בית השקעות אקסלנס
הדפסה


"ריבית שלילית באמת עובדת" - האמנם?

                                  יום שני - 15/02/16 יניב חברון בנימה אישית

אובססיה לאינפלציה, המחלה של הבנקים המרכזיים – במהלך השבועיים האחרונים תקפנו לא מעט את המדיניות המרחיבה האגרסיבית של הבנקים המרכזיים שהובילה לתשואות שליליות באג"ח הממשלתי ובעצם הפכה את הסביבה העסקית של הבנקים המסחריים לקשה במיוחד. בנקים מסחריים מתקשים לייצר רווחי אשראי נאותים אם בכלל, כאשר תשואות האג"ח הממשלתי שממנה נגזר מרווח ההלוואה, נמוכה מהריבית המרכזית וברוב המקרים מהריבית שבה לווים הבנקים המסחריים.
 
בחברת הייעוץ והמחקר BCA, ביקרו בחריפות בשבוע שעבר את האובססיה של הבנקים המרכזיים להשיג את יעד האינפלציה. הטענה המרכזית שלהם הייתה שבזמן שהנפט מתרסק, הסחורות בעולם צונחות, הכלכלות המתעוררות מאיטות והביקושים נחלשים, ספק אם ניתן להשיג יעדי אינפלציה של 2%. ב-BCA הציעו לבטל את יעד האינפלציה ולעבור לעבוד עם טווח אינפלציה רחב יותר. למרות זאת, אני חושב שהם עושים הנחה גדולה מאוד והיה עדיף לו הבנקים המרכזיים היו מבטלים את יעד האינפלציה לעשור הקרוב ובמקומו היו פועלים בצורה קיצונית עוד יותר, מבטלים את יעד האינפלציה לפחות לעשור הקרוב וקובעים יעד צמיחה. האינפלציה אומנם חשובה לניהול הציפיות ולתמיכה בצמיחה לאורך זמן, אך ההתעקשות להשיגה בסביבה הנוכחית היא כנראה חלופה גרועה הרבה יותר. בסופו של דבר הצבת יעד צמיחה מנווטת את הציפיות, זורעת ביטחון אצל המשקיעים ואצל הצרכנים ואפילו עשויה לשלב בין כוחות מוניטריים לבין כוחות פיסקלייים.
 
סטנלי, האם אתה בטוח שריבית שלילית עובדת? – רק לפני שבועיים אמר סגן יו"ר הפד סטנלי פישר כי האפקטיביות של הריבית השלילית הצליחה להפתיע אותו לטובה בתוצאות שהיא משיגה. אני אומנם לא בטוח על מה הוא מדבר, אך בדיקה שעשו ב-CNBC  מראה כי בכל המשקים בהם נקטו בריבית שלילית, שוק המניות נפל מאותו רגע - בניגוד גמור להשפעה החיובית על שוקי המניות שהיתה להפחתת הריבית עד לפני שחצתה לטריטוריה שלילית. מדוע? ובכן, הפחתת ריבית אומנם מעודדת השקעה וצריכה אבל קביעת ריבית שלילית נחשבת לצעד בלתי קונבציונלי בעליל ונקיטת צעד שכזה משדרת פאניקה של הבנקים המרכזיים. המשקיעים והצרכנים רואים בצעד זה כאיתות אזהרה למצבה של הכלכלה ומעדיפים לצמצם השקעה וצריכה, כך שהבנקים המרכזיים בעצם השיגו את התוצאה ההפוכה.

  • אמירותיה של ילן באמצע השבוע שעבר שידרו לחץ, על אף שמטרתן היתה דווקא להרגיע את המשקיעים ולשדר שהפד קשוב לשווקים.
  • תשואות האג"ח ברחבי העולם המשיכו לרדת גם השבוע. האג"ח האמריקאי ל-10 שנים אף שבר רמה של 1.6% ואותת על אפשרות להיפוך מגמה במדיניות הפד.
  • ההסתברות להעלאת ריבית בארה"ב הנגזרת מהשוק צנחה ומתמחרת כיום סיכוי של 26% בלבד להעלאת ריבית אחת עד לסוף השנה.
  • מתחילת השנה איבד הדולר 2.6% מערכו והוא נמצא כיום בשפל של 4 חודשים אל מול ה-DXY.
  • עד לתאריך 12.02, 378 חברות מתוך 500 המרכיבות את מדד ה - S&P500 הציגו דוחות. 38% חברות בלבד היכו את תחזית ההכנסות ן-67% את תחזית הרווח.
  • "הסערה המושלמת"- חוסר אמון וחשש גדול מיציבותה של המערכת הפיננסית עומדים במרכזו של משבר הבנקים באירופה.
  • "ארבע רוחות" חברו יחדיו והובילו לירידות של למעלה מ-50% במניות הבנקים המובילים.
  • עלו הסיכויים לנקיטה בצעדים מרחיבים נוספים ביפן, זאת לאור התחזקות היין ושיעור הצמיחה לרבעון ה-4 המאכזב שהתפרסם היום.
  • בישראל- מתרבים הגורמים התומכים בהפחתת ריבית נוספת, ובראשם התעצמות "מלחמת המטבעות העולמית". עם זאת, המשך "הרתיחה" בשוק הנדל"ן המקומי תמנע כרגע מבנק ישראל לפעול.
  • ממשלתי- מגמת ירידת התשואות העולמית לא פסחה בשבוע החולף גם על שוק האג"ח המקומי וגררה המשך ביצועים טובים של האג"חים הארוכים.
לסקירה המלאה לחץ כאן 

הכתבה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לכותבים/לאקסלנס אין ענין אישי בנושא הכתבה.
גילוי נאות
האמור לעיל הינו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור בסקירה זו משקף את דעותיהם והערכותיהם של עורכי הסקירה אשר שמם מופיע בגוף הסקירה ואינו משקף בהכרח את עמדתה הרשמית של אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס נשואה. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר, לרבות מידע שנאסף ונערך על ידי עורכי הסקירה ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שעורכי הסקירה ו/או החברה ביצעו בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. סקירה זו אינה מהווה אסמכתא ו/או אישור כלשהם למהימנות ולנכונות המידע האמור. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. הדעות והתחזיות האמורות לעיל, עשויות להשתנות ללא כל מתן הודעה נוספת. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו. קבוצת אקסלנס, אשר הינה חלק מקבוצת דלק, עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. כמו כן, חברות בשליטתה ובעלי מניותיה, או גורמים אחרים הקשורים עמה באופן זה או אחר מחזיקים או עשויים להחזיק, מעת לעת, במישרין ו/או בעקיפין בניירות ערך או נכסים פיננסיים הקשורים לסקירה זו. למידע אודות היותן של חברות מקבוצת אקסלנס בעלות רשיון שיווק השקעות ולא ייעוץ השקעות ולגילוי נאות אודות זיקתן של החברות האמורות לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס נשואה – www.xnes.co.il. כל הזכויות בסקירה זו שייכות לאקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מאקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.