משבר האקלים והשפעותיו על הכלכלה

האם משבר האקלים עתיד לטלטל את שווקי העולם ולהותיר את המשקיעים לעמוד בפני שוקת שבורה?

משבר האקלים וההתחממות הגלובלית משפיעים על אזורים שונים בעולם

נדמה כי אין מנוס מבחינה מחודשת של אפשרויות המסחר השונות על מנת להיערך ליום המחר

העשור האחרון בבורסות העולם ייזכר כאחד מתורי הזהב הגדולים אשר ייצר תשואות גבוהות במיוחד עבור משקיעים. רוצים הוכחה? לדוגמה מדד הנאסד"ק שנסק בעשור האחרון בכ- 400 אחוזים, או בחשבון פשוט הכפיל את כספם של המשקיעים בפי 4 לערך.

אלא שעם כל הכבוד לתשואות החלומיות, אל לנו לשכוח כי שווקי העולם נוטים להסתמך לא אחת על ספקולציות והשערות כלכליות, שלעיתים עשויות להתגלות כשגויות ולהותיר את המשקיעים מתוסכלים ועם כאב עמוק בכיס. משבר הקורונה למשל הוא דוגמה מצוינת כיצד אירוע בלתי צפוי בקנה מידה בינלאומי, מסוגל לשנות סדרי עולם ולטלטל את השווקים בין רגע וללא כל סימן מוקדם.

במבט על מאזן הסיכויים/סיכונים העתידיים, ניכר כי האתגר הגדול הבא של העולם כולו, וכך גם עבור המערכת הפיננסית והשווקים השונים, מקורו במשבר האקלים, שכפי שכולנו מרגישים החל לתת את אותותיו וצפוי להמשיך להותיר את חותמו גם בעתיד.

אירועי מזג האוויר הקיצוניים, כדוגמת טמפרטורות מרקיעות שחקים, סופות, שיטפונות או צונאמים בכל היבשות, צפויים לדעת המומחים להפוך לשכיחים יותר, ולאתגר את המין האנושי כולו. נדמה אפוא כי הפור כבר נפל, כאשר עוד ועוד מנהיגי מדינות מבינים כי לא ניתן לטמון עוד את הראש בחול, וכי עליהם לפעול ללא דופי על מנת לנסות ולצמצם תרחישים אפוקליפטיים כאלו ואחרים שמקורם במשבר האקלים.

כאמור, גם שוק ההון והסקטורים השונים הנכללים בתוכו הינם חלק אינטגרלי מהמשבר. על פי הערכות צפויה הכלכלה העולמית להתכווץ נוכח משבר האקלים בשיעור של כ-7 אחוזים לפחות עד סוף המאה, כאשר גם הכלכלה הישראלית אמורה לחוות טלטלה על פי התחזיות עם התכווצות של כ-4 אחוזים בהתאמה.

אז נכון, לא מדובר בתרחיש אופטימי במיוחד. אבל זה גם הזמן שלנו בתור משקיעים לחשוב מחוץ לקופסה ולחפש אחר הדרך האולטימטיבית על מנת לתעל את המשבר ולנצלו בכדי לגרוף רווחים.

טכנולוגיה ואנרגיה ירוקה על ראש שמחתנו

בעידן בו האנושות מנסה להתמודד ככל הנראה עם האתגר הגדול ביותר אותו ידעה מאז ומעולם, גם שוק ההון צפוי לעבור יחד איתה לא מעט תנודות, שבסיסו ברצון המשקיעים מחד להימנע מהפסדים כואבים, ובה בעת לאתר אחר חלופות השקעה אטרקטיביות כתוצאה מהמשבר.

מחקרים כלכליים שונים שנעשו זה מכבר גורסים כי על מנת להימנע מחשיפה לחברות בסיכון גבוה שעשויות להינזק ואף לקרוס כתוצאה ממשבר האקלים (חברות המתאפיינות בתנודתיות גבוהה בשווקים), יתכן כי דווקא השקעה במדדי מניות וקרנות סל של סקטורים מרכזיים הלוקחים חלק פעיל במאבק בפליטות הפחמן ובנזקים סביבתיים אחרים, עשויים להתגלות בעתיד כהשקעה נבונה.

