האם זו שעתה היפה של השקעה באנרגיה ירוקה? 

המשקיעים נוהרים לסקטור האנרגיה הירוקה והמתחדשת

סקטור האנרגיה הירוקה הפך באחרונה לפופולארי על ידי משקיעים רבים בשוק ההון. מדוע כולם מחפשים להשקיע במניות אנרגיה ירוקה, והאם זו שעתה היפה של מדד הקלינטק? אקסלנס טרייד

מדד הקלינטק – השקעה במניות אנרגיה ירוקה

מדד הקלינטק שהושק לאחרונה בבורסה בתל אביב הוא רק דוגמה אחת לפופולריות של חברות האנרגיה הירוקה והמתחדשת, שרשמו עליות נאות בכל העולם בשנה האחרונה, במקביל לירידה במחיר הנפט. הוא אמנם התאושש מאז, אך המדינות הרבות ששמו לעצמן יעד לצמצם את זיהום האוויר, הן מנוע צמיחה למניות האנרגיה הירוקה

בנובמבר 2020 הושק בבורסה בתל אביב מדד חדש, ת"א קלינטק, ובו 12 חברות הפועלות בענף הקלינטק. ענף זה מרכז חברות העוסקות בתחום אנרגיה מתחדשת וצמצום הפגיעה באיכות הסביבה, תוך הגדלת היעילות בניצול מקורות אנרגיה קיימים או חדשים. בין החברות הדומיננטיות במדד ניתן למצוא את אורמת, אנלייט, אנרג'יקס, אוגווינד ואלקטריאון – שכל אחת מהן מהווה 15% ממשקל המדד, וביחד הן תופסות 75% ממנו.

השקת מדד הקלינטק החדש מבטאת את ההכרה בכוחו הגובר של סקטור האנרגיה הירוקה והמתחדשת, שצובר פופולריות זה כמה שנים, בדגש על החודשים האחרונים. "עד לפני שנה, זה היה תחום רגוע יחסית", אומר מירון בר נתן, מנהל דסק השקעות לקוחות פרטיים באקסלנס בורסה. "אנשים אמנם השקיעו בו, אבל מאחר שמחירי הנפט עדיין היו גבוהים, לא היתה התעניינות רבה במקורות אנרגיה אלטרנטיביים. ואולם בשנה האחרונה היינו עדים להנפקות רבות של חברות בתחום, בישראל ובעולם, ונראה כי השוק הגלובלי החל להפנים את החשיבות של האנרגיה הירוקה".

 ירידה במחירי הנפט

בר נתן מונה כמה סיבות למגמה זו. "ראשית, מחירי הנפט ירדו במידה דרסטית בסוף מארס ובתחילת אפריל, מה שגרם למשקיעים רבים להבין את הסיכון הטמון בנפט, ואת הצורך במציאת תחליפים – כגון מקורות אנרגיה ירוקים ומתחדשים. בארה"ב, למשל, יש שתי קרנות סל המתמקדות בסקטור של אנרגיה ירוקה, שרשמו עליות גבוהות במיוחד בתקופה זו. 
להשקעה באמצעות אקסלנס טרייד לחצו כאן

"גורם נוסף שתומך בפופולריות של אפיק האנרגיה הירוקה הוא תוצאות הבחירות בארה"ב. במהלך מסע הבחירות שלו, ג'ו ביידן טען כי השקעה באנרגיה ירוקה נמצאת במקום גבוה בסדר העדיפויות שלו, וככל שהסקרים חזו לו ניצחון, זכה הסקטור לרוח גבית חזקה, שרק גברה עם קבלת תוצאות האמת של הבחירות".

"גם ישראל הצטרפה לחגיגה העולמית", מוסיף בר נתן. "ראינו כאן גל הנפקות של חברות קלינטק, וזה בעצם מה שהוביל להחלטה של הבורסה להשיק את המדד החדש. כמו ברחבי העולם, גם בישראל החברות הפועלות בסקטור זה רושמות עליות נאות".
האם המגמה תימשך? לדברי בר נתן, ייתכן שלא נראה אותם מספרים מרשימים, אולם יתכן כי בטווח הארוך, מדובר בסקטור שימשיך לצמוח ולגדול. "רוב המדינות בעולם, בעיקר באירופה, מתחילות לעבור למקורות אנרגיה ירוקים יותר במטרה לצמצם את זיהום האוויר ופליטות הפחמן. כך למשל, מדינות סקנדינביה מייצרות כבר כיום 100% מהחשמל שלהן על ידי אנרגיה מתחדשת. סין הכריזה לאחרונה כי עד 2025, 25% מהחשמל שלה יגיעו ממקורות ירוקים ומתחדשים, ואילו ישראל קבעה כיעד ל-2030 להפיק 30% מהחשמל שלה מאנרגיה מתחדשת. עם זאת, יש לזכור שלמדינות אופ"ק יש אינטרס לשמור על מחירי הנפט גבוהים". 

המכפילים – גבוהים

כמו בכל השקעה, גם בתחום האנרגיה הירוקה ישנם סיכונים שצריך לקחת בחשבון. "אם במארס-אפריל מחירי הנפט היו אפילו שליליים, עכשיו הם עומדים על 45 דולר ולפי ההערכות, צפויים לעלות. במילים אחרות, הרבה כסף יכול לחזור לאנרגיה השחורה. הנפט עדיין איתנו והביקוש אליו יימשך לאורך שנים. מתוך ההבנה שיש עדיין מקום לעליות בחברות הנפט, משקיעים יכולים לחזור להפנות כספים גם לאפיק זה. בנוסף, חשוב לזכור שלנשיא הנבחר ביידן אמנם יש תוכניות גדולות לאנרגיה הירוקה, אבל ייקח עוד זמן עד שכל אלה יתממשו, אם בכלל".

