית רגילה שאנו מקבלים רק על כספי הקרן הראשוניים, ריבית דריבית היא מהלך של צבירת ריביות – הריבית שקיבלנו עבור כספי הקרן המקורית יחד עם הריבית שנקבל כשנשקיע את הריבית הזו שוב.

מעוניינים לשמוע על אפיקי השקעה אטרקטיביים? היכנסו לכאן למסחר בבורסה

השלם גדול מסך חלקיו: כיצד מחושבת ריבית דריבית

באופן סטנדרטי, תשואה של 8% בשנה, במשך 10 שנים לדוגמה, תניב תשואה של 80%. אבל אפקט הריבית דריבית גורם להכפלה של ההשקעה הראשונית ומביא לכך שהתשואה שנקבל בפועל, תהיה גבוהה יותר מ- 100%. ריבית דריבית מחושבת על ידי הכפלת סכום הקרן ההתחלתית ב-1 בתוספת הריבית השנתית שהועלתה למספר התקופות המורכבות פחות 1. מהתוצאה שהתקבלה מפחיתים את סכום הקרן ההתחלתית, ומה שנשאר זה הריבית דריבית.
נוסחת הריבית דריבית היא: A = P (1 + r/n) ^ (nt)
A = סכום הכסף הכולל שנצבר לאחר n שנים, כולל ריבית.
P = סכום הקרן (סכום הכסף המקורי שהושקע בקרן החיסכון/אג"ח).
r = שיעור הריבית השנתי (בצורה עשרונית).
n = מספר הפעמים שהריבית נצברת בשנה (הזמן בשנים להשקעת הריבית).

יתרונות וחסרונות של ריבית דריבית

היתרונות של ריבית דריבית

צמיחה מואצת של השקעות: ריבית דריבית מצמיחה את ההשקעה שלך באופן אקספוננציאלי לאורך זמן. מכיוון שהריבית מרוויחה ריבית, התשואה שתקבלו עשויה להיות משמעותית, במיוחד בהשקעות לטווח ארוך.

כלי רב עוצמה להשקעה פסיבית: אפקט הריבית דריבית הוא כלי להשקעה פסיבית המניב תשואות גבוהות לאורך זמן, וככל שמתחילים את התהליך בשלב מוקדם, כך ניתן, באופן פסיבי, לגרום לכסף שלכם לעבוד בשבילכם לטובת תשואה משמעותית.

פוטנציאל ההשקעה החוזרת: בתהליך ריבית דריבית, הריבית שנצברת מתווספת לקרן ויוצרת בסיס גדול יותר לחישובי הריבית הבאים. מחזור ההשקעות מחדש הקבוע הזה תורם לאפקט המורכב, ומשפר עוד יותר את הצמיחה הכוללת של ההשקעות שלך.

הזדמנויות בסביבת ריבית גבוהה: ככל שסביבת הריבית גבוהה בתקופה זו, כך נפתחות הזדמנויות חדשות למשקיעים שלא היו קודם לכן. התשואות מהשקעה באג"ח הגיעו לרמות שיא בשנתיים האחרונות מאז שבנק ישראל החל בהעלאת הריבית, והשקעה באג"ח בשילוב אפקט ריבית דריבית יכולה להגדיל את התשואות במידה משמעותית.

החסרונות של ריבית דריבית:

אתגרי צבירת חובות: בעוד שריבית דריבית יכולה לעבוד לטובת המשקיע בעת השקעה, כך היא יכולה להוות קושי משמעותי בעת התמודדות עם חוב. צבירת ריבית על הלוואות יכולה להוביל במהירות לעלייה ניכרת בסכום להחזר, מה שמקשה על פירעון החוב לאורך זמן.

הפסדים פוטנציאליים בהשקעות מסוכנות: ככל שריבית דריבית יכולה להוביל לרווחים משמעותיים, היא גם יכולה לגרום להפסדים גדולים יותר, בהשקעות מסוכנות. אם השוק יורד, ההשפעה המורכבת יכולה לפעול נגד משקיעים, ולהוביל להפסדים משמעותיים.

השפעת אינפלציה: האינפלציה שוחקת את כוח הקנייה של הכסף, ואם הריבית דריבית לא עומדת בקצב האינפלציה, הדבר עלול להפחית את הערך הריאלי של ההשקעה שלך.

נזילות מוגבלת בהשקעות לטווח ארוך: חלק מההשקעות לטווח ארוך עשויות לכלול קנסות יציאה לפני תאריך פירעון מסוים. חוסר נזילות זה יכול להוות חיסרון, במקרים שבהם תזדקקו לגישה לכסף כגון במקרי חירום או נסיבות בלתי צפויות.

מה חשוב לדעת כדי להעצים את פוטנציאל התשואות?

על מנת להגדיל את פוטנציאל התשואות ככל האפשר באמצעות ריבית דריבית, ישנם מספר כללים שחשוב להכיר. ראשית, ככל שהכסף מושקע לאורך זמן רב יותר, כך התשואה תגדל משמעותית. שנית, ככל שהתקופות המורכבות (התקופות שבהן הריבית מושקעת שוב בקרן) קבועות, כך פוטנציאל הגדלת התשואה גבוה יותר. כמו כן, לבחירת כלי ההשקעה – קרן חיסכון, אג"ח, וכד', יש השפעה מהותית על גובה התשואה שתקבלו. לכן יש לבחור את כלי ההשקעה הטוב והאפקטיבי ביותר בהתאם לצרכים שלכם.

