לגזור ולשמור: השקעה בשוק הסחורות העולמי

איך מתחילים לסחור בסחורות? מה הן שונות ממניות ומה צריך לדעת?

נפט גולמי. גם הוא סקטור מוביל בתחום ההשקעות בסחורות

אחת מאופציות המסחר שתופסות יותר ויותר תאוצה בשנים האחרונות היא המסחר בסחורות. מה מאפיין את שוק הסחורות? האם ההשקעות הללו כדאיות, ומה חשוב לקחת בחשבון? ריכזנו עבורכם כאן מידע רלוונטי.

במה שונה שוק הסחורות מהשוק הרגיל?

שוק הסחורות (Commodity market) הוא שוק שבו סוחרים בעיקר בחומרי גלם לפני שהם עוברים תהליכי עיבוד וייצור. סחורות אלו כוללות ברזל, נפט גולמי, זהב, אלומיניום, פלדה, חיטה, סוכר ועוד. במונחים של שווקים פיננסיים, סחורות הן מוצר פיזי אשר נרכש, נמכר ונסחר בשווקים, להבדיל מניירות ערך כגון מניות ואיגרות חוב שהם חוזים פיננסיים. חומרי הגלם הללו מניעים את הכלכלה העולמית והשקעה בזירות מסחר אלו בשוק ההון מציעה הזדמנויות ייחודיות למשקיעים שמרוויחים מהמחירים המשתנים ללא הרף. יחד עם זאת השקעה בסחורות מצריכה ידע מעמיק כיוון שהיא נושאת בחובה סיכון רב יותר מאשר השקעות בנכסים פיננסיים אחרים כמו השקעה במניות ואג"ח.

כיצד משקיעים בסחורות?

השקעה בסחורות באופן כללי יכולה להתבצע באמצעות 3 דרכים שונות: השקעה פיזית ישירה, השקעה בחוזים עתידיים על סחורות והשקעה במניות שעוקבות אחר מדד הסחורות. ישנן זירות מסחר ייעודיות לסחורות ברחבי העולם, ביניהן: בורסת הסחורות של ניו-יורק, בורסת הסחורות של שיקגו ובורסת המתכות של לונדון. אופציה נוספת היא של השקעה במדדים ייעודיים שפותחו לתחום הסחורות כגון מדדי MSCI Select Commodity Producers indexes. מדדים אלו פותחו במיוחד על מנת לשקף מניות שיש להן קשר חזק לסחורות, והם מאפשרים למשקיעים בהם לקבל חשיפה לסחורות הקיימות במדד, כמו גם לזכות לשקיפות ונגישות באשר למניות.

חשיפה לסחורות באמצעות מניות

סחורות הפכו לסקטור השקעה פופולרי בעשור האחרון וזאת בשל היתרונות שהן מספקות למשקיעים במניות שלהם. שוק הסחורות המבוסס על נכסים ריאליים (בניגוד למניות ואיגרות חוב) מגיב באופן שונה לתנאים כלכליים משתנים ויכול להציג ביצועים טובים גם בתקופות בהן האינפלציה עולה. הוא מאופיין במתאמים נמוכים עד שליליים לאג"ח ומניות, ומספק גיוון לתיק ההשקעות. השקעה בסחורות באמצעות מניות מעניקה למשקיעים מגוון רחב של אפשרויות השקעה בסחורות שונות, גיוון מרבי בתיק ההשקעות ויתרונות נוספים המושגים באמצעות השקעה שאינה ישירה החוסכת למשקיעים עלויות שונות (עלויות אחסון סחורות ומסים שונים).

כיצד אירוע משמעותי במדינה (או ביבשת) מסוימת יכול להשפיע על הביקוש לסחורות ולהקפיץ את המחירים בבורסה המקומית במדינה, ובהמשך בבורסות העולמיות?

אירוע עולמי משמעותי דוגמת מלחמה או משבר כלכלי באחת ממדינות העולם עשוי להשפיע באופן משמעותי על שוק הסחורות. כך לדוגמה, הפלישה הרוסית לאוקראינה יצרה איום על חומרי הגלם שאוקראינה מייצרת והעלתה בהתאם את מחיריהם.

