מושגים בשוק ההון שכדאי להכיר:
מכפיל רווח ותזרים מזומנים

המושגים שחשוב להכיר בעונת הדוחות של החברות הציבוריות

עונת הדוחות של החברות הציבוריות כבר כאן, לשם כך מרכז הידע של אקסלנס טרייד ריכז עבורכם את המושגים שכדאי להכיר. מהו מכפיל רווח? מהו מכפיל מכירות, תזרים מזומנים ועוד

המושגים שחשוב להכיר בעונת הדוחות של החברות הציבוריות
מכפיל רווח, תזרים מזומנים ואפילו GAAP – בעונת הדוחות, מי שמתעניין בכלכלה לא יכול לברוח מהמונחים המקצועיים האלה. לכל מי שרוצה לדעת יותר – בכתבה זו תמצאו מילון קצר ותמציתי שיעזור לכם לקרוא את הדוחות, ולהבין אותם לעומק. 

עונת הדוחות של החברות הציבוריות, הנסחרות בבורסות ברחבי העולם, שוב הגיעה – והן מסכמות בימים אלה את ביצועיהן ברבעון השני של 2020. מדורי הכלכלה מתמלאים במושגים מקצועיים כמו מכפילי רווח, מכפילי מכירות, תזרים מזומנים, צבר הזמנות ועוד – שנראים כמיועדים למומחים בלבד.
הדוחות הללו, על הסעיפים הרבים המופיעים בהם, נועדו לספק לשוק, למשקיעים ולאנליסטים מידע מפורט על החברה. בין היתר, כולל מידע זה את תוצאותיה העסקיות של החברה ברבעון ואת תחזיותיה לעתיד. על סמך מידע זה, יכולים המשקיעים והגופים המוסדיים להחליט באילו חברות להשקיע, האם להגדיל או לצמצם חשיפה ועוד. עבור המעוניינים לקרוא את הדוחות ולהפיק מהם תועלת, מצורף מילון מונחים תמציתי למושגים החשובים ביותר.

חברות טכנולוגיה: הכוכבות של השוק 

כבר כמה שנים שחברות הטכנולוגיה, ובראשן ענקיות כמו אמזון, אלפבית (גוגל), פייסבוק, אפל ומיקרוסופט, מדווחות באופן עקבי על תוצאות חזקות. אולם, ברבעון השני של 2020, החברות הללו כמו התנתקו מיתר השוק, ובעוד שרוב החברות סבלו מהשפעות משבר הקורונה – מניותיהן של ענקיות הטכנולוגיה הוסיפו לטפס, ורשמו עליות של עשרות אחוזים. כך למשל, בעוד שאפל, אמזון, פייסבוק, אלפבית ומיקרוסופט רשמו תשואה ממוצעת של 35% השנה, שאר החברות הכלולות במדד S&P 500 דווקא רשמו הפסד של 5% בממוצע. 

להכות את השוק / לנפץ את תחזיות הרווח: מעל לציפיות 

אם קראתם שחברה מסוימת היכתה את השוק, או ניפצה את תחזיות הרווח – אל דאגה, שום פעולה אלימה לא ננקטה כאן. הכוונה היא לכך שהרווחים עליהם דיווחה החברה גבוהים מהתחזיות של האנליסטים – אנשי המקצוע המנתחים מידע על החברות והשווקים ומעריכים את ביצועי העתיד שלהם. כך למשל, בדוחות הרבעוניים שפרסמו באוגוסט, דיווחו אמזון, אלפבית, אפל ופייסבוק כי הכנסותיהן עלו על תחזיות האנליסטים. 

מכפיל רווח: עדיף נמוך או גבוה? 

מכפיל רווח אינו מופיע בדוחות, והוא אחד הפרמטרים המאפשרים לנו לבחור באיזו חברה להשקיע. מכפיל הרווח הוא מספר שמציין את ההערכה לגבי פרק הזמן שיידרש כדי להחזיר את השקעתנו בחברה. לדוגמה, אם נקנה היום מניות בחברה שמכפיל הרווח שלה הוא 15, המשמעות היא שבתוך 15 שנה, נקבל חזרה את הסכום שהשקענו בה – ונתחיל להרוויח על ההשקעה. 

