בית השקעות אקסלנס
הדפסה


ניצני אינפלציה? הסבר מדד פברואר ותחזיות


מדד חודש פברואר נותר ללא שינוי, 0%
מדד המחירים לצרכן לחודש פברואר נותר ללא שינוי, גבוה מתחזיות הקונצנזוס ומהתחזית שלנו. ב-12 החודשים האחרונים עלה המדד הכללי ב-0.4%, זאת בהשוואה לעליה של 0.1% ב-12 החודשים שהסתיימו בינואר.

הסעיפים הבולטים במדד חודש פברואר:
  • סעיף המזון (ללא ירקות ופירות) עלה ב-0.3%
  • מדד מחירי פירות טריים עלה ב-10.3%
  • סעיף הדיור עלה ב-0.3%. מדד מחירי הדירות (לא במדד) עלה ב-0.5%
  • מדד מחירי ריהוט וציוד לבית עלה ב-0.6%
  • מדד מחירי הלבשה והנעלה ירד ב-5.3%. בניכוי השפעות עונתיות ירד המדד ב-0.1%.
  • מדד מחירי התחבורה והתקשורת ירד ב-0.6%
סימנים של אינפלציה- בפעם הראשונה מזה מי יודע כמה חודשים אפשר להגיד שיש תחושה מעט יותר אינפלציונית באוויר. זה לא רק מדד מחירי המזון שמפתיע חודש שני ברציפות כלפי מעלה, אלא העובדה שההפתעות החיוביות כללו מספר לא מבוטל של סעיפים.

אבל לפני שנתייחס לסעיפים שהפתיעו אין ספק שאת העניין הגדול ביותר מרכז במדד הנוכחי סעיף הדיור ובייחוד מדד מחירי הדיור (אינו כלול במדד).
לאחר שיעור עלייה מאכזב למדי בשנה האחרונה קפץ סעיף הדיור בחודש פברואר ב-0.3%, גבוה מהעונתיות המאפיינת אותו, מה שלקח את שיעור העלייה השנתי לרמה של 1.7%. יש שיגידו שהעלייה המפתיעה היא תיקון לשיעורי העלייה המתונים שהציג הסעיף בחצי השנה האחרונה. אנו טוענים, כי זוהי תחילתה של השפעת חוק מס על דירה שלישית, שאמנם תקוע כרגע בבג"ץ אבל הביא כבר רבים מבעלי הדירות להעלות את שכר הדירה לשוכריהם. הנקודה השניה נוגעת למדד מחירי הדיור, אותו מדד שרשם בחודש הקודם את שיעור הירידה החד ביותר בעשור האחרון (ומאז הספיק להתעדכן כלפי מעלה לירידה של 0.5% בלבד). הפעם הוא רשם עלייה של 0.5% והזכיר לכולם, ולאוצר במיוחד, שהדרך לשינוי במגמת עליית המחירים עדיין ארוכה. שוק הדיור עדיין לא נכנס להקפאה. ההבטחות של משרד האוצר להצפה בבנייה וחוק מס דירה שלישית, שאמנם גרר כאמור עלייה במחירי השכירות אך עדיין לא חדר לכיסם של המשקיעים, לא הצליחו להרחיק בינתיים את הרוכשים מהשוק. אל תטעו, אנחנו בטוחים שמס דירה שלישית ועליית הריבית על המשכנתא יובילו בסופו של דבר את רוכשי הדירות אל הגדר בדומה למה שהתרחש בתקופת ההמתנה לחוק מע"מ אפס. התנודתיות במחירי הדיור עדיין לא מאפשרת לקבוע מגמה ברורה אבל זה יקרה. אסור לשכוח את הנתונים האחרונים של משרד האוצר שהציגו קיפאון של ממש בשוק הדיור למגורים. בשנת 2014 קיפאון דומה הוביל לירידת מחירים של 1.1% בחודשיים. אמנם מייד לאחר מכן התקבל תיקון חד שמחק את הירידה כליל, אך כאן גם נכנס למשוואה ביטולו של מע"מ אפס על רקע התפרקותה של הממשלה. אם באוצר רוצים באמת לטפל ברמות המחירים הגבוהות (ולא רק לדבר) הם יהיו חייבים לממש את תוכניותיהם ולפעול בעוצמה להמשך הגדלת ההיצע המקומי. לאחר שנים של אכזבות הציבור לא יהיה סלחן לכישלון נוסף. גם באוצר מבינים זאת טוב מאוד.

