ברקזיט

הברקזיט יצא לדרך – איך זה ישפיע על המשקיעים?

3.5 שנים אחרי משאל העם, בריטניה עזבה סוף סוף את האיחוד האירופי – אך המשא ומתן על תנאי הפרישה צפוי להתמשך עוד שנה. באקסלנס מעריכים כי "אם בריטניה תעשה את הצעדים הנכונים יש כאן פוטנציאל גבוה לצמיחה ועליית הליש"ט"

הברקזיט יצא לדרך – איך זה ישפיע על המשקיעים בשוק ההון?

ב-31 בינואר, בשעה 23:00 בלילה, הסתיים סוף סוף המסע הארוך והמפותל שאליו יצאה בריטניה עוד ב-2016 – אז הצביעו תושביה ברוב קולות בעד ה"ברקזיט" – עזיבת האיחוד האירופי. כך באו לקיצן 47 שנים שבהן היתה בריטניה חלק בלתי נפרד מהמוסדות הכלל-אירופיים השונים.

השפעה של אירועים כדוגמת הברקזיט על השווקים יכולה לשלב לא מעט סימני שאלה על החלטות ההשקעה של משקיעים. אחת הדרכים להתמודדות היא שימוש במערכות מסחר מתקדמות שמספקות כלים להתמודדות עם השינויים התכופים בשוק, כמו גם עם אי הוודאות הנלוות אליהם, וידע מקצועי חשוב.

הבעת אי אמון באיחוד האירופי

חשוב לציין שהתהליך הארוך של הברקזיט לווה בלא מעט חששות – הן בבריטניה, הן באיחוד והן בעולם כולו. בבריטניה חששו כי המהלך יפגע בכלכלת המדינה, שהייתה מרכז תעשיית הפיננסים האירופית ונהנתה מכך שצעירים מוכשרים מכל רחבי היבשת הגיעו אליה כדי לעבוד בה. כמו כן, יציאת בריטניה מהאיחוד היא מעין הצבעת אי אמון בו – הרומזת כי אין הוא משפר את מעמדן של החברות בו, אלא פוגע בהן.

לדברי גלעד אלפר, כלכלן באקסלנס בורסה, "הברקזיט עצמו הוא לא טוב ולא רע. מה שיקבע בסופו של דבר יהיה המודל הכלכלי שממשלת בריטניה תבחר ליישם בתקופה הזו. באופן תיאורטי, לברקזיט יש יתרונות גדולים עבור בריטניה – שכן הוא מאפשר לה לצמצם את הרגולציה, לחתום על הסכמי סחר חופשי ועוד.

"צריך לזכור שהאיחוד האירופי הוא למעשה ברית פרוטקציוניסטית שמוקפת בחומה של מכס ורגולציה. כלומר, בתוך האיחוד יש סחר חופשי - אבל אזרחי הגוש לא יכולים לייבא סחורות משאר העולם באופן חופשי. כך, אם בריטניה תפעל להגברת החופש הכלכלי, ייתכן שהיא תרוויח מהמהלך".

לעקוב מקרוב

לדברי אלפר, תמונת המצב עדיין לא התבהרה. "בשנה הקרובה נראה משא ומתן מסובך מאוד בין האיחוד לבין בריטניה, וחשוב לעקוב אחריו", הוא מסביר. "ככל שהוא יתקדם על מי מנוחות – שוק המניות יגיב בסנטימנט חיובי, וכמובן, גם ההפך הוא הנכון".
כדי להתחיל לסחור מיד במערכת המתקדמת של אקסלנס טרייד, לחצו כאן


אז הסוף יהיה טוב? תלוי

באקסלנס סבורים כי עדיין מוקדם מכדי לדעת לאן מועדות פני המשא ומתן, וכיצד תסתיים הפרישה של בריטניה מהאיחוד האירופי. "יש פרמטרים שמראים על כך שצפוי סוף טוב – אבל פרמטרים אחרים מעלים חשש להתפתחויות פחות חיוביות", אומר אלפר.

