בית השקעות אקסלנס
הדפסה


שינוי ב"אופק"?

                                  יום שני - 08/02/16 יניב חברון בנימה אישית

האם תיאום המחירים להעלאת מחירי הנפט נמצא ב"אופק"? – מחירי הנפט חזרו לרדת בסוף השבוע לאחר שבאיראן אמרו כי הם לא יצטרפו למהלך להפחתת התפוקה לפחות עד שיגדילו את הייצוא ביותר ממיליון חביות ליום. ההערכות הן, כי באיראן ישנם כ-40 מילון חביות נפט מאופסנות ומחכות למכירה. בסך הכל ההיצע כיום גדול, בערך בכמיליון חביות מהביקושים, כך ע"פ סוכנות האנרגיה הבינלאומית.
כאשר איראן לא בתמונה והיחסים בינה ובין סעודיה עלו כבר מזמן על שרטון, קשה לראות מהלך לתיאום מחירים שכולל גם את רוסיה ואולי אף חברות נוספות מחוץ לאופ"ק כמו נורבגיה, יוצא לפועל בשבועות הקרובים.
למרות זאת, נראה שלכולם יש מה להרוויח מהמהלך, קיצוץ של 2-3% מהתפוקה היומית יכול להוביל לעלייה של 100% במחיר וכתוצאה לעלייה של כמעט 100 אחוז בפידיון והרבה יותר מזה ברווח. מדינות כמו ונצואלה, ניגריה קזחסטאן ועוד מתחננות למהלך מסוג זה. רוסיה וסעודיה מנסות לשדר עסקים כרגיל, אך גם הן לא יוכלו להחזיק כך מעמד לאורך זמן. אומנם לסעודים יש קצת יותר מ-600 מיליארד דולר למימון מלחמת המחירים הזו, אך הגירעון השנתי שם נמצא מעל 100 מיליארד דולר גם לאחר תוכנית הקיצוצים. הסעודים לא באמת יכולים לקצץ, בסך הכל רוב האוכלוסיה במדינה נחשבת לעניה, המדינה עצמה מתפרסנת בעיקר מהנפט והאוכלוסיה מחזיקה מעמד בזכות סובסידיות ושירותים ציבוריים הניתנים בחינם או במחירים מסובסדים. קחו לדוגמא את תקציב הביטחון בסעודיה שמגיע לכ-60 מיליארד דולר! ועכשיו תחשבו על זה שרק אתמול הם הודיעו כי הם מתכוונים לשלוח חיילים, ציוד ועוד למלחמה בדע"ש בסוריה – בקיצור לא באמת מתכוונים לחסוך.
גם ברוסיה המצב החברתי קשה, בכל זאת חלק ניכר מהכנסות המדינה מגיע מהנפט והקיצוצים שם נמשכים. המדינה אומנם תעמוד בתשלומים שלה בזכות קרנות רזרבות שהוקמו בדיוק לצורך תקופות כאלו, אך לכולם ברור שזה לא יוכל להימשך עוד הרבה זמן.
בינתיים, שר האנרגיה של ונצואלה (אותה אחת שביקשה פגישת חירום של אופק בסוף חודש אוגוסט והקפיצה את הנפט ב-10 דולר בתוך שבועיים), נפגש בסוף השבוע עם שר האנרגיה של סעודיה וזאת לאחר שכבר נפגש עם עמיתו הקטארי. 
 
כולם יודעים שללא סעודיה, קיצוץ מתואם בתקופה הגלובלית אינו אפשרי. אומנם רוסיה בהחלט יכולה להיות זו שתתאם את המהלך, אך סעודיה היא זו שתיקבע. בינתיים, הרוסים מספקים הצהרות כי סעודיה תסכים למהלך, הסעודים מצידם מספקים הצהרות מעורפלות וסותרות.

  • הירידות החדות בשווקים, החולשה בנתוני המאקרו ובעיקר הצפי לצעדים מרחיבים נוספים ב"שאר העולם" גררו בחודש האחרון הפחתת ההסתברות מצד השוק להעלאת ריבית בארה"ב.
  • דו"ח התעסוקה שהתפרסם בארה"ב בסוף השבוע היה סביר. אמנם מספר המשרות החדשות שנוספו היה נמוך מהצפי המוקדם, אך הרידה בשיעור האבטלה לצד העלייה בשיעור ההשתפות והעלייה בשכר הריאלי פיצו.
  • תשואות האג"ח בארה"ב המשיכו לצנוח גם השבוע ומתקרבות ל"רמה משברית". תשואות ל-10 שנים הגיעו לשפל של 11 חודשים.
  • החולשה בנתוני המאקרו שהתפרסמו השבוע והירידה בהסתברות להעלאת הריבית גררו היחלשות בשערו של הדולר.
  • עונת הדו"חות- כמעט 2/3 מ-500 החברות המרכיבות את מדד ה-S&P הציגו דוחות לרבעון הרביעי 2015. עד כה 70% הכו את תחזית הרווחים ו-45% בלבד את תחזית ההכנסות.
  • בגוש האירו- גדלה ההסתברות לנקיטה בצעדים מרחיבים נוספים מצד ה-ECB בחודש מרץ. גם דבריו של דראגי במהלך השבוע הוסיפו להערכה זו.
  • התשואות באירופה ממשיכות להילחץ כלפי מטה. התשואות לשנתיים בשפל היסטורי והתשואות ל-10 שנים בשפל של 9 חודשים.
  • בסין- על רקע ההתמתנות בפעילות הכלכלית, הממשל ממשיך בנקיטה בצעדים תומכי צמיחה.
  • בישראל- הירידה בתלילות העקום המקומי נמשכת. המשך מגמת ירידת התשואות ברחבי העולם, והתלילות בפרט, תומכת להערכתנו בהתנהגות דומה גם של עקום התשואה המקומי.
לסקירה המלאה לחץ כאן 

הכתבה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לכותבים/לאקסלנס אין ענין אישי בנושא הכתבה.
גילוי נאות
האמור לעיל הינו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור בסקירה זו משקף את דעותיהם והערכותיהם של עורכי הסקירה אשר שמם מופיע בגוף הסקירה ואינו משקף בהכרח את עמדתה הרשמית של אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס נשואה. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר, לרבות מידע שנאסף ונערך על ידי עורכי הסקירה ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שעורכי הסקירה ו/או החברה ביצעו בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. סקירה זו אינה מהווה אסמכתא ו/או אישור כלשהם למהימנות ולנכונות המידע האמור. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. הדעות והתחזיות האמורות לעיל, עשויות להשתנות ללא כל מתן הודעה נוספת. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו. קבוצת אקסלנס, אשר הינה חלק מקבוצת דלק, עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. כמו כן, חברות בשליטתה ובעלי מניותיה, או גורמים אחרים הקשורים עמה באופן זה או אחר מחזיקים או עשויים להחזיק, מעת לעת, במישרין ו/או בעקיפין בניירות ערך או נכסים פיננסיים הקשורים לסקירה זו. למידע אודות היותן של חברות מקבוצת אקסלנס בעלות רשיון שיווק השקעות ולא ייעוץ השקעות ולגילוי נאות אודות זיקתן של החברות האמורות לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס נשואה – www.xnes.co.il. כל הזכויות בסקירה זו שייכות לאקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מאקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.