בית השקעות אקסלנס
הדפסה
 מסחר בארה"ב

מסחר בבורסה האמריקאית - המדריך למסחר בארה"ב

מסחר בארה"ב

בדומה לתחומים אחרים בחיים גם בשוק ההון, לעיתים המסחר בבורסה המקומית לא תמיד מספק אותנו ואנו שואפים להגיע אל ארץ האפשריות הבלתי מוגבלות, היא ארה"ב.

צורך זה מובן ולגיטימי לאור העובדה ששוק ההון הישראלי כולל בורסה אחת בלבד, הבורסה לניירות ערך בת"א, בה אפשרויות המסחר עשויות להיות מצומצמות עבור המשקיע שצבר ניסיון ומעוניין כעת לצלול לעומק בתחום המסחר בניירות ערך, הן מבחינת מגוון החברות והיצע התעשיות הנסחרות בה, הן מבחינת נפח המסחר והן מבחינת היצע המוצרים הפיננסים.

לאור כך, מובן מדוע פני המשקיע נשואות אל ארה"ב, שעדיין מחזיקה בתואר הלא רשמי של מעצמת - העל היחידה בעולם. ארה"ב, הפועלת בשיטה הכלכלית הקפיטליסטית הטהורה, מהווה את הכלכלה הגדולה והמרכז הפיננסי הגדולים והחשובים בעולם, כאשר הדולר הוא המטבע הנפוץ ביותר ובאמצעותו נעשות מרבית העסקאות בעולם.

המסחר בשוק ההון הוותיק והמשוכלל של ארה"ב, פותח בפני המשקיע מגוון עצום של מוצרים פיננסיים פשוטים ומורכבים כגון מניות, אג"ח, אופציות, חוזים, תעודות סל ועוד.
כמו כן, המסחר בארה"ב מתאפיין בהיקפי מסחר גדולים המעניקים נזילות גבוהה למרבית הנכסים הסחירים בה.
מאפיינים אלו הופכים את המסחר בארה"ב למוביל ולאטרקטיבי ביותר בתחום הפיננסי, כך שאין כמעט חברות ציבוריות גדולות שאינן נסחרות בבורסות האמריקאיות השונות ונהנות באמצעותו מחשיפה, נזילות ועוד.

בארה"ב קיימות מספר רב של בורסות:


New York Stock Exchange
) NYSE
)
היא הבורסה הבולטת והחשובה ביותר, הנמצאת ב Wall Street, שם הרחוב שהפך למייצג את המסחר בבורסה בארה"ב. הפעילות בבורסה מתבצעת בשיטת המכירה הפומבית, באמצעות Specialists, כאשר כל פעילות של מסחר במניה מבוצעת באמצעות Specialist אחד בלבד. ה- Specialist מפרסם מחירי קניה ומכירה למניה שאותה הוא מייצג, ורק חברי בורסה (ברוקרים) יכולים לקנות ממנו או למכור לו, עבור לקוחותיהם. במקרים מסוים עשוי ה- Specialist לפעול מטעם עצמו ולא כמתווך בין חברי הבורסה. כלומר, במצב שבו שאין קונה או מוכר למניה ועלולה להתבצע עסקה במחיר חריג ימכור או יקנה ה- Specialist את המניה עבור עצמו בכדי להבטיח מסחר תקין.


THE NATIONAL ASSOCIATION OF SECURITIES DEALERS AUTOMATED QUOTATION SYSTEM) NASDAQׁׁׂ)
היא הבורסה השנייה בגודלה. בבורסה זאת מתבצע המסחר בשיטה אלקטרונית, שלא כמו במסחר ב-NYSE שבה העסקאות מתבצעות בזירת המסחר.
סף הקבלה בבורסה זאת נמוך מבורסת NYSE.

נאסד"ק מהווה שוק למסחר מקוון הפועל באמצעות "עושי שוק" (Market Makers). לכל מניה שנסחרת בה יש מספר "עושי שוק" המוכרים וקונים את המניה במהלך כל שעות המסחר. תפקידם הוא להבטיח מסחר שוטף במניות, עליהן הם אחראיים. לאורך כל שעות המסחר הם מצטטים מחירים (Ask ו- Bid) לקונים ולמוכרים ובאמצעות כך פועלים למסחר שוטף בנייר הערך. "עושי השוק" מצטטים מחיר קנייה גבוה ממחיר מכירה. ככל שהנכס סחיר יותר ייקטן הפער בין הביקוש להיצע.


AMERICAN STOCK EXCHANGE) AMEX)
היא הבורסה השלישית בגודלה, הממוקמת בניו יורק, בה מתקיים מסחר אלקטרוני מהמתקדמים בעולם והיא הבורסה השנייה בגודלה בארה"ב מבחינת שווי שוק. היא דומה לבורסה בניו יורק אך קטנה ממנה ויש בה מגוון רחב של מניות ומכשירים פיננסיים מתקדמים, בעיקר מניות של חברות קטנות יותר מאלו הנסחרות ב-NYSE.

Chicago Board Option Exchangeׁ) CBOE)
הינה בורסת החוזים בשיקאגו המאחדת שתי בורסות נפרדות, CBOT (Chicago Board Of Trade) בורסה למסחר באופציות ובחוזים עתידיים, ו- CME (Chicago Mercantile Exchange) בורסה לנגזרים בסחורות, מטבעות ושערי ריבית. היא מהווה את הבורסה הגדולה בעולם למסחר בנגזרים .


Over The Counter Bulletin Board) OTCBB)
הינה בורסה המהווה שוק ממוחשב למסחר למניות בעלות שווי שוק וסחירות נמוכים מאוד שלרוב נפלטו מהבורסות הגדולות, כיוון שהחברות מאחוריהן לא הצליחו לעמוד בתנאי הסף של הבורסות בהן נסחרו. הסטנדרטים לרישום למסחר בה מקלים, הרגולציה מועטה, חובת הדיווח רופפת ומחזורי המסחר דלילים.

בהיבט הטכני של מתן פקודות המסחר, למעשה אין כמעט הבדל בין המסחר בבורסה בישראל לבין הבורסות בארה"ב. כיום, המסחר מתבצע מהבית באמצעות האינטרנט ובהחלט ניתן לרכוש מניות בכמה בורסות במקביל. ניתן להרכיב תיק השקעות המורכב מניירות ערך הנסחרים בבורסה בישראל לצד ניירות ערך הנסחרים בבורסה בארה״ב, כאשר פיזור ההשקעות עשוי להפחית את הסיכון.

לסיכום, המסחר בארה"ב והיקף הפעילות שבו עשויים להיות אטרקטיביים יותר עבור משקיעים המעוניינים בהזדמנויות השקעה ייחודיות, בענפי תעשיה מגוונים ובריבוי פעולות לטווח קצר, דברים שהמסחר בשוק ההון הישראלי לבדו אינו יכול לספק.
מעוניין לסחור באקסלנס?
הזן פרטיך ונחזור אליך
השדות המסומנים בכוכבית הינם חובה *
שם:
טלפון:
דוא"ל:
מעוניין במידע על:
submit

הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לכותבים ולאקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") אין עניין אישי בנושא הסקירה. האמור לעיל הנו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.

למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס www.xnes.co.il . כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.