מדריך למסחר בסחורות

מדריך למסחר בסחורות

מסחר בשוק ההון לא חייב להיות רק בניירות ערך קונבנציונליים: זהב, פלדה, עופרת, תירס, חיטה, קקאו, קפה ואפילו בשר – בכל הסחורות הללו ניתן לסחור, בלי לפנות מקום במזווה ל-100 טון סוכר נכס פיננסי מסוכן

מדריך למסחר בסחורות

רוב הסוחרים בשוק ההון מתמקדים במסחר במניות ובניירות ערך שונים, לעתים אפילו במט"ח – אך באופן יחסי, מעטים מהם עוסקים בסחורות. בציבור הרחב, העיסוק בסחורות נחשב ענין מתוחכם ומורכב יותר, המצריך ידע נרחב. ואולם לדברי דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים באקסלנס בורסה, "הדבר נכון במידה חלקית בלבד, וכיום, גם לסוחר פרטי שפועל מהבית, יש גישה לנכסים ולמידע על השקעה בסחורות".

המסחר בסחורות, אינו עוסק בחומרי הגלם עצמם, אלא בחוזים עתידיים או נכסים עוקבים* על מחירי הסחורות. הסוחר מנסה לקבוע אם המחיר של הסחורה יעלה או יירד בטווח זמן מסוים, ובהתאם לכך, קונה או מוכר. כאמור, העסקאות מבוצעות על הנייר – ואין מעבר ממשי של סחורות מיד ליד.

ישנם כמה ענפים מרכזיים בשוק הסחורות, כשהידוע ביותר הוא זה של האנרגיה – עם סחורות כמו נפט, גז ופחם. שוק משני נוסף הוא של מתכות יקרות – זהב, כסף ופלטינה, ומתכות אחרות, כמו עופרת, נחושת ופלדה. ניתן למצוא בין הסחורות גם גרעיני תבואה – תירס, אורז, חיטה ועוד, וסחורות "רכות" – כמו קפה וסוכר, ואפילו בשרים מסוגים שונים.

לדברי יריב, "ההבדל המהותי בין מסחר בסחורות לבין מסחר במניות או אג"ח, לדוגמה, הוא שמסחר בסחורות עוסק בנכס מוחשי. כלומר, כאשר אני קונה חוזה על חבית נפט אני מאמין שמחירו יעלה, בעקבות עודף ביקוש ביחס להיצע. גידול בביקוש או קיטון בהיצע יכול לנבוע מאינספור סיבות, ממגמות גיאו-פוליטיות ועד צמיחה כלכלית מואצת במדינות מסוימות. ואולם בניגוד למסחר במניות, לא נחליט להשקיע בסחורה מסוימת על סמך מינוי מנכ"ל חדש ומוערך, לגידול בנתח שוק, לפרסום דוחות חיוביים וכן הלאה".

לפרטים נוספים על מסחר בסחורות באמצעות אקסלנס טרייד


חוף המבטחים של הזהב

הסיבה העיקרית למסחר בסחורות, אומר יריב, היא גיוון. "ככל שתיק ההשקעות מפוזר יותר, כך אנו מקטינים את סטיית התקן בתיק". סיבה נוספת היא שהסחורות מסייעות לגידור הסיכונים בתיק שלנו. "ניקח למשל את הזהב", אומר דרור. "לאורך ההיסטוריה וגם כיום, הזהב משמש מעין חוף מבטחים, וניתן לראות שלא פעם, כשהשווקים יורדים בחדות – מחיר הזהב עולה".

סיבה נוספת היא הספקולציה הטמונה בסחורות. "הסוחרים בעולם הסחורות נחלקים לשני סוגים", מפרט יריב. "הסוג הראשון הוא גופים שנדרשים לבצע גידור, לדוגמה, חברות המזון, האנרגיה או החשמל. באופן מסורתי הם מכונים חקלאים (farmers).