רוסיה ואוקראינה שתיהן יצואניות תבואה חשובות המייצאות כמעט שליש מהחיטה הנסחרת בעולם, והפלישה לאוקראינה ולאחר מכן הסנקציות של מדינות האיחוד האירופי וארה"ב על רוסיה, הובילו להאטה עד כדי בלימת ייצוא החיטה ממדינות אלו, בכך הם העלו כמעט באופן מידי את מחירי החיטה בעולם. סקטורים נוספים של סחורות שהמדינות הללו מייצאות בשגרה כמו למשל אלומיניום ומתכת קלה, נבלמו אף הם כתוצאה מהמצב, ומחיריהם עלו בהתאם.

אירוע בולט אחר הוא כמובן מגפת הקורונה העולמית שהשפעתה על סקטור הסחורות מורגשת עד היום. בשל המחסורים שנוצרו במהלך המגיפה הביקושים לנפט, פחם וגז טבעי זינקו ברחבי העולם והמחירים עלו בהתאם. המגיפה השפיעה בצורה בולטת גם על שוק הרכב שנשען ברובו על תעשיית השבבים - התפתחות הרכבים החשמליים והאוטונומיים מבוססי המחשוב יצרו ביקוש אדיר לשבבים, לכך התווספה מהפכת החיבור לרשת אלחוטית ו-5G של התקנים לא חכמים (כגון מזגנים), שהעלתה אף היא את הצורך העצום בשבבים לעומת אפשרויות האספקה. המשבר הגלובלי של המחסור בשבבים העלה את מחירי השבבים ואת מחירי התעשיות שנשענות עליהם: רכבים, תקשורת אלחוטית, ועוד.

בשורה התחתונה, ביקוש מאסיבי לסקטור סחורות מסוים, מעלה את מחירו באופן דרמטי וכך המניות של אותו הסקטור עולות בהתאם.

כיצד ניתן לחזות מבעוד מועד את ההשפעות על שוק הסחורות, ולמה חשוב לשים לב?

על מנת להבין כיצד שוק הסחורות מושפע ומאילו גורמים, יש להבין מעט את כוחות השוק: סחורות מושפעות מהדינמיקה של ההיצע והביקוש בשווקים הספציפיים שלהן. סחורות מתנהלות באופן שונה מנכסים פיננסיים אחרים ויכולות אף לנוע בכיוון ההפוך מאשר מניות ואג"ח. בתקופות של אינפלציה לדוגמה, שוק האג"ח עולה ואילו שוק המניות הקשורות לסחורות יורד בדרך כלל, כיוון שהביקוש יורד. סוחרים שעוקבים אחר השינויים הצפויים בשווקים יכולים להעריך את השינויים הצפויים בביקושים לסחורות, ועל ידי כך לצפות עליות וירידות של המניות הקשורות לסחורות.

סוגי הסחורות בשוק הסחורות

שוק הסחורות מורכב מכמה סוגי סחורות עיקריות, על פי החלוקה הבאה:

שוק האנרגיה: נפט, גז, פעם, ועוד. זהו השוק הגדול ביותר.
שוק המתכות הפשוטות/תעשייתיות: אלומיניום, פלדה, עופרת, נחושת ועוד.
שוק המתכות היקרות: זהב, כסף, פלטינה.
שוק הגרעינים: חיטה, תירס, סויה, אורז, כותנה.
שוק הסחורות הרכות: סוכר, קקאו, קפה.
שוק הבשר: בקר וחזירים בעיקר.

רשימת השחקניות (החברות היצרניות) הגדולות בשוק הסחורות

שוק האנרגיה

BP - חברת הנפט הגדולה באירופה. Vitol - הפקה, סחר, זיקוק, אחסון והובלה של אנרגיה. Glencore - שינוע, אחסון, מימון ואספקה של מתכות ומינרלים, מוצרי אנרגיה ומוצרים חקלאיים. Koch Industries - זיקוק כימיקליים, פולימרים ודשנים. - Gunvor International B.V סחר והובלת מוצרי נפט.

שוק המתכות הפשוטות/תעשייתיות

PT Timah (Persero) Tbk – כרייה, עיבוד והתכת בדיל. Group Joint Stock Company - ייצור ומסחר של מוצרי פלדה שונים בעיקר בווייטנאם.

שוק המתכות היקרות

LionGold Corp – כריית זהב. Apex Mining Co., Inc - כרייה של זהב, כסף, נחושת, עופרת ומתכות יקרות אחרות בפיליפינים. Lepanto Consolidated Mining Company - חיפוש וכריית מרבצי זהב.