איך מחשבים את מכפיל הרווח?

כדי לחשב את מכפיל הרווח השנתי של מניה, מחלקים את שווי השוק שלה ברווח הנקי של החברה ב-12 החודשים האחרונים. האם תמיד כדאי להעדיף מניות במכפילי רווח נמוכים? לאו דווקא; לעתים מעדיפים המשקיעים מניות עם מכפילי רווח גבוהים, מתוך הערכה שהרווחים של החברה יגדלו בקצב מואץ.

מכפיל מכירות: שיקוף קרוב יותר למציאות

בסעיף הקודם הכרנו את מכפיל הרווח, אך חשוב לזכור כי רווחי החברה מושפעים מגורמים רבים שלא כולם בשליטתה, כמו מצב הענף והשוק כולו – מה שהופך נתון זה לתנודתי למדי. המכירות, לעומת זאת, מהוות נתון יציב יותר. יתרון נוסף של ההתייחסות למכירות הוא כשמדובר בחברות צעירות שטרם התחילו להרוויח, שם יכול מכפיל המכירות לספק תובנה טובה יותר ממכפיל הרווח.
מכפיל המכירות מתקבל לאחר שמחלקים את שווי השוק של חברה בכלל המכירות שלה בארבעת הרבעונים האחרונים. כך למשל, אם שווי השוק של החברה הוא 1.5 מיליארד דולר, וההכנסות שלה בארבעת הרבעונים האחרונים היו 500 מיליון דולר, מכפיל המכירות שלה יהיה 3. דרך נוספת לחשב מכפיל זה היא באמצעות חלוקת מחיר המניה בסך המכירות למניה בארבעת הרבעונים האחרונים. מכפיל מכירות נמוך עשוי לרמז על כך שלחברה יכולת מכירה טובה ביחס לשווי השוק שלה- אך אין זה אומר על יכולת החברה להרוויח מאותן מכירות.


GAAP: לפי עקרונות החשבונאות המקובלים 

דוח שנערך לפי עקרונות GAAP – Generally Accepted Acounting Principals – עונה על כללי החשבונאות הנהוגים בארה"ב, וכולל גם רכיבים שאינם במזומן, או כאלה שהם חד-פעמיים. ה-GAAP הוא הרווח הנקי החשבונאי של החברה.

Non GAAP: מנקים את הסעיפים הפחות מלהיבים 

בדיווח מסוג זה, אין התייחסות לרכיבים חד-פעמיים או שאינם במזומן. רכיבים כאלה, לדוגמה, הם חלוקת אופציות לעובדים, מחיקת נכסים מהמאזן והפחתה קבועה על נכסים בלתי מוחשיים. בניטרול סעיפים מסוג זה, מציגה החברה תמונה שונה של הרווחיות שלה – ויש הטוענים כי תמונה זו מדויקת פחות מזו שמעניק ה-GAAP.

תזרים מזומנים: השורה התחתונה 

סעיפי תזרים המזומנים בדוחות מאפשרים לנו לגלות מה היקף ההוצאות וההכנסות של החברה, ועל מה היא מוציאה כסף. התזרים כולל הכנסות מפעילותה של החברה – מכירת המוצרים והשירותים שלה, ואת ההוצאות על פעילות זו; הוצאות על רכישת ציוד, מכונות, נדל"ן וכו'; וכן הכנסות או הוצאות הנובעים מפעולות מימון, כמו הנפקת מניות או אג"ח. תזרים מזומנים שלילי עלול להעיד על סכנה לאיתנותה הפיננסית של החברה.

תזרים פנוי: לאן ממשיכים מכאן? 

תזרים מזומנים חופשי, או פנוי, הוא הכסף שנותר בידי החברה לאחר הוצאות, ובו היא יכולה להשתמש כדי להתרחב ולהתפתח. ככל שהתזרים גבוה יותר ביחס לשווי השוק של החברה, הוא מעיד על יכולתה להמשיך לצמוח ואף להחזיר לרוכשי המניות את השקעתם מנגד בתקופה של ריבית נמוכה משקיעים לא ירצו לראות תזרים פנוי גבוה ללא דיבידנד גבוה בהתאמה.