"מנגד, ישנם הספקולנטים שקונים ומוכרים חשיפה לסחורה על סמך ספקולציה בלבד. לדוגמה, אם סוחר מסוים מאמין שבמרכז ארה"ב צפויה שנה קשה מבחינת גשמים, הוא יקנה חשיפה לתירס, על סמך ההנחה שבעקבות היעדר הגשמים, השדות יניבו פחות תבואה והמחיר צפוי לעלות.

"ספקולנט אחר, המאמין שהמצב הגיאו-פוליטי במדינות אפריקה יידרדר, יקנה חשיפה לפולי הקקאו, וזאת מאחר שמקורם של 70% מגידולי הקקאו מקורם באפריקה, בעיקר בחוף השנהב וגאנה, ובמקרה של אי יציבות פוליטית במדינות אלה, האספקה צפויה להיפגע מה שיעלה את המחיר של הסחורה".

איך להיחשף לסחורות?

להשקעה בסחורות ניתן להיחשף במספר דרכים. הפשוטה שבהן, אך לא בהכרח המתוחכמת ביותר, היא באמצעות מוצרים עוקבי מדד (קרנות סל או ETM). בהשקעה כזו ישנם חסרונות שאינם קיימים במסחר באמצעות חוזים עתידים. כך לדוגמה, מי שמשקיע בתעודת סל על מחיר הנפט, משקיע למעשה בחוזה המתחדש מדי חודש, כשהקודם פוקע. במצב זה קיימת סכנה של קונטנגו, כשמחיר החוזה החדש גבוה יותר מזה של הישן.

לעומת זאת, מערכת Global EXtrade מאפשרת ללקוחות אקסלנס להיחשף ישירות לחוזה על הסחורה, בצורה קלה ומהירה.

"לאופן חשיפה זה יש כמה יתרונות", אומר יריב. "ראשית, כך נהנים הסוחרים מחיסכון בדמי ניהול על אותם מוצרים, שנית, הם מקבלים מעקב קרוב ככל הניתן למחיר הסחורה (היעדר אפקט קוטנגו).

מסחר בחוזים מאפשר לבצע מכירת חוזה (ציפייה לירידה בשער נכס הבסיס) מה שלא תמיד ניתן באמצעות נכסים עוקבי מדד. בנוסף הם יכולים להיחשף למגוון רחב של סחורות – כאשר אקסלנס מאפשרת ללקוחותיה להיחשף לכל הסחורות שנסחרות בבורסת החוזים בשיקגו**". יתרון נוסף נעוץ ביתרונות במסחר בחוזים (כפי שניתן לראות בכתבה הבאה ).

לסיכום, מסחר בסחורות הוא דרך מעניינת לגוון את התיק, ולגדר סיכונים הכרוכים בהשקעה בתחומים אחרים בשוק ההון. מסחר זה מאפשר לנו גם לבצע ספקולציה המבוססת על גורמים שונים כגון אירועים גיאו-פוליטיים, או שינויים אקלימיים.

מערכות המסחר של אקסלנס טרייד מאפשרות לסוחרים להיחשף ישירות לסחורות, במגוון רב של ענפים. למידע נוסף לחצו כאן  

 תאריך הכתבה: אוגוסט 2019

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

מלחמת הסחר ואנחנו – איך זה יכול להשפיע על שוק ההון?

מלחמת הסחר

מלחמת הסחר מתחממת. אחרי שטראמפ סירב להרגיע את הגישה הלוחמנית מול סין, הגיבה זו באיום על שתיים מהחברות האמריקאיות הגדולות ביותר, אפל ומיקרוסופט. מה ההשלכות? 

קרא עוד
מסחר בסחורות

השקעה בסחורות

כאשר חששות המשקיעים והתנודות בשווקים מתגברים, זה הזמן לחשוב על רעיונות השקעה בסחורות יציבות גם בתקופות האטה ומיתון.

קרא עוד
איש עומד בשקיעה עם הכיתוב 2019

מסחר בבורסה בחו"ל: מהם האתגרים ב- 2019 ?

