פערי ארביטראז' בין הבורסות: למה לא סיפרו לכם שהסיכוי להרוויח הוא קלוש?

לא מעט סוחרים עצמאיים חולמים למצוא הזדמנות לרווח מפערי מחירים של מניות בין הבורסות בתל אביב ובארה"ב, בשל שעות המסחר השונות, אבל ברוב המכריע של המקרים, מכונות המסחר האוטומטיות סוגרות את הפער תוך שניות ומחסלת את הסיכוי של הסוחרים להרוויח סכומי כסף משמעותיים

כל מי שמתעניין בשוק ההון נתקל בלא מעט מיתוסים שרבים מהם רחוקים מהמציאות. אחד מהם הוא הסיפור לפיו לא מעט פעילים בשוק ההון משחקים על פערי ארביטראז', ומצליחים להרוויח לא מעט. בשטח, זה כמעט לא קורה.


בהגדרה המילולית, ארביטראז' הוא רווח חסר סיכון. רווח כזה יכול להיווצר כשהשוק הוא לא משוכלל, ונזיל. ארביטראז' יכול להיות קשור לסוגים רבים של נכסים ומכשירים פיננסיים – מניות, אופציות, אג"ח ומוצרים עוקבי מדד, או שילוב של מספר נכסים גם יחד.


לדברי דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים ומסחר באקסלנס ברוקראז', ההזדמנות הקלאסית לארביטראז' קיימת בנכסים הנסחרים בשתי בורסות שונות, בשעות מסחר שאינן חופפות. בתל אביב, למשל, נסחרות מניות רבות שרשומות למסחר ונסחרות במקביל בבורסה נוספת בעולם, בעיקר בארה"ב.
ישנם גם נכסים עוקבי מדד, העוקבים אחרי נכס שלא נסחר בשעות המסחר בישראל - כמו למשל קרן סל שנסחרת בישראל, ועוקבת אחרי מדד אחר בעולם. ישנם מקרים בהם אין חפיפה בין שעות המסחר של הקרן למדד אחריו היא עוקבת.

 

פערי ארביטראז' בין הבורסות


איך מתבצע מסחר ארביטראז'?


ניקח לדוגמה את מניית טבע הדואלית, שנסחרת בתל אביב וגם בוול סטריט. במצב שבו השוק משוכלל ונזיל, שער המניה אמור להיות זהה בשתי הבורסות (בזמן ששני השווקים פתוחים), וכמובן שיש להביא בחשבון גם את שער הדולר. אבל במצב של כשל שוק, מניית טבע תיסחר בשער שונה בשני השווקים, גם כששניהם פתוחים, וללא קשר לשעות המסחר השונות.


"סוחר זריז שיבחין בעיוות יקנה את המניה בשוק שבו היא נסחרת בזול, ימכור אותה בשוק שבו היא יקרה יותר - ויבצע המרה (העברה של המניה מבורסה אחת לאחרת, פעולה הכרוכה בתשלום עמלה לבורסה ולברוקר שדרכו מבוצעת ההמרה)", אומר יריב. "פעולת הרכישה והמכירה של המניה בשני שערים שונים יוצרת רווח ללא סיכון – הלא הוא הארביטראז' ".


כמו כן, ארביטראז' יכול להיווצר בין שני נכסים שנסחרים באותה בורסה, כמו קרנות סל. במצב של כשל שוק, שתי קרנות סל של שני בתי השקעות שונים העוקבות אחר אותו מדד מגלמות מחיר שונה - כך שלפחות אחת מהן נסחרת במחיר גבוה או נמוך יותר מזה של המדד עצמו. "קנייה של הקרן הזולה ומכירה של היקרה יותר מגלמת בתוכה ארביטראז', רק שבמקרה כזה, להבדיל מהדוגמה הקודמת, לא ניתן להמיר את הנכס: יש להמתין שהארביטראז' ייסגר, כדי לממש את ההחזקה ואת הרווח", מסביר יריב.


