בית השקעות אקסלנס
הדפסה
 

הדיור נתן והדיור לקח

הסבר מדד אפריל ותחזיות מאת אביתר בן דוד, מחלקת מחקר ואסטרט


מדד חודש אפריל עלה ב- 0.2%

מדד המחירים לצרכן לחודש אפריל עלה ב-0.2%, נמוך מהתחזית שלנו לעלייה של 0.4% ומתחזיות הקונצנזוס לעלייה של 0.3%. ב-12 החודשים האחרונים עלה המדד הכללי ב-0.7%, זאת בהשוואה לעליה של 0.9% ב-12 החודשים שהסתיימו במרץ.

הסעיפים הבולטים במדד חודש אפריל:
 • סעיף המזון (ללא ירקות ופירות) עלה ב-0.1%
 • מדד מחירי פירות טריים עלה ב-5.5
 • מדד מחירי תרבות ובידור עלה ב1.5% עיף הדיור ירד ב-0.1%.
 • מדד מחירי הדירות (לא במדד) ירדו ב-0.5% מדד מחירי ריהוט וציוד לבית ירד ב-0.3%
 • מדד מחירי הלבשה והנעלה עלה ב-1.3%. בניכוי השפעות עונתיות ירד המדד ב-0.9%.
 • מדד מחירי התחבורה והתקשורת עלה ב-0.4%

  הדיור נתן והדיור לקח - בתחילת השבוע הפחתנו את תחזית האינפלציה השנתית שלנו על רקע העלייה החדה בהסתברות לביטול חוק 'מס דירה שלישית' וההשפעה השלילית הנגזרת מהפעולה על השינוי שצפינו במהלך השנה במחירי השכירות בארץ. עם זאת, אם לשפוט על פי מדד חודש אפריל, נראה שבעלי הדירות עצרו את מגמת העלאות המחירים כבר לפני כחודש. ייתכן כי הירידה במחירי השכירות בחודש אפריל היתה לא יתר מגדר תיקון לעליות שהציג הסעיף בחודשיים הקודמים. ייתכן כי הסיבה עמוקה יותר, וקשורה לרצון בעלי הדירות להמתין לתשובת בג"ץ בנושא חוק 'מס דירה שלישית' טרם הם ממשיכים להעלות את שכר הדירה לשוכריהם. כך או אחרת, הירידה בסעיף הדיור (0.1%-) היוותה את הטריגר המרכזי לעלייה המתונה יחסית של השורה העליונה, ואינה מעידה על שאר הסעיפים שדווקא עלו בהתאם לציפיות המוקדמות (ואף מעבר).

  במקביל למחרי השכירות, מי שעוד בלטו מאוד בהקשר הנדל"ני היו מחירי הדיור עצמם שירדו זה החודש השני ברציפות. ואם להיות מעט מדוייקים יותר, רשמו את שיעור הירידה החד ביותר מאז ספטמבר 2013 (0.5%-), זאת לאחר ירידה של 0.1% בחודש שעבר. גם שיעור העלייה השנתי התמתן בחדות, וירד לרמה הנמוכה מזה שנתיים (4.7% מרמה של 6.0% לפני חודש). אז נכון שהנתונים עוד עשויים להתעדכן בחדות (ראו הירידה החדה של 1.2% שדווחה במדד חודש ינואר ומאז התעדכנה כלפי מעלה בחדות), אך עדיין אי אפשר להתעלם מ'ניחוח' שינוי הציפיות שעושה רושם של 'מתחיל לחלחל' אל תוך שוק הנדל"ן המקומי. מצד שני, עד כמה שהיינו רוצים להמשיך ולכתוב על ציפיותינו להמשך המגמה, ההחלטה האחרונה של בג"ץ מגדילה מאוד לתפישתנו את ההסתברות דווקא להיפוך בה.

  שאר הסעיפים "התנהגו יפה" ואף יותר. כמדי שנה חופשת הפסח היוותה את הטריגר לעלייה החדה במחירי החופשות בישראל ומחוצה לה. כך לדוגמא רשמו מחירי הנופש והטיולים עלייה חדה במיוחד (15%), שהיתה גבוהה גם מההערכה החיובית שלנו. ולא רק מחירי החופשות בארץ התייקרו. למרות חוזקתו של השקל, גם מחירי הנסיעות והטיסות לחו"ל רשמו עלייה נאה (4.4%) ודחפו את סעיף התחבורה והתקשורת כלפי מעלה. בנוסף, מי שממשיך להפתיע לחיוב הוא סעיף המזון, שחזר לעלות בתקופת חג הפסח, ובשקט בשקט ממשיך להציג שיעורי עלייה חיוביים, גם אם עדיין לא סופר- חזקים. מלבד כל אלו השפעה חיובית נוספת התקבלה מהעלייה החדה במדד מחירי הפירות (כצפוי), זאת בעיקר תודות לקפיצה החריגה במחירי הבננות והאבוקדו במהלך חודש אפריל.

