איך לסחור בשוק ההון ולהרוויח מתנודות הבורסה?

במסחר עצמאי כל סוחר יכול להרויח מתנודות השוק, בעת תנודות ואי יציבות, במספר דרכים עיקריות

הבורסות מתנדנדות לכאן ולכאן – אבל משקיעים שפועלים בחוכמה יוכלו לצאת נשכרים גם מהטלטלות הללו. סוחרים עצמאיים, הכירו שלוש דרכים להרוויח בשוק תנודתי

לאחר תקופה ארוכה של עליות בבורסות העולם, בשבועות ובחודשים האחרונים אנו רואים מגמה מעורבת, כאשר התנודתיות מתגברת. לאחר פתיחה חזקה של השנה, עם חודש ינואר מוצלח ברוב השווקים, עברו חלקם לירידות, ורובם מתנדנדים בין מסכים אדומים לירוקים.

הסיבות לתנודתיות רבות. אי ודאות גיאו-פוליטית, לאור המתיחות מול איראן, וכן מלחמת הסחר שפתח בה נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מול סין; האינפלציה העולה שגוררת תחזיות להעלאות ריבית; וציפיות למיתון שיגיע בשנה הבאה או בזו שאחריה. אולם, העובדה שהשוק תנודתי, או נמצא במגמת ירידה, אין פירושה שהמשקיעים נידונו לאבד את כספם: אלא שעליהם למצוא דרכים לסחור בשוק ההון אשר יאפשרו להם להרוויח גם בשוק משתנה, ויש לא מעט כאלה, כפי שנדגים בכתבה זו.


לסחור בשוק ההון: איך להרוויח מתנודות השוק?

עניין של פוזיציה

בעולם רוב הסוחרים בוחרים בפוזיציות לונג. ואולם, באמצעות מערכת מסחר בעלת טכנולוגיה מתקדמת, ניתן לבצע גם פוזיציות שורט (מכירה בחסר) – שלהבדיל מפוזיציות לונג, מאפשרות להרוויח גם כאשר מחיר הנכס שעליו הן מבוססת יורד.

דרור יריב, מנהל חדר מסחר לקוחות פרטיים באקסלנס ברוקראז' מציין כדוגמה שמשקיעים שמחזיקים מניות וחוששים מתנודה חדה עקב אירוע נקודתי, אך לא רוצים לצמצם את החזקתם במניות של חברה מסוימת, יכולים למכור בחסר נכס עם מתאם דומה - וזאת ביחס משתנה.  

"ניתן לעשות זאת באמצעות מכירת ETF SPY, ביחס של 30% מהחזקת המניות בלונג. במצב כזה, אם שוק המניות ימשיך לעלות, נרוויח מהעלייה בשערי המניות; ואם הוא יירד - התעודה בשורט תקזז עבורנו חלק מההפסד. ניתן לבצע פוזיציות מסוג זה לטווחי זמן קצרים או לפני אירועים ספציפיים העלולים לגרום לתנודתיות בשווקים – כמו למשל החלטת ריבית, פרסום מאזן או נתונים מקרו כלכליים רלוונטיים לאותה תקופה".  

דוגמה נוספת היא פוזיציית לונג/שורט. אם מאמינים שחברה מסוימת תניב תשואה חיובית, ומעריכים שמניה אחרת תניב תשואה שלילית, ניתן לבצע פוזיציות לונג/שורט על ידי קנייה של החברה הראשונה, ומכירה בחסר של החברה השנייה, זו שלהערכתנו צפויה לרדת. כך נרוויח לא רק מעלייה בערך המניה, אלא גם מירידה.  

הצטרפו עכשיו למסחר, לשיחה עם נציג, כנסו

הכינו את הנגזרים

אפשרות נוספת להרוויח גם בשוק יורד, גם אם מורכבת יותר, היא באמצעות שימוש בנגזרים. לדוגמה, אם עומדים להתפרסם דוחות של חברה שבדרך כלל, המניה שלה מגיבה בחדות לפרסום, כמו למשל נטפליקס - ניתן לקנות אופציית call  ו-put מחוץ לכסף. "כך, אם לאחר פרסום הדוחות המניה תעלה או תרד, נרוויח. בדוגמה אחרת, כאשר מעריכים שבנכס ספציפי מניה או מדד תפחת התנודתיות נוכל למכור בחסר אופציות call  ו-put ולהרוויח מהשחיקה בסטיית התקן" מציין דרור.  

לחזות מראש

אופציה אחרת היא חוזים עתידיים – שיתרונם הגדול בעובדה שהם נסחרים במרבית שעות היממה, שלא כמו מניות - כך שניתן להגיב לאירועים בשוק בזמן אמת, גם מחוץ לשעות המסחר. "עבור הסוחרים הישראלים, שימוש בחוזים עתידיים מאפשר להגיב כבר בשעות הבוקר (שעון ישראל) במקום להמתין עד לשעות פתיחת המסחר בארה"ב, כשבישראל כבר אחר הצהריים", אומר דרור.

שימוש במערכות מתקדמות

במסחר בשוק ההון כדאי לבחור במערכת מסחר שתאפשר לכם ליהנות מטכנולוגיה מתקדמת לצד שירות יעיל ומקצועי. כך, תוכלו להפנות משאבים לניהול יעיל יותר של המסחר ולהביא לתשואות גבוהות יותר של תיק ההשקעות. דוגמת Global EXtrade, מערכת מסחר מבית ההשקעות אקסלנס, המציעה לסוחרים עצמאיים שפע של אפשרויות מסחר חדשניות, בטכנולוגיה המתקדמת ביותר בשוק, וכן חדר מסחר העומד לרשותם בשעות המסחר בישראל ובשעות פעילות החופפות את שעות המסחר בארה"ב (עד 23:00 בלילה בימי חול ועד השעה 18:00 בימי שישי), לתגובה מיידית לכל שינוי.