לסיכום:
הבנת הניואנסים של ריבית דריבית חיונית לקבלת החלטות פיננסיות מושכלות. משקיעים צריכים להיות ערים ליתרונות והחסרונות בכל כלי ומודל השקעה ולבחור את הכלים והמסלולים המתאימים ביותר עבורם. יצירת איזון בין מינוף ריבית דריבית לטובתכם ובין הפחתת הסיכונים היא המפתח להשגת הצלחה פיננסית ארוכת טווח.

 

תאריך הכתבה: 06.02.2024

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

מסחר בזהב: חוף המבטחים של המשקיעים

מסחר בזהב

כספות הבנקים אינן עמוסות בזהב כמו בעבר, אבל הוא משמש חוף מבטחים, כאשר השווקים יורדים בחדות. חושבים על מסחר בזהב? הנה כמה דברים שעליכם לדעת

קרא עוד
הנפט עולה או יורד? בכל מקרה, אפשר להרוויח

מסחר בנפט

הנפט הוא אחד הנכסים התנודתיים ביותר שבהם ניתן לסחור, וכדאי להבין לעומק את הגורמים שמורידים ומעלים את המחיר שלו.

קרא עוד
איך אפשר להשקיע בביטקוין?

המדריך להשקעה במטבעות קריפטו

היתרון במוצרים שעוקבים אחר הביטקוין הנו כפול: קל מאוד להשקיע בהם, ובנוסף, אין כל מגבלה על גובה ההשקעה.  

קרא עוד
השקעה בביטקוין - איך להשקיע בביטקוין ובשערי מטבעות וירטואליים

השקעה בקריפטו בישראל

מעוניין להשקיע במטבעות קריפטו דוגמת: מטבע ביטקוין, את'ריום, או מטבעות נוספים, אך אינך יודע כיצד ניתן להשקיע בהם מישראל?

קרא עוד
אסדת גז בים

מדריך למסחר בסחורות

רוב הסוחרים בשוק ההון מתמקדים במסחר במניות, ניירות ערך או במטח. יש גם לא מעט הסוחרים בסחורות כגון: זהב, פלדה, תירס, קפה ועוד. הכירו את המדריך המלא להשקעה בסחורות

קרא עוד
דולר וקנאביס

השקעה בקנאביס: כל מה שצריך לדעת לפני שמתחילים

השקעה בקנאביס היא הטרנד החם בשוק ההון. כשלצד חברות חזקות עם פוטנציאל מעולה לרווח ישנן גם חברות קנאביס הרוכבות על הגל. אז איך להשקיע במניות קנאביס? הפרטים כאן

קרא עוד
דולר יורו ותנודות של מניות

מדריך: כך תשקיעו באג"ח בינלאומיות

אגרות חוב זרות הידועות גם בכינוי אג"ח זר, הן ניירות ערך עם פוטנציאל לרווחים וגיוון בתיק ההשקעות. אך חשוב להכיר לצד זה גם מהם הסיכונים של מסחר באג"ח זר

קרא עוד
השקעה באנרגיה ירוקה

אנרגיה מתחדשת - השקעה משתלמת?

השקעה באנרגיה ירוקה היא המציאות החדשה ועתידה להיות סקטור משמעותי בעולם ההשקעות. אנו במרכז הידע של ברוקראז' בדקנו האם השקעה באנרגיה מתחדשת היא כבר השקעה משתלמת

קרא עוד
השקעה באנרגיות ירוקות

מה יהיה עתיד ההשקעות הירוקות לאור משבר הקורונה?

משבר האקלים לא פוסח גם על שוק ההון, וכעת גם בתי השקעות מובילים דוגמת בלאקרוק משקיעים בהשקעות ירוקות, במדדים, ובמניות מוצרי קיימות כגון מניית טסלה.

קרא עוד
השקעה במניות אנרגיה ירוקה ומתחדשת

המשקיעים נוהרים לסקטור האנרגיה הירוקה והמתחדשת

סקטור האנרגיה הירוקה הפך באחרונה לפופולארי על ידי משקיעים רבים בשוק ההון. מדוע כולם מחפשים להשקיע במניות אנרגיה ירוקה, והאם זו שעתה היפה של מדד הקלינטק? אקסלנס טרייד

קרא עוד
השפעת אירועים ביטחוניים על שוק ההון

השפעת אירועים ביטחוניים על שוק ההון

כיצד מלחמה או אירוע בטחוני משפיע על מסחר בבורסה? רציתם לבדוק איך מתנהגת הבורסה בזמן מלחמה או לאחריה? לקריאה כיצד השפיעו מבצעי עבר צבאיים על הבורסה היכנסו

קרא עוד

האמור לעיל הנו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל התקשרות בין אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם ניהול תיקים בהתאם לדין ותנאי ההסכם הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד. לחברת אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות. לגילוי נאות אודות היותה של אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ משווק השקעות ולא יועץ השקעות ולזיקתה למוצרים פיננסיים, ראה לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.