"בגלל הצמיחה הגדולה בתחום, מחירי המניות של החברות עלו במאות אחוזים והמכפילים עלו פי 3 ואפילו פי 4, כך שרמת הסיכון הטמונה בהשקעה בהן עלתה – מאחר שכעת המניות הללו נמכרות ביוקר. במבט כולל על שוק ההון, למשל על סקטור הטכנולוגיה, המכפילים גבוהים באופן כללי. קשה להשיב על השאלה אם יש בועה, אבל חשוב להבין שזרם הרבה כסף לשוק המניות והמחירים עלו בצורה דרמטית, מה שלא מהווה ערובה לכך שהמגמה תימשך – כלומר, המחירים גם עלולים לרדת".
להשקעה באמצעות אקסלנס טרייד לחצו כאן

 תאריך הכתבה:23.12.2020 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

 

מסחר בזהב: חוף המבטחים של המשקיעים

מסחר בזהב

כספות הבנקים אינן עמוסות בזהב כמו בעבר, אבל הוא משמש חוף מבטחים, כאשר השווקים יורדים בחדות. חושבים על מסחר בזהב? הנה כמה דברים שעליכם לדעת

קרא עוד
הנפט עולה או יורד? בכל מקרה, אפשר להרוויח

מסחר בנפט

הנפט הוא אחד הנכסים התנודתיים ביותר שבהם ניתן לסחור, וכדאי להבין לעומק את הגורמים שמורידים ומעלים את המחיר שלו.

קרא עוד
איך אפשר להשקיע בביטקוין?

המדריך להשקעה במטבעות קריפטו

היתרון במוצרים שעוקבים אחר הביטקוין הנו כפול: קל מאוד להשקיע בהם, ובנוסף, אין כל מגבלה על גובה ההשקעה.  

קרא עוד
השקעה בביטקוין - איך להשקיע בביטקוין ובשערי מטבעות וירטואליים

השקעה בקריפטו בישראל

מעוניין להשקיע במטבעות קריפטו דוגמת: מטבע ביטקוין, את'ריום, או מטבעות נוספים, אך אינך יודע כיצד ניתן להשקיע בהם מישראל?

קרא עוד
אסדת גז בים

מדריך למסחר בסחורות

רוב הסוחרים בשוק ההון מתמקדים במסחר במניות, ניירות ערך או במטח. יש גם לא מעט הסוחרים בסחורות כגון: זהב, פלדה, תירס, קפה ועוד. הכירו את המדריך המלא להשקעה בסחורות

קרא עוד
דולר וקנאביס

השקעה בקנאביס: כל מה שצריך לדעת לפני שמתחילים

השקעה בקנאביס היא הטרנד החם בשוק ההון. כשלצד חברות חזקות עם פוטנציאל מעולה לרווח ישנן גם חברות קנאביס הרוכבות על הגל. אז איך להשקיע במניות קנאביס? הפרטים כאן

קרא עוד
דולר יורו ותנודות של מניות

מדריך: כך תשקיעו באג"ח בינלאומיות

אגרות חוב זרות הידועות גם בכינוי אג"ח זר, הן ניירות ערך עם פוטנציאל לרווחים וגיוון בתיק ההשקעות. אך חשוב להכיר לצד זה גם מהם הסיכונים של מסחר באג"ח זר

קרא עוד
השקעה באנרגיה ירוקה

אנרגיה מתחדשת - השקעה משתלמת?

השקעה באנרגיה ירוקה היא המציאות החדשה ועתידה להיות סקטור משמעותי בעולם ההשקעות. אנו במרכז הידע של ברוקראז' בדקנו האם השקעה באנרגיה מתחדשת היא כבר השקעה משתלמת

קרא עוד
השקעה באנרגיות ירוקות

מה יהיה עתיד ההשקעות הירוקות לאור משבר הקורונה?

משבר האקלים לא פוסח גם על שוק ההון, וכעת גם בתי השקעות מובילים דוגמת בלאקרוק משקיעים בהשקעות ירוקות, במדדים, ובמניות מוצרי קיימות כגון מניית טסלה.

קרא עוד
השקעה במניות אנרגיה ירוקה ומתחדשת

המשקיעים נוהרים לסקטור האנרגיה הירוקה והמתחדשת

סקטור האנרגיה הירוקה הפך באחרונה לפופולארי על ידי משקיעים רבים בשוק ההון. מדוע כולם מחפשים להשקיע במניות אנרגיה ירוקה, והאם זו שעתה היפה של מדד הקלינטק? אקסלנס טרייד

קרא עוד
השפעת אירועים ביטחוניים על שוק ההון

השפעת אירועים ביטחוניים על שוק ההון

כיצד מלחמה או אירוע בטחוני משפיע על מסחר בבורסה? רציתם לבדוק איך מתנהגת הבורסה בזמן מלחמה או לאחריה? לקריאה כיצד השפיעו מבצעי עבר צבאיים על הבורסה היכנסו

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
סכום מינימאלי לפתיחת חשבון השקעות הינו 20 אלף ₪. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס 
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.