דף מידע בנוגע לנגיף הקורונה

מתמודדים עם אתגר מגיפת הקורונה

כל המידע שצריך לדעת בנושא חיסכון, פנסיה וגמל.

לקוחות יקרים,

אנו בתקופה מאתגרת ולא פשוטה. המשמעויות של אירוע התפשטות נגיף הקורונה משתנות מיום ליום ומשעה לשעה, מהאירועים ומההתפתחויות מושפעים כל תחומי החיים במדינה ובמשק, אשר משנה סדרי עבודה, ומכתיבה התנהלות מותאמת לתנאי השוק המשתנים, בכל התחומים, במערכת החינוך, הפנאי הבילוי, בעסקים, במערכת הפיננסית ובשוק ההון.

הפניקס אקסלנס פנסיה וגמל ריכזה עבורכם את התשובות לשאלות נפוצות, בתחומי הפנסיה, קופות הגמל וקרנות ההשתלמות.

שאלות ותשובות בנושאי פנסיה מקיפה

החיסכון הפנסיוני של כולנו מושקע בניירות ערך ולכן הירידות בשווקים משתקפות בו. למרות שהתקשורת נוהגת להבליט את הירידות בשוק המניות חשוב לזכור שהתיק הפנסיוני של מרבית החוסכים כולל הרבה נכסים נוספים, שברובם תנודתיים פחות ממניות וירדו פחות, כדוגמת נדל"ן, אג"ח ממשלתיות וגם יש בו חשיפת מט"ח שממתנת את הירידות בנכסים בחו"ל.
עוד נקודה שכדאי לשים לב אליה היא שההפקדות הפנסיוניות מבוצעות ב"מנות" לאורך שנים. בכל חודש אנו מפקידים כסף נוסף לפי המחירים הנוכחיים. מכאן, שאדם שעתיד לצאת לפנסיה בעוד כ-20 שנה, לדוגמא, ממצע עכשיו את אחזקותיו במחירים נוחים יותר.

אין מסלול השקעה "נכון". למסלולי ההשקעה מאפיינים שונים, שבראשם תנודתיות ותשואה גלומה, ולכל חוסך מסלול שמתאים למאפייניו, למשל טווח הזמן עד לפרישה ורמת התנודתיות שהוא מוכן נפשית לחוות בפרק זמן קצר. אנו נתקלים במהלך הירידות בשני סוגי מקרים של אנשים ששוקלים לשנות מסלול. קבוצה אחת הם אלה שהבינו שהם במסלול שלא מתאים להם, בגלל תנודתיות גבוהה, והקבוצה השניה של כאלה שמעוניינים דווקא כעת לעבור למסלול תנודתי יותר, בניסיון להשיג לתיק הפנסיוני שלהם ני"ע במחירים נמוכים משמעותית מאלה שאפיינו אותם בשנים האחרונות. להערכתנו, אדם שעוד נותרו לו שנים רבות עד לפרישה, המעביר את חסכונותיו כעת למסלול השקול למזומן, נוהג בפזיזות.

במידה והינך מבקש בכל זאת לשנות את מסלולי ההשקעה:

  • במוצרי הגמל וההשתלמות אנא היכנס לאיזור האישי באתר  ניתן לבצע את הפעולה באופן דיגיטלי, פשוט וקל.
  • במוצרי הפנסיה, ניתן להוריד את הטופס "בקשה לשינוי מסלולי השקעה" לפי סוג הפוליסה בקישור הבא: https://www.fnx.co.il/ituran/forms/
    ואת הטופס לשלוח לתיבת המייל: f1@fnx.co.il

בתקופת החופשה ללא תשלום המעסיק מפסיק לשלם את הכספים לקרן הפנסיה. תוכל לשמור על רצף הזכויות הפנסיוניות שלך באמצעות הפקדות עצמאיות או באמצעות הסדר ריסק (הסדר ריסק הוא הסדר תשלומים מופחתים לשמירה על הכיסויים הביטוחיים).