"על הצד החיובי, בריטניה היא השוק הגדול ביותר לרכב מתוצרת גרמניה, פרט לגרמניה עצמה כמובן. לכן, לגרמניה יש סיבה טובה שלא להערים יותר מדי קשיים בתהליך. מנגד, לאיחוד אין אינטרס לסייע לבריטניה לצאת ממנו במצב משופר – כי אז מדינות אחרות ירצו גם כן להיפרד ממנו. צריך לזכור שכיום, מדינות רבות אינן מרוצות מהאיחוד.

"עם זאת, הגורל של בריטניה נמצא בידיה. אחרי הכל, זו המדינה המדורגת במקום השלישי בעולם -  אחרי ארה"ב וסין - בחדשנות בתחומי הבינה המלאכותית, הביוטק והרובוטיקה, וכמובן, הכלכלה שלה היא בין המובילות בעולם".

גורלה של בריטניה בידיה

אז מתי יושלם הברקזיט? "המשא ומתן אמור להתמשך כשנה", מסביר אלפר. "ואולם, יש צעדים  שממשלת בריטניה יכולה לעשות בטווח הקצר – למשל, הפחתת הרגולציה, הורדת מכסים או השתלטות על הגירעון בתקציב. אלה צעדים שניתן ליישם במהירות – וככל שיעשו זאת, הכלכלה תשפר מהר יותר, והתוצאות הטובות לא יאחרו לבוא".

מהן ההשלכות עבור המשקיעים? לדברי אלפר, "הלירה שטרלינג נמצאת ברמה נמוכה יותר מהממוצע ב-20 השנים האחרונות, ואיבדה 13% מערכה מאז משאל העם על הברקזיט ב-2016. ככל שבריטניה תעשה את הצעדים הכלכליים הנכונים, אנחנו רואים פוטנציאל גדול לעליית הליש"ט וצמיחה כלכלית - בריטניה לא חייבת להיות קורבן של האיחוד האירופי.

"סביר להניח שבחודשים הקרובים נראה הדלפות רבות מהמשא ומתן, וגם הרבה פייק ניוז, אבל בצד החיובי, נראה את בריטניה יוצאת מ"כותנת המשוגעים" של האיחוד האירופי. אחרי הכל, גם הכלכלה המשגשגת ביותר באירופה כיום – שוויץ - כלל לא נמצאת באיחוד האירופי", הוא מסכם.

במערכת המסחר של אקסלנס פועל דסק מסחר שעוקב אחרי כל ההתפתחויות באופן שוטף, ומלווה את הלקוחות. בנוסף, כוללת המערכת פקודות אוטומטיות מתקדמות – שמאפשרות להגיב במהירות לאירועים השונים. משקיעים וסוחרים יכולים ליהנות מהידע המקצועי של הדסק המקצועי ומהפקודות המתקדמות בתהליך הרשמה קצר ומהיר.
כדי להתחיל לסחור מיד במערכת המתקדמת של אקסלנס טרייד, לחצו כאן

 תאריך הכתבה: 17.02.2020

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

מסחר בחופשה עם מערכת אוטומטית מתקדמת

מסחר בחופשה

סוחרים, יוצאים לחופש? הפקודות האוטומטיות שיכולות לסייע לתיק שלכם להימנע מהפסדים

קרא עוד
סוחרים? כך תבחרו תוכנת מסחר שתייעל את המסחר

תוכנת מסחר בבורסה

מערכת מסחר המציעה אפשרויות מתקדמות במיוחד, לצד מהירות תגובה גבוהה - יכולה לעשות את ההבדל עבורכם.

קרא עוד
סוחרים בשוק ההון? אלה פקודות המסחר שאתם חייבים להכיר

פקודות מסחר

מה זה לימיט ומרקט, איך מוכרים ברווח בלי לשבת על המחשב כל היום, מה השיטה הכי טובה לעצור הפסדים ועוד – במדריך אקסלנס בורסה לפקודות מסחר נפוצות

קרא עוד
מסחר אונליין בבורסה

הכירו את מערכת המסחר המקוון המובילה בשוק ההון: Global EXtrade

הכירו את מערכת המסחר המקוון אונליין לסחר גלובלי במניות מבית Global EXtrade שמאפשרת להשקיע במעל ל- 125 שווקים ברחבי העולם, בלחיצת כפתור.

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
סכום מינימאלי לפתיחת חשבון השקעות הינו 20 אלף ₪. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס https://www.xnes.co.il/media/2501/גילוי-נאות.pdf.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.