דוגמה נוספת היא מסחר בסחורות חקלאיות, שכן בתרחיש בו המשאבים הטבעיים יהפכו להיות נדירים יותר ויותר, הרי שאחזקה של מזון, מים ומצרכים בסיסיים נוספים שעשויים להעלות את ערכם תוך פרק זמן קצר, יהוו קרקע פורייה למשקיעים. אל נתונים אלו לוטשים עיניים כבר היום משקיעים המיטיבים להסתכל קדימה אל יום המחר, בניסיון להיות ערוכים לכל תרחיש.

יתר על כן, מאות חוקים כבר נחקקו בפרלמנטים של מדינות אירופאיות מפותחות בניסיון לעצור את פליטות הפחמן, תוך מתן תמריצים לחברות שיעסקו בפיתוח בר קיימא ויפעלו להקטנת הזיהום הסביבתי. מנגד, בשנים הקרובות עתידים להיות גם מוטלים מיסים כבדים, כמו גם קנסות כנגד חברות ותעשיות מזהמות. על כן, זהו הזמן לנבור לא רק בדוחות הכספיים ובספרים של החברות השונות הנסחרות בבורסות המובילות בעולם, אלא גם להעמיק בחזון ארוך הטווח שלהן ולהבין מהי האג'נדה שלהם ביחס למשבר האקלים. חברות שתצגנה תכנית סביבתית מקיפה, ובדגש על שימוש בטכנולוגיה מתקדמת עם פתרונות אופרטיביים, עשויות להיות אלו שיתבררו בעתיד ''כדבר הגדול הבא'', ויזכו את המחזיקים במניות שלהן בתשואה ניכרת.

ומה יעלה בגורלן של תעשיות מסורתיות, כמו תעשיית הרכב, החשמל, הנפט או הנדל''ן, וכיצד אלו עתידות להשתנות אם וכאשר כתוצאה ממשבר האקלים? רק הזמן יגיד. עם זאת, יתכן כי חברות הנכללות בסקטורים הללו, אשר תדענה לערוך אדפטציה למאה ה-21 ואתגריה, תוך שימוש בטכנולוגיה מתקדמת, עשויות להיות קורצות במיוחד עבור ציבור המשקיעים.

עם זאת, אין עוררין על כך שעדיין רב הנסתר על הגלוי מבחינה כלכלית. עלינו כמשקיעים מוטלת האחריות לבחון ברמת המאקרו את הלך הרוח המסתמן בשווקים, ולנסות לנווט את דרכנו בצורה מושכלת תוך חשיפה מינימלית לסיכונים משמעותיים.

אם גם אתם שואפים לקבל סקירה פיננסית מעמיקה ולזכות בערך מוסף שיש בידו בכדי לקדם עבורם אפשרויות השקעה איכותית, הנכם מזומנים להצטרף למרכז הידע של אקסלנס. זהו המקום בו תוכלו לזכות בידע חסר תקדים, ובמקביל לבנות אסטרטגיה כוללת בשילוב פלטפורמת מסחר עצמאי מנצחת ותוכן פיננסי עשיר.

מרגישים שיש לכם את הידע, ומחפשים פלטפורמה מתאימה לבצע את המהלכים הבאים שלכם? אקסלנס טרייד היא זירה מעולה לסוחרים מכל הסוגים בה תוכלו למצוא כלים מתקדמים, אבטחה ברמה הגבוהה ביותר ועמידה בסטנדרטים של הרשות לניירות ערך, ביחד עם ניתוחים מעמיקים ועמלות משתלמות – לחצו כאן כדי להתחיל

 

תאריך הכתבה: 07.11.2021

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השוק סוער? הגיע הזמן לבחון מעבר להשקעות ערך

השקעות ערך

רבים מהמשקיעים סבורים כי כאשר השווקים מצויים בשפל, זו דווקא ההזדמנות להיכנס אליהם. לכן, כדאי להכיר את גישת השקעות הערך שדורשת מעט סבלנות.

קרא עוד
מניות דואליות: איך מתבצע המסחר?