 
כדי להתחיל לסחור במערכת המסחר המתקדמת של אקסלנס, עם מגוון פקודות אוטומטיות וליווי של חדר המסחר, לחצו כאן

 תאריך הכתבה: 09.09.2020

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

כל מה שצריך לדעת על המדד ש(אולי) צופה את התנהגות השווקים: מדד הפחד

מדד הפחד

מהו מדד הפחד (Volatility Index)? זהו מדד התנודתיות של בורסת האופציות בשיקגו (CBOE). כשהתנודתיות גוברת– מדד הפחד עוקב אחריה

קרא עוד
פערי ארביטראז' בין הבורסות: למה לא סיפרו לכם שהסיכוי להרוויח הוא קלוש?

פערי ארביטראז'

לא מעט סוחרים עצמאיים חולמים למצוא הזדמנות לרווח מפערי מחירים של מניות בין הבורסות בתל אביב ובארה"ב, בשל שעות המסחר השונות, אבל ברוב המכריע של המקרים, מכונות המסחר האוטומטיות סוגרות את הפער תוך שניות ומחסלת את הסיכוי של הסוחרים להרוויח סכומי כסף משמעותיים

קרא עוד
מהם חוזים עתידיים וכיצד נסחר בהם?

חוזים עתידיים

מהם חוזים עתידיים? כיצד מרוויחים דווקא מירידות בשוק ההון? היכנסו להכיר מכשיר פיננסי מתוחכם.

קרא עוד
מסחר במט"ח: המדריך המלא לסוחרים

שוק המט"ח

מהם היתרונות באחזקת מטבע זר? ממה מושפע ערכו של המטבע? כתבה בנושא השוק הגדול ביותר בעולם.

קרא עוד
מסחר במניות – המדריך לסוחר

מסחר במניות

מהן מניות? כיצד נקבע שוויון? האם שווי השוק של חברה משתקף במחיר המניות שלה? בואו להכיר את אפיק ההשקעה הפופולארי.

קרא עוד
גבר יושב מול מסכים וצופה במניות

עקום התשואות

מדוע גרף שמציג את התשואה ביחס לאורך חייהן של איגרות חוב ממשלתיות מדאיג גם את מי שסוחר במניות, ומה עושים כשהוא משתטח?

קרא עוד
שעות וימי המסחר בבורסה בישראל

שעות וימי המסחר בבורסה בישראל

קרא עוד
תנודה במניות

מדריך ניתוח טכני: האם באמת אפשר לחזות את העתיד?

כל סוחר במניות שמע על ניתוח טכני של שוק ההון. למרות הדעות החלוקות בנוגע ליעילותה של השיטה, קשה להתווכח עם הפופולאריות שלה. אז על מה כל המהומה? והאם השיטה יעילה?

קרא עוד
אדם מדבר בטלפון ומסתכל על מניות

הלקח של WeWork: איך להיזהר מהערכת שווי מנופחת במסחר בבורסה

אחרי חלומות ההנפקה בשווי של עשרות מיליארדי דולרים, הבלון של we-work התפוצץ, והערכת השווי של החברה צנחה פלאים. זו ההזדמנות להבין כיצד מבצעים הערכות שווי לפני הנפקה

קרא עוד
שעון חול וכסף

חושבים על חיסכון לטווח ארוך? אל תפספסו את ההזדמנויות של מסחר בבורסה

השקעה בשוק ההון, לפי ההיסטוריה הינה אופציה מעולה עבור משקיעים המחפשים חיסכון לטווח ארוך. בכתבה זאת נבין מדוע מסחר בבורסה הוא אפיק חיסכון אידיאלי לטווח זה

קרא עוד
מדד ה- S&P500

מסחר במדדים בתקופת משבר הקורונה: כך תעשו זאת בעצמכם מהבית

השקעה במדדים היא השקעה פסיבית הפופולרית אצל סוחרים רבים וביניהם וורן באפט. רוצה לדעת איך להשקיע במדד תא 35, תל-טק, הבנקים או במדד ה- S&P500? בכתבה הבאה

קרא עוד
תיק השקעות מאוזן

כך תשמרו על תיק השקעות מאוזן

אוהבים סיכונים? שונאים להפסיד? במסחר בני"ע ובשוק ההון, חשוב לדעת להתאים את תיק ההשקעות בהתאם לצרכים ולאופי של הסוחרים. במאמר זה 3 טיפים מנצחים לניהול תיק מאוזן

קרא עוד
מדד הבנקים

מניות הבנקים בישראל ירדו יותר במשבר, האם זה זמן להשקיע בהן?