בקרן הפנסיה קיימת אורכת ביטוח למשך 5 חודשים באופן אוטומטי כך שתישאר בכיסוי ביטוחי כפי שהיית במועד הפסקת התשלום האחרון על ידי המעסיק. במהלך תקופה זו התשלום עבור הכיסוי הביטוחי ימומן מתוך הצבירה הקיימת בחשבונך, כך שאינך נדרש לתשלום באופן פרטי בתקופה זו .
במקרה בו תקופת החל"ת מתארכת מעבר ל 5 חודשים, יש לפנות לחברה או לסוכן הביטוח שלך, ולבקש לערוך הסדר ריסק.
לתשומת ליבך, לא ניתן לערוך הסדר ריסק לאחר חלוף 5 חודשים ממועד ההפקדה האחרונה (קרי בסיום אורכת הביטוח האוטומטית) ועל כן חשוב להתחיל בביצוע התשלומים לפני שחלפו 5 חודשים מהמועד האחרון שבו המעסיק הפקיד הפקדה לקרן הפנסיה.

לצורך ביצוע הסדר ריסק בתקופת החופשה ללא תשלום עליך להעביר טופס בקשה לריסק זמני שם הטופס "בקשה להסדר ביטוחי בהפניקס." הקישור להורדת הטופס הוא: https://www.fnx.co.il/ituran/forms
על מנת שנוכל למלא את בקשתך יש למלא את כל הפרטים הנדרשים בטופס, לרבות אמצעי גבייה ולצרף את כל המסמכים הרלבנטיים (ככל שישנם).

לצורך ביצוע הפקדות עצמאיות לביטוח הפנסיוני שלך בתקופת החופשה ללא תשלום עליך להעביר בקשה בכתב, אמצעי תשלום, וקביעת הסכום המבוקש לתשלום.

טפסים יש לשלוח לתיבת המייל F1@fnx.co.il

 

באתר המידע האישי של החברה תוכל לראות מידע מעודכן לגבי יתרות הכספים שלך.
יש ללחוץ על כפתור "כניסה לחשבונך" באתר החברה ולעבור הליך זיהוי קצר. לאחר חיבורך לאזור המידע האישי שלך באתר החברה באפשרותך למצוא את כל המידע המבוקש.

לקבלת מידע אישי אודות קופות הגמל, קרנות ההשתלמות וקרנות הפנסיה לחץ כאן

 

הנך רשאי לפדות את הכספים שהצטברו עבורך גם לפני גיל פרישה כסכום חד פעמי.
עם זאת, לתשומת ליבך כי פדיון חלקי או מלא פוגע בצבירת הכספים בקצבת הזקנה שתשולם לך וכן עלול לפגוע בכיסוי הביטוחי לנכות ופטירה.

שים לב כי בעת משיכת כספים מרכיב התגמולים קיים ניכוי מס בשיעור של 35% או בגובה המס השולי התואם את הכנסותיך, הגבוה מבין השניים.
כמו כן, כספי הפיצויים ניתנים למשיכה עם סיום יחסי עובד-מעסיק ושיעור המס בגינם יקבע בהתאם להנחיות פקיד שומה ו/או בהתאם לטופס 161 שקיבלת מהמעסיק.

אם בכל זאת החלטת למשוך את הכספים הצבורים שלך עליך לחתום על טופס משיכת כספים.
למשיכת כספי פיצויים מקרן הפנסיה - לטופס לחץ כאן 
למשיכת כספי תגמולים מקרן הפנסיה - לטופס לחץ כאן 

ולצרף: טופס 161 (אשר מולא על ידי המעסיק), צילום צק, צילום תז, הודעת עזיבת עבודה ושחרור הכספים.
את הטפסים יש לשלוח לתיבת המייל F1@fnx.co.il

למשיכת כספים מקרן השתלמות - לחץ כאן 

למשיכת כספים מקופת גמל - לחץ כאן 

משיכת כספים מקרן פנסיה/ קופת גמל/ קרן השתלמות - תבוצע תוך 4 ימי עסקים מיום קבלת הבקשה מלאה במשרדי החברה.

יצוין כי יום קבלת המסמכים בחברה אינו נחשב כיום עסקים.