בית השקעות אקסלנס
הדפסה
 סקירות שבועיות

סקירה שבועית לתאריך 29.05.2017

בוא הביתה 

מאת מחלקת מחקר ואסטרטגיה
עורך: יניב חברון, כלכלן ראשי, מחלקת מחקר ואסטרטגיה


בנימה אישית:
התקשורות בארה"ב מחכה לטראמפ בסיבוב, אבל זה לא חדש, היא חיכתה לו גם לפני הבחירות בארה"ב. הוא מצידו מרוויח את לחמו ביושר, הרי לאורך כל הדרך הוא התריס והאשים את התקשורת בסיקור חד צדדי ומגמתי. בינתיים כולם מחכים לחזרתו הביתה, להתפתחויות נוספות בחקירה הנוגעת לערוץ התקשרות עם פוטין שפתח עבורו לכאורה חתנו. כולם ירצו לראות כיצד יתמודד עם התקציב, או יותר נכון עם הכישלון בהעברתו, האם זה יכשיל גם את תוכנית המיסים, שהיתה חוד החנית של מצע הבחירות שלו? ובשורה התחתונה, בתקשורת האמריקאית יחכו לרגע שבו יוכלו לצלוב אותו.

למרות זאת אני חושב שרצוי שלא לחכות יותר מדי לאותו 'קרב בידיים פתוחות'. לדברים ומשברים מהסוג הזה יש נטייה טבעית להסתדר טוב יותר ומהר יותר מכפי שאנחנו יודעים לתכנן. כנראה שהשבועות הקרובים יהיו פחות מלטפים עבור טראמפ, אבל ברגע שזה יעבור תתכוננו לעליית תשואות חדה, שתוביל להפסדים לא נעימים בתיק האג" ח שלכם, כן זה הסולידי, ואם השוק יאבד גובה עד אז, הוא עשוי להחזיר את זה במהירות יחסית.

תשואות האג"ח היום, הן בארה"ב והן באירופה, שוות כמה עשרות פיספסים יותר, וכל מה שמעכב אותן הוא החשש מפני התפתחויות פחות טובות עבור ממשל טראמפ והתוכניות הכלכליות שלו. הכלכלה בארה"ב בסך הכל טובה, וכולם מחכים להשלכות הכלכליות והאינפלציוניות של תוכנית המיסים. באירופה הנתונים ממשיכים להשתפר וכנראה שהתשואות שם רק מחכות לאיתות מאלו האמריקאיות כדי לעלות בחדות.

לכן אם נראה לכם שהעקומים הפכו שטוחים מעט לאחרונה, אתם לא טועים, רק אל תתרגלו לזה יותר מידי.

  • רמת התשואות בארה"ב נמוכה מדי. חשש מפני התפתחויות פחות טובות עבור ממשל טראמפ ועבור תוכניותיו הכלכליות מונעים מהן כרגע לעלות.
  • כפי שזה נראה כרגע בפד יכריזו על העלאת ריבית בהחלטת הריבית בעוד שבועיים. בנוסף, צפויים להתחיל בפעולות לצמצום נפח המאזן של הבנק המרכזי עד לסוף השנה.
  • הבית הלבן פרסם את הצעת התקציב של טראמפ וממשלו. ההצעה הכילה הערכות צמיחה אופטימיות במיוחד וקיצוצים בהוצאות הממשלה שגררו ביקורת ציבורית. במתכונתה הנוכחית סביר שההצעה לא תעבור את מבחן הסנאט
  • השיפור בנתונים הכלכליים בגוש האירו נמשך. השבוע היו אלה מדדי מנהלי הרכש שעלו לשיא של 6 שנים. ב-ECB לא משנים כרגע את נימתם היונית, אך במידה והנתונים ימשיכו להשתפר הם יתקשו לשמר את המסר.
  • המשך שיפור בנתונים הכלכליים באירופה ונימה יונית מעט פחות בהחלטת הריבית בחודש יוני צפויים לתמוך בעלייה ברמת התשואות גם בגוש האירו.
  • חברות קרטל אופ"ק ויצרניות הנפט שאינן בקרטל הכריזו על המשך הקפאת התפוקה ב-9 חודשים נוספים. ההכרזה גררה ביום חמישי ירידה חדה במחירי הנפט בעולם.
  • בישראל- נתוני המאקרו ממשיכים להעיד כי הכלכלה הישראלית איתנה. בבנק ישראל בחרו השבוע להדגיש גם את הסיכונים הקיימים למשק וליציבות מערכת הבנקאות בפרט.
  • עלייה ברמת התשואות בעולם לא תפסח גם על שוק האג"ח המקומי. עם זאת, כרגע נראה שתשואות שוק האג"ח בישראל ימשיכו להיות עמידות בהשוואה לעולם.

לסקירה המלאה
לחץ כאן 

הכתבה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לכותבים/לאקסלנס אין ענין אישי בנושא הכתבה.
גילוי נאות
האמור לעיל הינו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור בסקירה זו משקף את דעותיהם והערכותיהם של עורכי הסקירה אשר שמם מופיע בגוף הסקירה ואינו משקף בהכרח את עמדתה הרשמית של אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס נשואה. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר, לרבות מידע שנאסף ונערך על ידי עורכי הסקירה ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שעורכי הסקירה ו/או החברה ביצעו בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. סקירה זו אינה מהווה אסמכתא ו/או אישור כלשהם למהימנות ולנכונות המידע האמור. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. הדעות והתחזיות האמורות לעיל, עשויות להשתנות ללא כל מתן הודעה נוספת. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו. קבוצת אקסלנס, אשר הינה חלק מקבוצת דלק, עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. כמו כן, חברות בשליטתה ובעלי מניותיה, או גורמים אחרים הקשורים עמה באופן זה או אחר מחזיקים או עשויים להחזיק, מעת לעת, במישרין ו/או בעקיפין בניירות ערך או נכסים פיננסיים הקשורים לסקירה זו. למידע אודות היותן של חברות מקבוצת אקסלנס בעלות רשיון שיווק השקעות ולא ייעוץ השקעות ולגילוי נאות אודות זיקתן של החברות האמורות לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס נשואה – www.xnes.co.il. כל הזכויות בסקירה זו שייכות לאקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מאקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.