  אז בשורה התחתונה, מדד חודש אפריל היה נמוך מהציפיות והדגיש את ההשפעה האדירה שיש לסעיף הדיור על שיעור עליית המחירים הכללי. חשוב לשים לב שעל אף הפתעות חיוביות מצדם של לא מעט סעיפים, הירידה המפתיעה שהציג סעיף הדיור לקחה את המדד כולו כלפי מטה. נקודה זו חשובה, משום שבהינתן מצב בו יבוטל חוק 'מס דירה שלישית', בהחלט ייתכן שלאינפלציה בישראל עוד יקח קצת זמן עד שתחזור לבקר...

  מדד חודש מאי צפוי לעלות ב-0.3%

  בניגוד לשנים קודמות, סעיף ההלבשה וההנעלה צפוי השנה להוות את אחד העוגנים המרכזיים לאינפלציה במדד חודש מאי. הסיבה הנה טכנית בעיקרה ונובעת משינוי המתודולוגיה אותו ביצעה השנה הלמ"ס במדידת מחירי פרטי הקיץ. גם מחירי הירקות והפירות צפויים לעלות, זאת מתוקף העונתיות המאפיינת אותם בתקופה זו של השנה. ולמרות כל אלו אין ספק כי הסעיף שירכז את מירב העניין במדד חודש מאי יהיה סעיף הדיור. עונתית, נוהג הסעיף לעלות בתקופה זו. עם זאת, בהינתן עננת אי הוודאות סביב ביטולו של חוק 'מס דירה שלישית' (שלתפישתנו ההסתברות לביטולו עלתה משמעותית) בהחלט ייתכן שהפעם יפתיע הסעיף דווקא כלפי מטה, ויציג תיקון מסויים לעליות החדות יחסית שהציג במדדי פתיחת השנה (בהשפעת החלתו של החוק כבר בחודש ינואר)..


  תחזית מדד חודשים מאי - יולי

  16.05.2017

  תחזית

  הערות

  מאי

  0.3%

  עליה במחירי ההלבשה וההנעלה ובמחירי הפירות והירקות

  יוני

  0.0%

  יציבות במחירי ההלבשה וההנעלה, ירידה במחירי הדלק?

  יולי

  0.2%

  עליה עונתית במחירי הדיור, ירידה במחירי ההלבשה וההנעלה

  *12 חודשים הבאים              

  0.8%                

  מאי 17 - אפריל 18


  תחזית עשויה להשתנות במהירות והיא רגישה מאד לשינוי הדולר ומחירי האנרגיה.

   

  הכתבה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לכותבים/לאקסלנס אין ענין אישי בנושא הכתבה. האמור לעיל הינו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור בסקירה זו משקף את דעותיהם והערכותיהם של עורכי הסקירה אשר שמם מופיע בגוף הסקירה ואינו משקף בהכרח את עמדתה הרשמית של אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס נשואה. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר, לרבות מידע שנאסף ונערך על ידי עורכי הסקירה ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שעורכי הסקירה ו/או החברה ביצעו בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. סקירה זו אינה מהווה אסמכתא ו/או אישור כלשהם למהימנות ולנכונות המידע האמור. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. הדעות והתחזיות האמורות לעיל, עשויות להשתנות ללא כל מתן הודעה נוספת. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו. קבוצת אקסלנס, אשר הינה חלק מקבוצת דלק, עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. כמו כן, חברות בשליטתה ובעלי מניותיה, או גורמים אחרים הקשורים עמה באופן זה או אחר מחזיקים או עשויים להחזיק, מעת לעת, במישרין ו/או בעקיפין בניירות ערך או נכסים פיננסיים הקשורים לסקירה זו. למידע אודות היותן של חברות מקבוצת אקסלנס בעלות רשיון שיווק השקעות ולא ייעוץ השקעות ולגילוי נאות אודות זיקתן של החברות האמורות לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס נשואה – www.xnes.co.il. כל הזכויות בסקירה זו שייכות לאקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מאקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.