בית השקעות אקסלנס
הדפסה


בסוף הגרמנים מנצחים בפנדלים?

                                  יום שלישי - 07/07/15 יניב חברון בנימה אישית

לאט לאט ובסבלנות – האמת שמאחורי הנימה האישית השבוע אין ניתוח כלכלי מעמיק, זוהי דעתי האישית ואני חייב לציין שאינני מומחה גדול לאומות. יחד עם זאת, הן ההיגיון והן תחושת הבטן אומרים לי שיוון לא תצליח להשיג פשרה באירופה, הם לא יכופפו את האיחוד, בטח לא את גרמניה שלאט לאט ובסבלנות "תוריד את יוון על הברכיים".
גרמניה "תשחק את המשחק" האצילי ה"אירופאי", תספר לעולם שהדלתות פתוחות והכל בעצם תלוי ביוון, אבל היא לא תקבל כל פשרה בתקופה הקרובה. תוצאות משאל העם ביוון אמרו לא לאירופה, עכשיו אירופה תגיד לא ליוון.

ברמה הכלכלית
– לגרמניה יש את כל הזמן שבעולם, המערכת הפיננסית באירופה יציבה, האירו החלש ממשיך לתמוך בהתאוששות וככל הנראה ככל שעובר הזמן, סיכון יוון מתעמעם, מה שרק עשוי להטיב עם המערכת הפיננסית ועם השווקים.

ברמה הפוליטית
– גרמניה לא תוכל לוותר או אפילו ליצור תחושה של ויתור או ניצחון עבור יוון. החשש גדול מידי שגם במדינות פריפריה נוספות, קולות הקיצוניים יתגברו, הדרישות להקלות בצנע יתחזקו ואירופה וביחוד גרמניה תמצא במלכוד. אחרי התוצאה השלילית של משאל העם ביוון ולאחר חודשים של משא ומתן שבמהלכם ראש ממשלת יוון מנסה ל"התיש" את הנושים במשא ומתן מתחכם, לגרמניה לא תהיה ברירה אלא להוביל את יוון לקריסה ואולי רגע לפני תנסה בכל זאת להצילה.

האיתותים
– אנגלה מרקל הצהירה רק לפני שבוע ימים כי לא יהיו הנחות לחברות באיחוד בגוש: "If the euro falls then falls Europ" – הכוונה של מרקל היתה שכדי לקיים את איחוד המטבע, המדינות חייבות לעמוד במספר אמות מידה כלכליות ואם לא- לא באמת יהיה אפשר לקיים את אותו איחוד מוניטרי, ולכן הרעיון של האירו ייפול וכך גם האיחוד. מרקל עוד אמרה במפורש כי למרות שזה מאוד מפתה לוותר הפעם כדי לא לגרום לזעזועים, אירופה לא יכולה להרשות לעצמה לוותר.

השווקים
– אמנם אתמול השווקים בעולם הגיבו במתינות, כאשר המשקיעים עדיין מקווים לפשרה באירופה אחרי התוצאות השליליות במשאל העם. אני חושב שבימים הקרובים המשקיעים יפנימו שפשרה מהירה כנראה שלא תהיה כאן.

  • התשובה השלילית של משאל העם ביוון אינה מבטיחה את היציאה של יוון מהאיחוד, אבל היא בהחלט מקדמת אותה..
  • האפשרויות העומדות בפני הנושים הן הוצאת יוון מהגוש והבאתה לקריסה, להסתכן בתרחיש של "הידבקות" או "להתקפל" ולהסתכן ביצירת משבר דומה במדינות אחרות באיחוד.
  • נכון להיום שוקי המניות אינם מגלמים יציאה של יוון מהגוש. עם זאת, במידה והמשקיעים ישתכנעו שהנושים מתכוונים להמשיך ולהגיש כתף קרה ליוון,  ייתכן שההערכה בשווקים תשתנה והדבר יוביל לירידה חדה יותר בשווקים ולעליות חדות יותר בשוק האג"ח הגרמני.
  • שוק האג"ח בארה"ב אמנם הגיב בירידת תשואות השבוע, אך לא התרגש יותר מדי מהמשבר ביוון. דוח התעסוקה הפושר שהתפרסם בסוף השבוע תרם אף הוא למגמת הירידה שנצפתה.
  • אחרי הירידות החדות שהתקבלו בשבועיים האחרונים בשוק המניות הסיני וההכרזה על כניסתם של השווקים במדינה לשוק דובי, הרגולטור המקומי מחליט לנקוט בצעדים שמטרתם לעצור את הסחף השלילי.
  • המשטר הסיני לא בוחל באמצעים ונראה שיעשה כל שביכולתו כדי לעצור את המפולת שהפכה לכדור שלג קשה מאוד לעצירה.
  • בישראל- שוק האג"ח המקומי מגיב בעצלתיים לתשובה השלילית ביוון. ירידת התשואות החדה באירופה לא סוחפת איתה את האג"חים המקומיים.
  • בשלב זה אנחנו ממשיכים לתמוך בהקצאה של 50-50 בין שני האפיקים בטווחים הקצרים והבינוניים.
לסקירה המלאה לחץ כאן

הכתבה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לכותבים/לאקסלנס אין ענין אישי בנושא הכתבה.
גילוי נאות
האמור לעיל הינו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור בסקירה זו משקף את דעותיהם והערכותיהם של עורכי הסקירה אשר שמם מופיע בגוף הסקירה ואינו משקף בהכרח את עמדתה הרשמית של אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס נשואה. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר, לרבות מידע שנאסף ונערך על ידי עורכי הסקירה ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שעורכי הסקירה ו/או החברה ביצעו בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. סקירה זו אינה מהווה אסמכתא ו/או אישור כלשהם למהימנות ולנכונות המידע האמור. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. הדעות והתחזיות האמורות לעיל, עשויות להשתנות ללא כל מתן הודעה נוספת. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו. קבוצת אקסלנס, אשר הינה חלק מקבוצת דלק, עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות ועשיית שוק בניירות ערך של חברות שונות ובאג"ח ממשלתיות. כמו כן, חברות בשליטתה ובעלי מניותיה, או גורמים אחרים הקשורים עמה באופן זה או אחר מחזיקים או עשויים להחזיק, מעת לעת, במישרין ו/או בעקיפין בניירות ערך או נכסים פיננסיים הקשורים לסקירה זו. למידע אודות היותן של חברות מקבוצת אקסלנס בעלות רשיון שיווק השקעות ולא ייעוץ השקעות ולגילוי נאות אודות זיקתן של החברות האמורות לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס נשואה – www.xnes.co.il. כל הזכויות בסקירה זו שייכות לאקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מאקסלנס נשואה ניהול השקעות בע"מ וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.