"הפערים נמדדים בשברירי האחוז"


ואולם בשטח, הסיכוי שסוחר עצמאי יזהה הזדמנות ארביטראז' וגם יצליח לפעול מספיק מהר כדי לממש אותה הוא נמוך מאוד עד אפסי – ויש לכך מספר סיבות. "הסיבה הראשונה היא גורם הזמן - גם אם ייווצר פער במחיר מניית טבע בין ישראל לארה"ב, הוא ייסגר על ידי מכונות מסחר בתוך שניות, או אפילו פחות מכך, כך שהיכולת של סוחר עצמאי שפועל ידנית גם לזהות וגם לפעול ולהקדים את אותן מכונות מסחר היא אפסית", אומר יריב.
סיבה נוספת היא גודל הארביטראז'. לדברי יריב, "סוחרים רבים מדמיינים שכאשר ארביטראז' נפתח מדובר על פערים גדולים, אבל במציאות אותם פערים בדרך כלל נמדדים בשברירי האחוז - כך שנדרשים סכומים גדולים כדי שהרווח האבסולוטי יהיה משמעותי. לדוגמה, סנט של מניית טבע נחשב לארביטראז' גדול".
והסיבה השלישית היא כמובן כסף – ההמרה של המניות בין הבורסות עם שעות מסחר שונות היא עניין לא זול, שדורש מהמשקיעים סכום של כמה עשרות דולרים לכל הפחות. בהנחה שהשווי הכולל של העסקה הוא אלפי דולרים בודדים, הרי שעמלת ההמרה, בשילוב עמלות קנייה ומכירה והמרת מטבע, יהפכו את העסקה ללא כלכלית.
חשוב לציין כי פערי העמלות בין הבנקים לבין בתי ההשקעות עשויים להיות גדולים במיוחד. במסחר בבית השקעות דוגמת אקסלנס תשלמו החל מחמישה דולר לטרייד, נמוך משמעותית מהעלות דרך הבנקים.

בשורה התחתונה, משקיעים שרוצים לנסות לפעול בעולם הארביטראז', בין אם בגלל שעות מסחר שונות ובין אם בתוך הבורסות עצמן, צריכים כאמור לקחת בחשבון את הגורמים שציינו, כאשר אחת האפשרויות לעשות זאת היא באמצעות מערכת מסחר עצמאי המאפשרת לסחור במקביל בבורסה הישראלית ובבורסות העולם תחת אותו חשבון.
לדוגמה באמצעות Global Extrade של אקסלנס, משקיע פרטי יכול לחבר רובוט מסחר ולהתחרות על אותן עסקאות ארביטראז'. יחד עם זאת, כאמור, כדאי לשים לב שלא בכל סכום כדאי לעשות זאת ולהתייחס בכובד ראש לעלויות השונות.

 

רוצים לפתוח חשבון מסחר בבורסה? לחצו כאן 

  תאריך כתבה: 13.01.2019

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

מסחר בחופשה עם מערכת אוטומטית מתקדמת

מסחר בחופשה

סוחרים, יוצאים לחופש? הפקודות האוטומטיות שיכולות לסייע לתיק שלכם להימנע מהפסדים

קרא עוד
סוחרים? כך תבחרו תוכנת מסחר שתייעל את המסחר

תוכנת מסחר בבורסה

מערכת מסחר המציעה אפשרויות מתקדמות במיוחד, לצד מהירות תגובה גבוהה - יכולה לעשות את ההבדל עבורכם.

קרא עוד
סוחרים בשוק ההון? אלה פקודות המסחר שאתם חייבים להכיר

פקודות מסחר

מה זה לימיט ומרקט, איך מוכרים ברווח בלי לשבת על המחשב כל היום, מה השיטה הכי טובה לעצור הפסדים ועוד – במדריך אקסלנס בורסה לפקודות מסחר נפוצות

קרא עוד
מסחר אונליין בבורסה

הכירו את מערכת המסחר המקוון המובילה בשוק ההון: Global EXtrade

הכירו את מערכת המסחר המקוון אונליין לסחר גלובלי במניות מבית Global EXtrade שמאפשרת להשקיע במעל ל- 125 שווקים ברחבי העולם, בלחיצת כפתור.

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס www.xnes.co.il.
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.