העקרונות לבחירה נכונה
בקרן השתלמות.

המדריך לקרן השתלמות

סוף סוף קיבלנו קרן השתלמות, תמיד אמרו לנו שמדובר בחיסכון שלפעמים טוב יותר מהעלאה בשכר
אבל את האמת לא כל כך הבנו את היתרונות. 

בכתבה הקצרה שלפניכם ננסה לפוגג את הערפל ולהציג את העקרונות לבחירה נכונה בקרן השתלמות.

אז קודם כל, למה כדאי לנו קרן השתלמות?

מדובר במכשיר חיסכון לטווח בינוני אשר נהנה מיתרונות של נזילות אחרי 6 שנים ולעיתים גם אחרי 3 שנים (קרן השתלמות שנפתחה לראשונה כאשר גיל החוסך הוא מגיל 60 ואילך) ומאפשרת לנו לנהל כסף במגוון מסלולי השקעות בפטור ממס רווח הון על התשואה (כמובן עד תקרה מסויימת).

קרן השתלמות, בניגוד לקופת גמל או קרן פנסיה, לא כל אחד יכול לפתוח, אלא רק מי שהינו עצמאי, או שכיר שמעסיקו החליט לפתוח עבורו קרן השתלמות. נכון שההחלטה אם לפתוח קרן השתלמות לעובד היא החלטה של המעסיק, אך חשוב לדעת כי זכותו הבלעדית של העובד היא להחליט היכן לנהל את כספי הקרן.

בחירה נכונה בקרן השתלמות

אז אם כבר קיבלנו או פתחנו קרן השתלמות, אלו הדברים שחשוב לבדוק לפני ההחלטה היכן לנהל את הקרן:

  • חשוב לבדוק ולקבוע את טווח השימוש שלנו בקרן ההשתלמות, מתי אנו מעוניינים לממש את הכסף ולאיזו מטרה. לאחר שנקבע זאת נוכל להגדיר לעצמנו את רמת הסיכון של ההשקעה בה אנו מעוניינים להיות.

  • חשוב לדעת כי חלקנו, לעיתים מבלי להבין עד הסוף, בודקים את התשואה אותה עשתה הקרן מבלי לבדוק את רמת הסיכון אליה הייתה חשופה. ידוע שככל שרמת הסיכון גבוהה יותר, ההסתברות לקבלת תשואה גם היא גבוהה יותר,אך כך גם להיפך ההסתברות לירידה בתשואה (נתונים אלו אפשר לבדוק באתר גמל נט).

  • בנושא זה של השקעות חשוב לדעת כי בשוק ההון קיימות שתי גישות לניהול השקעות:
    הגישה האקטיבית - גישה הדוגלת בהשקעה בעיקר במניות ובני"ע ספציפיים תוך כדי קניה ומכירה בהתאם למגמות הנחזות של השוק. הגישה הפאסיבית - דוגלת בכך שבהשקעה לטווח ארוך הסיכוי להכות את השוק לאורך זמן היא קטנה ועל כן מתרכזת בקניית מדדים שונים ומובילים ובמעקב אחרי תשואת המדד.

משמעות גדולה כמובן יש גם לעלות ניהול הכסף. השפעה של דמי הניהול לאורך זמן היא גדולה מאד ועל כן יש לדאוג כי דמי הניהול הינם דמי ניהול סבירים והוגנים. גם כאן מומלץ לבדוק את ממוצע דמי הניהול שגובה הקופה מכלל העמיתים (תוכל לבדוק זאת בדו"ח השנתי שלך אשר נמצא באזור האישי) וזאת בכדי לבדוק היכן אנו נמצאים ולבקש מהקופה לתקן במידת הנדרש. יחד עם זאת חשוב להבין כי דמי הניהול אינם מהות הכל.

 

ביום 30.6.19 מוזגה חברת הפניקס פנסיה בע"מ לחברת אקסלנס גמל והשתלמות בע"מ אשר שינתה את שמה להפניקס אקסלנס פנסיה וגמל בע"מ (להלן: "החברה")
החברה, עוסקת, בין היתר, בשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ פנסיוני), ולה זיקה למוצרים פנסיוניים המנוהלים על ידה. האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ ו/או המלצה לרכישת מוצר פנסיוני ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני בידי בעל רישיון עפ"י הדין, המתחשב בנתונים ובצרכים הפרטניים של כל אדם. האמור לעיל מובא למטרת אינפורמציה בלבד, הוא אינו מהווה מידע ממצה ומשמש כחומר רקע בלבד. כמו כן, האמור לעיל אינו מחליף את הוראות הרגולציה בנושא. במקרה של סתירה בין האמור לעיל לבין הוראות הדין, תגברנה הוראות הדין.