ונחזור אל שאר הסעיפים. אז סעיף המזון ממשיך במגמת העלייה, והחודש הוסיף לערכו 0.3%. עוד בסקירה השנתית הדגשנו את הצפי להקשחת גמישותם של הקמעונאים בכל הנוגע למחירים, בעיקר בשל השפעת העלייה במחירי הסחורות בעולם. בינתיים נראה, כי הם הופכים לקשוחים אפילו יותר ממה שאנו הערכנו. מלבד סעיף המזון, גם סעיף הירקות והפירות עלה בחדות (3.9%), זאת בתמיכת מדד מחירי הפירות הטריים שקפץ בחודש פברואר ב-10.3%. מי שעוד הפתיע לטובה בחודש החולף, היה מדד הריהוט והציוד לבית. אמנם משקלו הכללי עומד על קצת פחות מ-4%, אך שיעור העלייה שהציג היה כפול מהערכתנו המוקדמת (0.6%). אמנם ההשפעה על השורה העליונה יחסית זניחה, אך במידה ותימשך היא עשויה להעיד על תחילתה של מגמה.

אז בשורה התחתונה בבנק ישראל יהיו בהחלט מרוצים מהמדד הנוכחי. רמת האינפלציה המקומית עדיין נמוכה, ונמוכה משמעותית מרמתה במדינות מערביות אחרות. עם זאת לאחר 3 שנים של דפלציה, גם אינפלציה שנתית של 0.4% משמחת מאוד את מקבלי ההחלטות שם. בשבועות האחרונים סבל האפיק הצמוד מירידה חדה בציפיות האינפלציה. אין ספק שהמדד המפתיע והאפשרות להפחתת מסים ישירים במקום הפחתת מע"מ תגרור עלייה בסנטימנט כלפי הצמודים בימים הקרובים. מי שעשויה לטרוף את הקלפים שוב היא אותה החלטת בג"ץ בשבוע הבא בנוגע לחוקיותו של המס על דירה שלישית. במידה וההחלטה תאושר סופית, אנו בטוחים שגם הצמודים יתחילו לתפקד בצורה הרבה יותר טובה.

מדד חודש מרץ צפוי לעלות ב-0.2%
לאחרונה הכריזה הלמ"ס כי החליטה לשנות את אופן מדידת פרטי הקיץ השייכים לסעיף ההלבשה וההנעלה. בשונה מבעבר, החלה מדידת הפריטים להיעשות כבר החודש (במקום בחודש אפריל) מה שצפוי להוסיף לשורה העליונה כ-0.1%. בנוסף, בניגוד למגמה בחצי השנה האחרונה אנו מעריכים כי סעיף הדיור יציג עלייה חדה (כ-0.7%), מה שצפוי לתמוך גם כן בשורה העליונה. גם סעיף הדלקים לא צפוי להכביד, שכן למרות שרשם ירידה של קצת פחות מ-1% זו אינה בעלת השפעה מהותית על המדד הכללי. אז בשורה התחתונה מדד חודש מרץ צפוי לעלות, ולשפר את הסנטימנט המגמם של עליות המחירים המקומיות.

תחזית מדד חודשים פברואר - אפריל
16.03.2017 תחזית הערות
מרץ 0.2% עליה במחירי הדיור ועלייה במחירי ההלבשה וההנעלה
אפריל 0.3% עלייה במחירי הדיור ובמחירי התרבות והבידור
מאי 0.2% עלייה במחירי הדיור
*12 חודשים הבאים               0.8%                 מרץ 17 - פברואר 18

תחזית עשויה להשתנות במהירות והיא רגישה מאד לשינוי הדולר ומחירי האנרגיה.

 
הכתבה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לכותבים/לאקסלנס אין ענין אישי בנושא הכתבה.
גילוי נאות
האמור לעיל הינו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור בסקירה זו משקף את דעותיהם והערכותיהם של עורכי הסקירה אשר שמם מופיע בגוף הסקירה ואינו משקף בהכרח את עמדתה הרשמית של אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס נשואה. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר, לרבות מידע שנאסף ונערך על ידי עורכי הסקירה ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שעורכי הסקירה ו/או החברה ביצעו בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. סקירה זו אינה מהווה אסמכתא ו/או אישור כלשהם למהימנות ולנכונות המידע האמור. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. הדעות והתחזיות האמורות לעיל, עשויות להשתנות ללא כל מתן הודעה נוספת. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו. קבוצת אקסלנס, אשר הינה חלק מקבוצת דלק, עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. כמו כן, חברות בשליטתה ובעלי מניותיה, או גורמים אחרים הקשורים עמה באופן זה או אחר מחזיקים או עשויים להחזיק, מעת לעת, במישרין ו/או בעקיפין בניירות ערך או נכסים פיננסיים הקשורים לסקירה זו. למידע אודות היותן של חברות מקבוצת אקסלנס בעלות רשיון שיווק השקעות ולא ייעוץ השקעות ולגילוי נאות אודות זיקתן של החברות האמורות לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס נשואה – www.xnes.co.il. כל הזכויות בסקירה זו שייכות לאקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מאקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.