מניות דואליות

מניות דואליות - מניות הנסחרות בשני בורסות שונות בו זמנית מציעות מגוון יתרונות ייחודיים. מרכז הידע של אקסלנס ברוקראז' מסביר איך סוחרים במניות דואליות

קרא עוד
 מדריך לסוחרים: האם כדאי להשקיע באג"ח זבל?

השקעה באג"ח זבל

אג"ח זבל: אומרים שהזבל של מישהו אחד הוא האוצר של מישהו אחר, האם אמרה זו נכונה גם בנוגע למסחר באיגרות חוב מדרגת זבל או לא כדאי להשקיע באג"ח זבל? 

קרא עוד
להשקיע כמו הגדולים: איך להשתתף בהנפקת מניות ואיגרות חוב?

הנפקת מניות ואג"ח


הנפקה בבורסה היא ההזדמנות של משקיעים לרכוש ני"ע עוד לפני ההגעה למסחר היומי. לא רבים יודעים אך גם משקיעים פרטיים יכולים ליהנות מיתרונותיה הרבים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

הבורסה תנודתית ואתה חושש לגורלו של תיק ההשקעות? בדיוק לשם כך ריכזנו עבורך במרכז הידע מספר עצות חשובות לאסטרטגיית מסחר והשקעה בשווקיים תנודתיים

קרא עוד
שטרות של הרבה סוגי מדינות

משקיעים במט"ח? אל תשכחו לגדר סיכונים

סוחר בחו"ל במט"ח? באמצעות מערכות המסחר של אקסלנס בורסה ניתן להפחית חשיפה למט"ח ולגדר סיכונים במטבע חוץ ביעילות. הכר את כל טכניקות גידור הסיכונים האפשריות שלנו

קרא עוד
כעת גם הישראלים מעדיפים לסחור בני"ע זרים

למה "הסוחרים החדשים" מעדיפים את השוק האמריקאי על השוק המקומי

בשנים האחרונות, בולטת בשוק ההון המקומי תופעה חדשה, יותר משקיעים ישראלים מגלים עניין במסחר בחו"ל ואף סוחרים בני"ע זרים. אלו הן סיבות הסוחרים שעוברים למסחר בחו"ל 

קרא עוד
ניהול סיכונים

ניהול סיכונים בבורסה: לשלוט ביחסי הסיכון-סיכוי

אחד מהכללים החשובים והידועים בהשקעות בבורסה הוא הצורך של ניהול סיכונים ופיזור סיכונים של ההשקעות. במאמר הבא באתר אקסלנס טרייד נציג כלי אפקטיבי לניהול סיכונים בבורסה

קרא עוד
שנת 2021 בשוק ההון

2021 מתחילה בשיא – לאיזה סיכונים חשוב להתייחס בהשקעות?

2021 מתחילה בשיא, הבורסה גועשת, ולא ברור אם הבנקים המרכזיים יוסיפו לתמוך בכלכלה ולתדלק את העליות. אקסלנס טרייד במאמר על איזה סיכונים -סיכויים חשוב להתייחס השנה?

קרא עוד
השקעה במניות לטווח קצר

השקעה במניות לטווח קצר ואיך היא יכולה להועיל גם לכם

השקעה למניות לטווח קצר: במאמר הבא נפרט את היתרונות והחסרונות של רעיון המסחר שלא מעט דוגלים בו, מסחר יומי או השקעה בבורסה לטווח קצר ונבין למי זה מתאים.

קרא עוד
מה ההבדל בין חיטה לשעורה שבאחד מהם ניתן להשקיע?

לגזור ולשמור: השקעה בשוק הסחורות העולמי

השקעה בסחורות? מהן האופציות שלנו למסחר בסחורות בשוק העולמי, איך נחשפים להזדמנויות הקיימות, מה חשוב לקחת בחשבון והאם כדאי? לקריאה באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד
עליות בגרף שוק פערי הארביטראז

מניות ארביטראז'

מניות ארביטראז': השקעה בפערי ארביטראז' הינה ניצול פערי המחירים שבין ניירות ערך דואליים או פערי מחיר במדדים. איך המודל הזה מתרחש ואיך ניתן להרוויח ממנו?

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
סכום מינימאלי לפתיחת חשבון השקעות הינו 20 אלף ₪. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס 
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.