ניוד קופת גמל: איך זה עובד? המדריך המלא

שנה חדשה היא זמן מצוין לבדוק היכן נמצא הכסף שלנו ומה הביצועים שלו. לא מרוצים מביצועי קופת הגמל שלכם? ניתן לשקול מעבר לחברה מנהלת אחרת והתהליך הוא פשוט וקל. 

2019 כבר כאן, וזה זמן מעולה לעשות חשבון. האם אתם יודעים כמה כסף יש לכם – ויותר מזה, היכן הוא נמצא, מי מנהל את החיסכון שלכם וכמה אתם משלמים עבור זה? אם אתם מסוגלים להשוות מחירים של מוצרי חלב בסופר – הרי שהשוואת מחירים של מוצרים פיננסיים אינה מסובכת יותר, ומשתלמת לא פחות.


כך למשל, מעבר בין חברות מנהלות של קופות הגמל עשוי להשתלם לכם כלכלית, וכיום קל לביצוע, ממש כמו מעבר בין חברות סלולר. אפשר לעבור בין הגופים המנהלים באופן פשוט וקל – מבלי לשלם עמלות או מס וזאת בתוך ימים בודדים על פי הוראות הדין. מרגע הגשת הבקשה במלואה, הכסף יעבור לקופה שבחרתם בכפוף להוראות הדין.

למעבר לקופת הגמל של אקסלנס לחצו כאן

מאיפה להתחיל?


"כדאי מאוד לעצור אחת לשנה, כדי לבדוק כמה כסף יש לנו – ואיפה", אומר גיא עבודי, מנהל מקצועי באקסלנס גמל והשתלמות בע"מ. "רשות שוק ההון מאפשרת לנו לעשות זאת ללא עלות. מומלץ להיעזר באדם בעל רישיון פנסיוני, שיעזור לנו לבדוק מהם מוצרי החיסכון שיש ברשותנו, היכן הם מנוהלים – והאם אנו יכולים לקבל תנאים טובים יותר, ואף לנסות להגדיל את התשואה".
נכון, השוואה בין מסלולים וגופים מנהלים שונים כרוכה במעט טרחה, אך כפי שאומר עבודי, בעולם של אלטרנטיבות, לכל אחת יש עלות משלה – וגם תועלת. "כשחברה מסוימת מנהלת לנו מוצר חיסכון, ככלל העלות היא קבועה למשך חמש שנים – והתועלת היא התשואה, הרווח (או ההפסד) השנתי שמנהלי ההשקעות בגופים מנהלים משיגים עבור הלקוחות שלהם במסלול השקעה מסוים. כדאי להביא בחשבון גם תועלות נוספות, כגון איכות השירות, המקצועיות והתפעול.


"אף בית השקעות לא יכול להבטיח מה יקרה בעתיד, אבל אנו כצרכנים יכולים לקבל החלטה לגבי הכסף שלנו – כאשר באפשרותנו לבחור באופן שקול היכן לנהל את כספנו וזאת ללא כל עלות המרשת לצורך המעבר ".
אחד השיקולים המנחים בבחירת גוף שינהל את קופת הגמל הוא ניהול ההשקעות של החברה. כך למשל, באקסלנס גמל והשתלמות בע"מ מבית הפניקס, ניתן ליהנות ממערך ההשקעות של הפניקס, שהינו מהמובילים בשוק, שמנהל את ההשקעות בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות של אקסלנס.


"לקבל הצעה טובה יותר – בלי לבקש"


התהליך פשוט עד כדי כך שלקוח שעובר בין קופות גמל אפילו לא צריך לפנות לחברה שהוא עוזב ולבקש העברה. הוא צריך לפנות לחברה אליה הוא מעוניין לנייד את כספו ולמלא טופס הצטרפות וטופס העברת כספים. החברה אליה מעוניינים לנייד את כספנו היא זו המבצעת את כל הפרוצדורה מול חברת הניהול הקודמת, ודואגת להעברת הכספים.


חשוב לציין שאפשר גם לבחור לעבור בין מסלולי השקעה בתוך הגוף המנהל, גם במקרה זה ללא עלות – כששינוי המסלול מתבצע תוך שלושה ימי עסקים. במקרה של מעבר בין מסלולים או חברות מנהלות תנאי הזכאות והזכויות נשארים אותו דבר. כך למשל, אם למשל יש לכם קרן השתלמות נזילה, היא תישאר כזו גם אם תעבירו אותה.


אז איך מניידים קופת גמל בשני צעדים פשוטים?


1. יוצרים קשר עם החברה אליה מעוניינים להעביר את הקופה או קרן ההשתלמות – בטלפון או באתר האינטרנט. אצלנו בחברת אקסלנס גמל והשתלמות בע"מ, נציגי החברה ישמחו לסייע לכם לנייד את קופת הגמל שלכם. ניתן להשאיר פרטים בלינק הבא  
2. חותמים על טפסי ההצטרפות והעברת הכספים.
עכשיו כל שנותר הוא להמתין בסבלנות להעברת הכספים בכפוף להוראות הדין – הכספים אמורים לעבור לקופה החדשה בתוך כמה ימים, בכפוף להוראות הדין, מהגשת הטופס המלא, כשהמעבר הוא ללא עלות.
בסוף התהליך החברה המנהלת בה בחרנו תשלח לנו מכתב המאשר כי קופת הגמל או קרן ההשתלמות עברו לניהולה, תוך שמירה על כל הזכויות ותנאי הזכאות.

מעוניינים לנייד את קופות הגמל שלכם או לשמוע פרטים נוספים על כך? באפשרותכם ליצור קשר עם נציגי אקסלנס גמל והשתלמות אשר ישמחו לסייע לכם. ניתן להשאיר פרטים בלינק הבא

ביום 30.6.19 מוזגה חברת הפניקס פנסיה בע"מ לחברת אקסלנס גמל והשתלמות בע"מ אשר שינתה את שמה להפניקס אקסלנס פנסיה וגמל בע"מ (להלן: "החברה")
החברה, עוסקת, בין היתר, בשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ פנסיוני), ולה זיקה למוצרים פנסיוניים המנוהלים על ידה. האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ ו/או המלצה לרכישת מוצר פנסיוני ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני בידי בעל רישיון עפ"י הדין, המתחשב בנתונים ובצרכים הפרטניים של כל אדם. האמור לעיל מובא למטרת אינפורמציה בלבד, הוא אינו מהווה מידע ממצה ומשמש כחומר רקע בלבד. כמו כן, האמור לעיל אינו מחליף את הוראות הרגולציה בנושא. במקרה של סתירה בין האמור לעיל לבין הוראות הדין, תגברנה הוראות הדין.