המחזור הכלכלי הוא הארוך בהיסטוריה – כיצד תיראה 2020?

המשקיעים והסוחרים מקבלים אותות סותרים שמעידים על סביבה כלכלית יציבה, אך גם על כך שרגע השינוי מתקרב. דרור יריב מאקסלנס מסביר מה למדנו ב-2019 ומה יכול לקרות ב-2020

קוביות עם הכיתוב 2020 עם מטבעות למעלה
בתחילת 2020, המחזור הכלכלי הנוכחי הוא הארוך ביותר בהיסטוריה, והמשקיעים שואלים האם זה אומר שנקודת ההיפוך קרובה, וכי בטווח הנראה לעין, הצמיחה הארוכה תיעצר וביצועי השווקים יתחילו להידרדר.

"קל מאוד לראות שאנחנו בשלב מאוחר במחזור הכלכלי – לפי כמה אינדיקציות", אומר דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים באקסלנס בורסה. ראשית, שיעור האבטלה נמוך מאוד. לכאורה, זה מעיד על כך שהכלכלה חזקה, אך קיימת סכנה לכך שעקב הביקוש הגבוה לעובדים, השכר יעלה בלא שהפריון יגדל אף הוא – כך שהרווחיות של החברות תיפגע, והן ייאלצו לצמצם בכוח האדם, מה שיעלה את שיעורי האבטלה.

"בנוסף, רמות המינוף הפיננסי גבוהות מאוד בהשוואה היסטורית, ומרווחי האשראי נמוכים מאוד. אנו רואים גם שמאגר הזדמנויות ההשקעה מצטמצם והולך, וחברות אינן מוצאות די השקעות טובות – מה שמסביר מדוע חלה עלייה גדולה בהיקפי ה-Buyback, רכישה חוזרת של מניות".

מחסלי הצמיחה

לדברי יריב, "ישנם שלושה דברים שיכולים לפגוע בצמיחה. הראשון הוא הידוק משמעותי בתנאים הפיננסיים – כגון העלאות ריבית, עלייה גדולה בשער המטבע ופתיחה מהירה של מרווחי אשראי.

"שני הגורמים הנוספים הם עלייה חדה במחירם של חומרי הגלם, בדגש על נפט, ועלייה משמעותית בשכר. נכון לעכשיו, אנחנו לא רואים התממשות קרובה של אחד מהתרחישים האלה, אם כי השכר עולה בקצב מהיר יותר ביחס לאינפלציה – וחלק מהחברות כבר סובלות מכך בכל הקשור לרווחיות".

עם זאת, אומר יריב, "אנחנו רואים סימנים מעודדים לגבי המשך השנה הנוכחית, ובראשם, העובדה שהנדל"ן מוסיף להתאושש הודות להקלות המוניטריות שהונהגו ברחבי העולם ב-2019 והעניקו זריקת עידוד לכלכלה הגלובלית. כמו כן, החשש מהסלמה של מלחמת הסחר בין סין לארה"ב הולך ויורד, לאור ההתקדמות במשא ומתן בין הצדדים. אנו רואים כי סקטור התעשייה והמסחר בעולם חוזר להתייצב, ואולי אף מעבר לכך, ובנוסף, אנליסטים צופים כי רוב החברות ירשמו עלייה ברווחיהן השנה".

לחצו כאן כדי להתחיל לסחור כבר היום במערכת המסחר המתקדמת של אקסלנס טרייד

הבנקים הצילו את המצב – לפחות באופן זמני

למעשה, מבט מעמיק בהיסטוריה הקרובה של הכלכלה מראה כי בשנים האחרונות, השווקים בהחלט אותתו על מצוקה. "ב-2018 היו תנאים פיננסיים מהודקים מאוד, ובעקבותיהם ראינו ירידות בשערי המניות ברבעון הרביעי", אומר יריב. "ב-2019 שיפוע עקום התשואות התהפך באופן מסוכן – מה שהעלה חשש ממשי להתפתחות מיתון. עם זאת, הבנקים המרכזיים בעולם מיהרו להגיב בהתאם: הם שבו למתווה הורדת הריבית, ותשואות האג"ח צנחו.

"כל אלה סייעו לכלכלה להתאושש – אבל ההיסטוריה מלמדת אותנו שלא פעם החייאות כאלה מחזיקות מעמד רק לזמן קצר".

לאן מועדות פניו של סקטור התעשייה? תחזית

אחד הסקטורים שעמדו במוקד העניין של המשקיעים ב-2019, וצפוי להמשיך בכך גם ב-2020, הוא סקטור התעשייה העולמי. מדדי הייצור וסקרים של מנהלי הרכש רשמו ירידה משמעותית ב-2019, במה שיכול להעיד על התכווצות הענף. עם זאת, בחודשים האחרונים של השנה נראה היה כי הסקטור מתאושש.

"את סימני ההתאוששות הזו ניתן לראות בכמה דרכים. עלייה בחלק מהסקרים של מנהלי הרכש, הירידה בחששות ממלחמת הסחר, והעליות בשווקי המניות ב-2019 – כשפעמים רבות, עלייה כזו מבשרת גם התחזקות של סקטור התעשייה. גם הירידה בעלויות המימון העניקה לתעשייה רוח גבית. עם זאת, במקרה של פגיעה בכוחם של הצרכנים, גם התעשייה ככל הנראה תשנה כיוון".

