דף מידע בנוגע לנגיף הקורונה

מתמודדים עם אתגר מגיפת הקורונה

כל המידע שצריך לדעת בנושא ניהול תיקי השקעות.

לקוחות יקרים,

אנו באקסלנס ניהול השקעות עוקבים בדריכות אחר הנעשה בשווקים בארץ ובעולם.
אתם מוזמנים לפנות למנהל התיק האישי שלכם בכל שאלה או ענין הנוגעים לתיק ההשקעות שלכם.
אנו פה לשירותכם.

שאלות ותשובות העוסקות בהשפעה הקורונה על הכלכלה העולמית והמקומית

אמיר כהנוביץ, כלכלן ראשי מקבוצת הפניקס אקסלנס, נותן מענה על שאלות העוסקות בהשפעה הקורונה על הכלכלה העולמית והמקומית:

ממשלות בעולם משיקות שלל תוכניות שמטרתן להקל על צליחת תקופת ההדממה, למשל באמצעות הלוואות והקלות מיסו לחברות, מתן אפשרות להוצאת עובדים לחל"ת ובאמצעות הטבות שונות. בארה"ב פועלים גם לשלוח ישירות כסף למשקי הבית בסכומים של כ-4000 דולר למשפחה. בנוסף, הבנקים המרכזיים מנסים גם הם להקל על צליחת התקופה באמצעות הוזלת עלויות המימון ותמיכה במחירי הנכסים, זאת באמצעות תכניות אגרסיביות מאד של רכישת נכסים. בישראל, בנק ישראל מתמקד ברכישת אג"ח ממשלתיות בהיקף של 50 מיליארד שקל. בטווח הקצר ההקלות הללו רק מקזזות את הנזקים, אך סביר שבטווח הבינוני הצעדים יהיו בעלי השפעה חיוביות מאד על הכלכלה והשווקים.

נראה מהנתונים שהתחלואה בישראל מתרחבת בקצב איטי ביחס למדינות שבלב המשבר, מה שעשוי להקל על יכולת מערכת הבריאות להכיל את הטיפול בחולים. המדיניות של הממשלה מחולקת להתגוננות, מוכנות, וטיפול וכל אלה תוך התחשבות במשמעויות הכלכליות. מכיוון שאיננו אפדימיולוגיים או רופאים קשה לנו להעריך את מכלול השיקולים. החשש הוא שהמחיר הכלכלי של השבתת המשק לא נלקח כראוי בחשבון.

ככל שהיציאה לחל"ת תהיה לתקופה קצרה ותגובה בהטבות פיננסיות כך השפעתה תהיה בעיקר קצרת טווח. ככל שהמשבר יתארך וחברות יתקשו לצלוח את התקופה כך סביר שחלק גדול יותר מהחל"תים יהפכו לפיטורין ומכאן לבעלי השפעה שלילית יותר על הכלכלה ועל שוק ההון. הביטוח הלאומי לא מסוגל להתמודד עם זינוק חד כל כך בתשלומי דמי אבטלה ויהיה זקוק לסיוע ממשלתי. המדינה מצידה נכנסה למשבר עם חוב נמוך ביחס לתוצר ועם סביבת ריבית נמוכה על החוב, מה שלהערכתינו לא צריך להציב לה בשלב זה בעיה להתמודד עם המצב.

באופן טבעי חלק מתיקי ההשקעות חשופים באופן ישיר לחברות הגדולות במשק. עם זאת הכלכלה היא מארג ששזורים בו עסקים גדולים וקטנים, משקי בית, ממשלה והעולם. לכן גורלם של כולם די משותף. אם למשל עסקים קטנים במצוקה שפוגעת בבנקים אז אלה ינסו להגן על יציבותם ויקשיחו אשראי גם לחברות גדולות.

המצב הנוכחי קשה מאד, ההשבתה של המשק במקביל לתופעה דומה בכל העולם, יחד עם מצוקת אשראי ופגיעה בצרכנים היא הרסנית לחברות. אנו בהחלט צופים שחלק מסויים מהחברות יגיעו לפשיטת רגל והמצב יחמיר ככל שההסגר החלקי ייתרחב. המשק ימשיך להתמודד עם המציאות הזאת ככל שידרש אך הנזקים יתרחבו. בפן האופטימי, שוק ההון כבר מתמחר שורה ארוכה של הסדרי חוב ולכן ככל שהתמריצים יורחבו או ההשבתה תסתיים כך שוק ההון עשוי דווקא להפתיע לחיוב.

המשק הישראלי נכנס למשבר עם שוק עבודה חזק ועם חוב ממשלתי נמוך. מצד שני עם חובות גבוהים של חברות, שקל חזק וכמעט ללא כלי ריבית. להערכתינו בטווח הבינוני המשק יאלץ לשלם את החשבון של ההיחלצות מהמשבר באמצעות צמיחה איטית יותר, אינפלציה וסביבת ריבית נמוכות יותר.