שוק הגרעינים

Cargill - מוצרים ושירותים מזון, חקלאות, פיננסיים ותעשייתיים. ADM - מייצרת ומוכרת קמח חלבון, שמן צמחי, ממתיקי תירס, ועוד. Louis Dreyfus Commodities B.V - מעבדת וסוחרת במוצרים חקלאיים. Golden Agri-Resources – גידול, קציר, עיבוד וזיקוק שמן דקל גולמי. PT Bakrie Sumatera Plantations Tbk - גידול, עיבוד ומסחר של דקל שמן וגומי.

שוק הסחורות הרכות

Wilmar International - גידול דקל שמן, ריסוק זרעי שמן, זיקוק שמני מאכל, טחינת וזיקוק סוכר.

שוק הבשר

tyson, Smithfield, ו- Hormel Foods חברות לייצור בשר בארצות הברית.

חלוקות סחורות לפי בורסות בעולם

שוק הסחורות פועל בכ-50 בורסות לסחורות ברחבי העולם. להלן חלוקת סוגי הסחורות לפי הבורסות השונות למסחר בהן:

שוק האנרגיה

נפט: ICE, NYMEX
אתנול: בורסת הנגזרות של שיקגו
גז טבעי: NYMEX
דלק להסקה: NYMEX
בנזין: NYMEX
פרופאן: NYMEX
חומצה טרפתלית מזוקקת: ZCE

שוק המתכות הפשוטות/תעשייתיות

נחושת: NYMEX, LME
עופרת: LME
אבץ: LME
בדיל: LME
אלומיניום: LME, NYMEX
סגסוגת אלומיניום: LME
ניקל: LME
קובלט: LME
מוליבדן: LME
פלדה ממוחזרת: LME

שוק המתכות היקרות

זהב: [COMEX[21
פלטינה: NYMEX
פלדיום: NYMEX
כסף: COMEX

שוק הגרעינים

תירס: [CBOT, Euronext[10
שיבולת-שועל: CBOT
אורז לא מעובד: CBOT
סויה: CBOT
סויה למאכל: CBOT
שמן סויה: CBOT
לפתית: EURONEXT
חיטה: CBOT, EURONEXT
חלב: [Chicago Mercantile Exchange[12
קקאו: ICE
פולי קפה: ICE
כותנה: ICE
סוכר: ICE
מיץ תפוזים קפוא ומרוכז: ICE
אזוקי: [TOCOM[16

שוק הבשר

חזיר ובקר: Chicago Mercantile Exchange

סחורות אחרות

שמן דקלים: Bursa Malaysia
גומי: TOCOM
צמר: ASX
ענבר: הבורסה הישנה בסנקט פטרבורג

איך להתחיל לסחור בסחורות?

חשיפה לסחורות יכולה להיעשות במספר דרכים. הדרך הפשוטה היא באמצעות מוצרים עוקבי מדד (קרנות סל או ETM) או על ידי מסחר באמצעות חוזים עתידים. מי שמשקיע בתעודת סל על מחיר החיטה לדוגמה, משקיע למעשה בחוזה המתחדש מדי חודש. מסחר בחוזים מאפשר לבצע מכירת חוזה (ציפייה לירידה בשער נכס הבסיס) מה שלא תמיד ניתן באמצעות נכסים עוקבי מדד. יחד עם זאת, קיימת סכנה של קונטנגו – מצב בו מחיר החוזה החדש גבוה יותר ממחירו של החוזה הקודם.

אחד הפתרונות הטובים להתמודדות עם מצב זה היא מערכת Global EXtrade מבית אקסלנס המאפשרת ללקוחות החברה להיחשף באופן ישיר לחוזה על הסחורה בצורה קלה ומהירה, כך שהם מקבלים מעקב קרוב ככל שניתן למחיר הסחורה ויכולים להיחשף לכל הסחורות שנסחרות בבורסת החוזים בשיקגו.

יתרונות אקסלנס טרייד

חברת אקסלנס טרייד מבית הפניקס הינה אחד המוסדות הפיננסיים המובילים והחזקים בישראל והיא מעניקה ללקוחותיה גב חזק ובטוח. החברה נתונה לרגולציה מחמירה של הבורסה לניירות ערך בישראל וקיימת בה הפרדה מלאה בין כספי המשקיעים לבין כספי בית ההשקעות. לקוחות החברה נהנים מעמלות נמוכות (כרבע מגובה עמלות הבנק), מפטור מדמי טיפול לשנה, פטור מעמלות קנייה בקרנות נאמנות של קסם וממערכת המסחר הטובה בישראל.