מה מצפה ב- 2019 למי שסוחר בבורסות בחו"ל? האם זה הפחד מפני התפרצות מלחמת סחר שעלולה לפגוע ברווחיות החברות, ומפני התפוגגות רפורמת המס?

קרא עוד
סקירת אירועי הבורסה למחצית הראשונה בשנת 2019

סקירת אירועי הבורסה למחצית הראשונה בשנת 2019

אחרי עליות חדות כל כך בבורסה מתחילת השנה, מי זוכר ששנת 2019 נפתחה בכלל ברגל שמאל? צפה בסקירת אקסלנס ברוקראז' על המחצית הראשונה של שנת 2019 והצפי שלנו להמשך השנה.

קרא עוד
מכולות עם הדגלים של ארצות הברית וסין מתנגשות

מבט רחב על מלחמת הסחר: איך היא משפיעה על המסחר בשווקים?

במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין יש שתי שחקניות מרכזיות, ואנו המשקיעים, באמצע. אבל מהן הסיבות המרכזיות לפרוץ מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ומהי ההשפעה הגדולה על שוק ההון?

קרא עוד
הריבית ממשיכה להיות אפסית – איך זה משפיע עלינו כמשקיעים?

הריבית ממשיכה להיות אפסית – איך זה משפיע עלינו כמשקיעים?

באסטרטגיית השקעה אחד מהגורמים שיש לקחת בחשבון הוא גובה הריבית הנוכחית, וזו הצפויה במהלך ההשקעה. לריבית נמוכה או ריבית אפסית ישנם יתרונות וחסרונות רבים.

קרא עוד
איש מחזיק עט ולפניו מסך עם גרפים של שוק ההון

איך העשור החדש מקרב את המניות בעולם למשקיע הישראלי?

מסחר במניות בחו"ל הפך נגיש יותר למשקיע הישראלי הרבה הודות לשיפור הטכנולוגיה ומערכות מסחר מתקדמות יותר להשקעה במניות בחו"ל. אבל איך יראה העשור הבא?

קרא עוד
תחזית שוק ההון לשנת 2020

המחזור הכלכלי הוא הארוך בהיסטוריה – כיצד תיראה 2020?

לאחר שניבא בהצלחה את שוק ההון ב-2019, דרור יריב מסביר איך מללמוד את העבר ניתן לצפות את אופי המסחר בעתיד. אז מה התחזית שלנו ל-2020?

קרא עוד
נגיף הקורונה מחזיר את הפחד לשווקים: איך להתמודד עם השפעת הוירוס?

משבר הקורונה והשפעתו על המסחר בשוק ההון

בין שלל הפרסומים והכתבות המסבירות איך לסחור כשאיום הקורונה מגיע לתיקי ההשקעות, אנו במרכז הידע של אקסלנס החלטנו לבדוק אם בכלל ניתן לחזות כיצד יסתיים משבר הקורונה

קרא עוד
הזמן יגיד מה תהיה השפעת הברקזיט על שוק ההון

הברקזיט יצא לדרך – איך זה ישפיע על המשקיעים?

פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי, הביאה לסיומה של תקופה בת 47 שנות חברות באיחוד. צוות המומחים של אקסלנס בדקו איך הברקזיט יכול להשפיע על שוק ההון ועל תיק המניות שלכם.

קרא עוד
איך תתמודד הכלכלה עם משבר נוסף?

הסכנות הכלכליות בגל השני של קורונה

מה יקרה אם יגיע אלינו גל שני של תחלואה בקורונה? הפעילות הכלכלית במשק שוב תיעצר? האם למדינות ישראל, וגם ליתר הכלכלות בעולם, יש די תחמושת לסיבוב שני? בכתבה הבאה

קרא עוד
השקעות במניות קורונה

שלושה תרחישים למגפת הקורונה – ומה יקרה לתיק ההשקעות שלכם?