לנוכח הסימנים הסותרים שמשגרים השווקים, משקיעים וסוחרים בבורסות נדרשים לזהירות כפולה ומכופלת – וגם לערנות מוגברת, שכן בעידן הנוכחי, ציוץ אחד של נשיא ארה"ב יכול להפיל שווקים בתוך שעות. מערכות המסחר של אקסלנס טרייד, אומר יריב, מספקות לסוחרים שפע של אפשרויות ופקודות הניתנות לביצוע באופן אוטומטי, כך שניתן להגיב במהירות לכל אירוע.

לחצו כאן כדי להתחיל לסחור כבר היום במערכת המסחר המתקדמת של אקסלנס טרייד

 תאריך הכתבה: 28.01.2020

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

השוק סוער? הגיע הזמן לבחון מעבר להשקעות ערך

השקעות ערך

רבים מהמשקיעים סבורים כי כאשר השווקים מצויים בשפל, זו דווקא ההזדמנות להיכנס אליהם. לכן, כדאי להכיר את גישת השקעות הערך שדורשת מעט סבלנות.

קרא עוד
מניות דואליות: איך מתבצע המסחר?

מניות דואליות

מניות דואליות - מניות הנסחרות בשני בורסות שונות בו זמנית מציעות מגוון יתרונות ייחודיים. מרכז הידע של אקסלנס ברוקראז' מסביר איך סוחרים במניות דואליות

קרא עוד
 מדריך לסוחרים: האם כדאי להשקיע באג"ח זבל?

השקעה באג"ח זבל

אג"ח זבל: אומרים שהזבל של מישהו אחד הוא האוצר של מישהו אחר, האם אמרה זו נכונה גם בנוגע למסחר באיגרות חוב מדרגת זבל או לא כדאי להשקיע באג"ח זבל? 

קרא עוד
להשקיע כמו הגדולים: איך להשתתף בהנפקת מניות ואיגרות חוב?

הנפקת מניות ואג"ח


הנפקה בבורסה היא ההזדמנות של משקיעים לרכוש ני"ע עוד לפני ההגעה למסחר היומי. לא רבים יודעים אך גם משקיעים פרטיים יכולים ליהנות מיתרונותיה הרבים

קרא עוד
אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

אסטרטגיות השקעה לשווקים תנודתיים

הבורסה תנודתית ואתה חושש לגורלו של תיק ההשקעות? בדיוק לשם כך ריכזנו עבורך במרכז הידע מספר עצות חשובות לאסטרטגיית מסחר והשקעה בשווקיים תנודתיים

קרא עוד
שטרות של הרבה סוגי מדינות

משקיעים במט"ח? אל תשכחו לגדר סיכונים

סוחר בחו"ל במט"ח? באמצעות מערכות המסחר של אקסלנס בורסה ניתן להפחית חשיפה למט"ח ולגדר סיכונים במטבע חוץ ביעילות. הכר את כל טכניקות גידור הסיכונים האפשריות שלנו

קרא עוד
כעת גם הישראלים מעדיפים לסחור בני"ע זרים

למה "הסוחרים החדשים" מעדיפים את השוק האמריקאי על השוק המקומי

בשנים האחרונות, בולטת בשוק ההון המקומי תופעה חדשה, יותר משקיעים ישראלים מגלים עניין במסחר בחו"ל ואף סוחרים בני"ע זרים. אלו הן סיבות הסוחרים שעוברים למסחר בחו"ל 

קרא עוד
ניהול סיכונים

ניהול סיכונים בבורסה: לשלוט ביחסי הסיכון-סיכוי

אחד מהכללים החשובים והידועים בהשקעות בבורסה הוא הצורך של ניהול סיכונים ופיזור סיכונים של ההשקעות. במאמר הבא באתר אקסלנס טרייד נציג כלי אפקטיבי לניהול סיכונים בבורסה

קרא עוד
שנת 2021 בשוק ההון

2021 מתחילה בשיא – לאיזה סיכונים חשוב להתייחס בהשקעות?

2021 מתחילה בשיא, הבורסה גועשת, ולא ברור אם הבנקים המרכזיים יוסיפו לתמוך בכלכלה ולתדלק את העליות. אקסלנס טרייד במאמר על איזה סיכונים -סיכויים חשוב להתייחס השנה?

קרא עוד
השקעה במניות לטווח קצר

השקעה במניות לטווח קצר ואיך היא יכולה להועיל גם לכם

השקעה למניות לטווח קצר: במאמר הבא נפרט את היתרונות והחסרונות של רעיון המסחר שלא מעט דוגלים בו, מסחר יומי או השקעה בבורסה לטווח קצר ונבין למי זה מתאים.

קרא עוד
מה ההבדל בין חיטה לשעורה שבאחד מהם ניתן להשקיע?

לגזור ולשמור: השקעה בשוק הסחורות העולמי

השקעה בסחורות? מהן האופציות שלנו למסחר בסחורות בשוק העולמי, איך נחשפים להזדמנויות הקיימות, מה חשוב לקחת בחשבון והאם כדאי? לקריאה באתר אקסלנס טרייד.

קרא עוד
עליות בגרף שוק פערי הארביטראז

מניות ארביטראז'

מניות ארביטראז': השקעה בפערי ארביטראז' הינה ניצול פערי המחירים שבין ניירות ערך דואליים או פערי מחיר במדדים. איך המודל הזה מתרחש ואיך ניתן להרוויח ממנו?

קרא עוד

הסקירה אינה מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.
סכום מינימאלי לפתיחת חשבון השקעות הינו 20 אלף ₪. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.
לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.
למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס https://www.xnes.co.il/media/2501/גילוי-נאות.pdf.
אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.
כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.