מדד הבנקים המקומי נפל במידה ניכרת בעקבות משבר הקורונה ובאקסלנס אנו מעריכים כי בטווח הארוך, תירשם התאוששות נאה בסקטור מניות הבנקים בישראל. האם זה זמן להשקיע בהן?

קרא עוד
מהו המושג GAAP?

המושגים שחשוב להכיר בעונת הדוחות של החברות הציבוריות

עונת הדוחות של החברות הציבוריות כבר כאן, לשם כך מרכז הידע של אקסלנס טרייד ריכז עבורכם את המושגים שכדאי להכיר. מהו מכפיל רווח? מהו מכפיל מכירות, תזרים מזומנים ועוד

קרא עוד
להשקיע בעצמך – הרשמי לקורס מסחר בשוק ההון

קורס מסחר בשוק ההון (בורסה) אונליין | אקסלנס טרייד

קורס מסחר בשוק ההון (אונליין) בחינם ולכל הרמות: מתחילים ומתקדמים ורק ללקוחות אקסלנס טרייד אשר מעוניינים להשקיע בעצמם ובבורסה. לפרטים על הקורס מסחר למניות כאן >>

קרא עוד
השקעה בחברות צמיחה – ע"י חישוב מכפיל רווח

המתמטיקה שלא מלמדים אותנו בבית הספר: מהו מכפיל רווח ואיך הוא יכול לעזור לנו?

מהו מכפיל רווח? בכל השקעה שהיא, אחד הנושאים הבוערים ביותר הוא מתי תוכלו להחזיר את ההשקעה וכאן בדיוק נכנס המונח מכפיל רווח Price–earnings ratio.

קרא עוד
spac - מה זה הנפקת ספאק?

גם בדרך להנפקה מוצלחת יש קיצורי דרך – הכירו את הנפקות ה-SPAC

אין משקיע בשוק ההון שלא מצא את עצמו שומע לאחרונה את המונח הנפקת ספאק (spac). מה זה ספאק? למה זה טוב? ומה צריך לדעת על הטרנד הלוהט בבורסה?

קרא עוד
סוגי מתנדים לניתוח טכני

על מדד בולינג'ר ותורת המתנדים לניתוח טכני

מדד בולינג'ר (Bollinger Bands), במאמר זה נבין קצת יותר את עולמות המתנדים לניתוח טכני, ובראשם את מתנד רצועת בולינג'ר.

קרא עוד
שימוש בממוצע נעים לניתוח טכני

מתנד ממוצע נע – מהו ומתי משתמשים

בכתבה הבאה נסביר על מהו ממוצע נע (Moving Avarage), מתי משתמשים במתנד מסוג זה ואיך מייעלים באמצעות שימוש בממוצעים נעים את הניתוח הטכני והמסחר העצמאי בשוק ההון.

קרא עוד
אקסלנס טרייד – בית השקעות המלווה אותך באופן אישי

אקסלנס טרייד: בית ההשקעות שמספק את כל הכלים להשקעה נבונה

הכירו את בית ההשקעות, אקסלנס טרייד – בית ההשקעות היחידי המספק את ארגז הכלים המלא למשקיעים, להשקעה נבונה במסחר.

קרא עוד
פקודת OVER THE COUNTER (OTC)

מהי פקודת OTC וכיצד היא יכולה לעזור לך במסחר בבורסה?

פקודת OTC ("מעבר לדלפק"): מהי פקודת OTC למסחר בבורסה, איך סוחרים בשיטת OTC? איזה מניות נסחרות כך ומה צריך לדעת על המסחר שמעבר לדלפק (OTC)?