אולי נמצא חיסון שיעלים את המגפה, אולי היא תצא מכלל שליטה – ואולי תהפוך לחלק אינטגרלי מחיינו לטווח הארוך. בשלב זה, הכל עוד אפשרי, ודרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים באקסלנס, מסביר מדוע חשוב להתאים את תיק ההשקעות למצב בשטח.

קרא עוד
שוק המניות בירידה? איך אפשר להרוויח?

איך להרוויח כשהשוק מניות יורד?

איך אפשר להרוויח כאשר שוק ההון יורד והמניות במגמת צניחה? מרכז הידע של אקסלנס עם ההסבר של מסחר בשורט ודרכים אחרות לרווחיות בעת ירידות בבורסה 

קרא עוד
הסכמי השלום עם איחוד האמירויות

בשוק ההון הישראלי עוד לא מזהים את הפוטנציאל הגדול של הסכמי השלום החדשים

הסכמי השלום עם איחוד האמירויות פותחים את השער למדינה עשירה ובה קרנות הון רבות המחפשות השקעות מעניינות בתחומי הליבה של הכלכלה הישראלית. זו ההשפעה על שוק ההון המקומי

קרא עוד
כך נשקיע בכל ענקיות הטכנולוגיה: פייסבוק, גוגל, אפל, אמזון ונטפליקס

הכירו את מדד ה-FAANG: להשקיע בכל הענקיות במדד אחד

מדד ה- FAANG מרכז את מניות ענקיות הטכנולוגיה; פייסבוק, גוגל, אמזון, נטפליקס ואפל. עם שווי שוק ופוטנציאל אדיר כדאי להכיר את החברות שסוחבות כמעט לבדן את הנאסד"ק 

קרא עוד
מה ניתן ללמוד ממשבר הסאב פריים

האם אנחנו עומדים בפני שידור חוזר של משבר הסאב פריים 2008

משבר הסאב פריים בשידור חוזר? בעקבות משבר הקורונה, מרכז הידע של אקסלנס טרייד חזר עד למשבר הסאב פריים של 2008, בכדי להבין מה אנחנו יכולים וצריכים ללמוד מהעבר.

קרא עוד
משבר האקלים? השפעותיו על הכלכלה כבר כאן

משבר האקלים והשפעותיו על הכלכלה

משבר האקלים כבר כאן. במאמר הבא אנו נבחן את השלכות משבר האקלים על שוק ההון והמסחר בבורסה. אילו היבטים יש להתייחס אליהם והאם המשבר הוא בלתי הפיך?

קרא עוד
נרות יפניים במגמה עולה

כיצד משפיע משבר האנרגיה באירופה על עולם ההשקעות?

משבר האנרגיה באירופה: כיצד יכול להשפיע משבר האנרגיה באירופה על המדדים והמסחר בשוק ההון? ואיך נכון לכם להיערך? המאמר המלא באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד

*נגזרים, לרבות חוזים עתידיים ואופציות, הינם נכסים פיננסיים בסיכון מיוחד דהיינו, בעלי סיכון להפסיד את מלוא קרן ההשקעה, ואף למעלה ממנה, בתוך זמן קצר. המסחר בנגזרים אינו מתאים לכל משקיע ומוצע להתייעץ עם בעל מקצוע מורשה בטרם ביצוע פעולות מסחר בנגזרים. אין באמור להוות המלצה למסחר בנגזרים ו/או במכשירים פיננסיים אחרים כלשהם ואין באמור למצות את כל המידע בקשר עם הנכסים הפיננסיים הכלולים בסקירה לעיל אלא לתת מידע חלקי בלבד.
** חוזים אשר מאושרים למסחר ללקוחות פרטיים בלבד.
הסקירה אינה מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
סכום מינימאלי לפתיחת חשבון השקעות הינו 20 אלף ₪. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס https://www.xnes.co.il/media/2501/גילוי-נאות.pdf.

אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.