דסק היועצים מורכב ממומחים בתחומי המסחר השונים המחזיקים ברישיון שיווק השקעות המספקים ללקוחות המשתייכים לדסק מענה ומידע מקצועי לסוחרים לכל אורך שעות המסחר בישראל, ללא הפסקות וללא ימים מפוצלים. יועצי אקסלנס טרייד מקפידים לעדכן את הלקוחות הסוחרים באופן עצמאי בהתפתחויות שונות בשוק ומספקים עבורם עצות והמלצות לפעולות שונות באופן שוטף. הם מעניקים למשקיעים שירות מקצועי ונגיש במגוון פלטפורמות: בטלפון, באתר ובאפליקציה. כמו כן מרכז הידע של אקסלנס טרייד מנגיש עבור המשקיעים את כל הידע הדרוש עבורם על מנת להתמקצע, לבצע השקעות חכמות וליהנות מתשואות משמעותיות. תנאי ההצטרפות לדסק היועצים מפורטים באתר החברה.

רוצים לדעת עוד על אפיקי ההשקעה השונים הקיימים עבורכם? היכנסו למרכז הידע של אקסלנס טרייד ותוכלו להיחשף למגמות, לטרנדים ולחדשות האחרונות בשוק ההון


תאריך הכתבה: 18.9.2022

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

מלחמת הסחר ואנחנו – איך זה יכול להשפיע על שוק ההון?

מלחמת הסחר

מלחמת הסחר מתחממת. אחרי שטראמפ סירב להרגיע את הגישה הלוחמנית מול סין, הגיבה זו באיום על שתיים מהחברות האמריקאיות הגדולות ביותר, אפל ומיקרוסופט. מה ההשלכות? 

קרא עוד
מסחר בסחורות

השקעה בסחורות

כאשר חששות המשקיעים והתנודות בשווקים מתגברים, זה הזמן לחשוב על רעיונות השקעה בסחורות יציבות גם בתקופות האטה ומיתון.

קרא עוד
איש עומד בשקיעה עם הכיתוב 2019

מסחר בבורסה בחו"ל: מהם האתגרים ב- 2019 ?

מה מצפה ב- 2019 למי שסוחר בבורסות בחו"ל? האם זה הפחד מפני התפרצות מלחמת סחר שעלולה לפגוע ברווחיות החברות, ומפני התפוגגות רפורמת המס?

קרא עוד
סקירת אירועי הבורסה למחצית הראשונה בשנת 2019

סקירת אירועי הבורסה למחצית הראשונה בשנת 2019

אחרי עליות חדות כל כך בבורסה מתחילת השנה, מי זוכר ששנת 2019 נפתחה בכלל ברגל שמאל? צפה בסקירת אקסלנס ברוקראז' על המחצית הראשונה של שנת 2019 והצפי שלנו להמשך השנה.

קרא עוד
מכולות עם הדגלים של ארצות הברית וסין מתנגשות

מבט רחב על מלחמת הסחר: איך היא משפיעה על המסחר בשווקים?

במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין יש שתי שחקניות מרכזיות, ואנו המשקיעים, באמצע. אבל מהן הסיבות המרכזיות לפרוץ מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ומהי ההשפעה הגדולה על שוק ההון?

קרא עוד
הריבית ממשיכה להיות אפסית – איך זה משפיע עלינו כמשקיעים?

הריבית ממשיכה להיות אפסית – איך זה משפיע עלינו כמשקיעים?

באסטרטגיית השקעה אחד מהגורמים שיש לקחת בחשבון הוא גובה הריבית הנוכחית, וזו הצפויה במהלך ההשקעה. לריבית נמוכה או ריבית אפסית ישנם יתרונות וחסרונות רבים.

קרא עוד
איש מחזיק עט ולפניו מסך עם גרפים של שוק ההון

איך העשור החדש מקרב את המניות בעולם למשקיע הישראלי?

מסחר במניות בחו"ל הפך נגיש יותר למשקיע הישראלי הרבה הודות לשיפור הטכנולוגיה ומערכות מסחר מתקדמות יותר להשקעה במניות בחו"ל. אבל איך יראה העשור הבא?

קרא עוד
תחזית שוק ההון לשנת 2020

המחזור הכלכלי הוא הארוך בהיסטוריה – כיצד תיראה 2020?

לאחר שניבא בהצלחה את שוק ההון ב-2019, דרור יריב מסביר איך מללמוד את העבר ניתן לצפות את אופי המסחר בעתיד. אז מה התחזית שלנו ל-2020?