קרא עוד
סוחר בבורסה המכיר את החוק לניירות ערך הוא סוחר בטוח יותר

החוק לניירות ערך

משקיע/ה בבורסה? על החוק לניירות ערך שמעת? בעמוד זה נסביר מהו החוק לניירות ערך, מהן העבירות הפליליות הכלולות בו, וממה עליכם להישמר כסוחרים.

קרא עוד
אפליקציה למסחר במניות באייפון מציגה את מדד הדאו גונס

מדד הדאו ג'ונס

מדד הדאו ג'ונס: מיהו מדד הדאו ג'ונס? מהם דרכי ההשקעה בו ומה עוד צריך להכיר על המדד האמריקאי החשוב. 

קרא עוד
סוחר מסתכל בגרף של אגרות חוב להמרה

אג"ח להמרה – המדריך למשקיע

אג”ח להמרה, בדומה לאג"ח רגילה, הינה איגרת חוב הנושאת ריבית והצמדה ומשלמת קופון תקופתי. אך יש גם רובד נוסף אשר גורם לטוויסט בעלילה. להמשך קריאה, היכנסו

קרא עוד
מדד של אגרות חוב ממשלתיות

אג"ח ממשלתיות – המדריך למשקיע

אג"ח ממשלתי: מה זה בכלל אג"ח, מהם סוגי ההשקעה באפיק זה, איך לסחור, לחשב תשואות וכיצד אפשר להרוויח על השקעה באג"ח ממשלתיות? על כך בכתבה הבאה.

קרא עוד
שלטים המדמים בחירה בין הנפקה פרטית לציבורית

הנפקה פרטית או הנפקה ציבורית

הנפקה פרטית והנפקה ציבורית: מה ההבדלים בין שתי סוגי ההנפקות, מתי כדאי לבצע הנפקה פרטית ומתי ציבורית וכמה זמן אורך התהליך? קבלו את המדריך המקיף להנפקות.

קרא עוד
לוגו של מדד הנאסדק

מדד הנאסד"ק – כל מה שצריך לדעת על השקעה בבורסת ההייטק

אז מהי בעצם בורסת הנאסד"ק, אילו חברות נסחרות בה, מהם הביצועים ההיסטוריים שלה וכיצד גם אתם יכולים להפוך אותה לאפיק השקעה מניב? הכל על הנאסד"ק בכתבה הבאה.

קרא עוד
דוח של מניות עם דיבידנד

דיבידנד – כל מה שצריך לדעת

דיבידנד הינו חלק מרווחי החברה אשר מחולקים לבעלי המניות, כאשר חברה מרוויחה. אך הוא אינו מחולק באופן אוטומטי. באילו מקרים מחלקים אותו ומי באמת מרוויח?

קרא עוד
תמונה להמחשת עלייה של שווי עקב בדילול מניות

דילול מניות

דילול מניות זו פעולה במסגרתה מנפיקה חברה מניות נוספות ובכך מורידה את מחיר המניה הבודדת. מדוע שחברות יעשו פעולה כזו וכיצד זה יכול להשפיע עליכם?

קרא עוד
תשקיף חברה עם אמצעי ניתוח ובדיקה

תשקיף חברה

תשקיף מציג את מצבה הפיננסי של החברה, לקוחותיה, השווקים בהם היא פועלת, תוכניותיה ועוד. אילו סוגי תשקיפים יש, מהו מעמדו המשפטי ומה צריך להופיע בו?

קרא עוד
ראשי תיבות באנגלית של מדד המחירים לצרכן

מדד המחירים לצרכן

מדד המחירים לצרכן הוא אחד המדדים המשמעותיים והחשובים ביותר בכל הקשור לפן הכלכלי של חיינו. מדוע הוא כה חשוב, כיצד משפיע עלינו ועל הבורסה?

קרא עוד
סוחר עצמאי מתלבט לגבי פקודות מסחר דרך הסמארטפון

פקודות מסחר למתקדמים

רוצים לשפר את אסטרטגיית המסחר שלכם? המדריך המקיף שלנו על פקודות מתקדמות בשוק ההון יעזור לכם לנווט בצורה טובה יותר במהלך המסחר. כנסו >>

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
סכום מינימאלי לפתיחת חשבון השקעות הינו 20 אלף ₪. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס 
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.