כל לקוח צריך להשקיע בהתאם למאפייניו האישיים, לטווח ההשקעה ואהבת הסיכון וכמובן בסיוע של בעל רישיון מומחה בתחום. חשוב לציין, משקיע שצריך את הכסף לטווח קצר או שחווה פחד ודיכאון במקרה של תנודיות חדה צריך לשקול מעבר למסלול פחות תנודתי. לעומתו לקוח שטווח ההשקעה שלו ארוך והוא בעל סובלנות לתנודתיות יכול לשקול מעבר למסלול תנודתי יותר.

מצד אחד כל משבר שונה מאד מהמשברים שקדמו לו, ובכל מקרה זה נראה "שונה" ו"סוף העולם", אך בין המשברים יש גם הרבה דמיון, בעיקר למשל בהשפעה על המערכת הפיננסית ופעולות קובעי המדיניות בכדי להקל על שוק הכספים. המשקיעים מצידם חווים כמעט בכל משבר את אותה תחושת בהלה ואי וודאות. אחרי שהמשברים חולפים התחושות מתחלפות לתחושות פספוס ואיבוד הזדמנות. כמובן שלא ניתן לנבא מה מה צופה העתיד.

לא, היינו מאד ממליצים לנסות לתזמן את השוק למי שיודע כיצד אלא שאנו לא מכירים כאלה. מנהלי ההשקעות המצליחים בעולם הם לא אלה שידעו לתזמן יציאה מהשוק, אלא לרוב אלה שידעו לנצל תקופות של פאניקה לבסס את הונם ולכן לעמדתנו יש להתאזר בסבלנות ולהיוועץ באיש הקשר שלך באקסלנס.

השווקים עשויים להגיב בצורה חיובית הרבה לפני השינוי בכלכלה ולכן עשוי להיות בלתי אפשרי לנקוב במשתנה מפתח. ועדיין, רבים מעריכים כי אינדיקציות למעבר של "שיא הנדבקים בעולם" עשוי לעודד גל עליות, יש שצופים שרק חיסון או תרופה אפקטיבית יביאו לתחילתו של ראלי, אחרים סומכים בעיקר על חבילות תמריצים ממשלתיים ושל בנקים מרכזיים וכדומה.

פסיכולוגיה איננה בהכרח אלמנט לא רציונאלי, וכשאנשים רואים סביבם אבטלה וסגירת כלכלה ומוכרים ני"ע אז הם עשויים להצליח. הבעיה מתחילה כשפאניקה גורמת לכך שמבחינת המשקיעים לשום דבר אין מחיר ויש למכור בכל מחיר. במקרה כזה גל הפדיונות עלול לגרום למצוקת נזילות, לבעיות אשראי וכך להפוך בעצמה לגורם למשבר. לכשהנזילות חוזרת לשוק, גם אם המצב הכלכלי לא השתפר עשוי להתרחש גל עליות חד, שיחזיר את המחירים לשווי משקל הגיוני.

באופן טבעי מושפעים לרעה סקטורים שנעצרו כליל, כמו תיירות, טיסות, פנאי, תחבורה, מסעדנות ועוד. מי שמפגין חוזקה הם בעיקר ענפי התקשורת, מזון, בריאות ועוד.

כפי שנכחנו לראות שוב, שוק ההון עשוי להיות בלתי צפוי. המאפיין הזה נכון לשני הצדדים ולכן הוא בהחלט עשוי לתקן בתוך שנה את כל הירידות ואף מעבר לכך ומנגד עשוי גם לרדת. אומנם הפגיעה בכלכלה קשה מאד, אך יש לזכור שהממשלות פועלות למען החברות על מנת שיהנו מגל חסר תקדים של תמריצים, יחד עם הוזלה בעלויות אנרגיה, הובלה ואף שכר עבודה. 

סרטונים לצפייה:

סקירת מצב - אקסלנס ניהול השקעות

סקירת מצב - אקסלנס ניהול השקעות

לצפייה
סקירת מצב ע"י הכלכלן הראשי של הפניקס אקסלנס

סקירת מצב ע"י הכלכלן הראשי של הפניקס אקסלנסלצפייה

האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל התקשרות בין אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ לבין הלקוח ייעשה באמצעות הסכם התקשרות בהתאם לדין ותנאי ההסכם הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד. לגילוי נאות אודות היותה של אקסלנס ניהול השקעות וניירות ערך בע"מ משווק השקעות ולא יועץ השקעות ולזיקתה למוצרים פיננסיים, ראה לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובת www.xnes.co.il.