קרא עוד
נגיף הקורונה מחזיר את הפחד לשווקים: איך להתמודד עם השפעת הוירוס?

משבר הקורונה והשפעתו על המסחר בשוק ההון

בין שלל הפרסומים והכתבות המסבירות איך לסחור כשאיום הקורונה מגיע לתיקי ההשקעות, אנו במרכז הידע של אקסלנס החלטנו לבדוק אם בכלל ניתן לחזות כיצד יסתיים משבר הקורונה

קרא עוד
הזמן יגיד מה תהיה השפעת הברקזיט על שוק ההון

הברקזיט יצא לדרך – איך זה ישפיע על המשקיעים?

פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי, הביאה לסיומה של תקופה בת 47 שנות חברות באיחוד. צוות המומחים של אקסלנס בדקו איך הברקזיט יכול להשפיע על שוק ההון ועל תיק המניות שלכם.

קרא עוד
איך תתמודד הכלכלה עם משבר נוסף?

הסכנות הכלכליות בגל השני של קורונה

מה יקרה אם יגיע אלינו גל שני של תחלואה בקורונה? הפעילות הכלכלית במשק שוב תיעצר? האם למדינות ישראל, וגם ליתר הכלכלות בעולם, יש די תחמושת לסיבוב שני? בכתבה הבאה

קרא עוד
השקעות במניות קורונה

שלושה תרחישים למגפת הקורונה – ומה יקרה לתיק ההשקעות שלכם?

אולי נמצא חיסון שיעלים את המגפה, אולי היא תצא מכלל שליטה – ואולי תהפוך לחלק אינטגרלי מחיינו לטווח הארוך. בשלב זה, הכל עוד אפשרי, ודרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים באקסלנס, מסביר מדוע חשוב להתאים את תיק ההשקעות למצב בשטח.

קרא עוד
שוק המניות בירידה? איך אפשר להרוויח?

איך להרוויח כשהשוק מניות יורד?

איך אפשר להרוויח כאשר שוק ההון יורד והמניות במגמת צניחה? מרכז הידע של אקסלנס עם ההסבר של מסחר בשורט ודרכים אחרות לרווחיות בעת ירידות בבורסה 

קרא עוד
הסכמי השלום עם איחוד האמירויות

בשוק ההון הישראלי עוד לא מזהים את הפוטנציאל הגדול של הסכמי השלום החדשים

הסכמי השלום עם איחוד האמירויות פותחים את השער למדינה עשירה ובה קרנות הון רבות המחפשות השקעות מעניינות בתחומי הליבה של הכלכלה הישראלית. זו ההשפעה על שוק ההון המקומי

קרא עוד
כך נשקיע בכל ענקיות הטכנולוגיה: פייסבוק, גוגל, אפל, אמזון ונטפליקס

הכירו את מדד ה-FAANG: להשקיע בכל הענקיות במדד אחד

מדד ה- FAANG מרכז את מניות ענקיות הטכנולוגיה; פייסבוק, גוגל, אמזון, נטפליקס ואפל. עם שווי שוק ופוטנציאל אדיר כדאי להכיר את החברות שסוחבות כמעט לבדן את הנאסד"ק 

קרא עוד
מה ניתן ללמוד ממשבר הסאב פריים

האם אנחנו עומדים בפני שידור חוזר של משבר הסאב פריים 2008

משבר הסאב פריים בשידור חוזר? בעקבות משבר הקורונה, מרכז הידע של אקסלנס טרייד חזר עד למשבר הסאב פריים של 2008, בכדי להבין מה אנחנו יכולים וצריכים ללמוד מהעבר.

קרא עוד
משבר האקלים? השפעותיו על הכלכלה כבר כאן

משבר האקלים והשפעותיו על הכלכלה

משבר האקלים כבר כאן. במאמר הבא אנו נבחן את השלכות משבר האקלים על שוק ההון והמסחר בבורסה. אילו היבטים יש להתייחס אליהם והאם המשבר הוא בלתי הפיך?

קרא עוד
נרות יפניים במגמה עולה

כיצד משפיע משבר האנרגיה באירופה על עולם ההשקעות?

משבר האנרגיה באירופה: כיצד יכול להשפיע משבר האנרגיה באירופה על המדדים והמסחר בשוק ההון? ואיך נכון לכם להיערך? המאמר המלא באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
סכום מינימאלי לפתיחת חשבון השקעות הינו 20 אלף ₪. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס 
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.