לסיכום, זה הזמן לשכוח מהקלישאה לפיה אפשר להרוויח רק בשוק עולה. גם שוק תנודתי מציע אפשרויות לרווח, ואפילו שוק יורד.

אתם מוזמנים לבצע מסחר בשוק ההון באופן בטוח ונוח, תוך שימוש בתוכנות מסחר המתקדמות ביותר.
לכל המידע צרו איתנו קשר

 

תאריך כתבה: 17.05.2018

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השוק סוער? הגיע הזמן לבחון מעבר להשקעות ערך

השקעות ערך

רבים מהמשקיעים סבורים כי כאשר השווקים מצויים בשפל, זו דווקא ההזדמנות להיכנס אליהם. לכן, כדאי להכיר את גישת השקעות הערך שדורשת מעט סבלנות.

קרא עוד
מניות דואליות: איך מתבצע המסחר?

מניות דואליות

מניות דואליות - מניות הנסחרות בשני בורסות שונות בו זמנית מציעות מגוון יתרונות ייחודיים. מרכז הידע של אקסלנס ברוקראז' מסביר איך סוחרים במניות דואליות

קרא עוד
 מדריך לסוחרים: האם כדאי להשקיע באג"ח זבל?

השקעה באג"ח זבל

אג"ח זבל: אומרים שהזבל של מישהו אחד הוא האוצר של מישהו אחר, האם אמרה זו נכונה גם בנוגע למסחר באיגרות חוב מדרגת זבל או לא כדאי להשקיע באג"ח זבל? 

קרא עוד
להשקיע כמו הגדולים: איך להשתתף בהנפקת מניות ואיגרות חוב?

הנפקת מניות ואג"ח


הנפקה בבורסה היא ההזדמנות של משקיעים לרכוש ני"ע עוד לפני ההגעה למסחר היומי. לא רבים יודעים אך גם משקיעים פרטיים יכולים ליהנות מיתרונותיה הרבים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

הבורסה תנודתית ואתה חושש לגורלו של תיק ההשקעות? בדיוק לשם כך ריכזנו עבורך במרכז הידע מספר עצות חשובות לאסטרטגיית מסחר והשקעה בשווקיים תנודתיים

קרא עוד
שטרות של הרבה סוגי מדינות

משקיעים במט"ח? אל תשכחו לגדר סיכונים

סוחר בחו"ל במט"ח? באמצעות מערכות המסחר של אקסלנס בורסה ניתן להפחית חשיפה למט"ח ולגדר סיכונים במטבע חוץ ביעילות. הכר את כל טכניקות גידור הסיכונים האפשריות שלנו

קרא עוד
כעת גם הישראלים מעדיפים לסחור בני"ע זרים

למה "הסוחרים החדשים" מעדיפים את השוק האמריקאי על השוק המקומי

בשנים האחרונות, בולטת בשוק ההון המקומי תופעה חדשה, יותר משקיעים ישראלים מגלים עניין במסחר בחו"ל ואף סוחרים בני"ע זרים. אלו הן סיבות הסוחרים שעוברים למסחר בחו"ל 

קרא עוד
ניהול סיכונים

ניהול סיכונים בבורסה: לשלוט ביחסי הסיכון-סיכוי

אחד מהכללים החשובים והידועים בהשקעות בבורסה הוא הצורך של ניהול סיכונים ופיזור סיכונים של ההשקעות. במאמר הבא באתר אקסלנס טרייד נציג כלי אפקטיבי לניהול סיכונים בבורסה

קרא עוד
שנת 2021 בשוק ההון

2021 מתחילה בשיא – לאיזה סיכונים חשוב להתייחס בהשקעות?

2021 מתחילה בשיא, הבורסה גועשת, ולא ברור אם הבנקים המרכזיים יוסיפו לתמוך בכלכלה ולתדלק את העליות. אקסלנס טרייד במאמר על איזה סיכונים -סיכויים חשוב להתייחס השנה?

קרא עוד
השקעה במניות לטווח קצר

השקעה במניות לטווח קצר ואיך היא יכולה להועיל גם לכם

השקעה למניות לטווח קצר: במאמר הבא נפרט את היתרונות והחסרונות של רעיון המסחר שלא מעט דוגלים בו, מסחר יומי או השקעה בבורסה לטווח קצר ונבין למי זה מתאים.

קרא עוד
מה ההבדל בין חיטה לשעורה שבאחד מהם ניתן להשקיע?

לגזור ולשמור: השקעה בשוק הסחורות העולמי

השקעה בסחורות? מהן האופציות שלנו למסחר בסחורות בשוק העולמי, איך נחשפים להזדמנויות הקיימות, מה חשוב לקחת בחשבון והאם כדאי? לקריאה באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד
עליות בגרף שוק פערי הארביטראז

מניות ארביטראז'

מניות ארביטראז': השקעה בפערי ארביטראז' הינה ניצול פערי המחירים שבין ניירות ערך דואליים או פערי מחיר במדדים. איך המודל הזה מתרחש ואיך ניתן להרוויח ממנו?

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך. לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס www.xnes.co.il. האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.